Shkaqet e venat me variçe e këmbëve, simptomat e saj dhe karakteristikat e eliminimit

Patologji mund të prekë çdo pjesë të trupit ku ato nuk janë të mëdha venat (stomak, ezofagut, mashkull testiseve), por është më e zakonshme në venat me variçe të ulët gjymtyrë. Të flasim për shkaqet e venat me variçe, metodat e diagnostikimit dhe eliminimin.

Venat me variçe është një pakthyeshëm dilatation për shkak të çrregullimeve të valvulave të përfshirë në mekanizmin e qarkullimit të gjakut në venat e ulët gjymtyrë. Nën normale tkurrjes dhe relaksimit të muskujve ajo energjikisht duke lëvizur lart nga valve për valve, por zgjerimi i venë valvolave nuk janë më të afërt dhe rrjedhën e gjakut ngadalëson, duke rezultuar në një numër të simptoma klinike.

Causes of varicose veins1
Më pas, venoz muret bëhen të dobët dhe të hollë, dhe ata të mbetet kështu edhe pas përmirësimit të qarkullimit të gjakut.

Sipas statistikave, simptomat e venat me variçe në këmbë sot vuan çdo e dhjeta njeri dhe çdo e treta grua të moshës 30-40 vjeç. Në mesin e vendeve-udhëheqësit për përhapjen e sëmundjeve janë vendet e zhvilluara të Evropës, ku është diagnostikuar në 30-40% të popullsisë; më shpesh venat me variçe gjenden në Afrikë dhe Azi (rreth 0.1%).

Pse duket faktorët e rrezikut

Shkaku i saktë i sëmundjes nuk dihet, por shumica e profesionistëve leans drejt trashëguar teori: personi në familja e të cilit ka pasur raste të varicose, janë në rrezik. Gjithashtu faktorë, duke shkaktuar zhvillimin e patologji, përfshijnë:

 • seks. Gratë janë të prekur nga venat me variçe në një masë më të madhe se burrat, kjo është për shkak të rritjes venoz ngarkesës gjatë shtatzënisë dhe lindjes, dhe hormonale të drogës.
 • zakone të këqija dhe peshë të tepërt. Pirja e duhanit, tepërt të ushqimeve yndyrore dhe alkoolit kanë një ndikim negativ në qarkullimin e gjakut në trup, me rritjen e ngarkesës në venat dhe mund të shkaktojnë shkelje;
 • gjendje pune. Njerëzit të cilët për shkak të veçantitë e profesionin e tij janë të detyruar të ngrihen ose të ulen për periudha të gjata kohore (hairdressers, shitësit, kamerierë, zyra e punëtorëve) të vuajnë nga kjo sëmundje më shpesh se të tjerët;
 • e tepërt të aktivitetit fizik. Një kategori tjetër e njerëzve që është në rrezik të zhvillimit venat me variçe, ato të angazhuar në të rënda fizike e punës ose disa fuqi sportive (p.sh. peshëngritje);
 • të pakëndshme rroba apo këpucë. Të shtrënguar, frenimin veshje dhe këpucë me takë të lartë, gjithashtu, ndihmon të varfërit venoz rrjedhjen e gjakut.

Klasifikimi

Më shpesh (në 75-80% e rasteve) sëmundja prek trungu dhe degët e madhe saphenous venë në 5-10% – vogël saphenous, dhe 7-10% e pacientëve, procesi përfshirë edhe venat.

Klinike rrjedhën e varicose të ulët, gjymtyrë të ekspertëve të dalluar dy forma dhe në katër grupe.

Forma:

 • ndërsa duke zbritur proces shtrihet poshtë nga maja e madhe femoral venë, duke filluar në gojën e tij;
 • rritje – sëmundja fillon në këmbë dhe është shkaktuar nga mungesa e valvular aparatit të thellë të venave.

Grupi i:

 • nënlëkurës brenda ose patologji të lëkurës, jo e ngarkuar venoz shkarkimit;
 • segmental zbaticë në sipërfaqësore dhe perforating venat;
 • të përbashkët me venoz zbaticë (sipërfaqësore dhe perforating venat);
 • këshillimi me zbaticë në venat e thella.

Sipas shkallës së venoz pamjaftueshmëri ka katër faza kryesore e venat me variçe:

 • 0 – simptomat mund të jenë të pranishëm, por ajo nuk është e përcaktuar, metodat diagnostike;
 • Unë – kjo fazë karakterizohet nga rastit ënjtje, sindromi i "rëndë këmbët", shfaqja e "spider veins;
 • II – shfaqjen e vazhdueshme edemë që shfaqen në mbrëmje kohë, ndryshimi i ngjyrës së lëkurës, ekzemë;
 • III – prania e trofik ulcerat, duke përfshirë jo-shërimit.

Rreziqet dhe ndërlikimet

Rreziku për shëndetin dhe jetën e pacientit nuk sëmundje në vetvete, por e komplikimeve ajo shkakton. Këto përfshijnë kequshqyerja e lëkurës, të cilat mund të formojnë trofik ulcerat, erysipelas, inflamacion, si dhe më të rrezikshme komplikacion është thrombophlebitis. Kjo çon në thrombosis, që shkakton mpiksjen e gjakut, duke thyer larg nga venoz muret, mund të prishin funksionin e organeve të brendshme, si dhe në rastet më të rënda të shkaktojnë vdekjen e pacientit.

Përveç kësaj, dilated enët me një hollimin e mureve janë të ekspozuar ndaj rrezikut mekanike të dëmit, mund të shkaktojë gjakderdhje serioze.
Causes of varicose veins2

Simptomat

Simptomet e parë janë vuajtje dhe lodhje në këmbë, të cilat zakonisht shfaqen në mbrëmje dhe rënie në supine pozicion. Vjenë fiton një cyanotic ngjyrë dhe janë të theksuara në sipërfaqe të lëkurës, ka "spider veins" (spider web të dilated kapilarët parë përmes lëkurës), dhe tipar karakteristik është që venoz model të zhduket, nëse gjymtyrë të jenë të ngritura lart (për shembull, të vënë në një karrige).

Me kalimin e kohës, venat me variçe janë duke u bërë më e theksuar, nuk është një formë e vogël nodules apo të mëdha conglomerates.

Simptomat e pakëndshme të intensifikohet dhe të shqetësojë pacientët edhe natën, paraqitet ënjtje e indeve të buta, më së shpeshti në këmbë, këmbët dhe të këmbëve si dhe një ndjenjë të plotësi në këmbë dhe dhimbje në muskujt viç.

Në mungesë të përshtatshme për trajtimin e venat me variçe përparon, lëkura bëhet e thatë, duket vula dhe njolla të errëta, dhe në fund plagë. Me zhvillimin e thrombophlebitis e venave të bëhet e ndritshme të kuqe, kordonin është i shquar dhe i shtrënguar në palpation.

Kur duhet të kontaktoj mjekun?

Shumë njerëz injorojnë shenjat e para të varicose, marrjen e tyre të zakonshme të lodhjes. Kjo në masë të madhe e komplikon trajtimin e sëmundjes dhe mund të çojë në pasoja tepër serioze, kështu që mjeku duhet të kontaktohet menjëherë pas fillimit të simptomave të vazhdueshëm ndjenjë e lodhjes dhe e rëndë këmbët, njollë e venave dhe lëkurës, ënjtje, "të enëve të gjakut asterisks", etj.

Shpesh, për një pasqyrë më të qartë të sëmundjes pacientët duhet të tjera për të parë specialistët: terapist, gjinekologu, enëve të gjakut kirurg.

Diagnoza

Diagnoza "venat me variçe të ulët të gjymtyrëve" të paraqesin pas një shqyrtimin gjithëpërfshirës, i cili përfshin:

 • Analizë të përgjithshme të gjakut, numri i erythrocytes, thrombocytes, leukocytes dhe niveli i hemoglobinës është e mundur për të gjykuar shkeljet e koagulimit të gjakut dhe inflamacionit;
 • ultratinguj është mënyra më efikase për të identifikuar të sëmurë enëve dhe zonat e venave;
 • rheovasography kryhen në mënyrë që të përcaktojë kequshqyerja e indet me gjak , e cila mund të përdoret për të përcaktuar fazën e sëmundjes;
 • phlebography, të cilat në mënyrë të injektuar kontrast agjent, dhe pastaj me ndihmën e x-ray aparatit vlerëson gjendjen e sistemit venoz;
 • fiziologjike mostrave të sigurojnë informacion mbi funksionimin e valve aparatit venat sipërfaqësore.

Trajtimi

Në fazat fillestare të venat me variçe mund të trajtohen me metodat konservative si ilaç, përdorimin e vajra dhe xhel, i veshur me ngjeshje të brendshme, ushtrim të moderuar. Për korrigjimin e kozmetike defekte në pacientët mund të jetë i rekomanduar invazive operacioni ose trajtim me lazer.

Në më të avancuara raste, venat me variçe mund të hiqen vetëm me anë të ndërhyrjes kirurgjikale, dhe forma e saj është zgjedhur në mënyrë individuale për çdo rast specifik.
Causes of varicose veins3

Parashikimet dhe masat preventive

Si venat me variçe është një proces i pakthyeshëm, totali i shërimit në këtë rast, megjithatë. Por me kohë diagnozën, trajtimin e duhur dhe parandalimin e pacientëve mund të krejtësisht të shpëtoj nga simptomat e pakëndshme dhe të çojë një jetë normale.

Ndër masat parandaluese e venat me variçe përfshijnë mënyrë jetese të shëndetshme, të hahet të drejtë dhe shmangien e zakonet e dëmshme. Njerëzit, të shtyrë nga aktivitetet e tyre profesionale për një kohë të gjatë të jenë në të njëjtën pozitë, ajo është e rekomanduar për të shmangur kalimin e gjymtyrëve, nga koha në kohë për të kryer ushtrime të thjeshta, përkulem dhe të zgjatur këmbën tuaj dhe të bëjë një masazh dritë për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Në të mi kohë të lirë sa më shpesh të jetë e mundur për të bërë shëtitje në ajër të pastër dhe të angazhohen në aktivitet fizik të moderuar.

Zonja që e ndjekin modën apo të biznesit kodin e veshjes dhe vazhdimisht duke ecur në këpucët me takë të duhet nga koha në kohë për të ndryshuar për më shumë këpucë të rehatshme.

E njëjta vlen edhe për rroba të pakëndshme, për shkak edhe shtrëngues të brendshme mund të jetë arsyeja e dëmtuar qarkullimin e gjakut dhe shfaqjen e venat me variçe në këmbë në të grave.

Venat me variçe të ulët, gjymtyrë të konsiderohet tani një sëmundje e përhapur, e cila shpesh nuk i japim shumë rëndësi.

Është e rëndësishme të mbani mend se ky hutim për shëndetin e këmbëve të tyre mund të kushtojë një personi jo vetëm paaftësi, por edhe jetën, ndërsa në fazat fillestare venat me variçe mjaft sukses mund të shërohet nga më metoda të thjeshta.

20.03.2018