Si mund të kuroni venat me variçe në këmbët tuaja në shtëpi?

pse ndodh dhe si të kurojmë venat me variçe në këmbë

Në ditët e sotme ka gjithnjë e më shumë njerëz që vuajnë nga venat me variçe. Për më tepër, me kalimin e moshës, sëmundja përparon, dhe nga një kurorë e vogël e fryrë ndonjëherë "rriten" vatra të vërteta të ulçerave. Nëse jeni diagnostikuar me këtë sëmundje, duhet të rishikoni plotësisht regjimin tuaj, të angazhoheni në parandalim, të ndryshoni dietën tuaj. Kjo është mënyra e vetme që jo vetëm që mund të mbani enët e gjakut të shëndetshme, por edhe të përpiqeni të kuroni venat me variçe në këmbët tuaja në shtëpi.

Çfarë duhet të shmanget me venat me variçe

Për të qenë të shëndetshëm, duhet të dhuroni diçka, dhe në këtë rast, këto janë substanca të dëmshme që hyjnë në trup. Për shembull, cigaret kanë aftësinë për të rritur mpiksjen e gjakut, prandaj lini duhanin në mënyrë që të mos provokoni sëmundje. Përveç kësaj, është shumë e rëndësishme të monitoroni me kujdes peshën tuaj, pasi dhjami i tepërt i trupit është një ngarkesë në këmbë, e cila bën presion mbi enët. Do të jetë e vështirë të shpëtoni nga venat me variçe nëse jeni mbipeshë.

Një grua me këmbë luksoze nuk i konsideron më si mjet transporti.

Çfarë të kërkoj

Për të forcuar muret e enëve të gjakut, duhet të përfshini në dietën tuaj ditore sa më shumë vitaminë C të jetë e mundur. Këto mund të jenë portokall, limon, hips, grejpfrut, rrush pa fara, dhe madje edhe boronicë. Përveç kësaj, blini ekstrakt të gështenjës së kalit nga farmacia, e cila gjithashtu ka një efekt të dobishëm në forcimin e enëve të gjakut. Për të parandaluar mpiksjen e tepërt të gjakut, është e nevojshme të përfshini në menu ushqime të pasura me substanca që e hollojnë atë. Këto janë hudhra, qepa, xhenxhefili, speci. Shëtitjet bëjini ritualin tuaj të përditshëm - kjo do të lehtësojë këmbët tuaja, të lodhura nga mbingarkesa. Notimi në pishinë konsiderohet si ilaç për shumë sëmundje, përfshirë venat me variçe.

Këshilla të dobishme

  1. Mos qëndroni në një vend për një kohë të gjatë. Nëse, për shkak të rrethanave, do të duhej të ishit në një pozicion vertikal për një kohë të gjatë, atëherë ngrini këmbët më shpesh. Më e ndjeshme ndaj sëmundjeve të grave gjatë shtatzënisë, me një predispozitë për sëmundjen e venave me variçe. Nëse jeni një prej tyre, bëni gjimnastikë që ndihmon në forcimin e mureve të enëve të gjakut;
  2. Ecni më shpesh dhe përdorni çorape e triko të veçanta. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e zgjerimit të anijeve të prekura;
  3. Pini më shumë lëng gjatë verës, dhe është më mirë nëse është ujë i pastër jo i gazuar;
  4. Kufizoni marrjen e mishit, ushqimeve të yndyrshme dhe të kripura, jepni përparësi ushqimeve të qumështit dhe bimëve dhe do të ishte më e saktë të përjashtoni plotësisht alkoolin dhe kafenë, veçanërisht në verë;
  5. Merrni hollues të gjakut për të parandaluar dehidratimin në nxehtësi;
  6. Jini shumë të kujdesshëm kur depiloni, pasi ekziston rreziku i sjelljes së infeksionit nën lëkurë;
  7. Zgjidhni rroba të gjera që nuk kufizojnë lëvizjen dhe nuk mpinë venat dhe arteriet. E njëjta gjë vlen edhe për këpucët: takat e larta, thembra plotësisht e sheshtë dhe këpucët e ngushta janë kundërindikuar për venat me variçe;
  8. Ekspozoni këmbët tuaja para rrezeve të diellit më rrallë, por mos i privoni plotësisht nga kjo kënaqësi: notoni dhe qëndroni në një zonë me hije të plazhit.

Këshillat e njerëzve për të kuruar venat me variçe në shtëpi

  • Shtoni xhenxhefil në ushqimin tuaj. Kjo rrënjë e mahnitshme mund të bëjë mrekulli: përmirëson "rrjedhshmërinë" e gjakut dhe parandalon trombozën;
  • Nëse vuani nga dhimbje të forta në këmbë dhe lëkura është e mbuluar me një të ashtuquajtur rrjetë blu, mund të bëni përzierjen e mëposhtme: të zgjidhni gjethet e Kalanchoe, të copëtoni imët dhe të derdhni gjysmë kavanozi në një kavanoz me 0. 5 litra. Mbushni ato me vodka dhe lëreni për një javë në një vend të errët. Kjo tinkturë mund të lyejë zonat e prekura dhe pothuajse menjëherë do të shpëtoni nga dhimbja. Në mënyrë që rrjeta të zhduket, kursi i trajtimit duhet të kryhet për tre deri në katër muaj.

Tani ju e dini se si të kuroni venat me variçe në këmbë. Por më e mira nga të gjitha - parandaloni sëmundjen në kohë. Dhe këmbët tuaja mbretërore le të jenë të bukura!

06.03.2021