Si për të trajtuar venat me variçe në këmbë

Gjatë gjithë historisë, njerëzit vuajnë nga venat me variçe në këmbë. Besohet se kjo sëmundje është një lloj i shpagim për tonë drejt në këmbë – nuk ka tjetër gjitar nuk është ballafaquar me probleme të tilla. Femrat janë më të prirur për sëmundje sesa burrat. Është e faktorit moshë, por mjekët thonë se në kohë të fundit, venat me variçe në këmbë është shumë më e re – në mesin e pacientëve të cilët tani nuk janë edhe studentët.

Çfarë është një varicosity në këmbë

How to treat varicose veins on legs1

Spider veins, fryrë fryrë knotted venat – si duket varicosity , ju e dini, ndoshta të gjitha. Pra, le të flasim për këtë gjatë sëmundjes ndodh brenda venave.

Në varicosity venë elasticitetin e ul dhe, si pasojë, ata i zgjerojnë. Brenda venat janë të çuditshëm flaps që e rregullon rrjedhjen e gjakut në zemër nga gjymtyrë të poshtme. Në qoftë se këto "portat" janë duke punuar siç duhet, atëherë nuk ka problem. Në rast të dështimit të funksionimit të tyre, dhe zhvillon varicosity. E valvulave janë të mbyllura, në ndalimin e qarkullimit të gjakut për në zemër, duke shkaktuar atë për të ngecë në venat. Natyrisht rrit presionin dhe e shtyn gjakun nga të thellë në venat e trashë e hollë më afër lëkurës, enëve. Sistemi i këtyre venave nuk është përshtatur për të tilla vëllime të gjakut, që rezulton në muret e tyre, nuk janë vetëm e tepruar shënon, por më shumë dhe për të shkatërruar.

Rezultati i këtij procesi të bëhet e qartë e dukshme në lëkurë spider veins, të cilat nga ana e tyre përbën një serioz estetike problem. Sëmundja përparon, një i hollë dobësuar venat janë duke u bërë më e theksuar, dalluese me ngjyrë blu, e trash, dhe së shpejti ata shfaqen nodules.

Shkaqet varicosity

Ka shumë faktorë që të rrisë ndjeshëm mundësinë që në një të dhënë, personi do të vuajnë nga varicosity:

 • Trashëgimia gjenetike nga prindërit ose gjyshërit, të përballur me një varicosity, pasardhës të mund "të marrë" të Vjenës, me një strukturë të veçantë (dobësi e indeve lidhës, të papërsosur e të valvulave, etj.); dhe pastaj, pa e vazhdueshme të respektimit të masave parandaluese, ai ndoshta duhet të më shpejt ose më vonë të bëhet një pacient me një diagnozë e "varicosity këmbët."
 • Luhatjeve hormonale – më së shpeshti prek femrat (menopauza, menstruacioneve, shtatzënisë, etj.), gjë që shpjegon qartë gjinore selektivitetit e sëmundjes; përveç kësaj, rreziku i varicosity rrit dhe trajtime – ajo është e provuar shkencërisht, që ata të përfshira femra hormoneve seksuale dhe zëvendësit e tyre në masë të madhe ulin elasticitetin e venoz muret.
 • Çrregullime nervore, stresit, depresionit – e gjithë kjo e ul tonin e venave, për shkak të elasticitetit të muret e tyre është e rregulluar me mbaresa nervore.
 • Inflamator sëmundje të organeve të legenit (e cila, përsëri, janë më të zakonshme tek gratë) – këto procese mund të çojë në balancimin hormonal, por gjithashtu mund të dëmtojë vogël venat.
 • Mungesa e aktivitetit fizik në jetë – për shkak të gjatë ulur shtrydh venat, ndeshet me qarkullimin e gjakut, ul tonin e venoz muret, dhe më në fund e gjakut fillon për të ngecë në vend, dhe nuk është varicosity (sot mjekët atje ishte edhe një të veçantë afat – kompjuter varicosity, aq numër të madh të pacientëve, shkaktarin e sëmundjes e cila ishte ulur të punojnë në frontin e një dridhje të monitoruar).
 • E tepërt të ushtrojnë – këto përfshijnë ngritje peshe, pesha e tepërt, shtatzënisë, i punës, i shoqëruar me një kohë të gjatë të qëndrojnë në këmbët e tij; si rezultat i kësaj, një rritje e konsiderueshme e presionit në venat që të çojnë në ndodhjen varicosity.
 • Platypodia.
 • Zakon gjithmonë dhe kudo që të "lë pas dore" gabim takë të lartë.
 • Kapsllëk, që rrit presionin në bark. Lëndimet dhe sëmundjet.
 • Pali – siç u përmend më lart, rreziku i varicosity në gratë më sipër.
 • Struktura e trupit, zakonisht nga varicosity shpesh prek njerëzit e të mbi-mesatar të rritjes.

Simptomat varicosity në këmbë

Simptomat varicosity është karakterizuar nga gradual të progresit. Shenja të qarta janë zbuluar menjëherë, në fazën e parë, sëmundja manifestohet përmes:

 • ënjtje e këmbëve, sidomos pas një kohë të gjatë të qëndrojnë në një pozicion ulur ose në këmbë që, si rregull, të nesërmen në mëngjes, – shenja e parë që të thellë të venave të mos përballen me përgjegjësitë e tyre;
 • dhimbje dhe mpirje të këmbëve, më shpesh kjo simptomë tregon deri natën dhe në mëngjes;
 • ndjenja e vuajtje, djegie, kruarje dhe dhimbje në këmbë, sidomos tipike për gjysmën e dytë të ditës.
 • e parë shenja të dukshme – karakteristike të kuqe-blu merimangë venat dhe damarët, në mënyrë të qartë të dukshme në lëkurë.

Në fillim shenjat paralajmëruese nuk duhet të vonojë me vizitën tek mjeku. Siç e dini, çdo sëmundje më përgjigjet edhe për trajtim në fazat fillestare. Nëse simptomet janë injoruar dhe pacienti nuk është konsideruar si një bazë të mjaftueshme për të kërkuar ndihmë të kualifikuar në të ardhmen, ai ishte duke pritur për veçori të tilla si:

 • trashje dhe errësuar e lëkurës së viçit; kështu ajo ka njollat dhe lëkurë;
 • venat bëhen të dhimbshme në palpation ;
 • të rënda dhimbje të muskujve, intensiteti i të cilave rritet gjatë në këmbë;
 • pamja e folësit mbi lëkurën e këmbëve dhe këmbët, venoz nyjet.

Nëse trajtimi korrekt nuk do të jetë emëruar në këtë fazë, pacienti mënyrë të pashmangshme do të ketë komplikime serioze të cilat do të diskutohen më vonë.

Kur të shihni një mjek?

Ka argumente të qarta, pamja e së cilës është absolute tregues urgjente për trajtim të mjekut apo të mjekes. Këto përfshijnë:

 • një ndjenjë e dobësisë, e kombinuar me ankesa në frymëmarrje dhe një ndjenjë e mungesës së oksigjenit;
 • e mprehtë të mprehtë dhimbje në këmbë, gjymtyrë është e mbyllur, nuk është një ndjesi djegie;
 • në fillim të gjakut, duke e kthyer telefonuesi është frika dhe dyshimet për komplot.

Si është kjo diagnozë?

Të saktë të diagnozës vetëm mund të pyesni doktorin – phlebologist ose të enëve të gjakut kirurg. Për të parë një specialist, mundësisht në paralajmërimin e parë sinjalet e trupit. Natyrisht, së pari testimin e procedurave të inspektimit dhe anketa e pacientit. Pastaj, në mënyrë për të konfirmuar diagnozën dhe për të marrë maksimumin informacion mbi natyrën dhe ashpërsia e sëmundjes mund të kenë nevojë në trajtimet e mëposhtme:

 • Ultratingujt e venave në procesin e këtij studimi jo vetëm që zbuloi praninë e varicosity, por edhe konkluzionet në lidhje me drejtimin e rrjedhjes së gjakut, prania e clots dhe tumoreve, të vlerësuar zgjerimin e enëve;
 • për dallim veno graphy është një shumë të sakta dhe informative metoda e hulumtimit, rezultatet e të cilave nuk është një mundësi për të plotësisht të vlerësuar gjendjen e venave, këtë provim është kryer duke futur në trupin e njeriut një kontrast agjent, një ngjyrosje të gjakut.

Të dyja këto metoda janë të këmbyeshëm. Për shkak të paktën invazivitetin në kohët e fundit, e preferuar ultratinguj e venave.

Çfarë është e rrezikshme varicosity?

Rreth varicosity nuk është një aphorism krijuar nga mjekët "Sëmundje, që manifestohen në këmbë, dhe të shtënat në zemër." Në të vërtetë, kjo sëmundje nuk është vetëm një problem estetik, të mundimshëm dhe ul cilësinë e jetës. Në mungesë të kualifikuar për ndihmë mjekësore varicosity mbushur me komplikime serioze, duke përfshirë edhe vdekjen.

Kështu, efektet në varicosity këmbët mund të jenë:

 • thrombophlebitis – një sëmundje shoqërohet me shfaqjen e inflamator në proceset e prekur venat;
 • bleedings;
 • shkelja e të ushqyerit e indeve;
 • pigmentim rritur;
 • rritur për mpiksje të gjakut formimin është e rrezikshme jo vetëm për shëndetin, por për jetën komplikacion.

Ne duhet të themi rreth të tilla një të përbashkët "shoku" varicosity në këmbë, si një trofik ulçera. Arsyet për një dukuri të saj është një konstante venoz pamjaftueshmëri dhe presioni i lartë të gjakut në venat. Të tilla ulcerat zakonisht shërohen ngadalë, ata janë shumë të vështirë për të trajtuar dhe kështu në gjendje për të kufizuar punën e kapaciteteve të pacientit dhe madje mund të shkaktojë aftësi të kufizuara. Ënjtje, dhimbje torturuese dhe madje edhe erë e keqe – e gjithë kjo e bën jetën shumë të vështirë. Shfaqja e trofik ulcerat që vuajnë nga varicosity e personit kontribuar edhe lëndime të vogla dhe lëndime, e cila nuk është thjesht e pamundur për të shmangur. Nga rruga, ndonjëherë (në raste të rralla) e këto lezione të transformohet në tumor malinje.

Trajtimi i varicosity në këmbë

Trajtimi i varicosity në këmbë, varet, para së gjithash, nga faza e sëmundjes. Nëse ne jemi duke folur për fazat fillestare të sëmundjes, kur ende nuk e shpalli veten komplikime dhe proceseve të pakthyeshme, ajo është përdorur zakonisht trajtimi konservativ, d.m.th., trajtimi pa kirurgji, të cilat mund të përfshijnë procedurat e mëposhtme:

 • Terapia – ajo vjen si tableta (veno-tonik, jo-steroidal anti-inflamator droga, anticoagulants), dhe në burime lokale, pra të gjitha llojet e krem.
 • Shtypje të trajtimit të, të veshur veçantë compression pak, ose, përndryshe, të mbyllë ndeshjen me fashë elastike.
 • Pneumatike masazh është kryer duke përdorur pajisjen e një pneumatike massager, stimulon qarkullimin, përmirëson indet trophism dhe si rezultat i kësaj, simptomat e pakëndshme të varicosity të zvogëlohet dhe të zhduket.
 • Sclerotherapy është përdorur në rastin kur nuk heqjen e prekur venat nuk është e mjaftueshme. Është kryer pa një kirurgjikale scalpel, venë injektuar një të veçantë mbylljen e rrjedhjes së gjakut mjekësisë, si rezultat, enë gradualisht atrophies dhe zhduket. Kjo nuk ndodh shpejt, gjatë vitit mund të keni nevojë për një seancë, por efekti i scleroplastic ia vlen.
 • Endovenous lazer koagulimit të një nga metodat më moderne, është kryer nën anestezi lokale, rezultati mund të vlerësohen pas një muaji.
 • Shushunjat – kjo është një nga nonconventional metodat e trajtimit të varicosity në këmbë bazuar në shushunjat – bite te pacientit të lëkurës dhe të mëvonshëm të pijshëm të gjakut, që ato prodhojnë në gjak një substancë hirudin ; megjithatë, sot është e mundur të bëjë pa shushunjat – në raftet e barnatore ka shumë preparate që përmbajnë këtë mjet.

Parandalimin e venat me variçe

Vëmendje të veçantë parandalimit të varicosity në këmbët duhet të jenë të dhënë për njerëzit në rrezik: ata, të të cilëve të afërm të vuajnë nga kjo sëmundje, përfaqësuesit e profesioneve të caktuara (mësues, hairdressers, etj.), njerëzit të cilët janë mbipeshë, shtatzënë, etj.

Së pari dhe më kryesorja, ju duhet të çojë një mënyrë jetese aktive. Sportive (not, Biçikletë), preferoni Shëtitje "lufton" për të udhëtuar në transportin publik, që të ngjiten në katin tuaj nga shkallët, dhe jo Ashensorin, etj.

Ata që me profesion është detyruar të kalojnë një kohë të gjatë në një pozicion ulur ose në këmbë, ju duhet të paguani vëmendje rekomandimet e mëposhtme:

 • Me një kohë të gjatë në këmbë më të mirë nga koha në kohë për të qëndruar në këmbë në këmbë, ndërsa lëviz gishtërinjtë e saj.
 • Zyra e punëtorëve të shpenzimeve ditë pas një ekran kompjuteri, është e rekomanduar për të periodikisht të vënë këmbët mbi tavolinë – në këtë pozicion përmirëson ndjeshëm daljeve gjaku nga venat e ulët gjymtyrë.
 • Një të vogël mbështetëse këmbe është në gjendje për të reduktuar rrezikshme presion; dhe, përveç kësaj, ajo është shumë e rehatshme gjatë periudhave të gjata të ulur për të kryer ushtrime themelore.
 • Një ushtrim të thjeshtë të përbërë nga përhershme heqjen e këmbëve, kontribuon në tensionin e muskujt këmbën dhe përmirëson rrjedhën e gjakut në këmbë.
 • Të paktën një herë në orë për 5-10 minuta duhet të jetë jashtë stol dhe marrjen e disa ushtrime.

Compression është përdorur jo vetëm për trajtimin e varicosity , por edhe për parandalimin e tij. Për shembull, nëse një person në familje vuajnë nga kjo sëmundje gjatë shtatzënisë, gjatë fluturimeve dhe gjatë udhëtimeve me autobus apo tren, në procesin e trajnimit është më mirë për të përdorur compression pak ose përfundojë këmbët me fashë elastike.

Nëse problemi ka bërë të veten edhe në më të butë, ju duhet të shmangin në vijim:

 • marrja e kontraceptivëve oral (ato përmbajnë hormone të cilat mund të përkeqësohet gjendja);
 • veshur këpucë me takë të lartë;
 • e tepërt trupore dhe obesiteti;
 • ngrënia e kripur, të yndyrshme dhe me aromë të ushqimit;
 • bartja e rëndë çantat dhe valixhet (tani shumë popullor Valixhe me rrota);
 • depilim;
 • të nxehtë gjatë banjot;
 • sauna dhe banja;
 • abuzimi me alkoolin, Duhanin;
 • vetë-trajtimet.
06.02.2018