Venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme

Shkenca ka vërtetuar se venat me variçe të këmbëve zhvillohen vetëm te njerëzit. Kjo është për shkak të faktit se personi është vazhdimisht në një pozicion të drejtë, kështu që gjaku që qarkullon është i vendosur poshtë zemrës. Muret e venave dhe enëve të gjakut të gjymtyrëve të poshtme i nënshtrohen një presioni të tepruar, për shkak të së cilës ato shpejt konsumohen.

Pse shfaqen venat me variçe?

Çfarë është venat me variçe? Kjo është ënjtje nënlëkurore e venave periferike, kur ato marrin pamjen e konvulsioneve të brendshme fort të fryra të një ngjyre kaltërosh. Në të njëjtën kohë, nyjet formohen në to, dhe valvula shkatërrohet. Për shkak të kësaj, rrjedha e gjakut nuk mund të ngrihet, dhe venat fillojnë të përjetojnë presion për shkak të ngecjes së gjakut. Kur arrin maksimumin e saj, rrjedha e gjakut shtyhet jashtë dhe teprica shtrin muret e enëve, kështu që venat bëhen të dukshme nën lëkurë. Formohen rrjetet vaskulare, krijohen nyje fort të dukshme në këmbë - kjo është venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme.

Kur është i nevojshëm trajtimi i venave të këmbëve

Shkaqet kryesore të venave me variçe janë shtatzënia, mbipesha, qëndrimi i vazhdueshëm në pozitë vertikale, dobësia trashëgimore e indit lidhor. Simptomat kryesore të sëmundjes janë:

 • ndjesia e ngrohtësisë, djegia në enët e ekstremiteteve të poshtme;
 • dhimbje, peshë në këmbë;
 • dobësi në gjymtyrët e sipërme dhe të poshtme;
 • ngërçet e natës;
 • trashja dhe ngjyra e errët e lëkurës së shin.

Venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme kanë tre faza. Klasifikimi i sëmundjes ndodh sipas tyre:

 1. Faza e kompensimit.Faza fillestare mund të zgjasë më shumë se një vit. Manifestimet e insuficiencës venoze ndonjëherë mungojnë plotësisht. Pacienti është i shqetësuar për lodhjen e shpejtë të këmbëve, shfaqjen e venave të merimangës.
 2. Faza e nënkompensimit.Mund të duhen disa vjet. Zhvillohet një deformim i theksuar i enëve, rrjedhja e gjakut është e shqetësuar, valvulat e venave të thella preken. Ellingnjtja ndodh rregullisht, ngërçet gjatë natës, lëkura në këmbë është kafe.
 3. Faza e dekompensimit.Shenjat e venave me variçe përkeqësohen, zona e prekur po rritet, këmbët dhe këmbët vazhdimisht fryhen. Në këtë fazë të sëmundjes, zhvillohen komplikime: njolla të moshës, impregnim i indit nënlëkuror, ulçera.

Si të trajtojmë venat me variçe

Përafërsisht 70% e burrave dhe grave në botë kanë venat me variçe, kështu që është e kuptueshme pse njerëzit janë të interesuar se si të trajtojnë venat me variçe. Mjekësia moderne ofron terapi mjekësore, fizioterapi dhe kirurgjikale. Në mjekësinë tradicionale, për të hequr qafe venat me variçe, procedura të tilla si:

 • skleoterapia, kur muret e enëve të gjakut janë të ngrira;
 • hirudoterapia, në të cilën shushunjat veprojnë në venat, duke ndihmuar në shpërbërjen e mpiksjeve të gjakut.

Ilaçet

Kapsulat, tabletat, injeksionet (injeksionet) përdoren shpesh për terapinë me ilaçe të venave me variçe të ekstremiteteve të poshtme. Më të zakonshmet janë:

 1. Droga anti-inflamatore.Ato zvogëlojnë ënjtjen, lehtësojnë dhimbjen, pengojnë ngjitjen e trombociteve.
 2. Agjentët hollues të gjakut. Parandalon mpiksjen e gjakut, hollon dhe përmirëson qarkullimin e gjakut.
 3. Flebotonika.Përmirësoni tonin e mureve të enëve të gjakut, rrisni rrjedhjen e gjakut, eliminoni ënjtjen, djegien.

Operacioni

Mjekët përshkruajnë një operacion për venat me variçe nëse asnjë ndihmë tjetër nuk ka ndihmuar. Ekzistojnë disa lloje të ndërhyrjes kirurgjikale:

 1. Flebektomia.Venat e prekura nga venat me variçe hiqen. Procedura kryhet përmes prerjeve të vogla në ekstremitetet e poshtme.
 2. Heqja.Vena e prekur dhe të gjitha degët e saj hiqen. Operacioni kryhet përmes një prerjeje në pjesën e ijeve.
 3. Terapia me lazer.Rrezja e dritës hyn në venat përmes shpimeve. Si rezultat, ata dehen, treten dhe zhduken.
si të fashoni siç duhet këmbët me venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme

Si të fashoni venat e këmbëve

Kompresimi elastik është një metodë efektive jo-kirurgjikale e trajtimit të venave me variçe. Së pari, së bashku me mjekun, zgjidhen gjatësia, zgjatueshmëria dhe gjerësia e kërkuar e fashës. 10 minuta para procedurës, pacienti duhet të shtrihet me këmbët e ngritura, dhe në të njëjtën pozitë të vendosë një fashë. Shtë e nevojshme të filloni me këmbë, duke lëvizur gradualisht në pjesën e poshtme të këmbës, duke mos harruar thembrën. Çdo kthesë e fashës mbivendoset në atë të mëparshme pothuajse deri në gjysmën. Kthesa e fundit ndodhet 10 cm mbi venat e prekura.

Metodat tradicionale

Si të kurojmë venat me variçe pa kimikate dhe kirurgji? Ka receta popullore që mund të lehtësojnë disa nga simptomat e një sëmundje kronike:

 1. Tinktura e arrëmyshkut. Ilaç i fortë që lehtëson ënjtjen dhe hidhërimin. Derdhni arrëmyshkun e bluar (100 g) me vodka (0, 5 L). Këmbëngulni 10 ditë, duke tundur çdo ditë, pastaj filtroni, merrni 3 herë në ditë, 20 pika secila derisa shishja të zbrazet plotësisht.
 2. Një zierje e lë verben.Tonifikon në mënyrë perfekte venat, forcon muret sipërfaqësore të enëve të gjakut. Hidh 1 tbsp. ujë të vluar 2 tbsp. lbarishtet, atëherë lëreni të piqet. Pini supë 3 herë / ditë për 1 tbsp. lbrenda një muaji.
 3. Infuzion me hudhër.Lehtëson peshën në këmbë, rikthen çrregullimet e murit venoz. Prisni hudhër të qëruar (250 g), mbuloni me mjaltë të lëngshëm (350 g), lëreni për 14 ditë. Pas infuzionit, merrni 1 tbsp. l3 herë në ditë. Ju duhet të pini ilaçin brenda 30 ditëve.
mjete juridike popullore për trajtimin e venave me variçe të ekstremiteteve të poshtme

A mund të parandalohen venat me variçe

Për të hequr rreziqet e shfaqjes së venave me variçe, është e nevojshme të heqni qafe shkaqet kryesore të shfaqjes së tij dhe faktorët e jashtëm: pirja e duhanit, alkooli, dieta e sëmurë. Venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme zhvillohen nga mungesa e ushqimeve të pasura me fibra në dietë. Isshtë një pastrues i zorrëve që largon toksinat, qelbët, toksinat dhe radionuklidet nga trupi.

Parandalimi i Sëmundjeve

Mjekët këshillojnë, për të shmangur venat me variçe, të pini të paktën një litër e gjysmë ujë të thjeshtë çdo ditë, të monitoroni peshën dhe të bëni gjimnastikë për këmbët. Shtë e nevojshme të shmangni mbinxehjen dhe ftohjet, pasi ndryshimet e papritura të temperaturës reflektohen keq në venat. Për të njëjtën arsye, është e padëshirueshme të ndryshosh në mënyrë drastike klimën, dhe është më mirë të pushosh në zonën tënde klimatike.

13.03.2021