Venat me variçe

shkaqet, simptomat dhe trajtimi i venave me variçe

Venat me variçe janë një proces patologjik në trupin e njeriut, i shprehur në mposhtjen e venave (diametri i lumenit rritet, muri bëhet më i hollë, formohen "nyje" - zgjerime lokale si aneurizma.

Fazat e venave me variçe

Në mjekësi sot është zakon të dallohen 4 faza të sëmundjes:

 • 1 fazë fillestare:karakterizohet kryesisht nga prania e nënlëkurës (rrjeteve vaskulare), venave me variçe intradermale; mund të vërehen venat me variçe segmentare; me venat me variçe të shkallës 1, nuk ka plotësisht shkelje patologjike të hemodinamikës;
 • Faza 2:në këtë fazë ekzistojnë venat variçe segmentare të shoqëruara me venat e vogla safene; sëmundja e shkallës 2 shoqërohet me një rënie të funksionit të perforuesve dhe valvulave;
 • Faza 3:Faza e afeksionit të venave të mëdha në sfondin e shqetësimeve hemodinamike;
 • Faza 4:Natyra e sëmundjes korrespondon me fazën 3 të zhvillimit të patologjisë tek burrat ose gratë, por ekziston një dëmtim i thellë i venave.

Shkaqet e venave me variçe

Shkaqet kryesore të venave me variçe në ekstremitete, ose pjesë të tjera të trupit, janë stili i jetës dhe trashëgimia. Në rastin e fundit, një person ka mure të dobëta të enëve që nga lindja, të cilat lehtësisht shtrihen nën ngarkesë (lumeni zgjerohet), kalojnë lëng përmes tyre (kontribuon në formimin e puffiness).

Mbipesha mund të kontribuojë në zhvillimin e patologjisë. Pesha e tepërt është shkaku i presionit të vazhdueshëm të tepërt në muret e venave, gjë që shpesh provokon deformimin e enëve. Shkaqet e fillimit të sëmundjes janë ndryshimet hormonale të shoqëruara me një rënie të tonit të murit (për shembull, kur merrni kontraceptivë, gjatë shtatzënisë).

Zhvillimi i sëmundjes mund të shkaktojë presion të rritur brenda-barkut, i cili vërehet tek një person me kollë të vazhdueshme, adenoma të prostatës, kapsllëk kronik. Shtë e rrezikshme nga shfaqja e presionit të tepërt në enët, duke i provokuar ato në zgjerim me variçe. Rezultati është hemorroide, venat me variçe në këmbë, varicocele.

Mosha e një personi është gjithashtu një nga shkaqet e mundshme të fillimit të sëmundjes. Gjatë shërbimit të tyre në trup, enët humbin elasticitetin e tyre dhe mund të mos i rezistojnë presionit në to. Zhvillimi i sëmundjes shpesh vërehet tek pacientët me trombozë të venave të thella. Në rrezik janë ata njerëz që zhvillojnë ose anomali kongjenitale në strukturën e venave që provokojnë rritjen e presionit kronik intravenoz (për shembull, fistulat arteriovenoze).

Simptomat e venave me variçe

Në fazat e hershme, sëmundja mund të vazhdojë pa shfaqur ndonjë simptomë. Shfaqja e enëve të gjakut në sipërfaqen e lëkurës në këtë kohë nuk i shkakton ndonjë shqetësim një personi (ndoshta vetëm kozmetik).

Me kalimin e kohës, njerëzit fillojnë të vërejnë ënjtje, peshë dhe lodhje shfaqen në këmbët e tyre. Kjo pasohet nga një periudhë në të cilën venat fillojnë të ndjehen mirë, dalin mbi sipërfaqen e lëkurës; nën këtë të fundit, shfaqen formacione të nyjeve.

Shkelja e trofizmit çon në hiperpigmentim, çarje, lëkurë të thatë, ekzema, dermatit me variçe, ulçerim. Kur ndodh një periudhë e çrregullimeve serioze të qarkullimit të gjakut, mund të ndodhin konvulsione, në trup shfaqen ulçera trofike, të cilat janë të vështira për t'u trajtuar.

ënjtja e këmbëve, e cila, si rregull, është gjithmonë pasojë e venave me variçe, trashet me kalimin e kohës, bëhet me gunga në dukje dhe në prekje.

Diagnostifikimi i venave me variçe

Sëmundja diagnostikohet lehtësisht në ekstremitete, veçanërisht në fazat e mëvonshme, kur ndodhin ndryshime karakteristike të dukshme në sipërfaqen e lëkurës. Diagnostifikimi në fazat e hershme dhe me patologjinë e venave të brendshme kryhet sot me anë të angioscanning triplex, ultrazërit Doppler dhe ultrazërit. Sipas rezultateve të tyre, mjeku gjykon shkallën e zhvillimit të sëmundjes, përshkruan trajtimin.

Rezultatet më të plota merren me angjiskanning, i cili vlerëson të gjitha venat në trupin e njeriut. Kjo metodë përdoret në 95% . . . 98% të të gjitha rasteve të sëmundjes, me disa nga relapset e saj, përdoret edhe skanimi i radioizotopit.

Trajtimi i venave me variçe

Terapia përfshin një qasje të integruar në trajtimin e sëmundjes:

 • përshkruhen angioprotektorë, ilaçe flebotropike (për të forcuar muret vaskulare, për ta mbrojtur atë nga dëmtimi, për të rritur elasticitetin e saj);
 • përveç ilaçeve, pacienti përshkruhet ushtrime fizioterapie që stimulojnë rrjedhjen e gjakut në venat, duke ndihmuar në parandalimin e amullisë së gjakut;
 • sugjerohet të vishni një çorape të veçantë kompresimi (ndihmon për të shtyrë gjakun përgjatë shtratit vaskular);
 • Procedurat
 • përfshijnë trajtimin e sëmundjes flebosklerozuese;
 • përdoren metodat kirurgjikale;
 • rekomandohen metoda popullore për të korrigjuar venat me variçe;
 • Kryhet terapi
 • masazh dhe pneumokompres.

Një qasje e integruar në luftën kundër venave me variçe ju lejon të ushtroni ndikimin e nevojshëm në patogjenezën, simptomat e sëmundjes. Si rezultat, gjendja e pacientëve është përmirësuar dukshëm, dhe eliminimi i plotë i sëmundjes është i mundur. Përdorimi i teknikave kirurgjikale është i mundur në faza që nuk i nënshtrohen trajtimit terapeutik ose ndonjë kursimi tjetër - vendimi merret nga flebologu.

Trajtimi i venave me variçe në gratë shtatzëna dhe lactate

Venat me variçe në gratë gjatë shtatëzënësisë dhe kur ushqejnë një fëmijë nuk tregojnë gjithmonë një sëmundje. Trajtimi i tyre ose jo përcaktohet nga një flebolog, me të cilin nevojitet konsultë e detyrueshme gjatë periudhave të tilla të jetës.

Nëse nevojitet veprim urgjent, trajtimi më i mirë për nënat infermierore dhe gratë shtatzëna është të veshin çorape compression, të jenë aktive ose fashë me fasha elastike.

Periudha e laktacionit karakterizohet nga një rritje e ngarkesës në venat, kështu që nuk duhet të prisni një efekt të madh nga masat e trajtimit të marra gjatë kësaj periudhe. Shtë më mirë të kryeni masa intensive, operacione të nevojshme pas dhënies së gjirit.

Skleoterapia, e cila tani preferohet nga shumë pacientë për trajtim, është gjithashtu joefektive për gratë shtatzëna dhe gjidhënëse. Bettershtë më mirë të ndërpritni procedurat dhe t'i vazhdoni ato më pas.

Kirurgjia

Nevoja për një operacion, si trajtimi më efektiv, përcaktohet vetëm nga një mjek mbi bazën e një ekzaminimi të veçantë. Zakonisht, ky vendim merret me forma të përparuara të sëmundjes: për shembull, nëse këmbët janë të mbuluara me vena të fryra, të ngjashme me kordonët e trashë me nyje.

Më shpesh, gjatë operacionit, hiqen zonat e dëmtuara të venave sipërfaqësore; enët e thella nuk operohen kurrë. Qarkullimi i gjakut nëpër venat e hequra ndalet dhe kompensohet nga enët e vendosura thellë. Sipas ekspertëve, qarkullimi i gjakut nuk shqetësohet, por madje përmirësohet.

Sot, teknikat minimale invazive përdoren në operacionet e venave, të cilat lejojnë minimizimin e traumave në trupin e njeriut. Njëra prej tyre është zhveshja e shkurtër, e cila përfshin një ekzaminim të plotë të enëve dhe heqjen e vetëm atyre pjesëve të saj që preken nga venat me variçe.

Klinikat kryesore praktikojnë krioflebektominë, trajtimin me lazer të sëmundjes me metodën e koagulimit intravaskular. Operacioni i parë përfshin futjen e një krioprobe brenda venës përmes një prerjeje në ije dhe heqjen e enës së ngrirë gjatë tërheqjes së saj. E dyta përfshin futjen e një diode që lëshon dritë lazer në një venë dhe veprimin e rrezatimit lazer në muret e enëve. Rezultati është shfarosja e menjëhershme; procedura në vetvete është brenda pak minutash, dhe pacienti merr një minimum të traumës.

Krem për venat me variçe

Një qasje e integruar në trajtimin e venave me variçe ju lejon të luftoni në mënyrë më efektive këtë sëmundje. Për këtë, përdoren pilula, vajra, injeksione, xhel dhe krem.

Kurset e veçanta terapeutike për venat me variçe përdoren në kurse; kohëzgjatja e tyre përcaktohet individualisht nga flebologu. Këto mjete shërimi për venat me variçe aplikohen vetëm natën ose, nëse tregohet, tri herë në ditë. Pas dy javësh aplikimi, venat në këmbë bëhen më të vogla, "yjet" nga enët zhduken praktikisht, lëkura bëhet më e pastruar dhe e bukur.

Mbathje të ngjeshura për venat me variçe

Veshja e çorapës së ngjeshjes është një nga masat që ndihmon në luftimin e sëmundjes. Parimi i efektit të tij pozitiv në trup është krijimi i presionit me forca të ndryshme në pjesë të ndryshme të gjymtyrëve.

Kompresimi maksimal (100% i mundshëm për llojin e mbathjeve) në çorape bëhet mbi kyçin e këmbës, i cili ndihmon që gjaku të rritet më lehtë. Presioni më i lartë është më i vogël; ndryshimi i saj ndihmon në lëvizjen e gjakut të ndenjur, duke ndihmuar në eliminimin ose zbutjen e simptomave të sëmundjes.

Të brendshmet e kompresimit janë bërë nga material elastik: stilastik, pambuk, mikrofibër, najlon. Ka një pamje estetike, pa tegel të dukshëm. Rrobat janë të frymëmarrjes, përkëdhelur këndshëm lëkurën, hipoalergjike. Periudha e ruajtjes së vetive medicinale të produkteve është deri në gjashtë muaj.

Trajtimi i venave me variçe me mjekësi tradicionale

Kjo sëmundje e pakëndshme është trajtuar prej kohësh me mjete juridike popullore. Në këtë rast, pjesët e prekura të trupit marrin një pamje estetike, venat forcohen, gjë që përjashton manifestimin e sëmundjes në të ardhmen.

Zakonisht, mjetet juridike popullore përdoren njëkohësisht me heqjen e venave me variçe me ilaçe. Këtu janë disa rekomandime për përdorimin e forcave të natyrës në luftën kundër kësaj sëmundjeje:

  barishte
 • : lulet dhe gjethet e pelinës janë bluar (mund të përdorni një blender); slurra që rezulton në një raport 1: 1 përzihet me qumësht të thartë; përzierja që rezulton, e mbështjellë me garzë, zbatohet në gunga dhe "cobwebs" në lëkurë;
 • trajtimi në shtëpi është i mundur me domate të kuqe - ato priten në feta, të cilat vendosen në zonat problematike të lëkurës; mbaj, fiksohet me një fashë, për 3 . . . 4 orë.
 • lëng domate - nga ndihmës të efektshëm në luftën kundër venave me variçe; e pinë të paktën një gotë çdo ditë:
 • ndihmon në lehtësimin e peshës në këmbë, ndjesi të dhimbshme duke marrë stomak bosh çdo mëngjes një lugë çaji me arrëmyshk të bluar.

Parandalimi i venave me variçe

Një sëmundje parandalohet më lehtë sesa kurohet. Duhet ta keni parasysh këtë dhe të ndiqni këto këshilla:

  këpucët
 • nuk duhet të kenë takë të lartë (mbi 5 . . . 6 cm); duhet të jetë komode dhe e përshtatshme për ju;
 • lëviz më shumë; mos merrni ashensor - është më mirë të ecni në dyshemenë tuaj;
 • bëni ushtrime të thjeshta gjatë gjithë kohës: lëvizni këmbët në drejtime të ndryshme; ngritja alternative e gishtërinjve me uljen në thembra;
 • nëse është e mundur, notoni më shumë, ngasni një biçikletë, vraponi;
 • mos kalo, përpiqu të mbash peshën tënde;
 • parandalimi i venave me variçe përfshin kërkesën për të lënë duhanin;
 • masazhoni këmbët me gishta dhe pëllëmbë më shpesh;

Kundërindikimet në rast sëmundjeje: ngritja e peshave, mbajtja e peshave (për shembull, ngritja e çantave në dysheme).

03.03.2021