Venat me variçe në këmbë. Simptomat, trajtimi në shtëpi

Venat me variçe në këmbë janë një sëmundje mjaft e zakonshme që prek një numër të madh të njerëzve në moshën e mesme dhe të vjetër. Dhe tani ka akoma tendenca për faktin se sëmundja po bëhet gjithnjë e më e re çdo ditë. Serioziteti i problemit qëndron në faktin se pasi është shfaqur një herë, sëmundja do të ndjekë gjatë gjithë jetës.

Simptomat e venave me variçe

një këmbë e shëndetshme dhe venat me variçe

Muret e enëve të gjakut bëhen të përflakur, shfaqen venat e fryra. Venat e tilla nuk duken estetikisht të këndshme dhe të shëmtuara, por kjo nuk është as çështja. Problemi është që mpiksjet e gjakut formohen në venat e dobësuara, të cilat mund të hyjnë në zemër përmes gjakut. Njerëzit të cilët e gjejnë veten me simptoma të venave me variçe kërkojnë të shohin një mjek. Si të trajtojmë venat me variçe, vendos mjeku. Sidoqoftë, ka të sëmurë që durojnë deri në të fundit, dhe kur shkojnë te mjekët, mjekët thjesht tmerrohen.

Ellingnjtje në këmbë, lëkurë kaltërosh, ulçera nekrotike, pamundësi për të lëvizur normalisht. Mund të jetë e vështirë për të ndihmuar pacientët me kushte të tilla. Disa pacientë durojnë dhimbje kronike, nuk bien dakord për operacionin për venat me variçe në këmbë. Isshtë e pamundur të heqësh qafe venat me variçe në këmbë me metoda konservatore mjekësore. Medikamentet e përshkruara, ushtrimet terapeutike, mbathjet e kompresimit për venat me variçe do të ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes së venave dhe, në një farë mase, parandalojnë zhvillimin e sëmundjes.

Grupi i rrezikut janë njerëzit që kalojnë shumë kohë në kompjuter, kalojnë shumë kohë në këmbë. Ndikon në venat me variçe të njerëzve të trashë që kanë probleme me qarkullimin e gjakut, frymëmarrjen, sëmundjet e zemrës.

Trajtimi i venave me variçe në shtëpi

Para fillimit të trajtimit në shtëpi të venave me variçe me mjete juridike popullore, këshillohuni me mjekun tuaj.

  1. Merrni 1 tbsp të lëngut Kalanchoe. lugë 3 herë në ditë. Lëngu i Kalanchoe ka veti anti-inflamatore, antiseptike, përdoret në kirurgji në trajtimin e ulçerave të presionit, ulçera trofike, vlon.
  2. Çdo mëngjes, hidhni ujë të ftohtë në këmbë, sapo të ndjeni një vërshim gjaku në këmbë, fshijini ato të thata dhe bëni një mbështjellës.
  3. Kamfuri dhe vaji i lulediellit përzihen në pjesë të barabarta, shtoni disa lugë vodka atje, përzieni tërësisht. Palosni garzë në tre shtresa, lagni atë në përbërjen e përgatitur, shtrydhni atë, mbështillni këmbën e lënduar deri në gju. Mbërtheni sipër me letër ngjeshëse (nuk mund të përdorni polietileni! ), Vendosni një fashë elastike që nuk është e ngushtë. Ju duhet të fashoni në mënyrë që të mund të mbani gishtin tuaj. Ecni me një fashë për tre ditë, në këtë kohë nuk duhet të ngarkoni këmbët tuaja me punë dhe ecje të gjatë.
  4. Hiqni fashën 4 ditë para gjumit. Hidhni 3 tbsp në një gotë me ujë të ftohtë të zier në temperaturë dhome. lugë peroksid hidrogjeni (përgatitje farmaceutike). Zhyt garzë në përbërje, shtrydhur, mbështjell këmbët për dy orë. Ky ilaç popullor për venat me variçe përdoret deri në shërim. Përdoret edhe për tromboflebitin.

Ilaçi më i mirë për venat me variçe në këmbë është një kompresë me mjaltë, kursi i rekomanduar është katër ditë.

Një shtresë mjalti aplikohet në pëlhurën prej liri, vendoseni në zonat problematike, fashoni jo fort me një leckë, sigurohuni me një fashë. Ditën e parë, mbajeni kompresën për dy orë, në dy ditët e ardhshme, katër orë, në ditën e fundit - lëreni atë brenda natës. Përsëriteni kompresën një herë në muaj.

Një tjetër recetë për venat me variçe:

Kombinoni një lugë gjelle kripë të trashë me një gotë mjaltë. Vendoseni në pëlhurë, ngjiteni në zonën e problemit, rregulloni fashën për dy ditë, pastaj hiqni atë, rregulloni një pushim për një ditë. Përsëriteni këtë nëntë herë. Venat me variçe në këmbë bëhen më të vogla. Pas kursit, pushoni për një muaj, atëherë mund ta përsërisni. Nyjet mund të zhduken fare. Receta ka kundërindikacione: është e ndaluar të përdoret për ulçera trofike.

Lajthia (lajthi), përkatësisht lëvorja e saj përmirëson qarkullimin e gjakut në kapilarë, ndihmon mirë në venat me variçe. Infuzion ndihmon njerëzit me kolesterol të lartë dhe arterosklerozë. Në lëvoren e lajthisë, ekziston një substancë e dobishme, betulin, e cila ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit, si dhe zvogëlimin e pllakave aterosklerotike në enët. Betulin ka një efekt të dobishëm në aktivitetin e mëlçisë, parandalon mbipesha. Receta është e thjeshtë:

Hidhni 2 gota ujë të vluar në termos, shtoni 50 gr. lëvorja e lajthisë, lëreni të futet për 5 orë, kullojeni, përdorni 0, 5 gota 4 herë në ditë, para ngrënies.

Pomada për venat me variçe

pomadë shtëpiake për venat me variçe

Merrni dhe përzieni të gjitha bimët në një formë të copëtuar në 1 tbsp. lugë: rrënjët e rodheve, barishte të livadhit, trashëgimia, kantarina, pelini, lulet e tërfilit, gjethet e manshetave.

Në gjysmë gotë me ujë të valë, shtoni 3 tbsp. lugët e mbledhjes, ziejini për 5 minuta, duke trazuar vazhdimisht. Merrni 2 tbsp. lugë gjelle me perime dhe gjalpë të shkrirë, shtoni në lëndët e para të ziera, përzieni, freskoni, transferojeni në një kavanoz qelqi të errët me një kapak të ngushtë.

Mbani në frigorifer. Pomada aplikohet në zonën e problemit me një shtresë të trashë, fasho lirshëm dhe rregullohet me një fashë elastike. Ndërroni fashën 3 herë në ditë.

Dieta për venat me variçe

Me venat me variçe në këmbë, duhet të monitoroni dietën. Anijet nuk duhet të mbingarkohen me ushqime të yndyrshme, të rënda, produkte gjysëm të gatshme. Për rikuperimin e venave me variçe, koha më e favorshme e vitit është vera. Në sezonin e ngrohtë, ushqim i freskët, i shëndetshëm, shumë vitamina janë në dispozicion.

Mundohuni të hani më shumë ushqime që janë të mira për enët e gjakut. Shumë pacientë nuk i kushtojnë rëndësi ushqimit të duhur, mbështeten vetëm në vajrat, tabletat, fërkimet. Sidoqoftë, nuk mund ta ndihmoni veten vetëm me ilaçe, duhet të ndiqni një dietë.

Këtu janë disa këshilla për të ndjekur:

  • Një parakusht është të hani një pjesë të madhe të zarzavate gjatë gjithë ditës. Hani marule, kopër, lakër, ato përmbajnë shumë vitamina.
  • Një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C janë specat. Perime konsiderohet si antioksidant, forcon muret e venave. Hani në sallata, supa, ose thjesht mund ta hani atë të gjallë.
  • Zëvendësoni supat e mishit me okroshka në verë, supat me bimë në kefir, borsht të ftohtë. Enët e listuara janë shumë më pak kalori, ato nuk e mbingarkojnë stomakun.
  • Filloni çdo mëngjes në mëngjes me qull - bollgur, grurë, mjaltë ose manaferra.
  • Një gotë me lëng të shtrydhur fllad nga çdo manafer, mollë, karrota me panxhar është e domosdoshme.
  • Keni një ditë agjërimi një herë në javë me perime. Në një ditë të tillë, hani vetëm sallata dhe lëngje perimesh.

Ju nuk duhet të vdisni nga uria, produktet e pjekura nuk duhet të konsumohen, por manaferrat, karotat, gjethet e lakrës mund të përtypen. Vetë trupi do ta kuptojë se nuk do të duhet të vdesë nga uria, do të ndalojë ruajtjen e yndyrnave për përdorim në të ardhmen. Venat vetëm do të përmirësohen nga kjo.

Siç mund ta shihni, këshillat janë mjaft të thjeshta. Nëse nuk e mbingarkoni veten me ushqim të rëndë, por hani më shumë perime dhe fruta të freskëta, venat me variçe në këmbë zvogëlohen, së bashku me to, ngërçet e natës zhduken.

23.03.2021