Trajtimin e venat me variçe në shtëpi: e metodave efektive

Venat me variçe është një sëmundje kronike në të cilën shtrirë ose zgjat venat. Venat me variçe të ndodhë, jo vetëm në venat e këmbëve (por kjo është forma më e zakonshme), ai mund të zhvillohet dhe të enëve të gjakut, të tjerë të organeve të brendshme. Në të gjitha format e venat me variçe metodat e trajtimit në shtëpi shumë të ngjashme.

Diagnoza e kryer nga një mjek-phlebologist ose të enëve të gjakut kirurg, ai gjithashtu përcakton se si për të trajtuar sëmundje në një rast të veçantë. Trajtimin e sëmundjeve është e bazuar në dy mënyra: konservatore terapi , e cila është mbajtur në shtëpi dhe të shpejtë të intervenimit.

Në varësi të shkallës së zhvillimit të venoz patologji, venat me variçe në shtëpi mund të jenë:

 • Kryesore të trajtimit është vetëm në fazat e hershme të sëmundjes. Apel për ndihmë mjekësore në skenë nga shfaqja e një ënjtje të vogla të ndaluar apo paraqitjen e enëve të gjakut model në këmbë ju lejon për të kuruar sëmundje në shtëpi.
 • Ndihmëse për trajtim në fazat e përparuara të sëmundjes kur zhvillim patologji kërkon të specializuara terapi, dhe të kryer në shtëpinë e ushtrimit të përmirësojë rrjedhjen e gjakut, janë të nevojshme për të plotësuar bazë të trajtimit.
 • Masë parandaluese pas ndërhyrjes kirurgjikale, duke i paralajmëruar zhvillimin e mëtejshëm të patologji.

Baza e venat me variçe është dobësia e indeve lidhës e murit të venoz enët, dhe prandaj trajtimi konservativ i sëmundjes është kryesisht që synojnë forcimin e murit. Kjo qasje në trajtim është themelore dhe na lejon për të trajtuar venat me variçe në çdo vend: si në këmbë dhe venat e organeve të brendshme.

Gjithashtu trajtimin e venat me variçe në shtëpi kërkon një tërësi komplekse e masave shtesë:

 • Në vazhdim të aktiviteteve
 • Ilaçe
 • Futje e vitaminës përgatitjet
 • Ndryshuar dietën
 • Përdorimi i jashtëm ilaçe
 • Gjimnastikë për venat
 • I veshur me ngjeshje të brendshme
 • Ushtrime për rrjedhjen e gjakut të
 • Fle me të ngritur këmbët
 • Zgjedh punës
 • Getting shpëtoj e tepërt e peshës
 • Ushtrime të veçanta
 • Ndryshojë stilin e jetës

Aktivitetet që synojnë forcimin e enëve të gjakut mur

Këto metoda kanë për synim përmirësimin e pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut muret e venave, povyshenie saj ton dhe elasticitet – drejtime kryesore e trajtimin e venat me variçe, duke përfshirë venat e këmbëve.

Ajo përfshin:

 • Trajtimi i barnave që përmbajnë diosmin, troxerutin, escin. Për të trajtuar këto barna duhet të jetë vetëm me recetë, e cila do të kryejë zgjedhjen tools, dhe të përcaktojë frekuencën dhe kohëzgjatjen e trajtimit.
 • Trajtimi do të thotë, bëhet sipas recetave të mjekësisë tradicionale.
 • Futje e vitaminës përgatitjet është provuar se pėrshkueshmėrisė e murit të enëve të gjakut kanë ndikimin më të madh vitaminat: rutin (vitamina F) dhe acid askorbik. Prandaj, për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të përdorur gjerësisht kombinim i këtyre dy vitaminave .
 • Rishikoni dietën (detajet më tej në artikull).
 • Përdorimi i pomadave dhe gels.

Receta mjete popullore

Si për të trajtuar venat me variçe në shtëpi duke përdorur mjete popullore:

How to treat varicose veins at home1
 • Alkooli tincture e luleve e kali gështenjë .Merren 50 gram lule, derdh në 500 ml ethyl alkooli në koncentrim 50%. Dërgo përzierje në dy javë, dridhje të përditshme, pastaj tendosje. Të marrë 30-40 pika 3 herë në ditë para ushqimit për 30 ditë.
 • Infuzion të hithra gjethe. Merren 2 lugë të thara të bimës hithra dioecious, derdh në 200 ml ujë të valë, largohet për 1 orë. Infuzion të llojit, të marrë 60 ml 3 herë në ditë. Kursin e trajtimit 30 ditë, një pushim prej 15 ditësh, të përsëritur dy herë.
 • Infuzion të kone hop. Dy lugë të thara kone derdh 200 ml ujë të nxehtë, të ziej për 10 minuta, tendosje. Merr 200 ml infuzion 2-3 herë në ditë. Mos harroni se ajo shkakton marramendje.
 • Zgjidhje e uthull Molle. Në 200 ml ujë të shtuar 10 ml uthull Molle, për të marrë këtë të pinë çdo mëngjes dhe mbrëmje. Recetë është e kundërindikuar për njerëzit me ulcerë peptike sëmundje të traktit gastrointestinal.

Receta nga Ayurveda (Indiane të mjekësisë)

Ayurveda Shtetet që e pronës për tonin e enëve të gjakut në venat e këmbëve kanë xhenxhefil, cardamom, arrëmyshk, xhensen, hudhër. Këtu janë disa receta:

 • Shtoni 1 kg mjaltë 300 g të integruar xhenxhefil, trazim, të marrë 1 lugë gjelle 2 herë në ditë për 1 muaj.
 • Të shtoni deri në 10 ml lëng aloe një sasi të vogël (majë) e xhenxhefil ose cardamom, të marrë një herë në ditë, 10 minuta para ngrënies. Kursin e trajtimit është 60 ditë.

Një ndryshim i dietës

Ushqime të shëndetshme që do të ndihmojë për të trajtuar venat me variçe në shtëpi:

How to treat varicose veins at home2
 • Të gjitha llojet e agrumeve. E veçanta vlera e agrume është shtresë të bardhë në mes të krye lëkurë dhe me mish . Përmbajtja e vitaminës F (rutin) agrume nuk ka të barabartë.
 • Perime dhe fruta të errët të kuqe, blu, e kuqe-vjollce, të purpurt lule: rrushi, currants zi, beets, u rrit hips dhe të tjerët. E kuqe-ngjyra blu mund të japin të përfshira bio-flavonoids – biologjikisht aktive substanca që forcojnë murit të enëve të gjakut.
 • Ushqime të pasura në rutin: kajsi, lakër, bizele, arra, spinaq, të gjitha llojet e salads, rhubarb, çaj të gjelbër, hikërror;
 • Prodhimet e detit, e cila përmban një kompleks të substancave, pozitivisht do të ndikojnë në elasticitetin e enëve të gjakut dhe rigjenerimin e dëmtuar indet.

Nga dietë të pacientit duhet të përjashtojë të fortë e kafe, çaj të zi, të alkoolit.

Krem dhe xhel

Forcimi i enëve të gjakut muret e venave duhet të kryhen jo vetëm brenda, por edhe jashtë. Për këtë qëllim, vajra dhe xhel, të cilat përfshijnë troxerutin, escin, heparin.

Gjithashtu për të trajtuar venat me variçe ndihmën e alkoolit locion dhe fasha bazuar në recetat e mjekësisë alternative:

 • 50 g e luleve të gështenjë derdh me 250 ml 50% alkool, insistojnë në një vend të errët për 2 javë, tendosje. Zgjidhje të përdorë fasha për zonat e prekura nga këmbët natën.
 • Apple musht uthull në formë të pastër të përdorni nga jashtë – fshini ato këmbët 2 herë në ditë. Për ngjesh thith një leckë në uthull Molle, vlejnë edhe për të lënduar zonën e këmbë, të përfundojë me cellophane, të përfundojë një grafiti shall dhe një 30 minuta në shtrat , të heqë këmbët.

Për trajtimin e venat me variçe në këmbë mjetet juridike për përdorimin e jashtëm është e mundshme vetëm me të lëkurës paprekur.

Masat që kanë për qëllim përmirësimin rrjedhjen e gjakut venoz

 1. Gjimnastikë, që synojnë forcimin e venë muret në këmbë. Të bëjë në këtë mënyrë: kur ju të shkoni deri në gishtat e këmbëve me këmbë ishin jashtë katin e 1 cm dhe befas kthehet në pozicionin e saj origjinale. Përsëriteni këtë ushtrim 60 herë, tri herë, 20 herë me një pushim në mes të thirrjeve në 10 sekonda. Përsëriteni ushtrimin 5-6 herë në ditë.
 2. I veshur me ngjeshje të brendshme. Të dallojë 5 llojet e compression: zero shkallë (parandaluese) të katërt (mjekësore). Përzgjedhje prej liri sipas shkallës së compression nga mjeku trajtimit të tyre. I veshur me ngjeshje të brendshme pengon më tej përparimin e sëmundjes, lehtëson rrjedhjen e gjakut venoz, përmirëson prognozë të trajtimit.
 3. Për të përmirësuar venoz daljeve, gjatë ditës, në shtëpi të bëni këto ushtrime: gënjeshtra në shpinë tuaj, të rritur këmbët tuaja në mënyrë që ata janë mbi të zemrës nivel dhe mbani ata në këtë pozicion për 20 minuta. Përsëriteni ushtrimin së paku 3 herë në ditë.
 4. Për të parandaluar stanjacion në venat e natës, e vënë atë në gjumë nën këmbët e divanit ose jastëk të vogël.

Zvogëlimin e ngarkesës në venat e këmbëve

 • Optimizimin e kushteve të punës nëse ajo është e lidhur me një kohë të gjatë të qëndrojnë në këmbët e tij: të marrë të shpeshta thyen, gjatë së cilës ju ose të pëlqen, apo ta mbani këmbët ngritur në pozitë;
 • Uljen e peshës së trupit, në qoftë se ka probleme me peshë të tepërt: të marrë masa për uljen e saj, sepse ajo mund të jetë një nga faktorët që shkaktojnë sëmundje.

Forcimi muskujt këmbën e

Muskujt viç janë një lloj korse mbajtur venoz enët në ton. Prandaj, të gjithë ushtrime fizike të cilat synojnë forcimin e tyre, në mënyrë indirekte të ndikojë në aftësinë e venoz mur për të rezistuar shtrihen. Forcimin e muskujt këmbën ndihmon të rregullt në këmbë, si dhe në vijim sport: drejtimin, Aqua gjimnastikë, not, Çiklizëm. Në të njëjtën kohë varicose pacientët nuk duhet të përfshihen në sport që përfshin hedhur (badmintonit, tenis, volejboll) dhe peshëngritjes.

Kalimi nga ulur, mënyrë jetese i ulur aktive promovon jo vetëm forcimin muskujt këmbën, por gjithashtu përshpejton ngjeshur, kontribuon për të optimizuar venoz të qarkullimit të gjakut në këmbë.

Trajtimin e venat me variçe në shtëpi ofron një të plotë përdorimi i të gjitha këtyre aktiviteteve. Vetëm në këtë gjendje e ajo është mjaft e efektshme, dhe është në gjendje për të kuruar fazën fillestare të sëmundjes.

Kohëzgjatja e këtij trajtimi është 2-3 muaj. Pas 6 muajsh, pacienti duhet t'i nënshtrohet të rregullt ekzaminimit nga një mjek. Me qasje më të hershme të specialistëve dhe qasje të informuar për trajtimin e 1-2 kurse është i mjaftueshëm për të kuruar venat me variçe fillore fazë. Për të trajtuar më shumë fazë të avancuar të sëmundjes në shtëpi, pa trajtim të specializuar, është e papërshtatshme, ajo të çon vetëm në përparimin e sëmundjes.

07.02.2018