Venat me variçe e ezofagut

Venat me variçe të ezofagut në pjesë më të ulët ndodh për shkak të stanjacionit në portalin mënyrë të mëlçisë, të cilat shfaqen në thrombosis dhe cerozë të mëlçisë. Shkaku i sëmundjes në pjesën e sipërme është një malinje goiter. Venat e mëlçisë janë të ngjeshur, duke e bërë qarkullimin e gjakut përmes tyre të vështirë. Phlebectasia e ezofagut gjithashtu duket si një komplikacion në sëmundjet e zemrës dhe shpretkës.

Faktorët që shkaktojnë këtë sëmundje:

 • stenosis të portalit venë, e cila është karakteristike për të rinjtë që ndodhin për shkak të thrombosis, sklerozë;
 • sëmundjet e mëlçisë, që ndodh në moshën e vjetër – ashtit, amyloidosis, echinococcosis;
 • sëmundjet e Chiari;
 • angioma e ezofagut;
 • malinje gushë;
 • e enëve të gjakut patologji.

Venat me variçe e ezofagut ndodh më shpesh në kategoritë e mëposhtme të pacientëve:

 • njerëzve;
 • në njerëzit më të vjetër se 50 vjet;
 • në pacientët me një histori të sëmundjeve të pankreasit, stomakut, zemrës, sëmundje kronike të ashtit.

Në shfaqjes së gjakderdhje jo vetëm që nuk është prekur nga niveli i presionit, sa të mprehtë luhatje. Rreziku i shkatërrimit është i lartë, dhe ata pacientë të cilët vuajnë nga sëmundje vaskulare, që ndikojnë në strukturën e anijes muret.

Klasifikimi

Klasifikimi i sëmundjeve të venat me variçe e ezofagut është ndryshuar disa herë, megjithatë, tani përdorin versionin e vitit 1997, për venat e ezofagut, që ndan sëmundjen nga grada:

 • Të shkallës së parë. Venë diametër arrin 5 mm, në mënyrë të konsiderueshme të zgjeruar, të vendosur në nivelin më të ulët të trupit.
 • Shkallë të dytë. Vjenë perplexis në diametër arrin deri 10 mm, të vendosur në pjesën e mesme të trupit.
 • E treta shkallë. Enët dilated më shumë se 10 mm, muret e tensionuar, i hollë, aty pranë, writhing në drejtim të kenë njolla të kuqe në pjesën e jashtme, sipërfaqësore.

Nëse venat me variçe e ezofagut ende shkaktuar gjakderdhje të brendshme, sipas statistikave — pas ajo mbijeton vetëm 50% të pacientëve. Më shumë se gjysma e të mbijetuarve e gjakderdhje pacientët përballen brenda 1-3 vjet, me recidiv e sëmundjeve dhe duhet të ri-fillojë trajtimi.

Venat me variçe 1 shkallë

Tabloja klinike është pak i shprehur. Pacienti ka pothuajse asnjë ankesë. Në anketë shih: venat me variçe nuk janë të fortë për 3 mm venat ectasia nuk ka, apo vetëm një të vetme lumen nuk është e mbushur. Është diagnostikuar vetëm përmes endoscopy. Në shkallën e parë është shumë e rëndësishme për të filluar trajtimin.

Venat me variçe 2 gradë

Mirë ndiqet vrazhdësi e enëve, si ka nodules më të mëdha se 3 mm. Në këtë rast mukoza e ezofagut të mbetet me integritet, pa ndonjë shkelje të ndershmërinë e tij.

Studimi mund të zbulohet në një pjesë të madhe zgjatje e enëve. Trajtimi duhet të kryhet në një kohë, e vetmja mënyrë do të jetë në gjendje për të hequr qafe të pakëndshme simptomat e sëmundjes në një fazë të hershme. Gjakderdhje nuk është tipike në këtë fazë.

Venat me variçe janë 3 shkallë

Më të zakonshme diagnozën. Pacienti fort e theksuar simptomat. Si rregull, në këtë rast orarin e operacionit. Venat janë shumë të fryrë, nyjet dukshëm vazhdimisht të zgjeruar, të zënë 2/3 e ezofagut, mukozën e ezofagut është e hollë. Ndodhë zbaticë gastroesophageal.

Venat me variçe 4 gradë

Kjo shkallë e sëmundjeve të ekspozuara kur ezofagut shpallur të shumta nodules dhe venat, jo një rënie dhe me gjobë sipërfaqe. Në mukozës shtresë gjetur të shumta të erozionit. Pacientët janë të regjistrimit, përveç shenjave të esophagitis, të kripura shije në gojën tuaj. Të katërt shkallë shpesh çon në gjakderdhje spontane.

Simptomat e venat me variçe e ezofagut

E para disa viteve e venat me variçe e ezofagut mund të ndodhë pa simptoma të dukshme. Ndonjëherë nuk është e rrallë bouts e urth, të butë shqetësimi në gjoks, belching. Disa pacientë ankohen për vështirësi gllabërim të ushqimit.

Simptomat e sëmundje progresive zakonisht paraqiten disa ditë para fillimit të gjakosur. Shenjat janë të forta i vrarë në gjoks dhe përkeqësimin e Përgjithshme e shëndetit të pacientit. Në pacientë të tjerë simptomat mund të jenë të shprehura në manifestimin e ascites.

Përveç kësaj, simptomat e sëmundjeve të venave të ezofagut mund të shfaqet si pamja e një "kandil deti kokë". Ky fenomen është një model që është mjaft e mirë shihet në murin e përparmë i abdomenit të ndryshme patologjike të formuar konvekse anijet ose venat.

Pasi venat e dilnin, duke shkaktuar gjakderdhje të rënda, i shoqëruar nga tipike simptomat:

 • reduktuar në masë të madhe e presionit të gjakut;
 • diktim papastërtitë në të vjella;
 • diktim papastërtitë në stol;
 • e shprehur tachycardia.

Me një gjakderdhje të vogël, personi mund të ndjeni disa dobësi, të qenët pa qejf, dhe simptomat e anemisë. Diagnostikuar venat me variçe e ezofagut me anë të testeve laboratorike, ultratingujve, të provimeve të abdomenit organe, nëse është e nevojshme, të kryejnë ekzaminimet radiologjike dhe esophagoscopy.

Varicose veins of the esophagus1

Diagnoza

Diagnoza vihet në bazë të ankesave të jashtme të provimit, identifikimin e fillore sëmundje. Për instrumentale hulumtimit përfshijnë:

 • laboratori i të dhënave të gjakut;
 • x-ray me kontrast substancë;
 • esophagoscopy e cila duhet të bëhet me kujdes për shkak të rrezikut të mundshëm gjakderdhje.

Në diagnozë të gjitha shkaqet e mundshme duhet të konsiderohen dhe të eliminohen, vetëm atëherë mund plotësisht dhe saktësisht të përcaktuar rrënjët e gjakderdhjes dhe ndryshime në venat e ezofagut.

Trajtimin e venat me variçe e ezofagut

Nëse ju përjetoni simptomat e venat me variçe e ezofagut trajtim është kryer vetëm në repartin e reanimacionit apo e kujdesit intensiv. Në bazë të klasifikimit të jo-kirurgjikale procedurave që kanë për qëllim parandalimin dhe eliminimin e gjakderdhje nga uljen e presionit në enët:

 1. Ilaçet në formë të vitaminave, lidhësit e barnave dhe antacids (barnat që ulin aciditetin në stomak). Kjo metodë ka për qëllim parandalimin e ulcerë peptike esophagitis, ku inflamacionit mund të shkoni në muret e enëve të gjakut, duke shkaktuar gjakderdhje.
 2. Transfuzioni i gjakut, erythrocyte masive, plazma;
 3. Futja e colloidal zgjidhje;
 4. Pritja rigjeneruese e gjakut dhe nxit vasoconstriction drogës.

Në qoftë se metodat e listuara nuk janë të mjaftueshme për një të plotë hemostaza dhe rrezikun e ri-dëmtimin e enëve të gjakut në të ardhmen e afërt, të përdorur për kirurgji.

Varicose veins of the esophagus2

Dietë

Pacientët duhet një jetë për të ndjekur një dietë të rreptë, pavarësisht shëndetësore:

 • të shpeshta të vogla ushqimi.
 • përjashtim të nxehtë dhe të ftohtë, enët.
 • treguar të ulët-yndyrë broths dhe supave, porridges në një holluar me qumësht ose ujë, fruta, pije, fruta fshij, perimet steamed.
 • kundërindikuar djegëse, i lagësht, i kripur, i yndyrshëm dhe i skuqur produkteve të mishit; të gjithë ju duhet të gatuaj, të përgatitur pure.

Absolutisht kundërindikuar alkool, pije të gazuara, pije, birrë.

Varicose veins of the esophagus3

Parandalimi

Për të parandaluar shndërrimin e shëndetshme venat e ezofagut në patologjike varicose, së pari duhet për të monitoruar mëlçisë dhe menjëherë trajtimin e sëmundjes. Ekspertët sugjerojnë të kontaktoj rregullisht atë për këshilla dhe të ndiqni të gjitha rekomandimet.

Parashikimi për jetën

Për fat të keq, venat me variçe të ezofagut të pashërueshme. Megjithatë, në rastin e kohën e diagnostikimit, të përshtatshme mbështetëse të kujdesit do të përmirësojë ndjeshëm cilësinë e jetës dhe të ndihmojnë në parandalimin e tmerrshme e shtetit gjakderdhje.

E shkalla e vdekshmërisë te pacientët me kohëve të fundit gjakderdhje nga venat me variçe e ezofagut është më shumë se 50 % dhe varet nga shkalla e themelor sëmundje dhe gjendje e organizmit në tërësi. Të mbijetuarit pas hemorragji pacientët në 75% të rasteve brenda ardhshme 1-2 vjet nuk është i rikthimit të sëmundjes.

Në Përgjithësi, prognoza për mbijetesën afatgjate e pacientëve me këtë sëmundje mbetet e ulët, e cila kryesisht është faji kryesor të rënda sëmundje të mëlçisë.

06.03.2018