Këmbë masazh me venat me variçe: kur është bërë, efektivitetit, kunderindikacionet

Në këtë artikull, ju do të mësoni: sa efektive është masazh për venat me variçe, në qoftë se ajo mund të ndihmojë për të kuruar venat me variçe. Kur përdoret procedura, se si ajo punon. Karakteristika klasike dhe limfatike kullimit masazh, kunderindikacionet, për procedurën.

Venat me variçe disa teknika masazh të vërtetë të ndihmojë për të reduktuar ënjtje e indeve dhe kështu eliminimin fizik shtrëngim të enëve të gjakut. Qëllimi është më i butë mekanike të veprimit (stroking, drita presion palm) për të rritur rrjedhjen e interstitiale fluide, dhe limfatike rrjedhjes (lëvizja e limfatik lëngjeve nëpër enët).

Si rezultat i kësaj, procedura ndihmon për të reduktuar dhimbjen, lehtësimin e lodhje, ënjtje, për të parandaluar paraqitjen e spider veins dhe reticular rrjetë, por nuk do të heq tashmë ekzistuese manifestimet e venat me variçe. Një bonus shtuar gjatë një masazh mund të konsiderohet si përmirësuar rrjedhjen e gjakut dhe frymëmarrjen e muskujve dhe të lëkurës, duke e lejuar të zgjeruara shërim dhe tonin e mureve të enëve të gjakut.

Optimale metodat e masazh për venat me variçe është një klasik terapeutike dhe limfatik kullimit. Metoda e parë është përdorur shpesh si një masë parandaluese, dhe në procesin e përjashton asnjë mekanike ndikon mbi prekur enët ose të rrjetit të enëve të gjakut, që të shihet qartë përmes lëkurës. Metoda e dytë është përdorur për trajtimin e fazen fillestare venat me variçe, ajo është e bazuar në një studim i ngadalshëm i madh vile me nyjet limfatike dhe të enëve të trupit.

Më në fund për të kuruar venat me variçe masazh pamundur. Kur fillore shfaqjeve të sëmundjeve (ashpërsia, lodhje, tension, ënjtje të këmbëve deri në fund të ditës) ndonjë nga metodat efektive për forcimin e mureve të enëve të gjakut dhe ndihmon për të ndaluar zhvillimin e patologji. Pas shfaqjes së dukshme venat dhe e deformuar rrjetë nyje, sëmundja mund të jetë e komplikuar nga e mundur ndarja e ngjizur dhe është një direkte contraindication për çdo lloj mekanike të veprimit në enët e gjakut.

Cilësia kundër venat me variçe porositë mund të bëjë çdo mjek i cili u diplomua nga kurset. Megjithatë, për shkak të natyrës së sëmundjes është më mirë që të konsultoheni me mjekun dhe vetëm pas konsultimit me medicus-flebolog.

Kur përdoret masazh për venat me variçe

Sipas venat me variçe vuajnë jo vetëm më të ulët të gjymtyrëve, edhe pse ky është lloji më i zakonshëm i sëmundjes. Mund të jetë prekur venat më të vogël, legen, organet gjenitale, mitër, rektumit (hemorroidet), stomakut dhe ezofagut.

Sëmundjet e organeve të brendshme, zakonisht, janë të diagnostikuar aksidentalisht, kur deformimi i venave shprehet edhe. Për shkak të tyre anatomike vend dhe në fund të diagnozë, një masazh efekt për venat me variçe e organeve të brendshme nuk janë përdorur, sepse ajo është joefikase dhe ka më shumë gjasa për të dëmtuar sesa për të përmirësuar gjendjen e pacientit.

Procedura zakonisht të përshkruara për venat me variçe të ulët, gjymtyrë, për parandalimin dhe trajtimin e manifestimet më të hershme të sëmundjes. Përdorin dy lloje të masazh: klasik, terapeutike dhe limfatik kullimit, të dy llojeve të ndryshojnë nga njëra-tjetra me lëvizje komplekse, por për asnjë nga variantet e venat me variçe, masazh terapist përdor të njëjtat teknika.

Të gjitha llojet e venat me variçe janë njësoj të rrezikshme komplikime të tilla si thrombosis (formimin e mpiksje të gjakut në enët e gjakut), thrombosis (bllokim me mpiksjen e gjakut) dhe thromboembolism (vdekja si rezultat i shkëputjes të një mpiksje gjaku), kështu që kur të shprehura deformimeve e venave të ndonjë masazh është absolutisht e kundërindikuar.

Kursit të kontrolloni me mjekun tuaj dhe të jetë i sigurt për të vëzhguar manifestimet e venat me variçe: nëse numri i spider veins nuk është rritur, nuk duket të jetë arterie (varë), pacienti ndihet i lehtësuar, atëherë procesi shkon në drejtimin e duhur.

Si e bën masazh

Detyra kryesore e terapisti është për të studiuar sipërfaqe të gjymtyrëve të butë, më i butë lëvizjet, duke nisur që nga hip dhe mbaron me të ndaluar. Me venat me variçe masazh në asnjë rast nuk duhet të jenë intensive, warping, ulje, ose të mprehtë, si rritja e brishtësinë e mureve të enëve të gjakut të çon në shfaqjen e hemoragjisë dhe arterie.

Rezultati i procedurës:

 1. Përmirëson limfatike rrjedhën dhe rrjedhjen e gjakut, lëngjeve është aktive qarkullon nëpër enët.
 2. Duke përmirësuar qarkullimin e gjakut e rrit e furnizimit me oksigjen të indeve, përmirëson rilindjes dhe të enëve të gjakut ton.
 3. Duke përmirësuar qarkullimin limfatik është më aktiv është pastruar dhe është shfaqur në mes të qelizave të lëngjeve.
 4. Reduktuar ënjtje e indeve përreth enëve.
 5. Enët nën presion dhe valvula është reduktuar, normalizimit të fluksit të gjakut.

Masazh eliminon stanjacion në indet e ulët gjymtyrë, efekti i saj është i ngjashëm me ushtrimet fizike, por është më e butë dhe efekti zbutës.

Massage with varicose veins1

Karakteristika klasike masazh

Klasike masazh të ulët gjymtyrë:

 • procedura prodhon, pas vendosjes së pacientit në një sipërfaqe të sheshtë;
 • në pozitën e "të shtrirë në shpinë" për të në mënyrë efektive të relaksoheni muskujt nën gjunjë dhe me këmbë të bashkangjitni jastëk, ngritje në këmbë në një kënd prej 45 gradë;
 • në "prirur" këmbët e rritur në rajonin e këmbë;
 • lëvizja e prodhuar nga krem ose me vaj për të reduktuar fërkime të pëllëmbët në pacientin e lëkurës;
 • klasik këmbë masazh kur venat me variçe të fillojë me stroking e kofshëve dhe gluteal rajon, do të vazhdojë me kyçin e këmbës dhe të këmbës bërë. Të jetë e mundur ri-përpunimi në një drejtim të kundërt;
 • lëvizja masazh është e drejtuar lart (nga gjuri e hip, nga këmbë në gju);
 • grupi i mocionet përfshin sipërfaqe (pëllëmbë), dhe duke mbuluar një vazhdueshme stroking (të dy pëllëmbët), drita fërkim të sipërfaqes së këmbë, pa prekur thellë e venave. Ndonjëherë lidhur lehtë të shtyjë lëvizje;
 • përjashtohet çdo mekanike ndikim, sado i vogël, në rajon, me shfaqje të dukshme të venat me variçe: neto ose spider veins.

Terapeutik masazh prodhon kurse prej 10-12 procedurat, çdo ditë apo çdo ditë të tjera, të preferuar të kohës – në fund të ditës, lodhje, edemë, tensioni i degëve është më e theksuar dhe efektin e procedurës do të jetë maksimalisht.

Gjatë procedurës, pacienti duhet të mos e ndieni ndonjë dhimbje ose siklet, rast në të cilin procedura është më e mirë për të anulluar.

Karakteristika të limfatike kullimit masazh

Limfatike kullimit masazh të ulët, gjymtyrë të karakterizohet nga shumë të ngadalshëm, lëvizjet, si shpejtësia e limfatike daljeve të zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme në krahasim me rrjedhën:

Massage with varicose veins2
 1. Procedura prodhon, pas vendosjes së pacientit në një sipërfaqe të sheshtë.
 2. Në pozitën e "të shtrirë në shpinë" nën gjunjë dhe me këmbë të bashkangjitni një të vogël rul për butësisht heqë këmbën.
 3. Në "prirur" këmbët pak më të rritur në rajonin e këmbë.
 4. Për një limfatike kullimit masazh nuk duhet të përdorni vaj ose krem, si fërkime të pëllëmbët mbi pacientit lëkurës është minimizuar.
 5. Filloni me studimin e një tufe nyjet limfatike në gluteal dhe femoral rajon, do të vazhdojë studimin e kyçin e këmbës dhe këmbët e bërë.
 6. Grupi i lëvizjeve përfshin dritë presion me sipërfaqen e pëllëmbët në rajonin e accumulations e nyjet limfatike dhe të ngadalshëm grappled stroking sipërfaqen e këmbëve.
 7. Lëvizja masseur drejtuar poshtë (nga hip në gju, nga e gjurit të këmbës).
 8. Kjo përjashton çdo lëvizje në fushën e manifestimet e venat me variçe.

Limfatike kullimit masazh të prodhuar kurse për 15-18 trajtimet, të fillojë me një javë, rritja e numrit të 3, varësisht nga gjendja e pacientit. Të pakëndshme ose e dhimbshme ndjesi është një contraindication për kryerjen e limfatik kullimit.

Kunderindikacionet për masazh

Masazh për venat me variçe të ulët, gjymtyrë të është absolutisht e kundërindikuar në:

 • të gjitha fazat e venat me variçe, përveç fillimi;
 • thrombophlebitis, thrombosis;
 • skuqjen e lëkurës, pezmatim i lëkurës;
 • lymphadenitis (inflamacion i nyjet limfatike);
 • në sëmundjeve infektive;
 • kanceri;
 • ngritur temperaturën.

Mos përdorni krem dhe vajra me substanca që rrisin lokale temperatura, për shembull, me ekstrakte të xhenxhefil ose piper.

07.03.2018