Trajtimin e venat me variçe me shushunjat

Përdorimi i shushunjat në venat me variçe është një metodë e trajtimit është përdorur për gati një gjysmë shekulli. Të tilla bloodletting ndihmon në hollimin e gjakut, pengon formimin e mpiksjen e gjakut, mpiksjen, pengon deformim i venave në këmbë. Aktualisht hirudotherapy është konsideruar si një metodë alternative për trajtimin e venat me variçe.

Çfarë është venat me variçe

Venat me variçe është një zgjatje e jashtme e enëve të ulët, gjymtyrët me të dëmtuar rrjedhjen e gjakut dhe të pahijshme funksionimin e përforcimeve. Si rezultat i kësaj, të formohet një stanjacion të gjakut dhe mpiksjen. Vuajnë nga kjo sëmundje, si të grave ashtu dhe të burrave.

Shkaqet e venat me variçe janë shumë. Në mesin e tyre janë: sessile apo mënyrë jetese i ulur, punën në lidhje me të përhershëm të qëndrojë në këmbët e tij, çrregullime të enëve të gjakut në shtatzëni, dhe predispozicion gjenetik dhe comorbidities.

Në mesin fillestare manifestimet e venat me variçe, ju mund të nxjerrë në pah mpirje dhe dhimbje në më të ulët gjymtyrë, të vazhdueshme ndjenjë shqetësimi dhe plotësinë.

Për të kuruar këtë sëmundje është e vështirë, por e mundur. Ka shumë mënyra për të marrë shpëtoj e venat me variçe, ndër të cilat operacionale dhe trajtim mjekësor. Sukses i madh në trajtimin e venat me variçe përdor hirudotherapy.

Karakteristika të hirudotherapy për venat me variçe

Trajtimi me shushunjat quajtur hirudotherapy. Efekti i procedurës bazuar në efektet e hirudin specifike të substancave të përfshira në pështymë e shushunjat. Tipar kryesor i saj është thinners gjakut. Ndonjëherë kjo substancë mund të shpërndajë të vogla mpiksjen e gjakut.

hirudotherapy — të shkëlqyeshme preventive dhe kurative të procedurës në thrombophlebitis, venat me variçe dhe mpiksjen e gjakut në këmbë. Në fazën fillestare të sëmundjes, efekti i kësaj procedure është i lartë dhe vazhdon për një kohë të gjatë.

E zakonshme shushunjat, lundrues në moçal, për trajtim jo të përshtatshme. Këto kafshë janë posaçërisht të kultivohen në kushte sterile për një periudhë të gjatë. Quhet mjekësore shushunjat.

Kështu që efekti ishte maksimale hirudotherapy, gjaku mbajtur të uritur për tre muaj. Përndryshe, ai thjesht nuk do të presseda dhe efektin terapeutik të përdorimit të saj do të jetë zero.

Gjallë subjekti është vënë në lëkurë, dhe brenda 10-60 minuta procesin e thithte gjak. Si rregull, një gjaku të kafshoj lëkurës në një thellësi prej 2 mm dhe injekton në rezultat plagë me pështymë, e cila ka një dermal aplikimit anticoagulant dhe antibakterial të veprimit. Të veçantë enzime në pështymë nuk jap mpiksje gjaku dhe vrasin bakteret.

Në një seancë hirudotherapy një gjaku të aftë për të gjiri deri në 15 milliliters e gjakut. Xhiruar një kafshë me piskatore, apo ujë. Brenda pak orësh nga plaga mund të rrjedh gjak ose limfatike.

Ka një numër të rregullave që lidhen me përdorimin e shushunjat. Ata nuk janë të përdoret përsëri. Të tilla masa janë të lidhura me një rrezik të lartë të transmetimit të infeksioneve të ndryshme nga një pacient tek tjetri. Përveç kësaj, këto kafshë kanë një periudhë të gjatë tretjes së gjakut — deri në 6 muaj. Prandaj, në këtë kohë, gjaku nuk është i përshtatshëm për qëllime mjekësore.

Përdorimi i shushunjat në venat me variçe

Përdorimi i shushunjat për qëllime mjekësore ndihmon për të kuruar venat me variçe dhe thrombophlebitis, presioni i lartë i gjakut dhe sëmundje të sistemit kardiovaskular, zgjasin të rinjtë dhe për të ruajtur freskinë e lëkurës.

Gjatë një pickim, gjaku sucks deri në gjak, duke injektuar në gjak e biologjikisht aktive substancat me pështymë. Në një vend ku të rrinë një gjaku, nuk është zgjerimi i anijes dhe të fluksit të gjakut.

Në Përgjithësi hirudotherapy të tilla ka një efekt të dobishëm: përmirëson qarkullimin e gjakut, redukton ënjtje dhe shkrin të vogla mpiksjen e gjakut, redukton akumulimin e gjakut në zonat e sëmura, forcon enët e gjakut, zvogëlon dhimbjen sindromi.

Shushunjat nga venat me variçe në këmbë do të jetë efektive vetëm në qoftë se ju përdorni ato në mënyrë korrekte. Jetojnë krimbat e vendosur direkt në lëkurë në një model të veçantë. Ky i fundit duhet të jetë zhvilluar nga specialistët duke marrë në konsideratë të karakteristikave të sëmundjes dhe gjendjes shëndetësore të pacientit. Ndonjëherë shushunjat t'ju japë mundësi për të zgjedhur vendin e kafshimit. Besohet se kafshët janë në gjendje të identifikojë problemin zonë në sipërfaqe të lëkurës në mënyrë të pavarur.

Pas procedurës hirudotherapy në shumë pacientë ka një rënie në ënjtje, të humbur e të enëve të gjakut "yjet", e deformuar e enëve të gjakut nyjet, ulur dhimbje dhe lodhje kronike të ulët gjymtyrë.

Megjithatë, për të thënë se mjekësore gjaku do të lejojë për seanca të shumëfishta për të krejtësisht të kuruar venat me variçe, nuk është e nevojshme. Ajo është e njohur se shkaku i kësaj sëmundjeje nuk është aq e gjakut dhe funksionimin e pahijshme e enëve të gjakut dhe valvulat. Për të përkeqësohet ose të përmirësojë funksionimin e këtyre valvulave shushunjat nuk mund të.

Efekti i hirudotherapy të shkurtër, dhe iu rekomandohet të përdorin atë në kombinim me trajtime të tjera. Nëse kjo nuk është bërë, pastaj, pas një periudhe të caktuar kohore të gjitha simptomat e sëmundjes së venat me variçe do të kthehen. Për të kuruar venat me variçe pa phlebology terapi e pamundur.

Treatment of varicose veins with leeches1

Kunderindikacionet për përdorimin e shushunjat në venat me variçe

Para gjatë të hirudotherapy duhet të vizitoni mjekun tuaj një mjek i Përgjithshëm dhe phlebologist. Trajtimi me shushunjat ka një numër të madh të kontradiksionet dhe paralajmërime. Dhe në të sëmundjeve të caktuara të përdorimit të hirudotherapy është rreptësisht e ndaluar.

Trajtimin e venat me variçe me shushunjat nuk mund të zbatohet nëse keni të tilla probleme shëndetësore: nuk është një aktuale të procesit të kancerit, sëmundje të gjakut (hemophilia, anemi, të varfër e koagulimit, etj.), kronike hypotension, kronike apo akute të infeksionit, hyperthermia sindroma e tuberkulozit.

Ka kufizime dhe në moshë. Kështu, trajtimi me shushunjat nuk është për fëmijët. Ju nuk duhet të përdorni hirudotherapy për gratë shtatzëna dhe gjatë postpartum shërim. Prania në të e një pacienti të menstruacioneve gjithashtu nuk lejon leeching.

Përveç kësaj, hirudotherapy është i kundërindikuar gjatë tre muajve të parë pas operacionit, dhe kronike administrimin e antiplatelet agjentët dhe anticoagulants.

Mos harroni për personale të jotolerancës. Prandaj, para se të përdorimit të shushunjat nga venat me variçe në këmbë është domosdoshmërisht bërë Alergji test. Në qoftë se brenda dhjetë minuta pa skuqje të lëkurës, djegie, kruarje, skuqje, kështu që trupi normalisht sheh efektet e hirudin.

Mos e merrni këtë trajtim të personave që kanë të ndjeshme dhe delikate të lëkurës. Ata gjithashtu nuk duhet të mbështetet në të tilla të terapisë.

Kjo nuk është e rekomanduar për të vënë shushunjat e tyre. Në rastin më të mirë, procedura nuk do të sjellë ndonjë rezultat. Në rastin më të keq, komplikacione mund të ndodhë, të tilla si gjakderdhje, reaksion alergjik, akute inflamacion i enëve të gjakut, abscese, lymphadenitis, arsimit trofik ulcerat, këmbëngulës spote pigment në vend të kafshon.

Si për të vënë shushunjat në venat me variçe

Sot, ka një numër të madh të ndryshme klinikat private dhe zyra që spetsializiruyutsya në hirudotherapy. Ajo është e mirë për të ardhur në klinikat që të veprojë në bazë të qendrave shëndetësore dhe të mëdha qendrat shëndetësore. girudoterapii marrë atje, janë trajnuar dhe kanë diploma të provojnë aftësitë e tyre profesionale.

Venat me variçe nuk janë shumë opsione dhe skema e vendosjes së shushunjat. Megjithatë, disa prej tyre nuk do zgjodhi një mjek, ju duhet të ndiqni disa rregulla bazë. Instalimi i shushunjat nuk është kryer direkt në venat ose theksuar venat me variçe nyje. Nuk përdoret shushunjat dhe mukozës. Kjo mund të shkaktojë dëme në shtresën e sipërme të epithelium dhe formimin e plagëve dhe të gjakut. Shushunjat a nuk e vënë në anën e brendshme të kofshës. Kjo është veçanërisht e vërtetë e hollë njerëzit. Ata nuk kanë nënlëkurës yndyrë në sasi të drejtën, dhe gjaku mund të kapem për arterie dhe të shkaktojë gjakderdhje të rënda.

Para se të vendosni se si për të vënë shushunjat në venat me variçe, mjeku me kujdes shqyrton një zonë të zgjedhur të lëkurës. Nuk duhet të jetë ngushtë e vendosur enët dhe dëme të dukshme.

Treatment of varicose veins with leeches2

Më shpesh girudoterapii nga një paralele instalimit. Në këtë rast, shushunjat, të vendosur përgjatë pacientit enë me një dhe të tjera. Megjithatë, ata nuk janë në të njëjtin nivel. Shushunjat kanë një mënyrë që të shkallëzuara. Për një këmbëve është e nevojshme nga 4 deri në 10 të rritur shushunjat në seancë.

Përveç kësaj për vendndodhjen e shushunjat në këmbë, me përvojë girudoterapii e rekomanduar për përdorimin e tyre në fushën e rhombus e Michaelis dhe kërbishtin. Në këtë zonë janë biologjikisht aktiv pika, të cilat kanë një efekt pozitiv në shëndetin e përgjithshëm.

Kur gjaku gjiri nuk është më vetëm, mjeku kupton se seanca është e gjatë. Kjo zakonisht merr deri në 30 minuta. Në qoftë se gjaku ishte shumë e uritur dhe në një gjysmë ore nuk e zhdukur, mjeku heq atë me piskatore ose të larë me ujë. Në vend të instalimit të gjakut mund të thith plagë të vogla. Ajo mund të rrjedh gjak, por kjo nuk është e tmerrshme. E kafshon duhet të trajtohen me një antiseptik, dhe të aplikojnë një sterile veshjes.

Procedura e përcaktimit të shushunjat mund të kryhet në supine dhe në një pozitë të ulur. Para seancës mjek ka nevojë për të specifikojnë se si ju do të preferoni.

Prodhimi i shushunjat në venat me variçe është kryer me duar, forseps ose direkt nga tub. Kjo e fundit metodë është e preferueshme. Kjo është për shkak të reagimeve të kafshëve të metalit ose ngrohtësinë e duart e njeriut.

Gjaku trajtim nuk është kryer çdo ditë. Hendeku në mes të seancave është deri në 3 ditë. Numri një kurs mund të jenë të ndryshme. Ajo përcakton girudoterapevt në varësi të gjendjes shëndetësore të pacientit, shkalla e venat me variçe.

Kur duke përdorur klasike skema e vendosjes së shushunjat (kafshët janë të vendosura në të gjithë gjatësinë e këmbëve nga coccyx në thembër) nuk do të duhet më shumë se 10 copë. Distanca mes tyre është 7-10 cm. Në këtë trajtim, e dytë të seancës është e mundur të bëhet jo më herët se në 4 ditë. Në raste të rralla, mund të arrijë 7.

Nëse mjeku nuk përdor më shumë se 4 shushunjat në seancë, pastaj të përsëritur procedurën çdo ditë ose çdo një të vetme.

Pacienti ndien efektet e hirudotherapy është e nevojshme, si rregull, nga ora 8 deri në 11 të procedurave. Ka raste kur pacienti ndjen një përmirësim pas mbledhjes së parë.

Një kursi i dytë hirudotherapy mund të bëhet përmes 1-2 të muajit. Kjo mund të bëhet në mungesë të efekteve anësore dhe të shërimit të plotë të të gjitha vendeve të mëparshëm instalimin e shushunjat.

Treatment of varicose veins with leeches3

Përdorimi i shushunjat në venat me variçe provuar me hulumtimet mjekësore. Efekti i procedurës hirudotherapy, si rregull, është e dukshme në të njëjtën kohë. Megjithatë, ju duhet të kuptoni që në fazë të avancuar venat me variçe pacienti ka nevojë për një të plotë dhe gjithëpërfshirëse të trajtimit. Hirudotherapy mund të jetë një prej metodave. Opsioni më i mirë do të jetë një kombinim i përdorimit të shushunjat dhe drogës ekspozimit.

05.03.2018