Si të trajtojmë venat me variçe, si ta ndihmojmë trupin

Sëmundja e venave me variçe - ndodh më shpesh tek njerëzit mbi 30 vjeç. Sëmundja me variçe prek jo vetëm zonjat e bukura, por edhe një gjysmë të fortë të njerëzimit.

Nëse filloni të trajtoni venat me variçe në fazat fillestare, atëherë mund të shpejt të ndaloni zhvillimin e saj të mëtejshëm dhe të eleminoni plotësisht simptomat e pakëndshme.

vajza mendoi për metodat e trajtimit të venave me variçe

Ekzistojnë shumë metoda dhe mënyra sesi të kurohen venat me variçe, si rregull, ato përshkruhen në kombinim, në mënyrë që trajtimi të jetë sa më produktiv dhe efektiv.

Në mënyrë konvencionale, metodat e trajtimit të venave me variçe mund të ndahen në katër grupe:

 • Terapia me ilaçe.
 • Masat terapeutike të një natyre parandaluese.
 • Mënyra jo konvencionale.
 • Metodat operacionale të trajtimit të venave me variçe.

Së pari, le të hedhim një vështrim më të afërt se si të trajtojmë venat me variçe me ilaçe.

Terapia me ilaçe

Kjo përfshin produktet farmaceutike për përdorim të jashtëm dhe të brendshëm.

Mjetet juridike të jashtme

Përdorimi i preparateve të jashtme: kremëra, xhel dhe pomada të ndryshme anti-variçe. Ilaçet e këtij grupi janë veçanërisht të efektshme për trajtimin e venave me variçe në këmbë, në fazat fillestare. Mënyra e përdorimit të tyre është e thjeshtë. Mjetet juridike të jashtme duhet të fërkohen në venat me variçe dy herë në ditë.

Të gjithë ilaçet e jashtme anti-variçe janë të ndara në 4 lloje sipas mënyrës së veprimit:

 1. Përshpejtimi i rrjedhës së gjakut venoz. Komponenti kryesor i këtyre barnave është zakonisht heparina.
 2. Agjentë forcues vazo me efekt dekongjestionant dhe analgjezik.
 3. Barna anti-inflamatore jo-steroide. Ato përdoren për të kuruar venat me variçe në këmbë, në fazën e formimit të trombit.
 4. Antihistaminat hormonale.

Medikamente nga goja

Grupi tjetër i barnave të përdorura për trajtimin e venave me variçe përfshin ilaçe orale që do të veprojnë në venat me variçe në të gjithë trupin.

 • Flebotonika - normalizon qarkullimin intravenoz dhe tonifikon venat me variçe. Metodat për trajtimin e venave me variçe duke përdorur fonde të tilla janë zakonisht të ngjashme dhe janë pilula dy herë. Por dozimi i saktë do të përshkruhet vetëm nga një mjek i kualifikuar që merr pjesë. Këto ilaçe jo vetëm që do të ndihmojnë në eliminimin e venave me variçe, por gjithashtu zvogëlojnë ndjeshëm simptomat e pakëndshme në formën e ënjtjes, dhimbjes dhe djegies.
 • Dhe si të kurojmë venat me variçe me ilaçe holluese të gjakut? Agjentë të tillë parandalojnë trashjen e tepërt të gjakut duke normalizuar rrjedhën intravenoze të gjakut.

Procedurat e ujit

Si të trajtojmë venat me variçe duke përdorur temperatura të kundërta? Hidroterapia do të ndihmojë për të përballuar sëmundjen - ky është një efekt vijues i rrjedhave të ujit të ftohtë dhe të nxehtë. Si rezultat, së pari ka një kompresim të mprehtë, dhe pastaj zgjerimin e venave me variçe.

Kjo metodë e trajtimit është veçanërisht e efektshme në fazën fillestare të venave me variçe, kur yjet kapilarë janë shfaqur në sipërfaqen e lëkurës.

Fizioterapi

Përveç terapisë me ilaçe, rekomandohet një sërë ushtrimesh terapeutike për trajtimin e venave me variçe.

Ushtrime efektive kundër venave me variçe janë:

 1. Biçikletë nga pozicioni "i shtrirë në shpinë".
 2. Ngrihuni nga gishtërinjtë në thembra dhe anasjelltas.
 3. Rrokullisni një top tenisi në mënyrë alternative me të dy këmbët në dysheme.
 4. Aktivitete pishine.
 5. Kompleks yoga i rekomanduar për pacientët me variçe.

Mënyra jo konvencionale

Trajtimi i venave me variçe me ilaçe alternative është gjithashtu efektiv. Para se të vendosni të provoni këtë ose atë recetë popullore, duhet ta diskutoni me mjekun tuaj.

Më shpesh në mjekësinë popullore që synon trajtimin e venave me variçe, përdoren gështenja kali, hithra, uthulla e mollës, hudhra dhe soda.

 • Merrni një tretësirë 9% të uthullës së mollës dhe fërkoni zonat problematike. Procedura duhet të përsëritet dy herë në ditë për një muaj.
 • Hidhni pesëdhjetë gramë lule gështenje me 500 ml vodka, futeni për 14 ditë në një vend të errët. Rekomandimet për pranim janë si më poshtë: merrni 2 tbsp. ltri herë në ditë për një muaj.
 • Merrni nga një lugë të madhe çikore, livadhi me lule, lëpushë, kamomil dhe kantarion secili, hidhni 0, 5 gota ujë dhe vërini të ziejnë. Pasi lëngu të jetë ftohur, kullojeni dhe shtoni një gotë yndyrë (më e mira nga të gjitha badger). Një vaj i tillë duhet të zbatohet gjatë natës, të ngrohur shtesë me një film dhe një fashë lecke.

Shërbimet e institucioneve mjekësore

Ekzistojnë një sërë trajtimesh për venat me variçe që kryhen vetëm në klinika private të specializuara ose spitale publike. Metodat e ndërhyrjes kirurgjikale me shkallë të ndryshme të kompleksitetit përfshijnë:

 1. Skleoterapia është futja e një zgjidhjeje të veçantë në venën e prekur, e cila do të sigurojë ngjitjen e enëve dhe do të heqë sistemet e tyre të furnizimit me gjak. Kjo metodë e trajtimit të venave me variçe rekomandohet veçanërisht shpesh në fazat e hershme, pasi më vonë efektiviteti i metodës zvogëlohet me 30%.
 2. Ablacioni me lazer dhe radiofrekuencë - për shkak të ekspozimit ndaj rrezeve lazer ose frekuencave të rrezatimit, venat me variçe ngjiten së bashku. Një trajtim i tillë kryhet duke përdorur anestezi lokale dhe në disa raste kërkohet një periudhë rehabilitimi.
 3. Flebektomia është një heqje e plotë ose e pjesshme e një vene me variçe. Kjo metodë, megjithëse është një nga më të efektshmet, gradualisht po bëhet pjesë e së kaluarës, pasi përfshin anestezi të plotë, dhimbje mjaft të forta dhe një periudhë të gjatë shërimi pas operacionit.

Nëse dyshoni për zgjedhjen e një metode për trajtimin e venave me variçe, atëherë gjithmonë mund të merrni këshillën e një flebologu.

Përfundim

Siç mund ta shihni, ka shumë metoda për trajtimin e venave me variçe, dhe të gjitha ato mund të jenë efektive, me kusht që rekomandimet e mjekut, receta dhe mënyra e aplikimit të ndiqen në mënyrë rigoroze.

Dhe gjithashtu nuk duhet harruar për korrigjimin e rutinës së përditshme dhe dietën. Përveç kësaj, është më mirë të heqësh qafe zakonet e këqija: konsumimi i alkoolit dhe nikotinës një herë e përgjithmonë.

Necessaryshtë e nevojshme të zbatohen vazhdimisht masa parandaluese kundër venave me variçe. dush me kontrast, agjentë të jashtëm venotonikë, aktivitet i butë fizik.

04.07.2021