A mund të pi kafe me venat me variçe?

Kafeja është pija që shumë njerëz e përdorin për të filluar ditën e tyre. Ka një efekt gjallërues dhe ndihmon trupin të zgjohet. Por a mund të pini kafe me venat me variçe? Cilat pije mund të bëhen alternative e saj? Le të flasim për këtë.

Pse mjekët nuk rekomandojnë pirjen e kafesë për venat me variçe

Kur diagnostikoni venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme, mjekët rekomandojnë përjashtimin e plotë të kafesë nga dieta. Arsyeja është një rënie në tonin e mureve të enëve të gjakut dhe një përkeqësim i treguesve të elasticitetit.

Kafeja ka aftësinë për të rritur leximet e presionit të gjakut. Dhe nëse sëmundja tashmë ka filluar të zhvillohet, atëherë fluksi i rritur i gjakut vetëm destabilizon gjendjen aktuale të sistemit të valvulave venoze.

Arsyeja tjetër është efekti stimulues në sistemin nervor. Konsumi i madh i kafesë mund të shkaktojë pagjumësi, çrregullime të ritmit të zemrës dhe rritje të presionit të gjakut. Nëse një person nuk mund ta braktisë plotësisht, është e nevojshme të kufizohet ndjeshëm konsumi. Gjatë ditës, lejohet të pini jo më shumë se një filxhan. Këshillohet që kafja të hollohet me qumësht në një raport 1: 1.

Pije të shëndetshme

Kur diagnostikoni venat me variçe, është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje jo vetëm zgjedhjes së ushqimit, por edhe pijeve. Lëngu që hyn në trup ruan ekuilibrin e kripës së ujit. Dhe pajtueshmëria e saj me normën fiziologjike ka një efekt të dobishëm në gjendjen e të gjitha sistemeve, në veçanti, dhe sistemin e qarkullimit të gjakut.

Nëse keni një sëmundje, duhet të pini sa më shumë lëngje të shtrydhura fllad. Këto pije përmbajnë shumë vitamina dhe minerale të dobishme.

E rëndësishme!Përfitimet më të mëdha i sjell buckthorn deti, hiri malor dhe lëngjet e rrushit të zi. Ato përfshijnë një sasi të konsiderueshme të vitaminave A, E, C.

Venat e dhimbshme përfitojnë nga pijet frutore të bazuara në boronicë dhe kungull. Ato përmbajnë shumë substanca biologjikisht aktive dhe kripëra minerale. Mjekët rekomandojnë marrjen e tyre çdo ditë, sepse ato ndihmojnë në eliminimin e ënjtjes patologjike.

Me venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme, rekomandohet të pini çaj. Çajrat me bazë lajthi kanë një efekt të mirë shërues. Një rezultat i dobishëm mund të merret duke marrë një zierje të gështenjës së kalit.

cilat pije lejohen për venat me variçe

Mjekët këshillojnë të pini çaj jeshil çdo ditë. Përmban vitamina B, të cilat ndihmojnë në forcimin e membranës qelizore, i bëjnë muret e enëve të gjakut më të forta. Pija ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit, gjë që përmirëson elasticitetin e kanaleve venoze.

E rëndësishme!Çaji jeshil ndihmon në pastrimin e kapilarëve.

Recetë për pije me uthull molle

Një pije me uthull molle është shpesh ndër mjetet juridike popullore. Sëmundjet e traktit gastrointestinal bëhen kundërindikacion për terapinë.

Kur zgjidhni uthull molle, duhet të zgjidhni një produkt që përmban sasinë minimale të përbërësve. Bestshtë më mirë ta bësh vetë.

Përgatitja e një pije është shumë e thjeshtë: llokoçis 1 lugë në një gotë me ujë të ngrohtë. uthull molle. Duhet ta pini në stomak bosh, domethënë para mëngjesit. Nëse nuk jeni alergjik ndaj mjaltit, pija mund të ëmbëlsohet.

Recetë e çajit me xhenxhefil

Një pije medicinale për venat me variçe është çaji i xhenxhefilit. Përmirëson rrjedhën e proceseve metabolike dhe qarkullimin e gjakut. Për ta përgatitur mund të përdorni rrënjë të thatë dhe të freskët.

Ka disa receta për çajin e xhenxhefilit. Këtu është një prej tyre:

  1. Do t'ju duhet xhenxhefil i integruar (1 lugë gjelle), mjaltë (1 lugë gjelle) dhe ujë (250 ml).
  2. Mbuloni rrënjën me ujë dhe gatuajeni për 10 minuta.
  3. Filtroni supën, ftoheni pak dhe shtoni mjaltë.

Pini tre gota në ditë.

Opsioni i dytë për të bërë çaj:

  1. Do t'ju duhet lëng limoni (2 lugë), xhenxhefil i integruar (2 lugë), mjaltë (1 lugë), 1/2 lugë. kardamom dhe ujë të vluar (2 litra).
  2. Për të këmbëngulur, përdorni një termos. Vendosni xhenxhefil dhe kardamom në të. Derdhni ujë të valë dhe lëreni për 5 orë.
  3. Filtroni, freskoni, shtoni mjaltë dhe lëng limoni.

Pini pije tri herë në ditë. Kohëzgjatja e kursit është nga një deri në tre muaj. Mund të përdoret gjithashtu për të parandaluar zhvillimin e venave me variçe.

cilat pije janë të mira për venat me variçe

A është e mundur të zëvendësoni kafenë me çikore

Kafja për venat me variçe dhe sëmundje të tjera vaskulare do të kundërindikohet. Kafeina ndërhyn në thithjen cilësore të lëndëve ushqyese, të tilla si:

  • kalcium,
  • kalium,
  • magnez,
  • Vitamina B.

Çikorja mund të jetë një alternativë ndaj kafesë jo të shëndetshme. Një pije kafeje mjaft e mirë është bërë prej saj.

Përfitimet shëndetësore të kafesë ciklike janë të larta në acid askorbik (vitaminë C), i cili është një antioksidant dhe imunostimulues i fuqishëm. Përveç kësaj, rrënja e bimës përmban një grup të vitaminave B që stimulojnë procesin e rigjenerimit. Prandaj, një pije nga cikori me zhvillimin e venave me variçe të ekstremiteteve të poshtme do të jetë e dobishme në çdo fazë të patologjisë, duke përfshirë periudhën e zhvillimit të tromboflebitit.

E rëndësishme!Pija çikore ndihmon në humbjen e peshës, e cila është gjithashtu e rëndësishme për venat me variçe. Por me kusht të konsumit të saj të moderuar.

Venat me variçe shoqërohen me simptoma të rënda që dëmtojnë ndjeshëm cilësinë e jetës njerëzore. Konsumi i tepërt i kafesë mund të përkeqësojë ndjeshëm gjendjen aktuale.

22.03.2021