VENAT ME VARIÇE NË NJERËZ

Një tipar karakteristik i sëmundjeve në njerëzit është që ata shpesh nuk e njoftimit të parë simptomat e ankthit, nëse ajo është një fryrje e venave ose e dukshme rrjedh gjak nëpërmjet lëkurës. Shumica e njerëzve, të ballafaqohen me këtë, të marrë të gjithë për të mitur kozmetike të defekteve, të cilat janë të padenjë për vëmendje të veçantë. Dyshimi shfaqet pas formimit në këmbë, të përflakur nyje, mpiksjen në enët e gjakut dhe e vështirë për të shëruar ulcera në lëkurë.

Në të vërtetë, edhe para "sinjale", i cili e dërgon njeriun e trupit të tij, ajo është e lehtë për të njoftim – e treguar në foto simptomat e venat me variçe në njerëzit po bëhen të dallueshme. Ajo është e nevojshme për të paguar vëmendje të duhur në siklet, të marrë masa dhe më serioze praninë e sëmundjes mund të shmanget. Aq e fortë kat duhet të jetë i vëmendshëm për gjendjen e tij, për të nip problemet në fazat e hershme.

Varicose veins in men1

ÇFARË MUND TË ÇOJNË NJË NJERI TË VARICOSE

Arsyeja për zhvillimin e kësaj sëmundje mund të jetë në qoftë se njerëzit e trashëguar predispozicion. Ajo është faktori gjenetik në mesin e shumë profesionistë të tjerë phlebologist butoni i thirrjes: nëse ndonjë patologji është manifestuar në meshkujt me të lartë të probabilitetit.

Dukshëm e përshpejtojë pamjen e venat me variçe në gjendje të varësisë së njerëzve për të alkooli dhe duhani. Të përflakur venat në një përshpejtuar ritmin, nëse një njeri është abuzimi i Duhanit dhe alkoolit hyjnë në trup, radikalet e lira të kontribuojë për të veshur hollë muret e enëve të gjakut. Alkoolike toksina mund të bëjë ndryshime në qarkullimin e gjakut nëpër venat e këmbëve.

Si manifestohet nga jashtë? Pirja e njerëzve janë venat e fryrë blu-vjollcë ngjyra. Përveç ngjyra ndryshimet e enëve të mund të shihet lehtë, sepse ata të ashpër, të zgjatet mbi lëkurë të mbuluar këmbët, ndërsa gjatë një enë gjaku i tha person dhimbje. Ndër të tjera karakteristike shenja – mpirje në gishtat e këmbëve dhe iluzionin e zvarritur në lëkurë ndjesi shpimi gjilpërash. E gjithë kjo çon në faktin se duhanpirësit dhe alcoholics të përjetojnë një të shpejtë lodhje kur ecin, ata nuk mund të për një kohë të gjatë për të qenë në një pozitë vertikale.

Një tjetër faktor i rëndësishëm, provokojnë venat me variçe në burra në këmbë, mund të bëhet i trashë. Vlen të përmendet se në anije nuk është vetë kritik peshë, dhe duke rritur ngarkesën e ulët e gjymtyrëve. Të ngjashme efektet mbi mashkull trupi ka dhe heqjen ngarkesa të rënda, si dhe çdo aktivitet fizik i tepruar në parim.

Stagnimi në enët e gjakut shkakton edhe të zgjatur qëndrimit në një pozitë statike, nuk ka rëndësi nëse ajo është e gjatë në këmbë ose të zgjatur ulur. Venat e ulët gjymtyrë nën ndikimin e tepruar volumi i gjakut që shtrihen dhe i hedh lëng, ndërsa ndodhet në enët e gjakut të valvulave tashmë jo plotësisht të përballuar me funksionet e tyre. Rezultat i kësaj dhe bëhet venat me variçe në këmbët e njerëzve.

Për të parandaluar zhvillimin e kësaj sëmundjeje një njeri duhet të përjashtojë veten nga këto faktorë të rrezikshëm: për të lënë prapa të dëmshme shprehitë për të ruajtur peshën tuaj brenda normale kufijtë dhe të moderuar të aktivitetit fizik në mënyrë të domosdoshme do të ngadalësojnë shfaqjen e patologjive në enët e gjakut të këmbëve.

SIMPTOMAT

Simptomat e venat me variçe në njerëz në shumë mënyra të ngjashme me ato të përjetuara nga një grua. Të ballafaquar me problemin e venat me variçe e mashkullit në faza të ndryshme të progresit që ju mund të vëreni simptomat e mëposhtme:

 • Dhimbje, kruarje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në fushën e muskujt viç
 • Një ndjenjë e trishtim dhe dhimbje në këmbë (sidomos pas ndonjë mundim)
 • dhimbje përgjatë venave
 • Ënjtje e këmbë
 • Formimin e spider veins
 • Pamja në këmbë jo-shërimi ulcerat
 • E fryrje e venave

Simptomat e venat me variçe në njerëz mund të ndodhë edhe në zonën ijë. Ky lloj i sëmundjes shoqërohet me shenja implicite dhe për këtë arsye veçanërisht tinëzare është identifikimi i sëmundjes në një fazë të hershme është jashtëzakonisht e vështirë.

Shkallën e parë është diagnostikuar vetëm kur kryen një ultratingull ekzaminimi gjatë provimit me specialist. Inguinale venat me variçe janë shumë më mirë tashmë në fazën e dytë, kur venat e dukshme në sy, kur një njeri është në një pozitë vertikale.

Venat me variçe në njerëzit mund të shkojë në një fazë, si një varicocele ose venat me variçe të testiseve. Te meshkujt, kjo mposhtur ekspozuar venat e përfshirë në transportin e gjakun e testiseve deri në spermatic kordonin. Të paqëndrueshme funksionimin e valvulat në enët e gjakut kthimin e gjakut mbrapsht në testiseve, duke shkaktuar në mënyrë të dukshme ënjtje dhe nodules. Në parim, varicocele nuk shkakton komplikime të rrezikshme, simptomat janë zakonisht të kufizuara në siklet në zonën ijë. Megjithatë, mosfunksionim i fluksit të gjakut mund të shpejt të spermës, duke shkaktuar shterpësi.

Kështu, në mungesë të nevojshme trajtimin e venat me variçe është një ngadalësimin e rrjedhjes së gjakut me mpiksjen e gjakut dhe ulcera. Më e rënda si pasojë e sëmundjes është dallimi u rrit në një mpiksje gjaku – nëse udhëtojnë përmes sistemit të qarkullimit të gjakut është një bllokim në një arterie kryesore, ajo është në çast fatal.

Varicose veins in men2

Morskogo trajtimin e venat me variçe

Në varësi të asaj fazën e venat me variçe, njeriu u kthye për ndihmë profesionale, ekzistojnë tri metodat terapeutike – një vështrim më të afërt në atë që ata janë dhe se si ndikojnë në të prekur enët.

Në rastin kur pacienti erdhi në spital në fazën e parë të sëmundjes, mjeku do të përshkruajë një kombinim të barnave veno tone efektet e ilaçeve dhe të ndryshme ointments. Ky trajtim është relativisht i lehtë dhe pa dhimbje.

Qëllimi i trajtimit fazat fillestare të një infektimi e njerëzve venat është një ngushtim të lumen dhe të rivendosur funksion të mbylljes së përforcimeve. Për të kryer efektin e dëshiruar përveç barnave të përdorura dhe fashë elastike në supine pozicion, ata i janë mbivendosur në këmbë, gjithashtu mund me sukses të zëvendësohet me pak ose triko bërë të veçanta mjekësore të fibrave me një efekt tonik.

Megjithatë, baza e trajtimit të faza e parë e venat me variçe përfshin përdorimin e barnave që të rivendosur qarkullimin e gjakut, duke ulur dendësia e saj. Medikamente të lehtësojë simptomat akute të sëmundjes, parandalon formimin e thrombosis dhe thromboembolism dhe, në Përgjithësi, kanë një të rëndësishme ndikim pozitiv:

 • Ton venë mureve;
 • Të rritur forcën e capillaries;
 • Për të parandaluar lymphostasis
 • Stabilizuar microcirculation
 • Për normalizimin e gjakut pronat
 • Për të reduktuar inflamator simptomat
 • Për të parandaluar formimin e mpiksjen e gjakut në venat

Nëse statusi i sistemit të qarkullimit të gjakut është e komplikuar nga prania e mpiksjen e gjakut, mjeku përshkruan barna me përmbajtje të antiplatelet agentibus tyre efekt shërues është shpërbërja graduale të formacione. Në mënyrë të veçantë, të tilla pronat e heparin, heparin të përfshira në vaj.

Varicose veins in men3

KIRURGJIKALE METODAT E TRAJTIMIT

Megjithatë, siç e kemi parë më lart, defekte të vogla të venoz enët në këmbët e rrallë të bëhet një argument për trajtim dhe për një specialist, pacientët zakonisht vijnë në fazat e vonshme të sëmundjes. Natyrisht, në të tilla raste, venat me variçe në këmbët e njerëzve e merr më të rëndë të formave të ndryshme, në të cilat trajtimi konvencional veno tonet e ilaçeve dhe kremrat nuk sjell efektin si të punuar me shtiza brendshme elastike. Prandaj, trajtimi i meshkujve venat me variçe është kryer në radhë të parë nga operativ metodë. Të jetë i kufizuar për të miturit operacion, dhe për të siguruar minimumin e rehabilitimit periudhë, zbatohen ashtu-quajtur kursyer metodat e terapisë.

 • Lazer koagulimit të enëve të gjakut ndikohet nga venat me variçe është termike në fuqi në mënyrë të murit të venë me një rreze lazer, të cilat heq stagnimit të gjakut në venat.
 • Phlebectomy është operacioni për të hequr një pjesë të patologjike zgjeruar venat.
 • Radiofrequency koagulimit – marrjen e shpëtoj e venat me variçe në saphenous venat e këmbëve.
 • Sclerotherapy – një hyrje të varicose venë e një substancë të "ngjitës" në enë të dëmtuara.

Venat me variçe edhe pse i referohet kirurgjikale sëmundje, por me kohën e intervenimit të mjekëve të phlebology rrjedhën e sëmundjes mund të jetë nipped në fazat fillestare, për të shmangur kryerjen e ndonjë prej këtyre operacioneve. Në këtë rast, ajo do të jetë mbajtja e Përgjithshme për forcimin dhe përkrahjen e aktiviteteve.

 1. Për të thënë lamtumirë për shprehitë e këqija, sidomos të tilla si pirja e Duhanit dhe abuzimi me alkoolin
 2. Për të organizuar një regjim të balancuar të punës dhe pjesën tjetër, të rregulluar dietë nëse është e nevojshme për të ndryshuar punë me kushte më të mira të tilla si ndalimit rritja e aktivitetit fizik apo pozitë statike.
 3. Ulja e peshës së trupit nëse jeni mbipeshë, para se ajo do të jetë e nevojshme për të përcaktuar shkakun e obezitetit, që më pas të procedohet për humbje peshe.
 4. E bëjnë atë një rregull të veshin compression triko, çorape, pantallonat mbështetje të specializuar hosiery. Kjo do të reduktojë ngarkesën në patologjike modifikuar venat, të merrni shpëtoj prej ënjtje.

Lloj compression brendshme dhe compression, si mund të marr vetëm pranishëm, mjek

Parandalimi morskogo venat me variçe

Megjithatë, secili prej nesh është mënyra më e sigurtë për të eliminuar plotësisht sëmundje dhe, prandaj, për të shmangur koston dhe kohën për trajtim. Venat me variçe në këmbët e njerëzve nuk do të kërcënojë ju, nëse në jetën tuaj ju do të jenë në gjendje të ndjekin thjeshtë parandalimin e rekomandimeve.

 • Të përmbahen nga pirja e Duhanit dhe pijeve alkoolike të pijshëm
 • Për të shmangur ngarkesës tepruar, të jetë ajo heqjen e rëndë, të zgjatur statike pozitë, pushtet sportive (p.sh. bodybuilding)
 • Merrni për të veshin këpucë të lira
 • Plotësoni ditën tuaj me lëvizje: përsosur Hiking, biking rides, noti në pishinë, performanca e komplekseve të terapeutike të trajnimit fizik
 • Ulur në të mjediseve të punës të organizoni një ditë pune afat për këmbët tuaja: çdo orë për të marrë dhe të ecin, për të rritur në këtë rast alternuar në këmbë dhe çorape, kjo do të rikthyer qarkullimin e gjakut ngadalshëm
 • Me një predispozicion gjenetik për venat me variçe përdorim mjekësor compression të brendshme dhe për të marrë një parandalues doza e helmit tonet e drogës
 • Organizoni për këmbët e tyre në kontrast banjot nga broths me një tonik efekt në enët e gjakut
 • Të përmbahen nga do të banjot dhe sauna – këto procedura ta zgjerojë muret e enëve të gjakut, duke shkaktuar ënjtje dhe venoz pezëm
 • Në të parë simptomat e sëmundjes sigurohuni që ju të kërkoni profesionale që bën të përshkruajnë trajtim dhe për të ndaluar zhvillimin e tilla të rrezikshme dhe tinëzare e sëmundjeve të tilla si venat me variçe.

Ka këshilla të dobishme në lidhje me dietën: përmbahen nga salcice, steaks, i tymosur, të konservuar, produkte pikante, të yndyrshme dhe të rënda ushqime. E gjithë kjo mund të zëvendësohet me frutave, perimeve, bimëve të freskëta, të pasura në kalium frutat e thata, kalcium pasur djathë. Gjithashtu të mirëpritur shfaqja në meny e detit, gëlltitje të vajit të peshkut, përdorimi i alga deti. Për të forcuar muret e enëve të gjakut të shtoni në dietën tuaj lëngje të zi chokeberry dhe detit buckthorn – ato përfshijnë rutin një substancë që rikthen në shëndetin e enëve të gjakut.

Paraqitur rekomandimet të lejojë njerëzit për të shmangur problemin e venat me variçe në këmbë dhe për të mbajtur aktiv për shumë vite.

01.03.2018