Simptomat e venat me variçe e mitrës dhe trajtimin e venat me variçe

Është e njohur se venat me variçe janë më shumë predispozitë të popullsisë femërore, por pak njerëz e dinë se venat me variçe mund të zhvillojnë jo vetëm në këmbë dhe kofshë, por edhe në organet e brendshme, për shembull, në mitër.

Pasojat e rrezikshme

Varicose veins of the uterus1

Patologji provokon një numër të madh faktorët e mjedisit. Gruas moderne nuk ushqej veten, vazhdimisht e vënë trupin tuaj fizik të ngarkesave, dhe e gjithë kjo në fund ka një ndikim negativ në trupin e tyre. Sëmundja mund të zhvillohet me kalimin e viteve dhe mund të jetë diagnostikuar tashmë në një fazë të vonë. Pikërisht për këtë arsye, të paktën një herë në vit, ju duhet t'i nënshtrohen parandaluese ekzaminim nga një gjinekologu.

Në Përgjithësi, prognoza për trajtimin e sëmundjes është e favorshme, e rëndësishme, menjëherë të kërkojë ndihmë nga profesionistë të kualifikuar dhe të mos ua vësh veshin këshillave të fqinjëve, të cilët dikur u përball me një sëmundje të ngjashme dhe u shërua nga tinctures ose ointments. Trajtimin e venat me variçe e mitrës duhet të jetë e detyrueshme, sepse sëmundja mund të shkaktojë pasoja të rrezikshme:

 • thrombophlebitis – një sëmundje e mureve të mitrës, me të mëvonshëm formimin e mpiksjen e gjakut në to;
 • ovarian venë thrombosis – bllokimin e enëve të gjakut.

Të dy patologji mund të jetë fatale, pa kohë ndihmë mjekësore.

Arsyet për zhvillimin e sëmundjes

Venat me variçe e mitrës është e shoqëruar me dëmtime hormonale nivelet dhe funksionet e gjëndrës tiroide. Sëmundja zhvillohet si rezultat i rritjes së koagulimit të gjakut në të organeve të legenit.

venat me variçe e mitrës, mund të kenë arsyet e mëposhtme:

 • afat-gjatë pezmatimi i organeve;
 • aborti,
 • të rënda të punës;
 • të shpeshta kapsllëk;
 • dispozitivëve të kontraceptivëve;
 • anomalitë kongjenitale;
 • malformations e venoz valvula;
 • drejtimin e venat me variçe në këmbë;
 • predispozicion gjenetik të sëmundjes;
 • aktiviteti fizik;
 • hormonale kontraceptive;
 • pa mbikëqyrje përdorimin e drogës.
Për të përcaktuar arsyet për zhvillimin e ndryshimeve degjenerative në enët mund të jetë vetëm një mjek të kualifikuar, pas ekzaminimit të plotë dhe marrjes në pyetje të pacientit. venat me variçe i qafës së mitrës ndonjëherë zhvillohet gjatë shtatzënisë. Që nga fetusi është në zgavrën e barkut është i pabarabartë, ajo mund të compress mitrës venat në fazat e mëvonshme.

Venat me variçe e mitrës gjatë shtatzënisë nuk është konsideruar si një patologji dhe nuk kërkojnë trajtim, menjëherë pas lindjes qarkullimin normal. Në disa raste, mjekët rekomandojnë një caesarean seksion për të shmangur këputje dhe hemorragji gjatë përpjekjeve të.

Varicose veins of the uterus2

Simptomat e venat me variçe e mitrës

Ndërlikueshmëria e situatës qëndron në faktin se simptomat e kësaj sëmundje janë shumë të ngjashme me të tjera të çrregullimeve në sistemin urinar, prandaj, mund të ngatërrohet lehtësisht, dhe trajtimi është kryer siç duhet. Theksuar simptomat e venat me variçe e mitrës ka vetëm 2 faza. Në fazat fillestare të sëmundjes, nuk i jep për veten të dijë. Për të përcaktuar atë në faza 1 ju mund të aksidentalisht në rutinë ultratinguj provimit.

Simptomat e enëve të gjakut të mitrës:

 • bezdisur dhimbje dhe parehati në të barkut;
 • një ndjenjë shqetësimi në më të ulët mbrapa;
 • ndërprerjet në ciklin menstrual;
 • dhimbje gjatë marrëdhënies seksuale;
 • të rënda menstruacioneve;
 • atipike ndarjen;
 • dobësi;
 • në ulje të performancës.

Të gjitha më lart simptomat janë një arsye e mirë për të shkuar te mjeku. Të vetë-diagnostikuar dhe vetë-përmendur trajtimi i vetëm është rreptësisht e ndaluar, kjo mund të bëhet vetëm nga një mjek të kualifikuar në mënyrë individuale.

Diagnozës dhe trajtimit të drogës

Tomografia e llogaritur dhe radiografi janë pak informacion procedurat në diagnostikimin e sëmundjeve të tilla si venat me variçe e mitrës. Më shumë informacion në lidhje me gjendjen e pacientit mund të merret duke përdorur ultratinguj.

Transvaginal është futja e një sonde të posaçme, e cila lejon për të vlerësuar gjendjen e enëve të gjakut në mitër. Përveç kësaj caktuar testeve laboratorike për të vlerësuar përbërjen e gjakut. Një sasi në rritje të trombocitet mund të pengojë qarkullimin normal dhe të shkaktojë një numër pasoja negative për organizmin. Shumë shpesh vteri varices kombinuar me venat me variçe në vezore, kështu që mjeku duhet të shqyrtojë dhe appendages.

Nëse ju jeni diagnostikuar me venat me variçe në mitër, trajtimi është kryer nga dy metodat e – konservatore dhe kirurgjikale.

Nëse sëmundja është diagnostikuar në një fazë të vonë apo terapia nuk ka sjellë rezultatet e pritura, operacioni është kryer. Ka disa opsione për trajtimin kirurgjik:

 • phlebectomy;
 • sclerotherapy;
 • lazer koagulimit;
 • radiowave koagulimit;
 • tradicionale prerje kirurgjikale.

Dietë dhe ushtrim terapi

Gjatë trajtimit dhe pas operacionit, ajo është e rëndësishme për të ndjekur një mënyrë jetese të shëndetshme dhe hani e drejtë. Rritja e numrit të vitaminës produkteve në dietën tuaj shumë të mirë të ndikojë në gjendjen e venave kastravecë, boronica të kuqe, selino, domate dhe qershi. Kufizoni konsumin e skuqur, yndyrore dhe tymosur ushqim, ajo kontribuon për të bllokuar enët dhe zvogëlon shkallën e absorbimin e vitaminave. Duhet të heqë dorë zakone të këqija, të shpenzojnë më shumë kohë në ajër të pastër dhe jo për të qëndruar një kohë të gjatë në të njëjtin pozicion. Ndonjë aktivitet fizik, e cila në vetvete vë një grua duhet të jetë në dispozicion.

Venat me variçe janë damarët e mitrës është korrigjuar me ushtrimet do të rrisë tonin e muskujve dhe të enëve të gjakut në këtë organ. Shumë mirë të ndikojë në gjendjen e pacientëve të ushtrimit vijues:

 1. Shtrihen në shpinë, duart me pëllëmbët të bashkëngjitni dysheme, këmbët e bëjnë lëvizjet që të imitoj Çiklizmit.
 2. Në të njëjtën pozitë duke bërë ushtrimin këmbët "gërshërë" 30 herë. Pastaj kthehet në barkun tuaj. Trupi i rritur, pushimi i tij bërryla e tij në dysheme, dhe për të bërë të njëjtën lëvizjet e këmbëve. Në këtë pozitë i mundëson manipulim të degëve më të vështira, por efekti prej tyre më shumë.
 3. Në një ulur ose në këmbë në pozitë të pasur një tërheqje të anusit. Kombinuar kjo lëvizje me të drejtë të marrë frymë, për të marr frymë, të tërheq, nxjerr lirimin e ajrit. Mjaft 15 tërheqje herë në ditë.
 4. Uluni në dysheme, një bend gju dhe këmbën tjetër shpjegoj. Këmbë ngadalë lart dhe poshtë 20 herë. Pas kësaj, këmbë të ndryshojë.

Këto ushtrime të thjeshta nuk do të ju merr pak kohë, mund të përmirësojë qarkullimin e gjakut në të organeve të legenit dhe direkt në mitër. Si shtesë të ngarkesës ju mund të ngjiteshin shkallëve, ajo është gjithashtu një e madhe efekt pozitiv në qarkullimin e gjakut dhe forcon muskujt e këmbëve.

Mjete popullore e receta

Ndihmë e madhe për të holluar gjakun dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut proceset e mëposhtme metodat tradicionale:

 1. Holluar me një lugë gjelle uthull në një gotë me ujë. Për të përdorur 2 herë në ditë para ngrënies.
 2. Tincture e kali gështenjë ndihmon jo vetëm për të forcuar enët e gjakut dhe për të rritur imunitetin. Ajo mund të jetë gati për të blerë në farmacia apo të bëni tuaj nga përzierja e copëtuar gështenja dhe alkoolit. Do të thotë të insistojnë 2 javë në një gotë enë me kapak të ngushtë të mbyllura. Brenda përdorni 20 pika para buke.
 3. Pastron enët e gjakut propolis në formë natyrore dhe në formën e decoction. Rekomanduar resorption fetë mjet për orë të tëra ose kuzhinier atë në bazë të supë, vetëm në Gjirin e propolis ujë të valë dhe të qëndrojnë për 20 minuta. Duhet të theksohet se mjet mund të dëmtojë njerëzit me hipertension, si ajo e përshpejton qarkullimin e gjakut në trupin dhe provokon një krizë hypertensive.
 4. Tincture e lilacs dhe alkoolit shumë mirë eliminon publik në të organeve të legenit. Ju duhet të përzihen 200 g e lule të bimëve me 0.5 litër të alkoolit dhe të insistojnë 2 javë. Pastaj 1 lugë për të pirë para secilës shujtë të pini ose hani.
 5. Ndihmë të mirë decoction e kone hop. E tyre brewed në ujë të vluar për 15 minuta, që të insistojnë gjysmë ore dhe pini një gjysmë Filxhan 2 herë në ditë.

Venat me variçe e mitrës, një patologji shumë të rënda, kështu që të merrni pjesë në njerëzit e trajtimit në këtë rast nuk është e nevojshme. Ajo mund të veprojë si një Shtojcë bazë të trajtimit, në çdo rast, nuk do të aplikohet veçmas. Tani që ju e dini se çfarë është ajo në venat me variçe e mitrës dhe ju e dini se si për të trajtuar atë, kështu që në momentin e parë të simptomave do të jetë në gjendje të shpejt të kontaktoni me mjekun dhe të ndaluar sëmundjen në fazë të hershme, që nuk është e lejuar të saj për të zhvilluar në një formë kronike, e cila konsiderohet të pashërueshme.

02.03.2018