Trajtimi efektiv i venave me variçe në këmbë në shtëpi

Trajtimi i venave me variçe në këmbë në shtëpi ju lejon të heqni qafe sëmundjen pa përdorimin e ilaçeve. Sidoqoftë, rekomandohet të përdorni metoda të tilla të terapisë vetëm pas konsultimit me mjekun që merr pjesë, pasi veprimet e pavarura ndonjëherë mund të bëjnë më shumë dëm sesa dobi.

shkaqet dhe simptomat e venave me variçe në këmbë

Shkaqet e venave me variçe

Para trajtimit të venave me variçe në këmbë në shtëpi, ekspertët këshillojnë të kuptojnë shkaqet e patologjisë. Kjo shpjegohet me faktin se çdo, edhe trajtimi më efektiv do të sjellë vetëm një rezultat të përkohshëm, nëse faktori që ndikon në zhvillimin e sëmundjes nuk eliminohet.

Shkaqet kryesore të venave me variçe janë:

  • stil jetese i ulur;
  • enë të dobëta;
  • shtatzënia;
  • çrregullime hormonale;
  • ngritja e peshës;
  • dëmtimet e këmbës;
  • pirja e duhanit.

Shitësit, mësuesit, parukierët, derëtarët, korrierët dhe njerëzit e tjerë që duhet të kalojnë një kohë të gjatë duke qëndruar në këmbë janë veçanërisht të rrezikuar.

Pasi të jetë vërtetuar shkaku i patologjisë, pacienti duhet të vizitojë një mjek. Nëse në një të ardhme të afërt nuk ka një mundësi të tillë, atëherë duhet të mendoni se si të heqni qafe venat me variçe në këmbë në shtëpi, sepse sa më herët të fillojë terapia, aq më shumë përfitime do të sjellë.

Pomada shtëpiake kundër venave me variçe

Pomadat shtëpiake dallohen nga efektiviteti i tyre, pavarësisht nga fakti se përgatitja e tyre nuk kërkon shumë kohë dhe përpjekje. Një efekt shumë të mirë jepet nga një vaj i bërë nga lule calendula (50 gram) dhe yndyrë derri të shkrirë (200 gram). Disa njerëz kanë një intolerancë ndaj yndyrës së mishit të derrit, në këtë rast, shëruesit rekomandojnë zëvendësimin e përbërësit me vaj perimesh, por kjo nuk është e nevojshme pa nevojë të veçantë, pasi përgatitjet mbi yndyrnat shtazore ruhen më mirë.

pomadë shtëpiake për trajtimin e venave me variçe në këmbë

Yndyra e derrit e përgatitur fillimisht vendoset në një tenxhere dhe shkrihet në zjarr të ulët. Lulet e calendulës së sapombledhur shtypen dhe vendosen në një tenxhere në yndyrën e shkrirë, lihen të ziejnë dhe hiqen menjëherë nga zjarri. Pas kësaj, përzierja mbulohet me një kapak dhe lihet të futet për rreth 40 minuta. Pas skadimit të kohës, agjenti vihet në zjarr dhe nxehet pak, dhe pastaj filtrohet përmes petës me napë. Tortë nga lulet hidhet, dhe lëngu derdhet në një kavanoz të pastër dhe futet në frigorifer. Konsistenca e vajit të përfunduar i ngjan një kremi të trashë. Zbatojeni atë në zona të dhimbshme në formën e aplikacioneve. Kur zgjidhni këtë metodë të trajtimit, duhet të mbani mend se do të duhet të aplikoni vajin çdo ditë për disa muaj, përndryshe rezultati do të jetë delikat.

Një recetë tjetër përdoret shpesh për trajtimin në shtëpi të venave me variçe. Për të përgatitur vajin, bluajini 5 pjesë të rrënjës së comfrey, një pjesë të gjetheve të thata të comfrey, akacie të bardhë dhe lule gështenje. Masa e perimeve derdhet me 2 pjesë të dhjamit të derrit të shkrirë të brendshëm, vihet në një zjarr të ngadaltë dhe zihet për 3 orë dhe më pas filtrohet përmes napës. Shëruesit popullorë rekomandojnë përdorimin e fashave me këtë vaj, duke i aplikuar ato në zona të dhimbshme për 3 ditë, dhe pastaj t'i ndryshojnë ato në ato të freskëta. Kursi i trajtimit është 5 mënyra për 3 ditë, nëse është e nevojshme, trajtimi mund të përsëritet pas një e gjysmë deri në dy javë.

fasha dhe kompresa të mjeteve juridike të tyre popullore për trajtimin e venave me variçe

Rrënja e elecampane mund të përdoret për të bërë një vaj të bërë në shtëpi. Isshtë pastruar paraprakisht, grimcuar, tharë, pas së cilës 3 tbsp. lrrënja derdhet me një gotë ujë dhe avullohet në nxehtësi të ulët derisa lëngu të bëhet një qëndrueshmëri e trashë. Pas kësaj, supë filtrohet dhe përzihet me yndyrë të brendshme në një raport 1: 4.

Trajtimi i venave me variçe me kompresa

Venat me variçe gjithashtu mund të kurohen me kompresa, duke përdorur përbërës të disponueshëm në shtëpi. Për shembull, hirra e rregullt e qumështit jep rezultate të mira. Për të përgatitur një kompresë, një copë garzë është e mbarsur me serum dhe aplikohet në zonën e prekur, e mbuluar me celofan ose letër ngjeshëse sipër. Në mëngjes, lani këmbën e lënduar me ujë të ftohtë. Në pranverë, mund të përdorni gjethe të gështenjës së kalit të bluar në vend të hirrës.

Për kompresën tjetër bluajini gjethe të freskëta dhe kokat e pelinës. Pastaj 1 tbsp. lmasa bimore derdhet në 10 ml qumësht të thartë ose salcë kosi me pak yndyrë, përzihet dhe shpërndahet në një copë garzë. Vendoseni në vendin e lënduar dhe mbajeni brenda natës. Procedurat rekomandohen të bëhen çdo ditë.

si të bëni një kompresë bimore për të trajtuar venat me variçe

Disa thelpinj hudhër bluhen në një llaç dhe më pas përzihen me gjalpë të pakripur në shtëpi (1: 2). Masa aplikohet në mënyrë të barabartë në venat e sëmura dhe mbulohet me celofan ose letër ngjeshëse. Përfundoni një shall të ngrohtë sipër. Kompresimi rekomandohet të bëhet natën. Kursi i trajtimit është një muaj.

Domatet e freskëta gjithashtu do të ndihmojnë për të përballuar venat me variçe. 2 fruta janë copëtuar imët, përhapen në një fashë dhe aplikohen në venat e sëmura, kompresimi është fiksuar me një fashë. Çdo 2 orë, kompresimi ndryshohet në një të freskët, në total ju duhen 3 qasje në ditë. Kjo procedurë lehtëson dhimbjen dhe përmirëson gjendjen e përgjithshme.

Që nga kohërat antike, shëruesit kanë përdorur fierin për të luftuar venat me variçe. Gjethet e bimës janë përdredhur në një mulli të mishit dhe shtrydhur lëng, një sasi e barabartë e qumështit të thartë është shtuar në të, trazuar dhe ngjyhet në garzë, e cila është aplikuar në zonën e prekur brenda natës.

metodat e përdorimit të uthullës së mollës për të trajtuar venat me variçe

Në pranverë, venat me variçe mund të kurohen me thupra të rinj të shelgut. Thjesht priten shumë imët, shtrihen në napë dhe aplikohen në venat e fryra. Rekomandohet të mbani kompresën për 3-4 orë, pas së cilës masa e saj bimore ndryshohet në të freskët.

Lakra e bardhë do të jetë gjithashtu një ndihmëse e mirë në luftën kundër sëmundjes. Gjethet rrihen lehtë dhe shkumëzohen me sapun të rrobave. Zonat me venat e sëmura së pari spërkaten me sode, dhe gjethet me sapun vendosen sipër. Kompresimi është i fiksuar me një fashë, rekomandohet ta mbani atë gjithë natën.

Bimë dhe bimë medicinale kundër venave me variçe

Prisni hithrat e freskëta dhe derdhni ujë të vluar (2 lugë gjelle për gotë ujë), mbulojeni me kapak, mbështilleni dhe lëreni për rreth 1 orë. Tri herë në ditë, pini 50 ml të infuzionit që rezulton. Trajtimi vazhdon për 3 javë, pas së cilës bëhet një pushim dy-javor dhe kursi përsëritet.

Lulet e gështenjës përdoren shpesh për të trajtuar venat me variçe. Brenda, gështenja konsumohet si pjesë e koleksionit, dhe vetëm. Për shembull, për të përgatitur një tretësirë, merrni 50 g lule bimore, derdhni ato me 500 ml vodka dhe këmbëngulni për 10 ditë në një vend të errët. Përdorni ilaçin për një muaj, 30-40 pika tri herë në ditë.

Verbena officinalis konsiderohet të jetë një barishte që tonifikon shtratin venoz. Shtë dhënë në një zierje. Për përgatitjen e tij 2 tbsp. lBimët e copëtuara zihen me ujë të valë, ziejnë për 2 minuta, lihen mënjanë dhe insistojnë për një çerek tjetër të një ore, dhe pastaj filtrohen. Pini 15 ml tri herë në ditë.

Merrni 50 g gjethe dhe lule me akacie të bardhë, mbushni ato me 2 gota vodka dhe këmbëngulni për 12 ditë në një vend të paarritshëm nga rrezet e diellit. Në të njëjtën kohë, përgatitet një tinkturë me lule arnica, ato derdhen me alkool në një raport prej 1: 10 dhe e njëjta insistohet për 12 ditë. Pas një kalimi të kohës, të dy tinkturat filtrohen dhe përzihen në pjesë të barabarta. Produkti i përfunduar fërkohet në venat e sëmura dy herë në ditë për një muaj.

Përzihet në 2 tbsp. lhithër, karamel, yarrow dhe Wort Shën Gjonit me 1 tbsp. lgështenja të copëtuara dhe 3 tbsp. llulet e saj. Më tej 1 tbsp. lmbledhja piqet me një litër ujë të vluar, mbulohet me kapak dhe insistohet derisa të ftohet plotësisht. Filtroni infuzionin e përfunduar, përdorni atë dy herë në ditë, 100 ml për 3 javë, pastaj bëni një javë pushim dhe përsërisni kursin. Kohëzgjatja e trajtimit është afërsisht gjashtë muaj, në varësi të gjendjes së pacientit. Nëse ka një tendencë për të formuar mpiksje të gjakut, yarrow përjashtohet nga përbërja.

Trajtimi i venave me variçe me uthull molle

Trajtimi i venave me variçe me uthull molle konsiderohet mënyra më efektive për të luftuar këtë sëmundje.

Në një banjë me ujë të freskët (niveli i ujit duhet të arrijë vendin e lënduar në këmbë) shtoni 0, 5 litra uthull, pas së cilës ata qëndrojnë aty me këmbë dhe qëndrojnë për 5 minuta. Pas kalimit të kohës, ata shtrihen në çdo vend të përshtatshëm dhe, pa fshirë këmbët, i ngrenë, i mbajnë derisa të thahen plotësisht. Procedura rekomandohet të kryhet çdo ditë. Nëse nuk është e mundur të bëni banjë, thjesht mund të derdhni ujë në këmbë me uthull të holluar në të (5: 1).

Një copë garzë është e mbarsur me uthull molle, shtrydhur pak dhe aplikuar në vendin e lënduar, fiksuar me një fashë dhe izoluar me një peshqir. Këmbët ngrihen dhe mbahen për 20 minuta, pas së cilës hiqet kompresimi, vendet e lënduara fshihen me një leckë të lagur.

Uthulla e mollës mund të merret edhe nga goja. Shpërndani 2 tbsp në një gotë me ujë. luthull, shtoni pak mjaltë (për shije), pini me stomak bosh në mëngjes dhe në mbrëmje (pak para gjumit).

Fërkimi i këmbëve me uthull të pastër të mollës gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e sëmundjeve. Rekomandohet të bëni procedurën çdo ditë për 1-1, 5 muaj.

07.03.2021