A mund të bëj një banjë me venat me variçe?

Venat me variçe janë një problem i zakonshëm, veçanërisht tek gratë. Në rast të sëmundjes, pacienti duhet të ndjekë jo vetëm dietën. Ekzistojnë një numër kufizimesh për pacientët me venat me variçe të gjymtyrëve të poshtme. A është e mundur të bëni një banjë me venat me variçe, do t'ju tregojë mjeku.

Përfitimet e banjove për venat me variçe

Banjat e këmbëve për venat me variçe janë të dobishme nëse ndiqen rregullat, përmasat dhe kohëzgjatja e procedurës. Kjo procedurë ndihmon kryesisht në pastrimin e poreve dhe rivendosjen e qarkullimit të gjakut në enët e prekura. Gjithashtu, banjot kontribuojnë në largimin e substancave toksike dhe helmuese nga trupi.

Për të përmirësuar rezultatin, ekspertët rekomandojnë alternimin e ujit të ngrohtë dhe të ftohtë. Kjo ndihmon për të rivendosur tonin e mureve të enëve të gjakut, për të rritur elasticitetin e tyre dhe për të përshpejtuar furnizimin me gjak.

Banjat e këmbëve përdoren për të zvogëluar nyjet me variçe. Nën ndikimin e ujit të ngrohtë, zierjeve bimore, sodës dhe përbërësve të tjerë, ato fryhen, duke zvogëluar rrezikun e të rejave. Sipërfaqja e lëkurës së ekstremiteteve të poshtme merr një pamje estetike.

Por vlen të kujtohet se nëse trajtimi fillon në fazat e vona, venat nuk do të mund të rikuperohen plotësisht. Në rastet kur pacienti filloi të kryejë procedurat në fazat e hershme të sëmundjes, efekti do të jetë pozitiv.

Kur procedurat nuk lejohen

Banjot e këmbëve nuk mund të jenë gjithmonë të dobishme. Kundërindikimet për procedurën janë:

 1. Tromboza vaskulare, kur në muret e tyre formohen mpiksje. Kur ekspozohen ndaj nxehtësisë dhe qarkullimit të rritur, ato mund të bien.
 2. Tromboflebiti.
 3. Ulçera trofike në sipërfaqen e lëkurës së këmbëve.
 4. Rritja e temperaturës së trupit në sfondin e ftohjeve dhe patologjive të tjera.

Me venat me variçe me komplikime, veçanërisht nëse ato janë në fazën aktive, është rreptësisht e ndaluar të bëni banja në këmbë. Gjithashtu, një kundërindikacion për të kryer është prania e një patologjie infektive, e cila vazhdon në një formë të rëndë. Kjo mund ta përkeqësojë situatën.

Ekspertët kategorikisht ndalojnë procedurën për pacientët me kancer. Gjatë shtatzënisë, gratë gjithashtu nuk duhet të bëjnë banjë, veçanërisht në tremujorin e dytë dhe të tretë.

Cilat janë tabakët

Ka disa receta për banjot e këmbëve për venat me variçe. Më të njohurit janë terpentina, por gjithashtu mund të përdorni infuzione bimore, sode, baltë terapeutike.

Banjot me baltë

Ilaç mjaftueshëm efektiv për venat me variçe. Balta speciale mund të blihet në farmaci. Për procedurën, duhet të merrni një qese të produktit dhe ta vendosni në ujë të ngrohtë për disa minuta.

përfitimet e një banjë me baltë për venat me variçe

Kur balta të jetë e ngrohtë, vendoseni në zonat e prekura të ekstremiteteve të poshtme dhe lëreni për 20 minuta. Ju gjithashtu mund ta holloni atë në ujë, por atëherë do t'ju duhet shumë më shumë fonde për një procedurë. Banjot me baltë janë përdorur prej kohësh jo vetëm për venat me variçe, ato janë gjithashtu efektive për sëmundje të tjera të karakterizuara nga qarkullimi i dëmtuar i gjakut ose dëmtimi i indeve të eshtrave.

Banjot e sulfurit të hidrogjenit

A është e mundur të merrni banja me sulfur hidrogjeni për venat me variçe, do të përcaktojë mjeku. Procedura bëhet vetëm në një institucion mjekësor dhe shpesh në një sanatorium.

Sulfuri i hidrogjenit ndihmon në aktivizimin e sistemit nervor, rritjen e tonusit vaskular dhe rivendosjen e procesit metabolik. Kohëzgjatja e secilës procedurë nuk duhet të jetë më shumë se 10 minuta. Në mënyrë që rezultati të vihet re, të paktën 12 seanca kërkohen.

Banjat e sulfurit të hidrogjenit gjithashtu mund të bëhen për të parandaluar zhvillimin e patologjisë në fazat e hershme të zhvillimit të sëmundjes. Por procedura ka kundërindikacione të caktuara, prania e të cilave do të përcaktohet nga mjeku që merr pjesë.

Banjot terpentinë

Banjot e këmbëve terpentinë ndahen në dy lloje: pa ngjyrë dhe të verdhë. Lloji i parë karakterizohet nga fakti që temperatura optimale e ujit ruhet gjatë procedurës. Kjo arrihet duke shtuar rregullisht ujë të nxehtë në enë.

Por, kur kryeni procedurën, duhet të keni parasysh se treguesit e temperaturës nuk duhet të kalojnë 39 gradë. Emulsioni terpentinë në sasinë e një lugë gjelle shtohet në një enë me ujë. Më mirë të përdorni një legen.

Procedura zgjat 20 minuta. Por në disa raste, mund të ndodhë një dhimbje koke dhe vërehen simptoma të tjera të pakëndshme. Në këtë rast, duhet të ndaloni procedurën.

Në varësi të shkallës së venave me variçe, sasia e emulsionit terpentinë mund të rritet. Por përdorimi i më shumë se tetë lugë është rreptësisht i ndaluar. Në rastet kur shfaqen kruajtje, skuqje ose acarim, emulsionet duhet të shtohen në disa faza.

Banjot e verdha të këmbëve terpentinë ndryshojnë në temperaturë dhe në mënyrën e ngrohjes. Para së gjithash, uji duhet të ngrohet deri në 37 gradë, dhe pastaj temperatura gradualisht rritet në 42 gradë.

E rëndësishme!Kjo metodë përshkruhet më shpesh për pacientët me hipertension.

Banjat e sodës

Ato ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi dhe përshkruhen për shumë sëmundje, përfshirë venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme. Për procedurën, duhet të shpërndani gjashtë lugë sodë buke në një gotë me ujë të ngrohtë. Zgjidhja që rezulton duhet të derdhet në një banjë me ujë.

Procedura duhet të kryhet çdo dy ditë. Por banjot me këmbë sode mund të irritojnë lëkurën. Kjo është arsyeja pse ju nuk duhet t'i mbani këmbët tuaja në tretësirë për një kohë të gjatë.

E rëndësishme!Së bashku me banjot e sodës, banjot e kripës janë gjithashtu të njohura. Ato ndihmojnë në rivendosjen e qarkullimit të gjakut, rrisin tonin e enëve të gjakut dhe elasticitetin.

Banjot me radon

Radoni është një gaz pa erë dhe pa ngjyrë. Ai gjeneron rrezatim të papërfillshëm gjatë gjysmës së jetës së tij, me formimin e grimcave alfa. Ky efekt gjithashtu ka një efekt terapeutik në enët.

Për venat me variçe, rekomandohen banjot e këmbëve me ujë mineral radoni, i cili është një burim natyral. Procedurat kryhen në një sanatorium.

Kohëzgjatja e trajtimit varet nga shkalla e venave me variçe. Banjat merren çdo ditë.

Procedura ka shumë përparësi, dhe radoni ka efektet e mëposhtme:

 1. Lehtëson ndjesitë e dhimbshme që ndodhin shpesh me venat me variçe.
 2. Aktivizon efikasitetin e mbrojtjes së trupit.
 3. Zgjeron enët e gjakut.
 4. Ndihmon për të rivendosur procesin metabolik.
 5. Heq inflamacionin.
 6. Aktivizon procesin e rigjenerimit të indeve të lëkurës dhe mukozave.

Përveç kësaj, radoni rikthen metabolizmin në nivelin qelizor, ndihmon për të rikuperuar jo vetëm indet e dëmtuara, por edhe organet. Për shkak të efektit të gazit, proceset inflamatore ndalen.

banjot e radonit për venat me variçe

Bimë

Infuzionet bimore përdoren për të rivendosur muret vaskulare. Për venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme, mund të përdoret kamomili. Bima ka një numër të pronave të dobishme, ndihmon në lehtësimin e inflamacionit dhe ka një efekt pozitiv në sistemin nervor.

Për të përgatitur një banjë këmbë, do të duhet të derdhni rreth 300 gram bimë të thatë dhe të grimcuar me tre litra ujë. Pastaj vendosni në zjarr dhe vlim. Hidhni tretësirën në banjë. Kohëzgjatja e një procedure nuk është më shumë se 20 minuta.

Sythat e pishave janë gjithashtu të dobishëm për venat me variçe. Ata duhet të derdhen në një tenxhere në sasi prej 2 lugë, të derdhin 5 litra ujë dhe të zihen. Pas ftohjes, shtoni një lugë uthull, derdhni solucionin në banjë. Procedura duhet të kryhet brenda 15 minutash. Mjeti ndihmon jo vetëm për të ndaluar shenjat e venave me variçe, por edhe për të lehtësuar lodhjen, për të hequr lëngun e tepërt nga trupi dhe për të parandaluar formimin e një procesi të ndenjur.

E rëndësishme!Disa procedura duhet të kryhen në një sanatorium, por shumë prej tyre mund të bëhen në shtëpi. Shtë e rëndësishme të respektohen proporcionet dhe koha e procedurës.

Masat parandaluese

Për të zvogëluar rrezikun e zhvillimit të venave me variçe të ekstremiteteve të poshtme, duhet të ndiqen një sërë masash parandaluese. Ekspertët rekomandojnë:

 1. Bëni gjimnastikë. Pas zgjimit, para se të ngriheni nga shtrati, duhet të bëni disa ushtrime të thjeshta. Këto mund të jenë lëvizje të përkuljes, rrethit ose zgjatimit. Ushtrimet kryhen dy herë në ditë për 10 - 15 minuta.
 2. Vish këpucë të rehatshme. Takat e larta nuk duhet të vishen shpesh dhe gjatë. Këpucët duhet të bëhen vetëm nga pëlhura natyrore dhe të marrin frymë. Gjithashtu, këpucët, atletet ose çizmet nuk duhet të jenë shumë të ngushta, pasi kjo provokon procese të ndenjur.
 3. Mos jini në këmbë për një kohë të gjatë. Ata kanë nevojë për pushim, por nuk duhet të harrojnë ecjen. Ato ndihmojnë në forcimin e mureve të enëve të gjakut, rivendosin elasticitetin e tyre.
 4. Dush me kontrast. Ka një efekt pozitiv në muret e enëve të gjakut.
marrja e një dushi kontrasti për të parandaluar venat me variçe

Masat parandaluese mund të zvogëlojnë ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të venave me variçe të ekstremiteteve të poshtme.

Venat me variçe janë një sëmundje tinëzare që zhvillohet për një kohë të gjatë. Por në disa raste, procesi patologjik mund të zhvillohet me shpejtësi. Banjat e këmbëve me venat me variçe në fazat e hershme kanë një efekt pozitiv vetëm nëse ndiqen të gjitha rregullat për kryerjen e procedurave. Por metoda e terapisë duhet të përdoret vetëm pasi të konsultoheni me një mjek, pasi ekzistojnë një numër i kundërindikacioneve.

06.03.2021