Një shqyrtim të detajuar të përdorimit të compression brendshme për venat me variçe

Compression prodhimet trikotazh sidomos me dendësi dhe shkallë të ndryshme compression (presioni) e përdorura për parandalimin dhe trajtimin e venat me variçe.

Kur të vënë në e sëmurë gjymtyrë, ata krijojnë jashtme kohor që:

 • mbështet të dobësuar muskujt e Shin (këtu, venoz qarkullimi i gjakut është drejtpërdrejt e varur nga tonin e muskujve);
 • pak fasha e enëve të gjakut, që nuk është e lejuar ata të jenë të shtrirë;
 • stimulon qarkullimin e gjakut dhe limfatik kullimit;
 • ngecja e lëngjeve.

Prodhojnë 6 llojet e compression hosiery:

 1. Triko (mbulon të dyja këmbët nga rrëzë të kofshës dhe përfundon në bel).
 2. Stockings (për më të ulët gjymtyrë nga rrëzë të kofshës).
 3. Çorape (i mbajtur në këmbë nga një këmbë në gju).
 4. Këmbën warmers (mos harroni çorape me asnjë thembra dhe goditje).
 5. Çorape (i veshur në këmbë për në kyçin e këmbës).
 6. Mëngë të (në krah nga kyçi për krah).

Produktet që kanë një shkallë të caktuar të compression (presioni) në nivelin e këmbëve (nga këtu fillon pjesa më e vështirë e një kundërt të lëvizjes së venoz të gjakut), e cila është matur në mm Hg. neni dhe të presin, në aspektin e ashpërsisë e venat me variçe. Compression jerseys mund të prophylactic (shtypja e ulët të klasës 1) ose mjekësore (me presion të lartë 2, 3, 4 klasë).

Nuk do të thotë se pak më të mirë se pantyhose ose çorape – li të hollë dhe shkallën e compression për parandalimin dhe trajtimin e zgjedh mjekun-angiosurgeon ose phlebologist në, ai nxjerr përfundimin mbi bazën e mjekësore, shqyrtimin e gjetjeve individuale dhe dëshmitë.

Si nuk compression brendshme

Kur venat me variçe parë prekur më të ulët të gjymtyrëve, gjaku lehtë rrjedh nga zemra përmes arterieve poshtë, por deri, nëpër venat e mia, në rritje me disa përpjekje. Të kundërt të rrjedhës është dhënë nga disa mekanizma:

 • nga zemra e kontraktimet, të cilat janë "shtyrë" gjakun, duke shkaktuar atë të qarkullojë në të enëve të gjakut të sistemit;
 • venë valvulave, të cilat bllokimi i gjakut në pjesën e anijes, për ta ndaluar atë, duke lëvizur në një drejtim të kundërt;
 • rregullt kontraktimet e muskujve të Shin dhe kofshe (muskujve pompë), e cila formon një lloj të përkrahjes së kornizës për enët e gjakut, butësisht shtrydh ato dhe për të ndihmuar për të nxitur gjakut lart nga këmbët për ijet dhe legen. E tyre erozioni është një nga mekanizmat kryesorë për formimin e venat me variçe.

Compression hosiery është projektuar për të kryer funksionet e muskujve pompë dhe kornizë. Shtrydhet këmbë në një vend të caktuar (në kyçin e këmbës) më të fortë, të tjerët pak më i dobët (drumstick, kofshë):

 • siguron optimal të ekspozimit të gjitha fushat e këmbët;
 • normalizes gjak, duke ndihmuar të gjakut për të lëvizur nga poshte lart;
 • butësisht squeezing muskujt, rrit tonin e mureve të enëve të gjakut dhe nuk i lejojnë ata të jenë të shtrirë;
 • ngushton lumen e dëmtuar venat, duke ndihmuar për të rishpërndarë disa prej gjakut të shëndetshëm të enëve të gjakut;
 • normalizes valvula aparatit;
 • stimulon limfatike qarkullim, duke eliminuar ënjtje dhe bllokimet;
 • zvogëlon ngarkesën e sëmurë venë.

Normalizimit të qarkullim të ulët të gjymtyrëve, si duhet zgjedhur stockings compression kryen disa funksione:

 1. Përmirëson metabolizmin dhe të ushqyerit e indeve.
 2. Parandalon zhvillimin e komplikimeve (të enëve të gjakut thrombosis, indet e vdekjes për shkak të oksigjenit uria).
 3. Heq simptomat (dhimbje, kruarje, ënjtje të pas ditës së punës).
 4. Për të parandaluar një recidiv (ri-paraqitjen) e venat me variçe pas operacionit.
 5. Krijon vështirësi për trajtimin për të kryer (nëse është e nevojshme) – fonde të jashtme, mund të aplikohen mbi produktin.

Kjo është e rëndësishme për të zgjedhur prej liri mbi rekomandimin e mjekut-phlebologist, ai llogaritur kohën gjatë së cilës ju doni të veshin atë, dhe do të përshkruajnë një trajtim gjithëpërfshirës (pa veshur mjekësore hosiery joefikase).

Llojet e brendshme

Lloji i trikotazh të zgjedhur në varësi të vendndodhjes së kryesorë të manifestimeve, produkti duhet të jetë 15-20 cm mbi varicose:

 • Triko të përdorura në të humbur të dyja këmbët nga viç të kofshës dhe shenjat e stagnimit në legen (dilated venat dhe varices në ijë, hemorroide), ata janë të dobishme për parandalimin e venat me variçe gjatë shtatzënisë dhe peshëngritje. Triko për gratë shtatzëna ka një të veçantë fashë për bark, e cila e mbështet, por nuk compress atë.
 • Compression brendshme për venat me variçe e stockings zakonisht zgjedhin kur është fjala për shërim pas një operacioni për të hequr venat (nga tom jery të hips) në një këmbë dhe ata janë të lehtë për të hequr dhe vënë në (në krahasim me triko).
 • Stockings dhe çorape për parandalimin dhe trajtimin e venat me variçe e këmbëve, nëse nyjet dhe të prekur venë nuk e ka rritur deri në gju.
 • Përdorni çorape të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në rajon e në kyçin e këmbës së përbashkët (kyçin e këmbës).
 • Mëngë të eliminuar lymphostasis theksuar (stagnimi i limfatike, edemë) pas operacionit, trauma, infektive polyarthritis (të përbashkët inflamacion).
Compression underwear for varicose veins1

Kunderindikacionet dhe ndërlikimet

Kanë compression rroba, nuk është një kontradiksionet, ajo është shumë jo e rekomanduar për të përdorur në:

 1. Atherosclerotic ndryshimet e anijes mur (formimin e pllakave të kolesterolit).
 2. Occlusive morbo (inflamacion i muret e brendshme të enëve periferike të ulët gjymtyrë).
 3. Thromboangiitis (inflamacion i enëve të gjakut muret me formimin e mpiksje gjaku).

Të gjitha sëmundjet karakterizohen nga ngushtimi i lumen e enëve të gjakut (për shkak të kolesterolit pllaka ose inflamacion i enëve të gjakut mur), rritja e presionit në gjymtyrë mund të përkeqësojnë metabolike dhe gazit të këmbimit në indet dhe të shkaktojnë nekrozë (nekrozë).

Zgjedhje e gabuar e compression ratio, lloji i thuri dhe i veshim mund të përkeqësojnë gjendjen e venave dhe do të shkaktojë zhvillimin e komplikimeve (thrombosis, thrombophlebitis, trofik ulcerat).

Si të veshin rroba liri

Ka rregulla që duhet të përmbahet për të veshur compression hosiery:

 • të brendshme në mëngjes, pas gjumit, të mos e marrë nga shtrati;
 • këmbët duhet të jetë e thatë;
 • nëse keni nevojë për të veshin gjëra të thurura gjatë ditës – ju duhet të shtrihen në shpinë (nuk ka jastëk) dhe të heqë këmbën për 15-10 minuta, duke e vënë nën këmbët e divanit (në një kënd prej 40° të trupit);
 • çorape ose Golf duarve është mbledhur në "fizarmonikë" në thembër;
 • e mbetur të lirë të punuar me shtiza goditje veshur në gishtat e këmbëve;
 • fix thembra (ajo është e vendosur pikërisht në anatomike thembra nuk duhet të kaloj, "tërhequr" të majtë apo në të djathtë);
 • liri për të në mënyrë të barabartë të shpërndajë këmbë, nga kyçin e këmbës për të ijës;
 • shikojnë se ajo nuk përputhen, nuk është formuar folds;
 • në pjesën e sipërme të stockings (nga të kofshës në bel) për veshin, heqjen e legenit, të marrë nga shtrati.
Compression underwear for varicose veins2

Si të kujdeseni për thurte

Mirë mjekësore trikotazh:

 1. Duhet të jetë seamless për të siguruar një uniformë presion mbi sipërfaqen e lëkurës.
 2. Duhet të jetë hypoallergenic kështu që ju mund ta përdorni atë në të nxehtë të sezonit.
 3. Të veçantë gërshetim yarns bërë nga pambuku, stilastik dhe microfiber në përqindje të ndryshme e rregullon gazit të këmbimit dhe temperaturën e lëkurës, duke e lejuar atë për të "marrë frymë" dhe të mos shpejt.
 4. Datat e skadimit kanë compression hosiery nga 5 deri në 7 muaj, më e gjatë përdorimit të tij nuk është e rekomanduar, si ajo humbet pronat e saj (të shtrirë).

Sa kohë të veshin?

Kohëzgjatja e veshur me compression brendshme do të përcaktohet nga nevojat individuale dhe rekomandimet e mjekut:

 • Parandaluese trikotazh janë të rekomanduar të veshin gjatë shtatzënisë (duke marrë jashtë në natën), dhe në fazat e hershme e venat me variçe të veshin për të punuar (në qoftë se ajo është e lidhur me peshë në këmbë), Ecje, të fluturonte një aeroplan dhe situata të tjera që mund të shkaktojnë zhvillimin e venat me variçe.
 • Mjekësore janë vetëm për indikacionet dhe recetën. Pas operacionit të vazhdueshëm të veshin kohë mund të variojnë nga 2-3 ditë për 30 ditë. Intermittently – deri në 4 muaj ose më shumë.

Pas zgjeruar veshin hequr rrobat gradualisht: natës së parë, pastaj koha rritje, duke e çuar pushimet për disa ditë, dhe largohet në të gjitha.

Compression brendshme ndihmon për të trajtuar venat me variçe vetëm në kombinim me ilaçe të tjera, përndryshe efekti do të jetë e përkohshme dhe e paqëndrueshme.

Për të marrë të përdoret për të thurte, të mësojnë se si të veshin dhe të kujdesen për të, në fillim, e rekomanduar për të zgjedhur një produkt të lirë.

02.03.2018