Receta të mjekësisë tradicionale për venat me variçe

Mjetet juridike popullore për venat me variçe

Pasoja e venave me variçe është deformimi dhe mosfunksionimi i pashmangshëm i valvulave të brendshme, të cilat, në sfondin e ndryshimeve patologjike, pushojnë së përballuari ngarkesën nga rrjedhjet e gjakut, e cila është shkaku i mbingarkesës dhe të gjitha ndërlikimet që rezultojnë. Prandaj, është e rëndësishme të mos lejoni që zhvillimi i venave me variçe të marrë rrjedhën e tij, por të filloni terapinë në kohën e duhur. Përdorimi i preparateve farmaceutike shpesh çon në efekte anësore, kështu që shumica e njerëzve preferojnë mjetet juridike popullore të provuara për venat me variçe në formën e aplikacioneve, pomadave për përdorim të jashtëm, zierjeve, infuzioneve dhe kompresave të bazuara në përbërës natyralë, të cilat do t'i diskutojmë më në detaje në rishikimin e paraqitur.

Receta të lashta për pomadat e mrekullueshme

Që nga kohra të lashta, njerëzit që arritën të trajtonin me sukses venat me variçe në këmbë me mjete juridike popullore në shtëpi, regjistruan recetat e përdorura dhe i përcillnin ato brez pas brezi.

Vajrat vegjetale përdoren shpesh si bazë në recetat e pomadave të mrekullueshme, veçanërisht vaji me bazë ulliri, pasi përmban një përqendrim të lartë të acideve arachidonic. Si një trashës natyral për pomadat, përdoren yndyrat shtazore të shkrira paraprakisht.

barishte dhe pomada për venat me variçe

Dhe për të rritur tonin e mureve të enëve venoze dhe për të pasur një efekt forcues mbi to, rekomandohet të përfshini barëra të tilla medicinale si përbërja e vajrave:

 • kolankoe;
 • gështenjë kali;
 • calendula;
 • pelin i bardhë;
 • morrat e drurit;
 • Lakra e bardhë;
 • copa lëvore shelgu të bardhë;
 • celandine.

Metoda e përgatitjes së pomadës kundër varikozës nuk është e vështirë.

Për të përgatitur një pomadë të bazuar në gështenjën e kalit, ju nevojiten:

 1. Grini me një mulli kafeje ose llaç 6 gështenja të thata derisa të bëhen pluhur.
 2. Shtoni 2 lugë gjelle. l. lule të grimcuara paraprakisht të së njëjtës bimë.
 3. Mbushni përzierjen që rezulton me 300 ml. vaj vegjetal dhe vendoseni në një banjë me ujë për 60 minuta.
 4. Masa e nxehur duhet të insistohet pak, të kullohet me garzë dhe në fazën përfundimtare të shtohet yndyra e shkrirë shtazore dhe të përzihet mirë.

Rekomandohet përdorimi i vajit të paktën 2 herë në ditë.

Një pomadë e bazuar në lulet e kalendulës do të ndihmojë në forcimin e mureve të enëve venoze dhe t'i bëjë ato më elastike.

Për ta përgatitur atë në shtëpi, ju nevojiten:

 1. Shkrini 200 gram yndyrë derri.
 2. Shtoni 50 gr. Lulet e kalendulës të grimcuara paraprakisht.
 3. Lëreni përzierjen të ziejë në zjarr të ulët.
 4. Më pas hiqeni nga zjarri, mbulojeni me një peshqir dhe lëreni të ftohet pak.
 5. Pasi baza e yndyrës të jetë ftohur pak, duhet të filtrohet në një sitë dhe të derdhet në një enë të pastër dhe të vendoset në frigorifer.

Venat duhet të trajtohen me pomadë nga lulet e kalendulës në formën e aplikacioneve. Me fjalë të tjera, pomada duhet të aplikohet dy herë në ditë në një sasi të vogël në pëlhurë pambuku dhe të aplikohet në venat e prekura. Nuk ka kundërindikacione për këtë ilaç, përveç intolerancës individuale.

Tinkturë kundër varikozës

Përgatitja e tinkturave për venat me variçe në shtëpi nuk është e vështirë. Ilaçe të tilla përgatiten në bazë të vodkës ose alkoolit 45%, prandaj të dashur lexues, nëse lëkura në këmbë është e dëmtuar, ka gërvishtje, gërvishtje etj. atëherë, është më mirë të mos merrni parasysh mjete të tilla popullore për venat me variçe në këmbë.

infuzion i kalanchoe nga venat me variçe

Efektiviteti më i madh në trajtimin e patologjisë në shqyrtim është një tretësirë e bazuar në Kalanchoe, me shtimin e comfrey, ose akacie në përmasa të barabarta.

Mënyra e gatimit:

 • copëtoni gjethet e Kalanchoe dhe akacie dhe vendosini në një kavanoz qelqi;
 • Derdhni përzierjen që rezulton me vodka dhe vendoseni në një vend të errët për 2 javë për të injektuar.

Tinktura e përfunduar duhet të fërkohet dy herë në ditë me lëvizje masazhi në zonat e prekura të ekstremiteteve të poshtme për 3 muaj.

Uthull molle

Përbërja e uthullës së mollës përfshin një numër të madh të mineraleve të dobishme dhe elementëve gjurmë, si dhe komplekset e vitaminave të grupeve A, B dhe C, të cilat së bashku, me përdorimin e rregullt të uthullës, kontribuojnë në:

 • rritja e tonifikimit të përgjithshëm të enëve venoze;
 • forcimi i mureve të venave dhe largimi i ënjtjes dhe rëndimit nga këmbët;
 • normalizimi i proceseve të qarkullimit të gjakut.

Është e rëndësishme të mbani mend se për të arritur rezultatet e përshkruara, është e nevojshme të përdoret vetëm uthulla, prodhimi i së cilës është bërë në bazë të lëngut të mollës, dhe jo lëvozhga e këtyre frutave.

Lakra e bardhë

Kompresa e gjetheve të lakrës për venat me variçe

Që nga kohërat e lashta, shumë mjekë kanë përdorur gjethet e lakrës si një agjent anti-inflamator, pasi ato përmbajnë një përqendrim të lartë të mikroelementeve të dobishme dhe vitaminave.

Për trajtimin e patologjisë varikoze rekomandohet që gjethet të përdoren në formë komprese.

Në mënyrë që të aplikoni siç duhet një kompresë në një këmbë të lënduar, së pari duhet të hapni një gjethe të freskët të lakrës me një kunj, më pas lyeni njërën anë me vaj vegjetal dhe ngjiteni në zonën e sëmurë të gjymtyrëve të poshtme.

Mbulojeni gjethen e lakrës me një fashë sterile dhe lëreni fashën për 24 orë. Një ditë më vonë, procedura duhet të përsëritet. Kursi i një trajtimi të tillë është një muaj.

Përfitimet e kulpërit për venat me variçe

Kalina me venat me variçe mund të përdoret në dy mënyra: si një kompresë dhe një pije e fortifikuar që do të përfitojë të gjithë trupin në tërësi.

Për të aplikuar një kompresë, duhet të merrni një grusht kokrra të freskëta të kulpërit, t'i grini në një gjendje të butë, t'i vendosni në një copë të vogël pëlhure pambuku dhe të aplikoni një kompresë në venën e përflakur, duke rregulluar gjithçka me një fashë. Është më mirë ta kryeni këtë manipulim para se të shkoni në shtrat në mbrëmje dhe ta lini fashën deri në mëngjes.

Për të përgatitur një pije nga kulpër, duhet të shtrydhni 500 ml lëng nga manaferrat e freskëta dhe të përzieni me 2 lugë gjelle. l. mjaltë bletësh. Rekomandohet të merrni përzierjen që rezulton çdo ditë për 2 lugë gjelle. l. të paktën 4 herë në ditë për 45 ditë.

Trajtimi i venave me variçe me kungull

fara dhe vaj kungulli për venat me variçe

Një mënyrë shumë efektive për të luftuar variçet është përdorimi i tulit të kungullit. Vetë kungulli është i pasuruar me një sasi të madhe përbërësish të dobishëm, vitamina dhe elementë gjurmë.

Në trajtimin e variçeve, kungulli ka një efekt relativisht të butë, kështu që kohëzgjatja e një terapie të tillë mund të jetë 4-5 muaj.

Për të normalizuar gjendjen e enëve venoze, është e nevojshme të çlironi tulin e kungullit nga farat dhe të fërkoni gjymtyrët e poshtme me kurora të fryra çdo ditë përpara se të shkoni në shtrat në mbrëmje, pastaj mbështillni këmbët me një shall, shall ose peshqir të ngrohtë dhe lëreni deri në mëngjes.

Lani lëngun e mbetur të kungujve në mëngjes dhe përsërisni procedurën çdo mbrëmje.

Trajtim me limon për venat me variçe

Tinkturë limoni për venat me variçe

Limoni, me zhvillimin e venave me variçe në ekstremitetet e poshtme, mund të përdoretsipër përdorim të brendshëm dhe të jashtëm në formë kompresash.

Përgatitja e një komprese limoni është shumë e thjeshtë, për këtë ju duhet të prisni vetë frutat në rrathë, ta aplikoni në zonat e lënduara të këmbëve dhe ta mbështillni me një fashë. Rekomandohet të ecni me një kompresë të tillë gjatë orëve të ditës, duke zëvendësuar periodikisht rrathët e limonit me ato të freskëta.

Konsumimi i rregullt i lëngut të limonit ndihmon në pastrimin e enëve të gjakut nga pllakat e kolesterolit dhe mpiksjen e gjakut, rrit elasticitetin e tyre dhe është një masë e fuqishme parandaluese për venat me variçe.

Prandaj, ky frut rekomandohet të përfshihet në dietën e përditshme për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të enëve të gjakut.

Për shumë shekuj, mjekët popullorë kanë trashëguar recetën e mëposhtme për të bërë tinkturë limoni, e cila ka një efekt anti-inflamator:

 1. Përzieni lëngun e shtrydhur të limonit nga 6 fruta me 5 thelpinj hudhre të shtypura dhe 3 gjethe të arta të gojës.
 2. Shtoni 400 ml. mjaltë dhe përzieni gjithçka tërësisht.
 3. Vendoseni përzierjen që rezulton në një kavanoz qelqi, mbyllni kapakun dhe futeni në një vend të errët për të paktën 7 ditë.

Infuzion i gatshëm merret një herë në ditë, 4 lugë gjelle në një kohë. Kohëzgjatja e kursit është 30 ditë.

Aplikimi i Verbena

Verbena si ilaç për venat me variçe

Verbena konsiderohet si një nga venotonikët natyralë më efektivë që ndihmon në rritjen e elasticitetit të enëve venoze dhe tonifikimin e tyre. Për terapi terapeutike për venat me variçe, një zierje e veçantë përgatitet nga verbena duke pirë 15 gram gjethe të thata të kësaj bime 250 ml. ujë të vluar. Pini në vend të çajit.

Përfitimet e patateve në trajtimin e venave me variçe

Patatet do të ndihmojnë në shërimin efektiv dhe të lirë të kurorave të përflakur në shtëpi. Përveç një game të gjerë të vetive të dobishme, ky frut ndihmon në pastrimin e enëve të gjakut nga mpiksja e gjakut.

Në terapinë shtëpiake për venat me variçe, rekomandohet përdorimi i lëngut të patates, për të marrë të cilin duhet të qëroni 2 patate të mesme nga lëkura dhe sytë. Më pas, duke përdorur një shtrydhëse frutash e perimesh ose një rende me garzë, shtrydhni lëngun.

Lëreni lëngun që rezulton për 15-20 minuta në mënyrë që niseshteja të zhytet në fund. Merrni lëng patate çdo mëngjes në stomak bosh 25-30 minuta para ngrënies.

Pas marrjes së lëngut, duhet të merrni një pozicion horizontal të trupit për 20-25 minuta, pastaj mund të filloni mëngjesin. Kursi i një trajtimi të tillë është 10 ditë.

Rishikimi i videos më poshtë përshkruan në detaje metodat e trajtimit alternativ:

Mjetet juridike popullore për venat me variçe, sipas rishikimeve të njerëzve të vërtetë që kanë përjetuar efektin e tyre mbi veten e tyre, kanë efektin e dëshiruar vetëm me përdorim të rregullt dhe të zgjatur. Prandaj, për të hequr qafe venat e përflakur, duhet të jeni të durueshëm, dhe para se të përdorni këtë apo atë ilaç, së pari duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të shmangur rrezikun e zhvillimit të një reaksioni alergjik.

10.02.2022