Si të trajtojmë venat me variçe (venat me variçe) të ekstremiteteve të poshtme (këmbët) tek gratë dhe burrat

Me venat me variçe në këmbë, trajtimi në shtëpi përdoret në fazat e hershme të zhvillimit të sëmundjes, kur fotografia simptomatike është me intensitet të butë ose të moderuar. Metodat tradicionale tregojnë efikasitet mjaft të mirë në trajtimin e venave me variçe, por për të ndaluar zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes, ato duhet të kombinohen me metodat tradicionale të trajtimit.

Venat me variçe

Receta të mjeteve juridike popullore

Possibleshtë e mundur të kuroni venat me variçe me vetëm një ilaç popullor vetëm nëse sëmundja është e moderuar dhe ka simptoma të lehta.Çdo recetë popullore kërkon marrëveshje me mjekun që merr pjesë, sepseka kundërindikacione.

Shpesh, metodat alternative të trajtimit të venave me variçe të këmbëve përdoren si profilaksë gjatë shtatzënisë, nëse një grua ka një predispozitë gjenetike ndaj kësaj sëmundjeje.

Uthull molle

Ju mund të trajtoni venat me variçe në shtëpi me uthull molle, e cila përdoret si nga jashtë ashtu edhe nga brenda. Një sasi e vogël e uthullës aplikohet çdo ditë në lëkurën e këmbëve dhe fërkohet me lëvizje të lehta masazhesh. Përdorimi i jashtëm i produktit është i kombinuar me përdorimin e brendshëm. 1 tsputhulla duhet të trazohet në një gotë me ujë të zier. Ju duhet të pini lëngun që rezulton 2 herë në ditë për ½ gotë. Kursi i trajtimit është 1 muaj. Nëse është e nevojshme të përsëritet trajtimi, kërkohet të bëhet një pushim për disa javë.

Uthull molle për venat me variçe

Locione dhe kompresa balta

Largimi i venave me variçe në këmbë me ndihmën e argjilës konsiderohet si një nga metodat më efektive dhe të sigurta të trajtimit alternativ, i cili mund të përdoret në mënyrë të sigurt nga gratë shtatzëna. Argjila e çdo ngjyre është e përshtatshme për trajtimin e venave me variçe, por preferenca duhet t'i jepet jeshiles.

Për të përgatitur një kompresë, keni nevojë për 1 tbsp. llokoçis argjilën me pak ujë të ngrohtë. Derdhni lëngun në enë me përbërësin gradualisht, duke e trazuar vazhdimisht për të arritur qëndrueshmërinë e dëshiruar (si krem kosi).

Argjila për heqjen e venave me variçe në këmbë

Vendoseni masën që rezulton në garzë, të palosur në disa shtresa dhe vendoseni në këmbë në ato vende ku venat me variçe janë më të theksuara. Mbuloni fashën sipër me një qese plastike. Koha e mbajtjes së kompresës është deri në 3 orë. Pas procedurës, lani baltën me ujë të ngrohtë pa detergjentë.

Tinktura e luleve të akacies

Për trajtimin e venave me variçe në shtëpi, përdoret një tinkturë alkoolike e akacie, e cila ndihmon për të hequr qafe shenjat e dhimbshme të sëmundjes në një periudhë të shkurtër kohe. Produkti ndihmon për të rivendosur tonin dhe elasticitetin e venave, për të eleminuar ënjtjen e tyre.

Tinktura e luleve të akacie ndihmon në rivendosjen e tonit të venave

Metoda e përgatitjes së tinkturës: 50 g tufë lulesh akacie, të lara plotësisht nën ujë të rrjedhshëm, derdhni 250 ml vodka dhe lini enën të futet për 14 ditë, duke tundur rregullisht. Vendosni tinkturën nga jashtë: çdo ditë është e nevojshme të fshini lëkurën e këmbëve, duke u fërkuar me lëvizje masazhi.

Gështenjë kali

Venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme do të zhduken shumë më shpejt nëse gështenja e kalit përdoret në trajtim - një produkt natyral që përdoret gjerësisht në mjekësinë popullore për të trajtuar shumë sëmundje.

Kosttan kali nga venat me variçe

Një tinkturë për përdorim të brendshëm duhet të përgatitet në bazë të gështenjës së kalit. Hidhni 50 g të përbërësit kryesor me 500 ml vodka dhe lëreni të futet për 2 javë në një vend të errët, duke tundur rregullisht enën me lëng. Pas 14 ditësh, kullojeni tinkturën përmes një sitë të imët ose napë të palosur në disa shtresa.

Shtë e nevojshme për të marrë ilaçin 3 herë në ditë për 1 tbsp. para vaktit kryesor. Kursi i pranimit është 7 ditë, pas së cilës është e domosdoshme të bëni një pushim për 14 ditë.

Domate

Trajtimi i venave me variçe në shtëpi me domate të gjelbra është një nga më të zakonshmet. Domatet ndihmojnë për të përballuar venat e fryrë, eliminojnë shenjat e dhimbshme të sëmundjes. Domatet jeshile përmbajnë likopen, i cili normalizon qarkullimin e gjakut, rikthen tonin dhe elasticitetin e enëve të gjakut dhe zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër dhe goditjeve në tru.

Domatet ndihmojnë në lehtësimin e venave të fryrë në këmbë

Metoda e përdorimit të domateve për venat me variçe: prerë perimet në rrathë të hollë, bashkëngjitni ato në këmbë dhe rregulloni me fasha. Një kompresë të tillë mund ta mbani gjithë natën. Afati i trajtimit të domates është i pakufizuar. Kjo metodë e trajtimit nuk ka kundërindikacione dhe nuk shkakton simptoma anësore.

Lakër

Ju mund të kuroni venat me variçe në shtëpi dhe shpejt të ndaloni foton simptomatike në të dy gratë dhe burrat me ndihmën e lakrës së bardhë. Vendosni disa fletë perimesh njëra mbi tjetrën, hapni ato me një shigjetë (me presion) në mënyrë që lëngu të dalë jashtë. Vendosni një shtresë të hollë të vajit të lulediellit në njërën anë të fletës dhe vendoseni në këmbë. Lidheni sipër me një fashë ose garzë. Ju duhet të mbani një kompresë të tillë për një ditë ose tërë natën. Kohëzgjatja e një terapie të tillë me lakër është 30 ditë.

Lakra për trajtimin e venave me variçe të ekstremiteteve të poshtme

Patatet

Një nga mjetet shëruese më efektive në luftën kundër venave me variçe janë patatet. Metoda e gatimit: prisni 5 patate të mesme duke përdorur mjetet në dispozicion (rende, blender, mulli mishi). Përhapeni puren në mënyrë të barabartë mbi sipërfaqen e këmbëve, mbështilleni sipër me film ushqimor ose një qese plastike.

Patatet janë një nga mjetet shëruese më efektive në luftën kundër venave me variçe

Afati i mbajtjes së kompresës është 4 orë. Kjo metodë e trajtimit të venave me variçe do të ndihmojë në normalizimin e qarkullimit venoz, eliminimin e shpejtë të shenjave të tilla të sëmundjes si dhimbjen dhe ndjenjën e peshës dhe heqjen e rrjetës venoze.

Zierje e hithrës

Trajtimi i venave me variçe me hithër është një nga metodat më të lashta. Rekomandohet të bëni një zierje të bazuar në bimën që digjet. 1 tbspDerdhni përbërësin e copëtuar me një gotë ujë, vendoseni në zjarr, pasi të keni zierë lëngun - fikeni. Kur supa të jetë ftohur, ajo duhet të filtrohet. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë. Kohëzgjatja e kursit terapeutik është deri në 6 muaj. Supë duhet të merret para vaktit kryesor.

Zierje e hithrës për venat me variçe në këmbë

Zierje e arrëmyshk

Ne heqim qafe venat me variçe në këmbë shpejt dhe lehtë me ndihmën e një supë të shijshme të bazuar në arrëmyshk. 2-3 arra rekomandohet të bluhen në pluhur ose të copëtohen imët. 1 tsppluhur, derdhni 200 ml ujë të zier. Pas disa minutash, kur uji të ftohet pak, shtoni 1 lugë lëngu. zemerLëreni supën të futet për 30 minuta.

Arrëmyshk për heqjen e venave me variçe të këmbëve

Merrni 1 gotë në ditë, është më mirë ta bëni këtë në mëngjes para mëngjesit. Kursi i trajtimit është deri në 6 muaj. Rezultati i parë do të jetë i dukshëm brenda një muaji.

Sapun rrobash

Për të hequr venat me variçe në shtëpi, mund të përdorni sapun të zakonshëm për lavanderi. Për të përgatitur ilaçin, do t'ju duhet përbërësit e mëposhtëm:

 • tableta të esterit salicilik të acidit acetik - 10 copë;
 • vodka - 250 ml;
 • sapun

Shpërndani tabletat në vodka (së pari shtypni ato në një gjendje pluhuri), insistoni lëngun për 2 ditë, pastaj derdhni 1 tbsp në të. sapun i rrobave të shtypura. Të gjithë përbërësit duhet të përzihen plotësisht derisa sapuni të tretet plotësisht.

Lubrifikoni sipërfaqen e këmbëve me produktin që rezulton, mbështilleni me fasho sipër dhe lëreni brenda natës. Kohëzgjatja e terapisë është derisa të ndodhë përmirësimi.

Zierje e kalendarit

Ju mund të shpëtoni nga venat me variçe në shtëpi me ndihmën e calendula - një bimë që ka veti shëruese. Në bazë të calendula, ju duhet të përgatitni një zierje. Hidhni tufë lulesh me 1 litër ujë, lëreni të ziejnë dhe ziejini në zjarr të ngadaltë për 5 minuta. Në supë që rezulton, duhet të lagni një copë pëlhure dhe ta aplikoni në këmbët tuaja. Shtë e nevojshme ta mbani atë derisa pëlhura të thahet. Rekomandohet të përsërisni procedurën deri në 4 herë në ditë. Kursi i trajtimit është i pakufizuar.

Një zierje e calendula ndihmon për të hequr qafe venat me variçe

Dieta

Trajtimi gjithëpërfshirës i venave me variçe të këmbëve gjithashtu nënkupton respektimin e një diete terapeutike që ndihmon në pastrimin e enëve të gjakut, rivendosjen e punës së muskujve të zemrës dhe parandalimin e zhvillimit të mëtejshëm të procesit patologjik. Dieta duhet të përmbajë rregullisht ushqime që zvogëlojnë dendësinë e gjakut. Kjo perfshin:

 • hudhër qepë;
 • vaj ulliri;
 • rrush pa fara e kuqe;
 • limon;
 • qershi
Vajza ndjek një dietë terapeutike që ndihmon në pastrimin e enëve të gjakut

Në menunë për çdo ditë, duhet të futni produktet e mëposhtme:

 • ushqim deti;
 • rrush pa fara e zezë;
 • perime me gjethe;
 • mollë dhe selino;
 • thjerrëza dhe bollgur;
 • kivi.

Shtë e nevojshme të refuzoni një sasi të madhe kripe, marinadash dhe turshish, erëza. Ata mbajnë lagështinë në indet e buta, duke përkeqësuar rrjedhën e sëmundjes.

Hirudoterapia

Possibleshtë e mundur të kuroni venat me variçe pa operacion nëse filloni të luftoni me sëmundjen në kohën e duhur. Midis shumë procedurave fizioterapeutike dhe metodave konservative të trajtimit, një vend i veçantë i është dhënë hirudoterapisë - trajtimi me shushunjat e farmacisë. Enzimat që gjenden në pështymën e krimbave karakterizohen nga vetitë e mëposhtme:

 • ndalimi i proceseve të ndenjur;
 • parandalimi i formimit të trombit;
 • eliminimi i simptomave të dhimbshme të venave me variçe;
 • lehtësim i edemës;
 • trajtimi i proceseve inflamatore;
 • normalizimi i qarkullimit të gjakut.
Hirudoterapia

Pas një seance me shushunja, indet e buta marrin sasinë e kërkuar të oksigjenit dhe lëndëve ushqyese, fillojnë proceset e rigjenerimit, rivendoset toni dhe elasticiteti i mureve të enëve të gjakut.

Apiterapia

Ky emër fsheh procedurën për trajtimin e venave me variçe nga bletët. Helmi i insekteve përmban shumë substanca të dobishme enzimatike, të cilat, në rast të venave me variçe, kanë një spektër të gjerë veprimi:

 • filloni proceset e rigjenerimit;
 • eliminoni ulcerat trofike;
 • kanë një efekt forcues në muret vaskulare;
 • rivendosni tonin dhe elasticitetin e mureve të enëve të gjakut;
 • zvogëlojnë gjasat e formimit të mpiksjes së gjakut;
 • zvogëlojnë rreziqet e sulmeve në zemër dhe goditje në tru;
 • lehtësimin e ënjtjes;
 • eliminoni shpejt shenjat e pakëndshme dhe të dhimbshme të venave me variçe të këmbëve.
Trajtimi i venave me variçe nga bletët

Procedura është si më poshtë: mjeku vendos bletët në pjesë të veçanta të trupit të pacientit, ku ndodhen pikat aktive biologjikisht. Pas kafshimit, duhet pak kohë që i gjithë helmi të futet nën lëkurë, vetëm atëherë pickimi hiqet dhe kafshimi lyhet me vazelinë borike. 1 seancë zgjat deri në 15 minuta. Seanca e parë e kursit të trajtimit fillon me 1 bletë. Numri i tyre gradualisht po rritet. Kur kursi përfundon gjysmën (nga 15 në 20 ditë), numri i bletëve zvogëlohet dhe vetëm 1 insekt përdoret në seancën përfundimtare.

Të brendshme me ngjeshje

Rekomandohet gjithashtu trajtimi i venave me variçe në këmbët e grave me ndihmën e mbathjeve të kompresimit. Triko hollimi:

 • Mbështet dhe ushtron një efekt shtrydhës në enët e gjakut, i cili kontribuon në rishpërndarjen e saktë të rrjedhës së gjakut. Vëllimi i gjakut ndahet midis venave të dëmtuara dhe atyre të shëndetshme, duke lehtësuar stresin e tepërt nga të parat.
 • Ndihmon në përmirësimin e aksesit të oksigjenit dhe lëndëve ushqyese në indet e buta.
 • Ul gjasat e mpiksjes së gjakut.

Especiallyshtë veçanërisht e dobishme për gratë që të mbajnë të brendshme ngjeshëse gjatë shtatëzënësisë. kjo është parandalimi më i mirë i venave me variçe në prani të një predispozite gjenetike. Një rregull i rëndësishëm i veshjes së mbathjeve të kompresimit është përdorimi i tyre vetëm gjatë periudhës së aktivitetit fizik; duhet të hiqet gjatë natës.

Të brendshme me kompresim për lehtësimin e këmbëve nga venat me variçe

Të brendshmet e kompresimit ndahen në disa lloje në varësi të shkallës së ngjeshjes. Nuk rekomandohet të zgjidhni vetë të brendshme. Shkalla e kërkuar e kompresimit zgjidhet vetëm nga një mjek, duke marrë parasysh ashpërsinë e patologjisë:

 • Shkalla 1 - përdoret si profilaksë për venat me variçe në gratë mbipeshë, gjatë shtatëzënësisë, në fazën fillestare.
 • Shkalla 2 - përdoret në trajtimin e venave me variçe tashmë ekzistuese ose tromboflebitit.
 • Shkalla 3 - përdoret në zhvillimin e çrregullimeve trofike të provokuara nga venat me variçe dhe në diagnostikimin e një patologjie të tillë si pamjaftueshmëria venoze.
 • Shkalla 4 - përdoret jashtëzakonisht rrallë, në prani të edemës limfatike, nëse venat me variçe janë lënë pas dore rëndë.

Veshja e mbathjeve të kompresimit ndihmon në eleminimin e shpejtë të simptomave të dhimbshme të sëmundjes, duke lehtësuar ndjenjën e vazhdueshme të rëndesës dhe gumëzhitjes në këmbë.

Ushtrime fizike

Për të luftuar venat me variçe në këmbë në shtëpi është e nevojshme jo vetëm me dieta, zierje dhe kompresa, por edhe me ushtrime fizike. Zbatimi i rregullt i një ushtrimi të thjeshtë, por jashtëzakonisht efektiv për sëmundjen e venave me variçe ju lejon të eleminoni shpejt simptomat e dhimbshme, të rivendosni tonin dhe elasticitetin e mureve të enëve të gjakut dhe të normalizoni qarkullimin e gjakut. Një grup ushtrimesh:

 • Qëndroni drejt, mbani shpinën dhe qafën drejt, mos e anoni bustin përpara, ulni krahët. Qëndroni në gishtërinjtë tuaj, qëndroni për disa sekonda dhe më pas ulni ashpër këmbët në thembra. Numri i përsëritjeve është deri në 50 herë. Rekomandohet të kryeni ushtrimin disa herë në ditë.
 • Kryeni një ushtrim të ngjashëm ndërsa jeni ulur në një karrige: përkulni këmbët në gjunjë, vini këmbët në gishtërinjtë tuaj dhe ulini në thembra.
 • Bëni ngritjen e gishtërinjve dhe ushtrimet e uljes së thembrës në mur. Së pari, ju duhet të qëndroni me shpinë në mur, duke mbështetur blades supe mbi të, pastaj kthejeni fytyrën tuaj, duke vendosur pëllëmbët në sipërfaqen e murit, krahët duhet të jenë të drejtë.
Ushtrim për venat me variçe në këmbë

Për të marrë një rezultat pozitiv në trajtimin e venave me variçe të ekstremiteteve të poshtme, ushtrimi i rregullt është i rëndësishëm. Ju duhet të kryeni ushtrime të tilla çdo ditë deri në 4 herë. Ushtrime të tilla të thjeshta do të jenë veçanërisht të dobishme për gratë shtatzëna si një mënyrë efektive për të parandaluar venat me variçe.

Kundërindikimet dhe pasojat e mundshme të trajtimit në shtëpi

Possibleshtë e mundur dhe e nevojshme për të trajtuar venat me variçe në shtëpi, por mos harroni se ka kundërindikacione për këtë qasje në trajtimin e sëmundjes:

 • Faza e neglizhuar e patologjisë. Në prani të dhimbjes së vazhdueshme në këmbë dhe ngërçeve të shpeshta, është e kotë të përdorni metoda alternative, e vetmja metodë efektive e trajtimit në këtë rast është operacioni. Nëse përdorni metoda popullore, ato do të mbytin simptomat e dhimbshme, por vetë sëmundja do të zhvillohet me shpejtësi, duke çuar në pasoja të rënda.
 • Intolerancë individuale ndaj përbërësve që përbëjnë bimët.
 • Prania e plagëve dhe lëndimeve të tjera në lëkurë - në këtë rast, përjashtohet përdorimi i vajrave, locioneve dhe kompresave. Ata do të irritojnë rëndë lëkurën, duke çuar në dermatit të rëndë dhe alergji.
 • Anomalitë në punën e veshkave dhe mëlçisë janë kundërindikacione për marrjen e brendshme të zierjeve, sepseata janë të aftë të provokojnë komplikime.
 • Sëmundjet e traktit gastrointestinal - i referohet zierjeve dhe tinkturave për marrjen e brendshme, të cilat rrisin intensitetin e simptomave të sëmundjeve.

Duke pasur parasysh praninë e kundërindikacioneve dhe rreziqet e ndërlikimeve, përdorimi i çdo recete për mjekësinë tradicionale, pa marrë parasysh sa e sigurt mund të duket, duhet të merret vesh me mjekun.

22.03.2021