Trajtimin e venat me variçe me peroksid hidrogjeni

Ky problem të çon në një dobësim të venë muret dhe qarkullim të dobët në më të ulët gjymtyrë. Në mungesë të duhur të trajtimit të, sëmundja mund të japin komplikacione të tilla si thrombophlebitis e venave, karakterizohet nga formimi i mpiksjen e gjakut.

Trajtimin e venat me variçe të ulët gjymtyrë zakonisht kryhet në një spitalore nga metodat standarde. Nëse sëmundja nuk është shumë larg kanë shkuar, janë caktuar të veçanta kremrat, tableta, compression triko ose më pak. Triko me venat me variçe, për të cilat çmimi është e pranueshme, të ndihmojë për të reduktuar ënjtje dhe për të ngadalësuar zhvillimin e patologjike proces dhe për të reduktuar dhimbjen në këmbë.

Shumë pacientë të pyes veten nëse ajo është e mundur për të marrë askorutin me venat me variçe. Marrë asnjë ilaç më të mirë vetëm me lejen e mjekut. Në Përgjithësi, askorutin promovon venoz dhe muret e enëve të gjakut, dhe për këtë arsye parandalon formimin e mpiksjen e gjakut dhe patologji të tjera.

Në disa raste, mund të ndihmojë vetëm funksionimin: është rrënjësor të trajtimit kur e sëmurë mënyrë është të hiqen, përmes operacionit (phlebectomy). Efekt të mirë në trajtimin e venat me variçe gjithashtu jep lazer koagulimit, sclerotherapy dhe ozoni, terapi. Por në qoftë se ju doni për të kuruar sëmundje, ju mund të provoni në tuaj në shtëpi duke përdorur rregullt peroksid hidrogjeni.

Treatment of varicose veins with hydrogen peroxide1

Pronat

Peroksid hidrogjeni është një substancë me ngjyrë, pa shije dhe erë. Kjo substancë e përdorur me sukses në jetën e përditshme dhe në praktikën mjekësore.

Qëllimi i peroksid hidrogjeni mund të jenë të ndryshme:

  • trajtimi i plagëve, abrasions, pret;
  • zbardhues fytyrën;
  • njollë e flokëve.

Studimet shkencore kanë treguar se peroksid hidrogjeni mund të zbulohet në ndonjë krijese. Zgjidhja e kjo substancë është konsideruar më të mira antioksiduese, sepse kjo kontribuon në shkatërrimin e substancave toksike dhe pastrimin e radikaleve të lira në trupin e njeriut. Ajo i ndihmon për të përmirësuar gjakut përbërja, saturates atë me oksigjen dhe e bën atë më të pastër, normalizes e qarkullimit të gjakut. Me këtë zgjeruar enët e gjakut të trurit dhe të zemrës, rrit efikasitetin dhe riparimin e indeve. Edhe një përdorim nuk shkaktojnë akumulimin e peroksid në trup, kështu që nuk ka frikë e reaksioneve alergjike.

Aplikimi

Për të aplikuar medicinale substancë në tre mënyra të efektshme:

  • injektimi i një substancë;
  • përdorim në natyrë;
  • brenda hyrje.

Mbi intravenoz të administratës në trupin e njeriut bën një pikatore me peroksid. Përdorimi i jashtëm një poultice, lëng për gargarë, ose fërkim. Personat për të futur një substancë nëpërmjet një enema, pika në hundë ose në të pirë.

Trajtimin e venat me variçe duke përdorur peroksid hidrogjeni është bërë e mirë vena të injektuar drogë. Për këtë përshtaten 0.15% zgjidhje. Si rezultat i këtij trajtimi zvogëlon dhimbje zhduket lodhje dhe ënjtje të ulët gjymtyrë.

Një metodë efektive të trajtimit të varicose sëmundje është zhvilluar nga Profesor Neumyvakin, ofron për të marrë e drogës në skemë ose vena. Në favor të kësaj metodë e trajtimit është dëshmuar nga shumë komente pozitive e pacientëve që janë trajtuar me këtë teknikë. Një ditë duhet të marrë jo më shumë se 30 pika 3% peroksid hidrogjeni, duke filluar me 1 drop një ditë dhe gradualisht të rritet doza normale. Një rënie e zgjidhje e holluar në një lugë ujë.

Këshillë: për të filluar trajtimin e venat me variçe me peroksid hidrogjeni është e nevojshme me doza minimale, duke u rritur gradualisht dozen e nevojshme masë. Nevoja për të përdorur vetëm pastër dhe të rafinuar zgjidhje.

Të bërë zgjidhje vetëm brenda mundësisht me stomak bosh rreth një orë para ngrënies. Që prej fundit marrja e ushqimit duhet të jetë jo më pak se 3 orë. Është e nevojshme për të vëzhguar ciklike dhe çdo 10 ditë për të bërë një pushim për 5 ditë.

Për shpëlarje me peroksid hidrogjeni të nevojshme për të shpërndarë 1 lugë çaji e substancës në 50 ml ujë. Kjo zgjidhje mund të përdoret gjithashtu për të instillation të hundës.

Këshillë: nëse ju keni marrë atë pas një vakt, negative të veprimit e substancës mund të ketë efekte anësore. Ju nuk mund të përdorni të fortë zgjidhje e përqendrimit jo për të marrë djegie dhe jo për të provokuar një mbidoze.

Pas aplikimi i parë mund të jetë një i mprehtë dehje e një organizmi dhe në keqësimin e Përgjithshëm të gjendjes. Përveç kësaj, në disa raste, mund të shkaktojë skuqjen e lëkurës apo të tjera të pakëndshme, simptoma që zhduken pas një kohe të caktuar, kur trupi fillon të marrë të përdoret për të.

Këshillë: para trajtimit është e nevojshme që të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të zgjedhin metoda më e përshtatshme dhe dozë të saktë të substancave. Vetë-medikamente mund të çojë në sëmundje të ndryshme dhe në keqësimin e Përgjithshëm të gjendjes.

Kunderindikacionet për trajtim

Një contraindication për trajtimin e venat me variçe duke përdorur peroksid hidrogjeni është individuale jotolerancës për këtë substancë. E efekteve anësore, është e mundur shfaqjen e Përgjithshme dobësie, pështirosje, diarre, rrufë ose me kollë.

Ajo është e ndaluar rreptësisht për të marrë e drogës së bashku me ndonjë ilaç, dhe njerëzit me transplantuar organe.

10.03.2018