Trajtimin e venat me variçe venat e thella të ulët, gjymtyrë të

Përveç kësaj për të dëmtuar qarkullimi i gjakut, venat me variçe bëhet shkaktar i një comorbidities. Është thrombosis, ngushtimi i brendshëm diametër prej venat, phlebitis, zhvillimin e arteriosklerozës.

Simptomat e thellë venat me variçe të ulët gjymtyrë – shqetësimi në këmbët e bezdisur dhimbje në muskujt viç, ndryshimin e gaits për një më të rënda, më pak e theksuar të ngrihen në këmbë derisa ecni. Ecje është si një elefant për shkak të lëvizjes së këmbë dhe të lartë instep këmbët duke shkaktuar dhimbje të forta për të tërhequr.

Të jetë i sigurt për të paguar vëmendje në qoftë se këmbët e mia të lënduar si pas një rënda ngarkesën, por pa e ngarkesës.

Nëse këmbën dhimbje nuk ka kaluar disa ditë – kjo patjetër që tregon problemet me enët e gjakut. Ënjtje, ndjenjë shqetësimi në këmbë, dhimbje gjatë gjumit, të konsultoheni me mjekun dhe të fillojë trajtimi. Nuk duhet të jetë e kufizuar në vajra dhe xhel të "lodhur këmbët", çfarëdo mrekullitë nuk janë premtuar. Duhet gjithëpërfshirëse të trajtimit të të gjithë sistemin kardiovaskular.

Të diagnostikuar problemet me të thellë të venave

Varicose veins of deep veins1

Varicose thellë mënyrë mjaft e vështirë për të zbuluar në një fazë të hershme. Jashtme venat e vendosur nën lëkurë fillon të zgjatet dhe të shformoni, e cila është e dukshme për syrin. Simptomet e parë e venat me variçe jashtëm venat – spider veins në lëkurë, atëherë venat janë të dukshme venat. Dhimbje nga varicose të shfaqet vetëm nën të fortë zgjerim, kur venë nuk është më në gjendje të kthehet në normale vëllimi dhe fillon të flasë mbi lëkurë.

Në raste të rënda, venat me variçe janë fryrë grupe dhe mund edhe të jetë e dukshme nën veshje. Për tonin e venave është i rekomanduar të veshin të veçantë compression të brendshme, të cilat nuk i lejojnë më shumë venat ënjtje. Së bashku me specialiteteve dhe veno tonet do të thotë që ajo mund të shkaktojë të fryrë e enëve të gjakut mbrapsht në madhësi normale dhe të rivendosur elasticitetin.

Thellë venat janë të rrethuar nga indet e muskujve të tyre deformim mund të shihet vetëm në ultratinguj. Vizualisht të njohë rrezikun dhe të fillojë të marrë e përshtatshme ilaçe, është e pamundur.

Sigurisht, të thellë e venave është më e mbrojtur për shkak të vendndodhjes së saj në vargjet e muskujve, që kryejnë compression funksion. Venat me variçe veçanërisht të rrezikuara të jashtme, venat, nuk kanë një përkrahje të tillë. Si rezultat i më të vështirë diagnostikimin, trajtimin e venat me variçe venat e thella të ulët gjymtyrë është shumë më e ndërlikuar.

Trajtimin e venat me variçe venat e thella të ulët, gjymtyrë të

Për fat të keq, varicose të thellë të venave – kjo është menjëherë drejtimin e sëmundjes. Në fazën fillestare, diagnoza është praktikisht e pamundur që në shumicën e rasteve. Për të diagnostikuar problemet me enë të thellë, mjeku mund të aksidentalisht në qoftë se ju të kalojë vjetore për shqyrtimin gjithëpërfshirës.

Kur probleme me presionin e gjakut dhe shqyrtimi i sistemit të qarkullimit të gjakut mund të zbulohen nënkuptuar simptomat e venat me variçe venat e thella të ulët, gjymtyrë të parë shfaqjen e dhimbjes dhe simptoma të dukshme.

Nëse ju keni punuar praktikuar është planifikuar për anketa e shëndetit të të punësuarve, nuk e trajtojnë atë shkujdesur dhe të përpiqen për të përfunduar një studim të plotë, me të vërtetë ndihmon në identifikimin e vështirë për të diagnostikuar sëmundjen që në fazat e hershme. Një mjeku me përvojë do të i kushtoj vëmendje për presionin e problemeve dhe të përshkruajnë barna për të parandaluar zhvillimin e venoz sëmundjeve.

Ju lutem vini re! Shpesh e mjaftueshme varicose të thellë të venave është paraprirë nga sëmundje të sipërfaqësore e enëve të gjakut. Në trajtimin e duhur të zgjedhur ilaçe, të njëkohshme të trajtimit të, dhe e thellë e venave. Në parandaluese qëllime në trajtimin e venat me variçe venat sipërfaqësore të japë përparësi për të drogave për përdorim të brendshëm, nuk kufizohen vetëm në terapeutike kremrat dhe fasha.

Kurë të thellë venat me variçe

 • Kur rreziku i pezmatimi i venave të nxjerrë një të veçantë anti-inflamator droga.
 • Hollues të gjakut medikamente të ndihmojë të rivendosur për qarkullimin normal. Në raste ekstreme, për shembull, pas konsumimit të alkoolit, të hollë e gjakut si aspirina ose succinic acid.
 • Për të forcuar anije të mureve dhe të rivendosur elasticitetin e mundur aplikimi i angioprotectors të drogës.
 • Shtesë josteroidë janë të përshkruara nga mjeku, kur është e nevojshme. Për të zgjedhur mjet për të hequr dhimbjen e venat me variçe nuk është i rekomanduar.

Fasha, teas bimor, mjete popullore

Për trajtimin e varices e brendshme të venave të ulët, gjymtyrë të aplikojnë mjete popullore. Kjo është një decoction të acaroj dhe të ngjesh këmbët nga gjethet e hithra, tincture të murriz, maska bërë nga balta dhe këmbë dush me kripë deti. Përdorni mjete popullore vetëm me rekomandim të mjekut.

Parandalimin e zhvillimit të venat me variçe

 1. Compression të brendshme. I referohet konservatore metodat e trajtimit. Shumë të dendura dhe elastike triko, stockings ngjesh këmbët, kryerjen e një compression funksion dhe nuk e lënë gjakun të ngecë në këmbë. Mjekësore compression rrobat gjithashtu kryen micromassage funksione.Compression brendshme vetëm triko nuk do të jetë e dobishme. Një compression veshje është vënë në shumë ngritur këmbët në një prirur pozicion. Kështu, të caktuar nivelin minimal të ënjtje. Në sëmundjet e thellë të venave, compression jep rezultate të mira në kombinim me medikamente për të përmirësuar tonin e venave.
 2. Dush këmbët me ujë të ftohtë, forcim. E dush këmbë mund t'i atribuohet parandaluese dhe kurative ndërhyrje. Përveç kësaj për forcim, dousing me ujë të ftohtë rrit në mënyrë të konsiderueshme të enëve të gjakut ton dhe kontribuon për trajtimin e thellë venat me variçe të ulët gjymtyrë.
Varicose veins of deep veins2

Ju lutemi vini re, në këmbë gju-thellë në akullta të ujit nuk do të të jap të tilla rezultate të mira si të gjuajnë vetëm këmbë. Filloni me ujë të ftohtë dhe gradualisht, nga dita në ditë, ulin temperaturën e ujit për të hedhur.

Si për të parandaluar zhvillimin e venat me variçe venat e thella të ulët, gjymtyrë të

Ju së pari duhet për të vënë në mënyrë që të zemrës. Venat me variçe nuk është një fillor sëmundje, por gjithmonë të lidhura në sëmundjet e sistemit kardiovaskular. Për të parandaluar venat me variçe është e këshillueshme për të paguar vëmendjen për gjendjen e muskujve të zemrës. Por manifestimet e venat me variçe – ajo kërkon të vetë-trajtimin.

 • Jepni dorë nga pirja e Duhanit dhe alkoolit. Këto zakone të pashëndetshme të ndikojë negativisht në gjendjen e enëve, duke përfshirë thellë venë. Thjesht pirja e Duhanit kontribuon në vrull e thellë venat e cila çon në venat me variçe. Efektet e pirjes së Duhanit në venat me variçe thellë venë shpesh është nënvlerësuar, sepse sëmundja nuk manifestohet veten derisa të rëndë të aftësisë. Përdorimi i nikotinës është me të vërtetë duke u bërë një shkak të thellë venat me variçe, arteriosklerozës dhe të çon në prerjen e gjymtyrëve. Të heqin dorë nga pirja e Duhanit.Ndryshimet hemorroidet janë edhe një manifestim i venat me variçe. Në kontrast me sipërfaqen e majasëll të lehtë të shërueshme, pirja e Duhanit kontribuon në zhvillimin e thellë forma e hemorroidet, nuk e tregojnë veten e tyre deri në momentin e humbjes së hemorroidet. Trajtimi i hemorroide kjo është e vështirë në pamje të konsiderueshme zonën e prekur dhe shumë të përflakur faqet.
 • Alkoolin kontribuon për trashje e gjakut dhe formimin e mpiksjen e gjakut. Në forma të ashpra e venat me variçe ka nevojë për të pirë një mjet të veçantë të hollë e gjakut. Alkooli mund të bëjë trajtimin tërësisht e padobishme.Të heqin dorë nga alkooli.
 • Gjatë përforcohet trajnimi me përdorimin e aditivëve ushqimore është shumë e dëshirueshme që të braktisin kimike steroid dhe artificiale stimuluesve në masë të muskujve. Steroid japin një forcë të jashtëzakonshme të ngarkesës në zemër që kur ngarkesa shtesë çon në një të thellë venat me variçe të ulët, të gjymtyrëve, dhe madje edhe venat në duart e tij, venat e legenit, dhe kështu me radhë. Për të braktisur kimike steroid.E tërë sistemit venoz është nënshtruar ngarkesa e tepërt dhe venat me variçe mund të ndodhë në çdo pjesë. Probleme të mundshme me të trurit, të enëve goditje, pengimi i venat e trurit, ndryshon psikikë dhe të sjelljes. Varicose të thellë të venave të ulët, gjymtyrë pas përdorimit të steroid duhet të bindur në rrezikun e shtesat e ushqimit.
 • Hidhni birrë. Beer – një pije që është undrinkable gota. Pinë nga litër, dhe kur tendencë për venat me variçe një bollëk të lëngjeve do të çojë në zhvillimin e sëmundjes.
 • Mos pini shumë ujë gjatë natës. Mungesa e aktivitetit dhe grumbullimi i lëngjeve në mënyrë të pashmangshme do të çojë në edemë.
Varicose veins of deep veins3

Varicose të thellë të venave të ulët gjymtyrë – tinëzare dhe të fshehur kërcënim një sëmundje që prek më shumë se 50% e të mesme dhe 80% të personave të moshuar. Mirësi e kërkuar për t'u kujdesur për shëndetin e venave dhe sistemin kardiovaskular për aq kohë sa të jetë e mundur për të mbajtur këmbët tuaja të shëndetshëm dhe të lehtë ecje.

19.03.2018