Cili trajtim është më efektiv për venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme

Trajtimi i venave me variçe të ekstremiteteve të poshtme, në varësi të shkallës së neglizhencës së patologjisë, mund të jetë konservativ dhe kirurgjik. Përveç kësaj, terapia e sëmundjes duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

Kjo mund të përfshijë:

 • përdorimi i ilaçeve;
 • veshur me çorape compression;
 • respektimi i dietës, mbajtja e peshës normale të trupit;
 • respektimi i regjimit të punës dhe pushimit;
 • eliminimi i ngritjes së rëndë, qëndrimi i zgjatur në këmbë;
 • trajtim kirurgjikal.

Trajtimi konservativ i venave me variçe të ekstremiteteve të poshtme

Në fazat e hershme, venat me variçe të ekstremiteteve mund të trajtohen në mënyrë konservative. Në fillimin e sëmundjes, ajo mund të trajtohet me masazh, i cili normalizon qarkullimin e gjakut në këmbë. Por vetëm një profesionist duhet ta kryejë atë, përndryshe do të ketë më shumë dëm sesa dobi prej tij.

Parandalon përparimin e patologjisë duke veshur të brendshme me kompresion. Nëse jo, mund t’i mbështillni këmbët me fasha elastike.

shkaqet, simptomat dhe trajtimi i venave me variçe

Trajtimi në shtëpi mund të bëhet me ilaçe të përshkruara nga një mjek. Mund të jenë hollim të gjakut, ilaçe analgjezike dhe anti-inflamatore, komplekse vitaminash dhe mineralesh. Pomada të veçanta që lehtësojnë lodhjen, forcojnë muret e enëve të gjakut, zvogëlojnë rrezikun e mpiksjes së gjakut, normalizojnë funksionimin e valvulave venoze, nxisin shërimin e ulcerave trofike.

importantshtë e rëndësishme të rregulloni rutinën tuaj ditore. Nuk rekomandohet për personat që vuajnë nga venat me variçe:

 • rri ose qëndron për një kohë të gjatë;
 • bëj banja dielli;
 • vizitoni banjot dhe saunat;
 • merren me sporte ekipore;
 • aktivitet i tepërt fizik;
 • veshur korse dhe mbathje të ngushta;
 • përdorimi i kontraceptivëve oral;
 • konsumoni ushqime të kripura, pikante, të skuqura, pije të forta me kafeinë;
 • tym;
 • ha tepër, shtoni kile të tepërta.
masazhi i këmbëve si një mënyrë për të trajtuar venat me variçe

Do të jetë i dobishëm për ta:

 • Ecjet e gjata, përfshirë ngjitjen nëpër shkallë, rekomandohet të ecni deri në tre kilometra në ditë.
 • Aktivitete sportive si noti, skijimi, çiklizmi (në kombinim me çorapë ngjeshëse).
 • Një dietë me bazë bimore e pasuruar me acid askorbik, këshillohet gjithashtu të përfshini produkte të qumështit të thartuar dhe ushqim deti në meny.
 • Kontrast dush këmbë.

Përfaqësuesit e profesioneve "në këmbë", çdo gjysmë ore duhet të kryejnë 15 rrotulla nga thembra deri te këmbët. Nëse është e mundur gjatë ditës, çdo 3 orë, pushoni 15 minuta në një pozicion horizontal me këmbë pak të ngritura.

Ata që ulen gjatë gjithë ditës në punë duhet t’i mbajnë këmbët drejt, pra gjunjët e palosur, duke i vendosur në një kodër të vogël. Ata gjithashtu duhet të ngrihen dhe të ecin për 5 minuta çdo 30 minuta.

Gjatë gjumit të natës, si dhe gjatë ditës kur shikoni programe, lexoni shtypin, është e dëshirueshme që gjymtyrët e poshtme të ngrihen me 15-20 cm. prefshtë e preferueshme të pushoni në vendet me një klimë të butë, por një pushimet në tropikët nuk do të jenë të dobishme.

metodat dhe rregullat për trajtimin e venave me variçe

Për më tepër, mund të përdoren metoda alternative të trajtimit të venave me variçe. Rritni tonin e enëve të gjakut dhe normalizoni banjot e qarkullimit të gjakut me kamomil, kantarinë, celandine, lëvore lisi. Zierjet e bimëve të marra nga brenda kontribuojnë në hollimin e gjakut dhe përshpejtimin e qarkullimit të gjakut.

Këto mund të jenë:

 • lule dhe fruta të murrizit;
 • kone hopi;
 • tërfili i ëmbël i verdhë;
 • rrënjët e jamballit dhe engjëllës.

Kompresat me lëng agave, mjaltë, buckthorn dhe vaj ulliri kontribuojnë në shërimin e ulçerave trofike.

Terapia kirurgjikale

Pavarësisht metodave ekzistuese konservatore të terapisë, trajtimi kirurgjik mbetet metoda më efektive. Ndërhyrjet moderne kirurgjikale lejojnë jo vetëm të eliminojnë pamjen klinike të sëmundjes, por edhe të parandalojnë rrezikun e zhvillimit të komplikimeve të ndryshme.

Ekzistojnë disa lloje të teknikave kirurgjikale për të ndihmuar në mposhtjen e patologjisë.

Flebektomia venoze e kombinuar

Flebektomia e kombinuar për trajtimin e venave me variçe është përdorur për më shumë se një shekull. Thelbi i operacionit është si më poshtë: vena e sëmurë lidhet dhe hiqet.

Në varësi të formës së patologjisë, bëhet një prerje ose në nivelin e ijes ose kapakut popliteal, dhe vena qendrore pritet në pikën ku derdhet në venat e thella, dhe pastaj hiqet plotësisht.

Prishja me lazer endovasal e venave të ekstremiteteve të poshtme

Pika e trajtimit me lazer është të "ngjitni" venën e dëmtuar, pa e hequr më tej atë, pasi ajo do të tretet vetë me kalimin e kohës. Ndërhyrja kirurgjikale kryhet në sallat e operacionit të pajisura posaçërisht nën kontrollin e gjendjes së venave të sëmura dhe rrjedhjen e gjakut në to.

Kjo metodë krahasohet në efektshmëri me flebektominë e kombinuar. Meqenëse nuk parashikon prerje të lëkurës dhe të gjitha manipulimet kryhen përmes shpimeve të vogla, atëherë pas saj ka një periudhë të shkurtër rehabilitimi dhe praktikisht nuk ka komplikime. Pas operacionit, pacienti mbahet në një institucion mjekësor për një maksimum prej 24 orësh, dhe pastaj lirohet në shtëpi. Procedura në vetvete mund të kryhet duke përdorur lloje të ndryshme të anestezisë. Ndonjëherë vetëm anestetikët lokalë janë të mjaftueshëm. Pas përfundimit të operacionit, pacienti nuk ndjen dhimbje dhe nuk ka nevojë për analgjezikë.

Pas procedurës, do t'ju duhet të vishni çorape compressioni dhe të monitoroni gjendjen e rrjedhës së gjakut me ndihmën e USDG.

Fshirja e venave të radiofrekuencës

Një tjetër metodë alternative e flebektomisë është zhdukja e venave me radiofrekuencë. Nën ndikimin e valëve të radios, vena e dëmtuar nxehet dhe ngjitet së bashku, pas së cilës ajo trashet dhe tretet. Alsoshtë gjithashtu një ndërhyrje me traumë të ulët që kryhet pa përdorimin e anestezisë së përgjithshme dhe vendosjes së pacientit në një spital. Dhe pas operacionit, ai do të jetë në gjendje të fillojë menjëherë të udhëheqë mënyrën e tij të zakonshme të jetës.

Skleoterapia

Thelbi i metodës është që të injektohet një substancë e veçantë në venën e dëmtuar, e cila ngjit muret e saj dhe më pas ajo absorbohet brenda trupit. Kjo metodë e trajtimit nuk është aq efektive sa lazer ose terapia me valë radio, por nuk është inferiore ndaj flebektomisë klasike.

Një substancë sklerotike injektohet në venë përmes një birë, pas së cilës vihet një rrobë kompresimi dhe pacienti këshillohet të ecë për një orë. Meqenëse ilaçi injektohet direkt në venë, indet ngjitur nuk vuajnë dhe ndërlikimet vërehen rrallë pas skleoterapisë.

Aktualisht, ka shumë mënyra për të trajtuar venat me variçe dhe sa më herët të fillohet terapia, aq më efektive do të jetë. Prandaj, në shenjat e para të sëmundjes, nuk duhet të shtyni vizitën tek mjeku.

02.03.2021