Venat me variçe labia: shkaqet, simptomat dhe trajtimin e

Venat me variçe janë kusht i labia në gratë nuk është e pazakontë. Rreth 30% e të drejtë seksi patologji manifestohet gjatë shtatzënisë. Çdo të ri-konceptim e rrit mundësinë e zhvillimit të saj, dhe në 10% simptomet vazhdojnë pas lindjes. Cila është arsyeja për zhvillimin e kësaj sëmundje?

Gratë në pozita të shfaqjes së venat me variçe për shkak të rritur tendosje në trup. Në rritje çdo ditë, pesha e trupit, ndryshimet hormonale — këto faktorë kontribuojnë për të ngadalësuar të gjakut daljeve.

Mjekët gjithashtu dalluar shkaqe të tjera të sëmundjeve. Midis tyre mund të përmendim në vijim:

Varicose veins1
  • joaktiv të jetesës;
  • ulur punë;
  • e tepërt të peshës së trupit;
  • ulur tonin e venave.

Një rol të veçantë i është dhënë për të një predispozitë trashëgimore.

Shenjat e para të sëmundjes

Venat me variçe labia është shoqëruar nga një rënie të vogël dilatation në lëkurë. E vazhdueshme ndjenjë të shqetësimit dhe të djegur ka një ndikim negativ në gjendja psikologjike e gruas, duke e bërë atë nervoz. Venat dhe labia gradualisht të rritet në madhësi, dhe lëkura ndryshon ngjyrën e saj dhe të bëhet e thatë. Çdo akt seksual është shoqëruar edhe nga siklet dhe dhimbje.

Metodat diagnostike

Duke marrë parasysh lart-përshkruar simptomat, një grua mund të përcaktojë venat me variçe nga labia. Megjithatë, për të hollësishme diagnostikimit dhe trajtimit do të kërkojë ndihmë nga një mjek me përvojë.

Faza e parë e anketës, konsultimi i gjinekologu. Gjatë shqyrtimi fillestar, mjeku do të bëjë një ekzaminim fizik, i cili tërheq vëmendjen për praninë e varicose nyjet, hyperemia. Si rregull, kur bimanual studim vaginalis zbuluar nga blu e mukozës vaginale, ënjtje, hidhërim, dhe të zgjeruara mpiksjen e gjakut. Nuk e rrisin volumin e holluar me ujë beloeil.

Për të konfirmuar diagnozën "venat me variçe e labia" dhe për të përcaktuar fazën e sëmundjes, kërkon shqyrtim të mëtejshëm. Ajo përfshin një test i gjakut, echo e organeve të legenit. Pas marrjes së rezultateve të trajtimit. Ta injorojnë nuk ia vlen, sepse mungesa e duhur e trajtimit të rrezikshme sociale. Në mesin e tyre, më e zakonshme është në telae venarum thrombosis — inflamacion i anijes muret me pasuese formimin e mpiksjen e gjakut.

Varicose veins2

Parimet e trajtimit të

Kur diagnoza "venat me variçe e labia" trajtimi që ju do të jetë konservatore në natyrë. Ju së pari duhet për të ndryshuar dietën dhe mënyrën e jetesës. Pacientët mjekët rekomandojnë për të lëvizur më shumë, sepse qarkullimi i gjakut është përmirësuar në procesin e këmbë. Ju mund të vizitoni pishinë disa herë në javë. Ju gjithashtu duhet të ndryshojë shijen preferencat: eliminimi i skuqur dhe i yndyrshëm, i tymosur mishi dhe tepër të kripura të ushqimit. Ajo është shumë e rëndësishme për kontrollin e peshës së trupit. Në qoftë se një javë është rritur më shumë se 300 g, ajo është e dobishme për të bërë një ditë agjërimi në mollë ose djathë.

Për të luftuar simptomat mjekët përshkruajnë venotonic drogës . Ata janë në dispozicion në xhel dhe vajrat më të mira, kështu që të veprojë direkt në zonën e prekur. Për mjekësore mënyra për të marrë shpëtoj e venat me variçe përfshijnë sclerotherapy. Gjatë kësaj procedure, venë injektuar një droge të veçantë se "vulosës" i zonës së prekur. Injeksione janë kryer në kushte ambulatore, dhe numri i tyre varet nga shkalla e dëmit.

Si për lehtësimin e sëmundjes?

Për të lehtësuar simptomat e sëmundjes, mjekët rekomandojnë që të heqin dorë takë të lartë dhe të mos ngre peshat. Siç është cekur më herët, venat me variçe e labia më shpesh zhvillohet në sfondin e stagnimit të gjakut. Prandaj, çdo ushtrim i dobishëm, nuk rëndon kursin e sëmundjes. Ajo mund të jetë noti në pishinë ose yoga.

Përveç kësaj, ju duhet të ndiqni intime të kujdesit, të lajë, të përdorin pa sapun, dhe xhel të veçantë. Higjienike procedurave duhet të kryhen në mëngjes dhe në mbrëmje, rregullisht ndryshim të brendshme. Si për dietë, është më mirë për një kohë të heqin dorë nga ushqime të pasura në vitaminë C. zvogëlon pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut, duke krijuar puffiness.

Compression të brendshme është një nga mënyrat e zakonshme që ju lejon të shkaktojë venat e fryrë në normale. Si rregull, përdorim të veçantë pak. Shtrydhet e gjymtyrëve, e indeve shkaqet e muskujve të mbetet në mënyrë të vazhdueshme ton.

Karakteristikat e sëmundjes gjatë shtatzënisë

Venat me variçe në gjenitale cik gjatë shtatzënisë — një dukuri shumë e zakonshme, dhe kjo është shpjegimi. Fetusit brenda mitrës rritet në madhësi nga dita në ditë, në mënyrë që të sistemit venoz merr një forcë të jashtëzakonshme të ngarkesës. Më të madhe peshën e foshnjës, aq më i lartë rreziku i zhvillimit të sëmundjeve dhe të shfaqjes së gjakderdhje gjatë lindjes.

Varicose veins3

Gratë me një predispozicion për venat me variçe është e rekomanduar që të angazhohen në parandalimin e sëmundjeve të para konceptimit. Anticoagulant nga pomadat dhe venotonic mund të përdoret për qëllime terapeutike vetëm deri në tremujorin e tretë. Gratë shtatzëna me këtë diagnozë duhet në mënyrë rigoroze të ndjekin rekomandimet e gjinekologu, si dhe kontrollin e parametrave të koagulimit të gjakut. Gratë me këtë çrregullim zakonisht janë pranuar në spital në 38 javë. Shumë e drejtë seksi në pozita nuk është e ndryshme për komplikuar venat me variçe nga labia. Lindjes dhe shtatzënisë në vetvete nuk janë anomalitë. Në rastin e gjerë lezione të lëkurës kanë drejtuar për caesarean seksion. Kjo qasje është e nevojshme për të adresuar rrezikun e gjakderdhjes, për shkak të shkatërrimit të venave gjatë lindjes.

Parandalimi

Venat me variçe e labia, shkaqet e së cilës u diskutuan më sipër, është konsideruar e pakëndshme sëmundje. Si mund të parandalohet? Së pari dhe më kryesorja, ekspertët rekomandojnë që të përmbahet për një mënyrë jetese aktive, më shumë kohë për të kushtojnë për të ushtruar. Ulur në punë, ju duhet periodikisht të bëjë një pushim për ushtrime të lehta, dhe në pasdite, ju mund të ecin nëpër rrugë.

Kjo është më mirë për të braktisur takë të lartë, duke i zëvendësuar ato me këpucë të rehatshme. Në rastin e një predispozitë e qartë për sëmundje është e nevojshme për të përdorur compression të brendshme, në mënyrë periodike vizitoni konsultim të mjekut apo të mjekes-phlebologist. Venat me variçe nuk është një sëmundje fatale, por edhe për neglizhencën parandalimin e tij nuk është e nevojshme. Të jenë të shëndetshëm!

25.03.2018