Venat me variçe në këmbë

Ka disa arsye më të shpeshta që çojnë në venat me variçe në këmbë:

 1. Të mëdha dhe stresi i zgjatur në pjesën e poshtme të trupit. Në veçanti kjo vlen edhe për profesionet,
 2. Shtatzënia. Kur një grua është në pozitë, të ngarkesës në këmbë rrit. Fetusi ushtron presion, duke përfshirë këmbët e tij, vëllimit të gjakut rritet. Kjo çon në dhimbje në këmbë dhe provokon venat me variçe. Por në rastin e shtatzënisë-të gjitha simptomat të zhduken pas një vit pas shfaqjes së foshnjës.
 3. Mbipeshë. Nëse ndonjë peshë në këmbë rrit, e cila çon në sëmundje të tilla. Kjo është një nga shkaqet më të shpeshta të shfaqjes së venat me variçe në këmbë.
 4. E tij të avancuar në moshë. Me kalimin e kohës, muret e venave të dalë jashtë përdorimit, bëhen më të dobët dhe të humbasin ish-elasticiteti. Për shkak të kësaj, ata janë të shtrirë dhe të shfaqet venat me variçe.
 5. Trashëgim. Nëse në familjen tuaj dikë nga të afërmit kanë vuajtur nga kjo sëmundje, ju gjithashtu të jetë në rrezik.
 6. Ndryshime në ekuilibrin hormonal. Shtatzënia tashmë vuri në dukje si një nga shkaqet. Venat me variçe mund të shkaktojë pubertetit, në menopauzë, menstruacioneve. E gjithë kjo shkakton trazira në hormonale sfond të grave.
 7. Një mënyrë jetese i ulur. Gjatë një kohë të gjatë të qëndrojnë në një pozitë të ulur në majë venat, duke rezultuar në të shënuara shqetësime në qarkullimin e gjakut. Viçin muskujt dhe këmbët si pompa për të pompuar gjakun me lart. Por në qoftë se ju të ndaluar të lëvizin, të enëve të gjakut ton fillon të dobësohet, i cili shkakton shfaqjen e venat me variçe.
 8. Gabim këpucë dhe veshje. Shkas i venat me variçe mund të veshur pantallona shumë të ngushtë dhe xhinse që tërheq këmbët. Shumë të ngushtë këpucë dhe takë të lartë të çojë në varicose këmbë.

Këto janë shkaqet kryesore të sëmundjes, nuk janë edhe të mos-përhapjes së fenomeneve që nganjëherë ndodhin gjatë zhvillimit të kësaj sëmundje.

Përveç arsye, ka edhe simptoma që ndihmojnë për të njohur në kohë dilatation. Ju duhet të i kushtoj vëmendje në këto drejtime:

 1. Këmbën venat ka ndryshuar ngjyrë. Të ndryshojë ngjyra e venave është një nga shenjat kryesore të sëmundjeve.
 2. Venat zhduken kur ju vënë këmbët në një pozicion horizontal apo vetëm shtrirë.
 3. Në këmbë dhe nyjeve në këmbë u shfaq ulcerat. Ata dëshmoj se fuqia e epidermës të ulët, gjymtyrët ishte thyer.
 4. Nuk është një trashje e venave.
 5. Mund të shfaqet spazma në muskujt e këmbëve.
 6. Nuk është një bazë të fortë të shurdhër dhimbje në pjesën e poshtme të trupit.
 7. Ndonjëherë ka pamjen e pigmentim.

Pas zbulimit të ndonjë simptomë, ose të gjitha së bashku, ajo është e rekomanduar për të menjëherë të konsultoheni me një mjek për diagnostikimin dhe trajtimin e venat me variçe.

Varicose veins of the foot1

Diagnostifikimi dhe trajtimi

Venat me variçe e këmbëve dhe këmbët nuk është vetëm kozmetike defekt. Kjo sëmundje për të trajtuar të cilat duhet seriozisht dhe me kujdes. Nëse simptomat të shfaqen, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj. Ai do të emërojë përhapjen e tejzanor dopplerography. Ajo do të tregojë cilësinë e qarkullimit të gjakut dhe për të zbuluar praninë e pengesa, nëse ka ndonjë.

Në fazat fillestare për trajtimin e venat me variçe është rekomanduar kur duke përdorur vajra dhe xhel. Ata të reduktuar ënjtje, të hequr dhimbje dhe lodhje. Natyrisht, ndikimi i ushqyesve me minimale, por për fazën fillestare se është e mjaftueshme.

Nuk janë të veçantë venotonic të lëshuar nga mjeku. Ata gjithashtu të lehtësojë ënjtje, të zvogëlojë dhimbjen dhe për të nënshkruar muret e enëve të gjakut. Ata mund të përdoren në kombinim me kremrat.

Venat me variçe trajtohen nga endovenous lazer koagulimit. Është procedurë e ndikimit të lazer në sëmura enë. Është kryer nën anestezi lokale. Pas procedurës, sprocket të kaluar.

Tani ka një metodë e re e trajtimit të sëmundjes. Është ozoni, terapi që përfshin injektimi i ozonit në lumens e enëve duke përdorur një microneedle. Si rezultat, mangësitë janë ngjitur së bashku. Disa procedura të ju lejojnë të shpejt të mendoni rezultat.

Disa të përdorë një metodë radikale - heqjen e venë me ndërhyrje kirurgjikale. Për ta bërë këtë në këmbë të vogla të birë. Pas një kohe ai bëhet i padukshëm. Ditën pas operacionit pacienti është dërguar në shtëpi. Por brenda një muaji, ai ka nevojë për të veshin të veçantë triko ose të lidhur me fasho këmbë.

Varicose veins of the foot2

Sport me venat me variçe

Nuk janë të projektuar posaçërisht grupe të ushtrimeve, për të luftuar venat me variçe.

Ata përmirësimin e qarkullimit të gjakut, duke i ndaluar zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes. Para se të filloni ndonjë ushtrim ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Ajo është e mirë për të bërë ushtrime në mëngjes, kur është duke u ngarkuar.

Të lejuara të angazhohen në lloje të caktuara të sportit, me kusht që të ngarkesës në këmbë do të jetë i vogël. Ajo mund të jetë not, palestër, gjimnastikë Aqua. Këto lloje të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe për të reduktuar rrezikun e mëtejshëm të sëmundjes zhvillim.

Squats, drejtimin dhe klasa në palestër janë të lejuara vetëm në fazën fillestare të sëmundjes.

Trajtime të tjera

Për trajtimin e venat me variçe dhe në mënyra të tjera, ndër të cilat janë përdorur gjerësisht:

Varicose veins of the foot3
 1. Masazh. Ajo është e lejuar vetëm në fazat fillestare të sëmundjes. Për të bërë atë vetë. Ju do të duhet vetëm një të veçantë masazh për këmbët. Ajo i ndihmon për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut në enët dhe parandalon formimin në enët e gjakut të mpiksjen e gjakut. Ndihmon për të reduktuar dhimbjen. Por në qoftë se ju keni plagë të hapura, masazh është e kundërindikuar.
 2. Trajtimi me shushunjat. Është një moderne dhe popullore metodë e trajtimit të kësaj sëmundje. Në vendin ku ka një nyje, të bashkëngjitur disa shushunjat dhe 3 kanë të gjithë gjatësinë e venë. Merrni efektin e bloodletting. Edhe pse jo të gjithë mjekët janë të bindur për efikasitetin e kësaj metode.
 3. Stockings për këmbët. Këto janë të veçanta stockings që ndihmojnë për të lehtësuar vuajtjet e këmbët. Për të zëvendësuar ato mund të jenë të lidhur me fasho këmbët. Ajo do të jetë jo më pak efektive.
 4. Jastëk ortopedik për këmbët tuaja. Ndihmon për të lehtësuar gjendje të dhimbshme. Ajo është e rekomanduar për të përdorur atë sa më shpesh të jetë e mundur. Jastëk ekzistojnë modele të ndryshme.

Parandalimi

Për të qetësuar gjendjen dhe për të parandaluar zhvillimin e venat me variçe dhe për të parandaluar dukuri të saj, ju duhet të:

 • të mos jetë një kohë të gjatë në një pozicion;
 • për të hequr qafe të pakëndshme këpucë dhe të shtrënguar gjëra;
 • pini një ditë jo më pak se 2 litra ujë dhe të heqë dorë nga shprehitë e këqija;
 • për të monitoruar pesha e tyre dhe të ushtrojë rregullisht;
 • çdo mëngjes marr një kontrast dush.

Për të trajtuar sëmundje, ajo është e rekomanduar që në fazën fillestare. Pas zbulimit të parë simptomat menjëherë duhet të shihni një mjek, atëherë ju do të jetë në gjendje për të përballuar me sëmundje më të shpejt dhe me efikasitet. Ajo është e rekomanduar për të kryer procedurat parandaluese për pezullimin e zhvillimit të sëmundjes ose për të parandaluar dukuri të saj.

19.03.2018