Venat me variçe në shtatzëni: një trajtim efektiv

Venat me variçe është dilatation, në të cilën nyjet janë të formuar, të ndërprerë rrjedhjen e gjakut. Më shpesh sëmundja prek personat me mbipeshë, të moshuarit, gratë shtatzëna dhe ato që kanë çrregullime të zemrës, të mëlçisë, të organeve gjenitale (Sst – trikomoniazia, ureaplasmosis, kërpudhave). Në mesin e pacientëve me venat me variçe kryesisht gra, si dhe një ndikim të veçantë në pėrshkueshmėrisė dhe elasticitetin e enëve të gjakut ka një hormonale sfond. Çdo luhatje në hormonet mund të shkaktojë venat me variçe. Më shpesh, sëmundjet e sulmeve të venave në këmbë. Një njeri, i cili kalon një kohë të gjatë në këmbët e tyre, janë më të ndjeshëm ndaj venat me variçe. Sëmundja gjithashtu mund të shfaqen në pjesë të tjera të trupit, duarve, organet gjenitale, ijë. Sidomos shpesh këto vende ndikon në venat me variçe gjatë shtatzënisë.

Varicose veins during pregnancy1

Shkaqet

Arsyet pse venat e humbin elasticitetin, mund të jenë disa:

 1. Predispozicion gjenetik. Nëse dikush nga familja juaj ka vuajtur nga venat me variçe – shanset e kësaj sëmundje është e "trashëguar" janë shumë të mëdha.
 2. Lëndime të ndryshme venat.
 3. Çrregullimet hormonale, dështim (menopauza, shtatzënia).
 4. Mbipeshë.
 5. Sëmundjet e mëlçisë, rektumit (shpeshta kapsllëk).
 6. Ulur, mënyrë jetese i ulur.
 7. Duke qëndruar të punës, gjatë së cilës rrit ngarkesën në këmbë dhe, rrjedhimisht, në venat.
 8. I lindur venoz anomali.
 9. Të përhershëm heqjen e peshave.

Venoz sëmundje vuajnë shumica e popullsisë së rritur. Më shpesh shfaqet venat me variçe gjatë shtatzënisë. Trajtimin e sëmundjes do të varet, në këtë rast, kompleksitetin e saj, dhe rreziqet për fetusit dhe nënës.

Simptomat e venat me variçe

Simptomë kryesor, duke folur për zhvillimin e sëmundjes – venave në trup bëhen më të dukshme. Megjithatë, disa njerëz menjëherë të paguani vëmendje të tij. Mos harroni për sëmundje është shpesh kur venat e fryrë mbi sipërfaqe të lëkurës. Ky fenomen është shoqëruar me dhimbje dhe edemë, dhe ndryshimet e lëkurës. Ajo bëhet më e errët, ka njolla të errëta. Ajo mund të jetë e thatë. Ndonjëherë nuk janë plagët që të marrë një kohë të gjatë për të shëruar.

Venat me variçe është shoqëruar me kruarje, ndjenjë shqetësimi dhe lodhje në këmbë. Nëse venat me variçe në shtatzëni në ijë simptomë kryesor do të jetë një rritje në labia dhe formimin e nodules në to. Gjithashtu, nuk ka vuajtje, dhimbje gjatë të ecurit dhe të stërvitjes. Pas lindjes, sëmundja mund të papritmas zhduket, ashtu si ata u shfaqën. Megjithatë, konsultoheni me mjekun tuaj ende kanë. Sepse venat me variçe janë ndonjëherë në masë të madhe e komplikon procesin e lindjes.

Venat me variçe mitrës gjatë shtatzënisë

Varicose veins during pregnancy2

Arsyeja kryesore e shfaqjes së venat me variçe në gratë shtatzëna – ndryshimet hormonale. Me ardhjen e një jete të re më të mirë të përpjekjeve të trupit të femrës ka për qëllim furnizimin e fetusit me lëndët ushqyese të nevojshme për rritjen e saj. Të gjitha këto substanca janë dorëzuar së bashku me gjak nga venat. Kështu, në rrjedhën e gjakut në grua shtatzënë e trupit rritet, dhe si pasojë e ngarkesës në enë rritet. Që këtej e ka origjinën venat me variçe.

Më shpesh sëmundja prek gratë me një predispozicion gjenetik. Ndërsa sëmundja mund të shfaqet kudo në këmbët, krahët, të brendshme dhe të jashtme organeve gjenitale. Venat me variçe të legenit gjatë shtatzënisë është një fenomen i përhapur. Simptomat kryesore të sëmundjes – dhimbje të barkut, mbindjeshmërisë e organeve gjenitale, marrëdhënie të dhimbshme, problemi i urinimit. Për të injorojë venat me variçe është shumë e padëshirueshme, si nuk mund të ketë kontradiksionet të natyror të lindjes së fëmijëve. Megjithatë, radikale trajtim do të duhet të presin. E vetmja mënyrë për të dalë nga – terapia dhe të veshur me veçantë compression të brendshme. Ato gra që janë të diagnostikuar me venat me variçe të mitrës gjatë kohës së shtatzënisë, ju duhet të akorduar për caesarean seksion, pasi gjatë spontane punës mund të zhvillojnë mitrës gjakderdhje, ndonjëherë me pasoja fatale.

Trajtimin e venat me variçe

Sigurisht, për të trajtuar venat me variçe gjatë shtatzënisë më e vështirë. Të gjitha sepse ju mund të përdorni barnat të cilat nuk janë gjithmonë efektive. Përveç ilaçeve,phlebologist (mjekësore, që kanë të bëjnë me sëmundjet e venave) të rekomandojë:

 • Ecje me shëtitje të gjata.
 • Për të marrë e supine pozita me e ngriti këmbët.
 • Për dallim dush.
 • Të saktë dhe të balancuar.
 • Për të braktisur nxehtë banjot, sauna dhe banja.
 • Për të veshin compression brendshme është një mënyrë shumë efektive që kanë të bëjnë me venat me variçe.
 • Për përdorim të veçantë kremrat, krem, xhel.

Nëse zbuluar venat me variçe gjatë shtatzënisë, trajtimi duhet të fillojë menjëherë. Ndoshta para lindjes, sëmundja do të zhduket ose të paktën të ulur simptomat e saj.

Metodat kryesore të trajtimit venat me variçe:

 • Lazer. Breshëri të energjisë për të nënshkruar venë dhe e kthimit të saj në ish-shtetit.
 • Phlebectomy. Varicose venë largimin nga operacioni nën anestezi të Përgjithshme.
 • Unextracted. Një procedurë kirurgjike gjatë së cilës të sëmurë mënyrë është hequr dhe në vend të saj është futur një fleksibël tel.
 • Endoscopy. Përdoret në raste të rënda. Ky operacion, gjatë të cilave të bëjë një prerje dhe të futeni në të, pajisje kamera. Duke vlerësuar situatën nga brenda, specialist zgjedh taktika e trajtimit.
 • Sclerotherapy. Trajtimin e venat me variçe me injeksion.
 • Të gjitha këto trajtime, si rregull, nënat e gratë shtatzëna nuk janë të udhëzuar. Përdorin ato vetëm pas lindjes.

  Nëse keni ndonjë venat me variçe venat gjatë shtatzënisë, të duhur dhe mënyrë jetese të shëndetshme do të ishte vetëm shpëtimi. Të cilët, nëse nuk gruan që pret të bëhet nënë duhet të dini në lidhje me të?

  Komplikimet e venat me variçe

  Venat me variçe – jo aq e tmerrshme, sëmundje, nëse në kohë trajtimi është kryer. Por në qoftë se ju të heqë dorë, ju mund të përjetojnë këto komplikime:

  • Trofik ulcerat e venave. Kjo është një plagë që nuk do të shërohen, sepse të dëmtuar rrjedhjen e gjakut nëpër damarë. Sëmundja shfaqet në fazat e përparuara e venat me variçe dhe të çon në dhimbje torturuese.
  • Thrombophlebitis. Venë inflamacion i shoqëruar nga formimi i mpiksjen e gjakut. Shkaku i sëmundjes – të ngadalësuar rrjedhën e gjakut. Veçanërisht e rrezikshme është fenomen për gratë shtatzëna nënat. E ngjizur mund të bllokojë e të ushqyerit të placenta, duke rezultuar në zhvillimin e fetoplacental pamjaftueshmëri. Pse venat me variçe gjatë shtatzënisë kërkon kontroll të rreptë dhe të mbikqyrjes.
  • Kronike venoz pamjaftueshmëri – një errësuar e lëkurës, lodhje të vazhdueshme dhe shurdhim në këmbë edhe pas festave. Sëmundje mund të shoqërohen me ekzemë dhe pezmatim i lëkurës. Sëmundja përparon ngadalë, që ndikojnë në të gjitha zona të mëdha.

  Jo për të sjellë trupin tuaj në situata të tilla do të ndihmojë në parandalimin e thjeshtë e venat me variçe.

  Masat parandaluese

  Shumë gratë shtatzëna nënat të interesuar në pyetjen: "Nëse nuk janë venat me variçe gjatë shtatzënisë, çfarë të bëj?" Përgjigjen e saktë është për të kryer një kohë parandalimi:

  1. Të harrojmë për sjellje "këmbë për këmbë" në pozitë të ulur.
  2. Nuk keqpërdorim të produkteve të dëmshme, përmbajnë kolesterol.
  3. Të ruajtur peshën tuaj në një nivel të caktuar.
  4. Get shpëtoj nga të ngushtë, shtrëngues dhe të pakëndshme rroba.
  5. E njëjta gjë duhet të bëhet me këpucë. Ajo është në çdo rast nuk duhet të jetë një madhësi më të vogël.
  6. Për të shmangur kapsllëk.
  7. Hani më shumë perime të freskëta dhe fruta të.
  8. Nëse ju e bëni në këmbë punës, të gjeni 15 minuta për të pushuar.
  9. Në qoftë se ju të çojë një mënyrë jetese i ulur, do të angazhohen në Ecje për 2 orë.
  10. Veshin compression triko ose më pak.
  11. Të minimizuar alkool dhe kafe.
  12. Verbohen.

  Metodat tradicionale të trajtimit

  Urtësia popullore në trajtimin e venat me variçe mund të përdoret si një të pavarur, dhe si një metodë shtesë.

  Medicinale receta mund të ndahet në ngjesh dhe teas.

  Fasha:

  • Hudhër. Holluar një deri në dy hudhër (të copëtuar) dhe vaj vegjetal. Aplikohet në të sëmurë venat në natë.
  • Kalanchoe. Lule gjethe mbush në alkool për tre javë. Për të rezultuar të fshij locion zonat e prekura nga venat.
  • Para pure patate – ilaç më të mirë kundër lodhjes dhe ënjtje e këmbëve.

  Decoctions:

  • Hithra. Një lugë çaji tharë bimëve derdh 300 ml ujë të valë dhe të mbush. Pini 0.5 gota 3 herë në ditë.
  • Arrëmyshk. Lugë një lugë arrëmyshk pluhur të shpërndarë në 200 ml ujë të valë dhe shtoni mjaltë. Pini një orë para ngrënies me një gotë në ditë. Një mjet efektiv edhe në fazat e mëvonshme e venat me variçe.

  Kur nuk është e venat me variçe gjatë shtatzënisë, metodat e njohura të trajtimit është ilaçi më i mirë!

  Duke përdorur bimët dhe infusions, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj. Home ilaç bimor dhe pse ka vendosur veten mirë në trajtimin e shumë sëmundjeve, por ndonjëherë ajo mund të dështojnë.

  E venat me variçe dhe lindjes

  Sigurisht, të vogla venat me variçe nuk është tregues për seksionin cezariane. Nëse venat me variçe në këmbë me një zgjidhje të veçantë compression pak që të vënë në para lindjes.

  Por nëse zbuluar venat me variçe gjatë shtatzënisë në ijë, fotografia do të jetë ndryshe. Fakti është se gjatë lindjes, një grua mund të merrni pushimet, të cilat shpesh ndikojnë në venat me variçe. Dhe kjo bëhet për një shkak të gjakderdhjes dhe infeksionet. Prandaj, venat me variçe të organeve të legenit shpesh refuzojnë që të ketë natyror të lindjes së fëmijëve.

  E gratë shtatzëna nëna është e rekomanduar për t'u kontrolluar nga phlebologist, i cili do të bëjë rekomandime në lidhje me lindjen.

  Venat me variçe pas lindjes së fëmijës

  Shumë postpartum venat me variçe shkon. Megjithatë, nëse jo, kjo është koha për të trajtuar sëmundje. Rreziku për të fetusit është tashmë atje, kështu që ju mund të përdorni të gjitha të jetë e mundur metodat e trajtimit. Një të thjeshtë dhe efektive është sclerotherapy, në të cilën është ilaçi i injektuar në të pacientit venë duke përdorur një gjilpërë të hollë. Procedura është kryer nën anestezi. Pas përfundimit të plagët mbetet.

  Gjithashtu duhet të vazhdojnë të veshin compression brendshme, dhe Hiking. Tani në këmbë është më e bukur, sepse ju jeni me një foshnje të porsalindur!

  Përfundim

  Venat me variçe – një sëmundje në të cilën venat e humbin elasticitetin. Një ndikim të madh sëmundje ka mbi hormonet. Çdo hormon luhatjet mund të ndikojnë negativisht në këmbë (kryesore sulmin e venat me variçe).

  Shumë moms-të-të jenë të interesuar në, pse gjendem unë në marrjen e venat me variçe gjatë shtatzënisë, si për të trajtuar sëmundje, që të mos dëmtojnë veten dhe fëmijën tuaj? Më e mirë është një terapi të rregullt dhe të shëndetshme jetese, shëtitjet në ajër të pastër dhe compression. Nga medikamentet dhe kirurgji shtatzënë është më mirë të hiqni dorë.

  01.03.2018