Simptomat e para të venave me variçe në këmbë

Venat varikoze janë një sëmundje serioze që sjell një numër të madh pasojash të pakëndshme: kruajtje dhe parehati, lodhje dhe pamje të pakëndshme të këmbëve, tromboflebitis. Rreth 20% e popullsisë së planetit tonë përballet me këtë sëmundje. Sëmundja kërkon trajtim të kujdesshëm dhe afatgjatë, prandaj terapia duhet të fillohet menjëherë pasi pacienti të ketë zbuluar shenjat e para të venave me variçe në këmbë. Kjo do të ndihmojë në shmangien e operacionit dhe kthimin pa dhimbje të këmbëve në pamjen e mëparshme.

Shkaqet e venave me variçe

rëndim në këmbë me venat me variçe

Venat varikoze klasifikohen si sëmundje gjenetike. Por në disa raste, sëmundja mund të mos përparojë. Mënyra e jetesës dhe aktiviteti profesional i një personi çon në një përkeqësim të gjendjes së venave. Grupi i rrezikut përfshin njerëz, aktivitetet e të cilëve përfshijnë ngritjen e rregullt të peshave dhe qëndrimin e gjatë në këmbë ose ulur. Personat që vuajnë nga mbipesha dhe gratë shtatzëna janë gjithashtu të ndjeshëm ndaj venave me variçe. Arsyet e tjera të zakonshme:

 • përçarje e sistemit endokrin, çrregullime hormonale (pubertet, shtatzëni, menopauzë);
 • pengesa mekanike në rrjedhjen e gjakut (mpiksje gjaku dhe tumore);
 • stresi dhe tensioni i rregullt nervor, zakone të këqija;
 • formimi i fistulave arterio-venoze;
 • veshja e rregullt e këpucëve të pakëndshme, çorape të ngushta dhe çorape, të cilat ngadalësojnë procesin e rrjedhjes së gjakut;
 • kapsllëk i rregullt dhe shtytje e tepërt gjatë lëvizjes së zorrëve;
 • mënyrë jetese sedentare.

Nëse nuk doni të humbisni simptomat e para të venave me variçe, vizitoni një flebolog çdo vit. Gjatë shtatzënisë, gratë duhet të kontrollohen nga një specialist të paktën dy herë.

Simptomat e sëmundjes

Sëmundja është e rrezikshme sepse është e vështirë të diagnostikohet në fazat e hershme. Shenjat e para të venave me variçe të këmbëve ngjajnë me lodhjen e zakonshme, e cila shpesh gjendet tek banorët e qyteteve të mëdha. Ato shoqërohen nga simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje dhe ndjesi djegieje në vena;
 • një ndjenjë e rëndimit dhe ënjtjes së këmbëve;
 • ngërçet e natës;
 • shfaqja e venave të zgjeruara dhe të tejdukshme përmes lëkurës, të cilat ndihen gjatë palpimit (më shpesh në fosën popliteale dhe në pjesën e pasme të këmbëve);
 • errësim dhe trashje e lëkurës së pjesës së poshtme të këmbës.

Të gjitha shenjat e mësipërme mund të përkeqësohen me kalimin e kohës, prandaj kërkojnë trajtim të menjëhershëm. Në rast të neglizhencës, variçet mund të përhapen në të gjithë sipërfaqen e këmbëve, madje edhe në këmbë. Në këtë rast, lëkura merr një nuancë kaltërosh dhe bëhet e thatë, vërehen njolla të kuqe dhe ulçera trofike. Me një fazë të ndërlikuar, temperatura e trupit rritet. Gjatë natës, gjakderdhja është e mundur për shkak të këputjes së nyjeve.

Fazat e zhvillimit

Ndarja e venave me variçe në faza është mjaft arbitrare dhe bazohet në simptoma specifike. Dallohen fazat e mëposhtme të venave me variçe:

 • Faza fillestare. Variçet në këmbë fillojnë ngadalë dhe pa shenja të dukshme. Është e mundur të përcaktohet prania e një sëmundjeje në këtë fazë vetëm gjatë një konsultimi me një flebolog. Pacienti është i shqetësuar për lodhjen e shpejtë të këmbëve, ënjtjen, kruajtjen dhe ndjenjën e ngopjes në zonën e viçit. Një dëshirë e rregullt për të masazhuar këmbët tuaja në fund të ditës mund të jetë gjithashtu një simptomë alarmante.
 • Shkalla e parë. Shenjat e venave me variçe bëhen më intensive, por me trajtimin në kohë mund t'i shpëtoni. Pacienti fillon të vërejë se ndjenja e lodhjes dhe kruajtjes në mbrëmje nuk largohet as në mëngjes, siklet shfaqet kur vesh këpucë për shkak të ënjtjes së këmbëve, ndjesia e djegies përhapet mbi zonën e viçit. Shpesh është e vështirë për një person të bjerë në gjumë dhe shfaqen mendimet e para për marrjen e qetësuesve.
 • Shkalla e dytë. Shpesh, venat me variçe në këmbë diagnostikohen në këtë fazë. Shfaqen simptoma të dukshme të sëmundjes: venat deformohen dhe bëhen të dendura dhe të fryra, ngjyra e tyre bëhet më e errët, shfaqen nyjet dhe një rrjetë venoze. E gjithë kjo shoqërohet me dhimbje dhe lodhje të pandërprerë. Kërkon ndihmë nga një specialist.
 • Shkalla e tretë. Lëkura në këmbë bëhet më e dendur, fiton një nuancë kaltërosh, shiritat e venave janë qartë të dukshme. Pacientit i duket se nyjet venoze mund të shpërthejnë me presionin më të vogël mbi to. Formimi i ulcerave varikoze është i mundur. Pacienti ka vështirësi në ecje dhe çdo lëvizje i jep shumë dhimbje.

Nëse keni ndonjë simptomë të dyshimtë, drejtohuni menjëherë tek flebologu. Injorimi i trajtimit çon në pasoja të rënda.

Komplikimet nëse nuk trajtohen

Këto janë sëmundje shumë të dhimbshme që kërkojnë trajtim serioz dhe afatgjatë. Ato karakterizohen nga shenjat e mëposhtme:

 • tromboflebiti akut i venave sipërfaqësore;
 • ulçera trofike;
 • flebotromboza.

Gjakderdhja gjatë zgjerimit të venave të ekstremiteteve të poshtme tregon gjithashtu zhvillimin e komplikimeve.

Insuficienca kronike venoze

Diagnostifikimi me ultratinguj i venave me variçe

Zhvillimi i venave me variçe kalon në katër faza kryesore (nga ndryshimet minimale në hemodinamikë deri te inflamacioni i anastomozës së venave më të thella):

 1. Faza zero: nuk ka simptoma klinike. Mund të ndodhë ënjtje e lehtë në këmbë.
 2. Faza e parë: enët janë zgjeruar dukshëm, por nuk ka shqetësime trofike.
 3. Faza e dytë: fryhen venat dhe formojnë nyje, pigmentim të lëkurës, ekzemë, ulçera. Gjatë kryerjes së një ekzaminimi ekografik, diagnostikohet insuficienca valvulare vaskulare.
 4. Faza e tretë: çrregullimeve trofike të vazhdueshme i shtohen të gjitha simptomave të mësipërme. Kjo fazë kërkon kirurgji.

Inflamacioni i venës në këmbë ka këto simptoma: kruajtje dhe dhimbje, ngërçe gjatë natës, ënjtje, ulçera. Ndjesitë e dhimbshme rriten me përdorimin e ngjeshjeve elastike dhe gjatë ecjes me ritëm të ngadaltë. Një person përjeton siklet, ankth, stres emocional ndërsa luan sport. Niveli i efikasitetit ulet.

Ulçera trofike

Kjo sëmundje është rezultat i dekompensimit të rrjedhjes venoze. Ai karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • ritmi i ngadaltë i zhvillimit;
 • muret vaskulare bëhen më depërtuese, gjë që çon në errësim të dermës dhe hiperpigmentim;
 • Formohen vula të zbehta të llakuara, gjë që tregon fillimin e procesit të ulçerimit.

Lëndimi më i vogël mund të shkaktojë formimin e ulcerave. Mavijosjet me venat me variçe në këmbë përthithen lehtësisht, me kusht që të sigurohet trajtim në kohë. Por në mungesë të terapisë, ato bëhen shkak i inflamacionit të indeve të buta, gjë që çon më tej në infeksion sekondar dhe komplikime purulente.

Trajtimi kryhet me barna antibakteriale dhe antiinflamatore josteroide. Pacientit i caktohet një pushim 2-javor në shtrat. Lezioni lahet me antiseptikë dhe mbulohet me një fashë garzë. Për kompresat, përdoret një pomadë aktive osmotike e tretshme në ujë.

Kur formohet indi i granulimit, përshkruhet rrezatimi lazer dhe ultravjollcë. Në fazën e formimit të elementeve të indit lidhës, rekomandohet të vishni çorape me ngjeshje. Pasi ulçera është mbyllur plotësisht, kryhet një operacion kompleks.

Tromboembolizmi pulmonar

Manifestimet e venave me variçe mund të shkaktojnë mpiksje gjaku. Kjo sëmundje është e rrezikshme sepse shpesh çon në vdekje të papritur. Trombi bllokon shtratin arterial. Si rezultat, furnizimi me gjak i indit të mushkërive ndërpritet. Simptomat kryesore të tromboembolizmit përfshijnë:

 • ndjesi të dhimbshme në sternum;
 • rritje e ndjeshme e temperaturës së trupit;
 • sulme kolapsi;
 • takikardi;
 • kollitja e gjakut;
 • cianozë;
 • kollë e rëndë me frymëmarrje të lagësht;
 • dispnea.

Trajtimi kryhet duke përdorur medikamente (antikoagulantë trombolitikë dhe agjentë antitrombocitar) dhe kirurgjik (embolektomi pulmonare).

Hapat e parë drejt rimëkëmbjes

Simptomat e venave me variçe nuk mund të maskohen dhe të injorohen. Por para se të filloni trajtimin, duhet të kërkoni ndihmë nga një mjek. Kursi i terapisë varet nga rezultatet e ekzaminimit. Në fazat e hershme të venave me variçe rekomandohet:

 • kryerja e seancave të masazhit terapeutik;
 • përdorimi i kremrave për rritjen e elasticitetit të lëkurës së këmbëve dhe pomadave qetësuese;
 • aplikimi i kompresave;
 • terapi ushtrimore;
 • ecja e shpeshtë.

Terapia konservative kundër venave me variçe përfshin përdorimin e venotonikëve, ilaçeve antiinflamatore, ilaçeve forcuese, analgjezikëve, kardiologjikë dhe antikonvulsantëve.

Për trajtimin e fazave të vona të venave me variçe, përdoret skleroterapia, terapia me ozon dhe terapia e kompresimit. Në rastet më të avancuara, mjekët i drejtohen ndërhyrjeve kirurgjikale (koagulimi me lazer, flebektomia, skleroterapia, koagulimi me radiofrekuencë).

Një qasje e re ndaj jetës

gjimnastikë për venat me variçe

Për të rritur nivelin e efektivitetit të trajtimit, është e nevojshme të rregulloni stilin e jetës. Fillimi i një jete të re të shëndetshme duhet të shoqërohet me:

 • një rënie në sasinë e aktivitetit fizik;
 • mësime noti;
 • veshja e çorape kompresimi;
 • ushqyerja racionale dhe kontrolli i peshës trupore;
 • refuzimi nga pirja e pijeve alkoolike dhe pirja e duhanit.

Gratë e prirura ndaj venave me variçe duhet të refuzojnë këpucët me taka të larta. Lartësia optimale e thembra është 4 cm Këpucët duhet të jenë mjaft të gjera dhe të rehatshme.

Rreth parandalimit

Masat parandaluese kundër venave me variçe nënkuptojnë respektimin e një sërë rregullash. Njerëzit që janë në rrezik dhe janë të prirur për të zhvilluar një sëmundje kanë nevojë:

 1. Vëzhgoni një mënyrë racionale të aktivitetit: puna dhe pushimi duhet të alternohen gjatë gjithë ditës.
 2. Ndryshoni rregullisht pozicionin e trupit gjatë uljes së zgjatur dhe braktisni pozicionin këmbëkryq.
 3. Mos vishni këpucë të ngushta dhe taka të larta, pantallona të ngushta dhe çorape.
 4. Respektoni rregullat e një diete të shëndetshme, shmangni kapsllëkun.
 5. Për të refuzuar nga zakonet e këqija.
 6. Bëni edukim fizik dhe gjimnastikë, çiklizëm.
 7. Mos abuzoni me banjat e nxehta, banjat dhe banjot e diellit.

Në ekzaminimin tjetër, një flebolog mund të përshkruajë ilaçe që forcojnë muret e venave.

04.12.2021