Parandalimin e venat me variçe

Venat me variçe janë gjetur në 60% të drejtë seks. E saj rreziku është në padukshme kursin e sëmundjes. Në fazën fillestare mund të marrë vite, dhe vajzat nuk menjëherë të zbuluar atë në këmbët e saj, dhe kur ju shohin dilated venat pa serioze masa për t'i adresuar ato nuk është e mjaftueshme.

Parandalimin e venat me variçe do të ndihmojë në parandalimin e komplikimeve dhe të ngadalësuar përparimin e sëmundjes dhe një shkatërrim të madh e të shëndetshëm të enëve. Ajo është e bazuar në një qasje të integruar, ju duhet të veprojë directionally në të gjitha anët, për të parandaluar varicosity të prishin të bukur pamjen e këmbëve.

Ndër faktorët që i kontribuojnë rimëkëmbjes nga venat me variçe të fshehtë:

 • Përzgjedhja e optimale, mënyra e të ditës, është për të përditshmen respektimin e të fle dhe pjesën tjetër, e cila këmbët do të pushoni. Në rastin e ulur punë duhet të marrë pushimet për të ecur dhe shpesh të ndryshojë pozicion ulur.
 • Përjashton ulur sjellje "këmbë për këmbë".
 • Gjatë ditës ju duhet të ndryshojë lartësinë e vetme e këpucë, jo vetëm stilettos lënduar me venat me variçe, por në një banesë të vetme.Mos vishni rroba të ngushta, siç është përkeqësim të qarkullimit të gjakut në zonën ijë.
 • Gjatë pjesës tjetër të detit nevojë jo vetëm për të notuar, por në qoftë se plazh është pebbly të ecin mbi të. Për të qëndruar të zgjidhni një klimatike të zonës.
 • Për të parandaluar kapsllëk, si ata janë të shkaktojë rritje të presionit në enët e gjakut në legen.
Prevention of varicose veins1

Këto rekomandime do të ndihmojë për të ngadalësuar përparimin e venat me variçe dhe parandalimin e tij qëndron në të ushqyerit e duhur, optimale të ushtruar dhe gjimnastikë, përdorimin e drogës dhe mjete popullore për lehtësimin e simptomave dhe për të përmirësuar gjendjen e venave.

Ushqimi

Kjo varet nga kushtet e Përgjithshme të trupit të njeriut. Së pari, ju duhet për të eliminuar ose të paktën reduktuar ndjeshëm përdorimin:

 1. Furrë produkteve, të ëmbla dhe të yndyrshme të ushqimit. Ata rritjen e peshës dhe ai u jep konsiderueshme e ngarkesës në këmbë.
 2. Marinades dhe ushqyes ushqime provokojnë zgjerimin e mureve të enëve të gjakut.
 3. Alkool dhe kafe janë tërhequr ujit nga qelizat, e cila ka një dëmshme të ndikimit në trup.

Për parandalimin e venat me variçe në këmbë duhet t'i përfshini në ushqimin tuaj produkte të pasura me fibra, vitamina dhe minerale:

Prevention of varicose veins2
 1. Një sasi e madhe e fije të përfshira në drithëra dhe lëkurat e manaferrat, fruta dhe perime. Është e rëndësishme për të gjithë trupin, në mënyrë që të thithin substancave të panevojshme, dhe madje edhe radionuclides, duke luajtur rolin e një pastruese të zorrëve.
 2. Bakri mund të merret nga veshkat e deleve, deti dhe mish lope të mëlçisë.
 3. Vitamina E gjendet në vezë e verdhë veze, gjalpë, fasule, grurë, mëlçisë dhe onions gjelbër.
 4. Vitamina C dhe R janë të speca, lakër, domate, detit buckthorn, arrat.

e-këto elementë kontribuojnë në prodhimin e kolagjenit që përmirëson elasticitetin e venoz muret. Kafshët vaj kur sëmundja është më e mirë për të zëvendësuar bimore, kjo e fundit do të ketë një efekt pozitiv në venat me variçe.

Kulturë fizike

Jo të gjithë mund të mburret me titullin e mjeshtrit të sportit, por për të parandaluar ndodhjen e venat me variçe ose për të lehtësuar jeta me të është e vazhdueshme të mjaftueshme për të lejuar kohë për Ecja, vrapimi, Çiklizmi, udhëtime në pishinë, dhe të kryejnë ushtrime të thjeshta në shtëpi.

Vetëm ushtrim ju duhet të jepni trupin çdo ditë, të bëjë një pikë për të lëvizur më shumë, më pak të ngrihen dhe ulen.

Disa gjimnastikor ushtrimet mund të lehtë të kryhet në shtëpi.

Ushtrime të shtrirë

Në pozitën në të barkut, ju mund të mbështetet në ushtrimet e mëposhtme:

 • Për pjesën tjetër fytyrë në dysheme, dhe duart vendosen përgjatë trupit, atëherë ju keni nevojë për të alternuar të rritur secilën këmbë dhe si për të mbajtur atë.
 • Këmbë të lakuara në gjunjë dhe për të sjellë këmbë e mollaqe.

I shtrirë në shpinë tuaj, ju duhet për të kryer lëvizjet e tilla:

 • Alternuar të rrotullohen, këmbët, sikur të hipur, ky veprim quhet "Biçikleta".
 • E supine pozitë, këmbët pak të heqë dhe të fillojnë për përzierje të tyre. Ky ushtrim është quajtur gërshërë.

Anash pozicion. Ju duhet të filloni nga ana e djathtë, e ngritur në këmbën e majtë parë drejt dhe pastaj të lakuara në gju. Gjithashtu të bëhet me këmbën e djathtë, nuk i shtrirë në krahun e majtë.

Në qoftë se ju zgjidhni ushtrime të tjera në pozitë të shtrirë dhe në këmbë ju duhet të konsiderojnë se statike stresin e këmbëve janë të përjashtuara.

Ushtrime ndërsa i ulur

Këto ushtrime do të jenë të dobishme për ata që e kalojnë të gjithë ditën në punë, të ulur në tryezë për zbatimin e tyre do të jetë i mjaftueshëm një herë ose dy herë në ditë për të caktuar për 20 minuta.

Më të efektshme për parandalimin e venat me variçe në këmbë konsiderohen:

 • Për të rritur dhe të poshtme të këmbëve të këmbëve;
 • Vendosni këmbët tuaja në çorape, dërgimin e tyre për njëri-tjetrin, dhe pastaj race çorape dhe ta lidhni me thembër;
 • Për të alternuar të lëvizur këmbë nga thembra e deri te këmbët;
 • Heqin këmbët bending në gjunjë, dhe plot gjallëri e tyre nga njëra anë në tjetrën;
 • Për pjesën tjetër këmbët këmbë në dysheme dhe të ushtrojnë presion mbi ta.

Të gjitha këto aktivitete fizike do të ndihmojnë për të përballuar me të rënda varicosity do të paralajmërojë e tij, pamjen e tij në ndonjë objekt.

Droga

Medikamente të përshkruara nga mjeku për çdo individ, duke u bazuar në pamje klinike të sëmundjes. Veprimet e tyre duhet të jetë e drejtuar në pikat e mëposhtme:

 • Efektive ndihmë nga simptomet e venat me variçe nga hollimin e gjakut, duke reduktuar ënjtje të këmbëve dhe të rëndësisë së tyre;
 • Rritja e tonit të venoz mureve;
 • Reduktimi i komplikimet e mundshme të sëmundjes.

Së bashku me ilaç mund të përdoret fonde të jashtme për të rritur efektin e tyre dhe më të shpejtë për të përballuar me sëmundje.

Compression

Në fazën fillestare të zhvillimit venat me variçe parandalimin mjekët rekomandojnë që ju të veshin të veçantë stockings apo çorape. Të veshur ato nuk do të kuruar sëmundje, por do të parandalojë fryrje e venave, dhe ata që tashmë janë të do të bëhen më elastike dhe përfundimisht të ulet. Ata janë bërë të veçantë fibrave dhe të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në zemër.

Kjo terapeutike compression hosiery mund të blihen në barnatore online ose në ortopedike salons. Ata janë të zgjedhur nga madhësia, për këtë ju duhet të kalojnë disa të madhësive të shënuar në paketim . Produktet shumë të ngushtë të aftë, por nuk e pengojnë dalje e gjakut, por më tepër për të përmirësuar atë për shkak të shpërndarjes së compression në ijë me 20% dhe në nyjat e këmbëve – 100% në prehrin e – 75%, hips 50%.

Pamja e tyre nuk duhet të shqetësohen, ata ngjajnë dendur stockings janë të zi dhe bezhë. Ata mund të jetë i veshur në vend të konvencionale çorape.

Të vënë në një compression rroba të shtrirë, së pari ju duhet për të butë të marrë këshillë nga thembra, në mënyrë që të mos dëmtojë fijet e thurur në produkt në fushën e kockave.

Triko dhe stockings janë tre klasat e compression. E klasit të parë është e rekomanduar për parandalimin, ndërsa të dytë dhe të tretë të kërkuara gjatë trajtimit të sëmundjes.

Të tilla një thurte mund të zëvendësohet me një fashë elastike para se ta përdorni atë, ju do të duhet të shtrihem me këmbët ngritur në një e katërta e një orë.

Heqë këmbën në një kënd të drejtë është e nevojshme për parandalimin e venat me variçe çdo ditë, duke kryer stërvitje dy herë në ditë për gjashtë minuta.

E mbi të metodave të ju tregojnë se si për të shmangur venat me variçe në këmbë kohë kryerjen e parandalimit të sëmundjes. Në praninë e sëmundjes që ju duhet për të gjetur veten një përvojë phlebologist që do të kemi vërejtur gjendjen e venave dhe rrjedhën e sëmundjes.

10.02.2018