Venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme (VBLK)

Kur njerëzit shohin një diagnozë të VDVL në një libër mjekësor, ata shpesh nuk e kuptojnë atë. Në fakt, ky term fsheh venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme. Kjo sëmundje karakterizohet nga zgjatja e enëve të gjakut dhe deformimi i tyre i mëtejshëm. Kjo patologji është shumë e zakonshme. Rreth 76% e banorëve vuajnë nga shkallë të ndryshme të venave me variçe të këmbëve. Tjetra, ne do të shohim simptomat e sëmundjes dhe si ta parandalojmë zhvillimin e saj.

Shkaqet e fillimit të sëmundjes

Sëmundja mund të jetë primare ose sekondare. Gjithçka fillon me një dështim të valvulave venoze. Mund të jetë i lindur ose i fituar. Me pamjaftueshmëri kongjenitale, venat me variçe manifestohen në fëmijëri. Mungesa e fituar zhvillohet në sfondin e ekspozimit ndaj faktorëve patogjenë. Këto përfshijnë:

 • punë e vështirë fizike;
 • qëndrimi i zgjatur në një pozicion;
 • periudha e ndryshimeve hormonale;
 • përdorimi i zgjatur i barnave hormonale të papërshtatshme;
 • shtatzënia.

As zakonet e këqija nuk duhet të përjashtohen. Nën ndikimin e etanolit dhe nikotinës, muret vaskulare bëhen më të brishta, gjë që përshpejton zhvillimin e VBNK. Disa mjekë besojnë se kjo sëmundje është e zakonshme për të gjithë njerëzit, pasi për shkak të qëndrimit të drejtë në venat dhe skeletin, një ngarkesë e madhe bie. Ekspertë të tjerë nuk e mbështesin këtë teori dhe besojnë se vetë pacientët janë fajtorë për formimin e venave me variçe.

shkaqet e venave me variçe të ekstremiteteve

Simptomat e venave me variçe

Shfaqjet e sëmundjes varen nga faza e saj. Në fazën e parë, pacientët kanë të bëjnë vetëm me manifestimet vizuale të sëmundjes. Tek njerëzit, shfaqen venat merimangë, venat fillojnë të shfaqen nën lëkurë pas ushtrimeve ose në fund të ditës. Disa pacientë ankohen për një ndjenjë të rëndë në këmbë. Simptomat e zgjerimit venoz të fazës II:

 • lodhje e shtuar;
 • ndjenjë e fortë e rëndesës në këmbë;
 • këmbët dhe këmbët e poshtme fryhen gjatë shëtitjeve të shkurtra;
 • ngërçet e këmbëve dhe këmbëve vërehen gjatë natës.

Në fazën e dytë të sëmundjes, manifestimet vizuale bëhen më të theksuara. Në pozicionin në këmbë, venat janë shumë të theksuara dhe edema është e dukshme. Nëse pacienti qëndron pak, atëherë simptomat bëhen më pak ose zhduken plotësisht. Faza e tretë e venave me variçe përcaktohet nga zgjerimi i theksuar i venave. Lëkura bëhet më e thatë, shpesh ndodhin ulçera trofike, të cilat kërkojnë përdorimin e ilaçeve të veçanta për shërimin. Personi vazhdimisht përjeton dhimbje në gjymtyrë.

Diagnostifikimi i venave me variçe

Zakonisht flebologu vëren simptomat e para të sëmundjes gjatë një ekzaminimi rutinë të këmbëve të pacientit. Pas ekzaminimit të ankesave të pacientit, mjeku mund të drejtohet në ekzaminimin instrumental të venave. Diagnostikimi i venave me variçe të VBNK dhe diagnoza bëhet në 90% të rasteve bazuar në rezultatet e ultrazërit. Sigurisht, pacienti do të duhet të kalojë teste biokimike dhe klinike të gjakut. Nëse ekografia jep rezultate të dyshimta, atëherë pacienti referohet për llojin e mëposhtëm të diagnostikimit:

 • skanimi dupleks;
 • tomografia e kompjuterizuar me kontrast;
 • flebografia radiopake;
 • pletizmografia okluzale;
 • reovasografia.
opsione diagnostike për venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme

Trajtimi Efektiv

Terapia për venat me variçe është shumëplanëshe. Kjo nuk do të thotë që vetëm një mënyrë mund ta ndihmojë një person të përballet me një sëmundje. Trajtimi i venave me variçe fillon me marrjen e ilaçeve dhe përdorimin e kremrave, vajrave ose xhelave. Rekomandohet gjithashtu të vishni çorape compressioni. Nëse këto metoda dështojnë, pacientët referohen për fizioterapi dhe kirurgji.

Terapia Elastike e Kompresimit

Të brendshmet e thurura me një shkallë të caktuar presioni mund të vishen edhe pa venat me variçe në mënyrë që të zvogëlohet ngarkesa në enët e gjakut. Nëse jeni diagnostikuar me këtë sëmundje, atëherë sigurohuni që të blini çorape ose fasha të specializuara. Shkalla e kompresimit duhet të përcaktohet nga flebologu. Gjithashtu, në vend të veshjeve të brendshme mjekësore, mund të përdorni fasha elastike, por kjo nuk është shumë e përshtatshme, pasi ju duhet t'i vishni ato vazhdimisht.

Marrja e ilaçeve

Ilaçet janë rrallë efektive në fazat e fundit të sëmundjes. Në vetvete, nuk do të jetë në gjendje të parandalojë zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes, por kontribuon në restaurimin e enëve të gjakut. Mjekët shpesh u përshkruajnë pacientëve llojet e mëposhtme të barnave:

 • Tonifikimin e venave. Ato përmbajnë substanca që përfshihen në ndërtimin e murit vaskular.
 • Përmirësimi i mikrocirkulimit. Droga në këtë grup bën që gjaku dhe lëndët e tjera ushqyese të lëvizin më shpejt nëpër enët.
 • Parandalimi i mpiksjes së gjakut. Këto ilaçe ndihmojnë mëlçinë të prishë kolesterolin e keq.
 • Lehtësimi i dhimbjes. Këto barna kanë një efekt ftohës në këmbë.

Kryerja e skleoterapisë

Substancat e specializuara injektohen në venën e prekur, të cilat e dëmtojnë atë nga brenda. Si rezultat, me kalimin e kohës, ajo tkurret dhe kthehet në një tendon. Nëse ena është shtrirë rëndë, atëherë kjo metodë mund të mos jetë efektive, pasi ilaçi do të tretet dhe vena përsëri do të hyjë në rrjedhën normale të gjakut. Përveç kësaj, kjo teknikë është kundërindikuar për ata që vuajnë nga alergjia.

Hirudoterapia

Një nga arsyet për zhvillimin e venave me variçe është gjaku "i trashë". Shushunjat do të ndihmojnë në heqjen e këtij problemi. Hirudoterapia nuk duhet të kryhet për ata që vuajnë nga alergjia dhe personat që vuajnë nga anemia. Sa për vetë procedurën, 3-4 shushunja janë bashkangjitur në vendin e nyjes venoze, dhe pjesa tjetër vendoset përgjatë gjithë gjatësisë së venës. Procedura kryhet një herë në 7-14 ditë. Shpesh është e pamundur të vijmë në hirudoterapi, pasi pacienti mund të zhvillojë anemi.

Fizioterapi

Pacienti është i ekspozuar ndaj pajisjeve të specializuara mjekësore që përmirësojnë mikrocirkulimin e gjakut dhe rrisin tonin e mureve të enëve të gjakut. Kjo është si elektroforeza tradicionale, ashtu edhe baroterapia segmentare. Kjo gjithashtu përfshin masazh dhe përdorimin e magneteve me frekuencë të ulët. Lloji i fizioterapisë që është i përshtatshëm për pacientin duhet të zgjidhet nga mjeku që merr pjesë në bazë të rezultateve të ekzaminimit.

fizioterapi për venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme

Trajtimi kirurgjik

Kirurgjia për venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme është një nga mënyrat më efektive për të eleminuar sëmundjen. Në krahasim me metodën konservatore, metoda kirurgjikale ju lejon të heqni qafe plotësisht anijen e dëmtuar dhe të ndaloni përparimin e mëtejshëm të sëmundjes. Metodat kirurgjikale:

 • flebektomia;
 • miniflebektomi;
 • diseksioni endoskopik i venës;
 • heqja e radiofrekuencës;
 • zhveshje (e shkurtër ose atraumatike);
 • koagulimi me lazer.
trajtimi me lazer i venave me variçe

Ushqimi i duhur

Ushqimi duhet të jetë i ulët në kalori, por në të njëjtën kohë i pasur me vitamina të dobishme. Pacienti mund të hajë të gjitha llojet e mishit, por vetëm të zier, të pjekur ose të zier. Nuk rekomandohet të skuqni ushqimin në vaj. Këshillohet që pjesa kryesore e dietës të përbëhet nga pemët dhe perimet. Ato përmbajnë shumë vitamina dhe minerale që janë të dobishme për metabolizmin qelizor.

rregullat ushqyese për venat me variçe

Trajtimi i banjës

Një vizitë në qendrat e specializuara u tregohet të gjithë njerëzve me ndonjë sëmundje kronike. Kjo listë përfshin pacientët me VBNK. Në rast të lezioneve vaskulare, është më mirë të zgjidhni vendpushimet ku ka ujë radoni. Nëse ka ndryshime në trofizmin e indeve, atëherë duhet të shkoni në një sanatorium me burime azoti ose sulfuri hidrogjeni. Pas ndërhyrjes kirurgjikale, pacienti mund të shkojë në trajtimin sanitaro-turistik jo më herët se 2 muaj më vonë.

trajtimi spa i venave me variçe

Komplikimet e mundshme pas trajtimit

Efektet anësore ndryshojnë në varësi të llojit të terapisë së zgjedhur. Nëse ka pasur një ndërhyrje kirurgjikale që përfshin heqjen ose cauterizimin e venave, atëherë pacienti përjeton dhimbje të forta në gjymtyrë për disa kohë. Me skleroterapinë, një nga disavantazhet mund të jetë resorbimi i substancës dhe përfshirja e venës në rrjedhën normale të gjakut. Atëherë terapia thjesht nuk do të funksionojë.

Nëse nuk ka efekt pas trajtimit, sëmundja do të fillojë të zhvillohet sipas modelit standard. Pacienti do të zhvillojë ulçera trofike në zonat e prekura të këmbës. Pastaj do të fillojë formimi aktiv i mpiksjes së gjakut, i cili do të çojë në tromboflebit. Nëse pllaka e kolesterolit bie, atëherë pacienti mund të përballet me një bllokim të plotë të venës në rastin më të mirë. Në situatën më të keqe, mpiksja e gjakut do të hyjë në qarkullimin e gjakut dhe më pas në arterien pulmonare. Kjo mund të çojë në paaftësi ose vdekje të pacientit.

Parandalimi dhe parandalimi i përsëritjes

Parandalimi i zhvillimit të venave me variçe është disi më i lehtë sesa trajtimi i saj. Rekomandimet e përgjithshme janë të njëjta për të gjithë pacientët: është e nevojshme të bëni terapi fizike, të hiqni qafe zakone të këqija, të rishikoni dietën tuaj dhe, në përgjithësi, të zvogëloni ngarkesën në këmbë. Nëse nuk mund t'i përmbaheni të gjitha këshillave, atëherë të paktën përpiquni të rritni aktivitetin fizik dhe të lehtësoni stresin e panevojshëm nga gjymtyrët me ndihmën e aksesorëve të veçantë.

Ushtrime fizioterapie

Ushtrimet janë shumë të thjeshta. Kjo është një pemë e zakonshme thupër dhe gërshërë. Pacienti mund të bëjë luhatje arbitrare të këmbës ndërsa është i shtrirë në dysheme. Shtrirja ka një efekt pozitiv në gjendjen e venave me venat me variçe. Ndihmon në përmirësimin e trofizmit të indeve dhe parandalon zhvillimin e osteokondrozës. Por ushtrimet me pesha të lira (shtangë dore dhe shtangë mbi 10-15 kg) nuk mund të kryhen. Ata krijojnë stres shtesë statik, i cili është shumë i dëmshëm për enët e gjakut.

Personat me venat me variçe mund të bëjnë not dhe shtrirje. Qëndrimi në ujë lehtëson stresin në nyje, dhe shtrirja e thellë do të ndihmojë në përmirësimin e rrjedhjes së gjakut në organet e legenit dhe gjymtyrët. Ableshtë e këshillueshme që instruktori të zhvillojë një sërë ushtrimesh specifike për pacientin. Pacientët me VBNK nuk duhet të vizitojnë sauna dhe banja.

ushtrime fizioterapie për venat me variçe të ekstremiteteve

Mënyrë e shëndetshme jetese

Lënia e alkoolit dhe pirja e duhanit është një hap i sigurt drejt parandalimit të zhvillimit të venave me variçe të këmbëve. Pacienti duhet të vendosë një mënyrë pune dhe pushimi. Rekomandohet që të shtriheni çdo ditë. Ju gjithashtu duhet të minimizoni ndikimin e faktorëve të pafavorshëm në trupin tuaj, domethënë, të përpiqeni të shmangni stresin, të vishni rroba të rehatshme, etj. Këshillohet të udhëtoni kudo në këmbë. Një person i shëndetshëm duhet të ecë të paktën 7 km në ditë.

Reduktimi i ngarkesave të këmbëve

Shumë pacientë ngatërrojnë zvogëlimin e ngarkesës në venat me eliminimin e plotë të aktivitetit fizik. Këto dy pika janë plotësisht të palidhura. Ushtrimet duhet të jenë të pranishme në jetën e pacientit. Këshillohet të bëni shtrirje çdo ditë, por ngarkesa e përgjithshme në këmbë mund të zvogëlohet. Kjo bëhet në disa mënyra:

 1. Largimi nga zakonet e këqija. Nuk lejohet këmbëkryq. Gjithashtu, mos u ulni në një karrige me njërën këmbë poshtë jush. Në të dy rastet, ju krijoni stres shtesë në anije.
 2. Veshja e veshjeve dhe aksesorëve të rehatshëm. Ju nuk duhet të blini xhinse 2 madhësi më të vogla se ato që keni aktualisht, ose të përpiqeni të ecni me këpucë me një gisht të ngushtë kur vetë këmba është e gjerë. Në radhë të parë, një person me predispozicion për venat me variçe duhet të ketë shëndetin e tij.
 3. Përdorimi i çorapës së ngjeshjes. Sot, në barnatore dhe dyqane të specializuara, mund të gjeni lloje të ndryshme të lirit mjekësor. Personave me predispozicion ndaj VBNK u rekomandohet të zëvendësojnë getat standarde, ngritjet deri në gju dhe çorapet me ato ngjeshëse. Vizualisht, ato praktikisht nuk ndryshojnë nga ato të zakonshmet, por gjatë procesit ato zvogëlojnë ngarkesën në anije.
 4. Përdorimi i aksesorëve të veçantë për relaksim. Pads dhe aplikues të ndryshëm masazhesh ndihmojnë në lehtësimin e stresit. Jastëkët ortopedikë dhe masazh mund të përdoren jo vetëm gjatë punës, por edhe pas gjumit.
 5. Masazh. Ju mund ta bëni vetë ose t'ia besoni duart një terapisti me përvojë të masazhit. Kjo procedurë është e dobishme vetëm në fazat fillestare të sëmundjes. Me fazat e dyta dhe të treta të venave me variçe, masazhi nuk mund të bëhet.

Në përgjithësi, zhvillimi i VBNK mund të parandalohet nëse merret një qasje gjithëpërfshirëse për trajtimin e sëmundjes. Mos mendoni se ilaçet ose ushtrimet vetëm do të ndihmojnë në rikthimin e enëve në elasticitetin e tyre të mëparshëm. Necessaryshtë e nevojshme të ndiqni të gjitha përshkrimet e mjekut dhe, nëse është e nevojshme, mos kini frikë nga heqja kirurgjikale e venave të dëmtuara.

10.03.2021