Venat me variçe të legenit të vogël tek gratë

venat me variçe të legenit të vogël

Venat varikoze të legenit të vogël tek femrat zhvillohen kryesisht në moshën pjellore. Patologjia ndikon negativisht në gjendjen e mitrës dhe shtojcave, shkakton simptoma të pakëndshme dhe në raste të avancuara shkakton komplikime që ndikojnë negativisht në cilësinë e jetës së një gruaje të re. Sëmundja është e vështirë për t'u diagnostikuar, pasi shpesh shoqërohet me simptoma që zhvillohen me patologji të zakonshme gjinekologjike, si inflamacion në organet e sistemit gjenitourinar, çrregullime hormonale etj. , një ekzaminim i plotë gjinekologjik, por edhe një vlerësim i gjendjes dhe funksionimin e venave të legenit. Nëse dyshoni për venat me variçe të legenit të vogël dhe keni nevojë për diagnostikim me cilësi të lartë dhe kujdes mjekësor profesional, kontaktoni klinikën, ku specialistë me përvojë të kualifikuar do të ndihmojnë në identifikimin dhe trajtimin me sukses të një sëmundjeje kaq të rëndë.

Klasifikimi i venave me variçe të legenit të vogël

Variçet e venave të legenit janë një proces patologjik që shoqërohet me një dobësim të mureve venoze të organeve të legenit, i cili nga ana tjetër kontribuon në zhvillimin e ektazisë. Patologjia mund të zhvillohet në 2 forma:

 • venat me variçe të vulvës dhe perineumit;
 • sindromi i kongjestionit venoz.

Në shumicën e rasteve, të dyja këto forma shkaktojnë dhe mbështesin përparimin e njëra-tjetrës. Variçet e izoluara perineale dhe vulvare zhvillohen në sfondin e refluksit të gjakut përmes fistulës safenofemorale me dëmtim të njëkohshëm të venës së jashtme pudendale dhe hyrje të venës së madhe. Një patologji e tillë shpesh gjendet tek gratë shtatzëna dhe zhvillohet në sfondin e ngjeshjes së venës kava iliake dhe inferiore nga një fetus në rritje dhe një mitër në rritje.

Në varësi të natyrës së ashpërsisë së sëmundjes, dallohen 3 faza të zhvillimit të procesit patologjik:

 1. Së pari. Diametri i venave të zgjeruara nuk kalon 0, 5 cm, enët kanë një rrjedhë të përdredhur.
 2. Së dyti. Diametri i vazave të prekura rritet në 0, 6 - 1 cm. . Lezioni mund të jetë i natyrës totale ose të prekë enët parametrike, venat akrobiale miometriale dhe pleksusin ovarian.
 3. Së treti. Diametri i enëve të prekura kalon 1 cm, zhvillohen komplikime serioze.

Duke marrë parasysh natyrën e zhvillimit, RVMT mund të jetë e llojeve të mëposhtme:

 • fillore. Zhvillohet në sfondin e insuficiencës valvulare kongjenitale ose të fituar të venave ovariane. Faktorët provokues të zakonshëm të kësaj lloj patologjie: ndërlikimet gjatë shtatzënisë dhe lindjes, sforcimet e rënda fizike, përdorimi i barnave hormonale, etj.
 • E mesme. Zhvillohet në sfondin e sëmundjeve gjinekologjike progresive, si tumoret, endometrioza etj.

Shkaqet

Venat varikoze të legenit të vogël shpesh shfaqen për arsyet e mëposhtme:

 • Displasia e indit lidhor. Një gjendje kongjenitale e karakterizuar nga një rënie në përmbajtjen e disa llojeve të kolagjenit, e cila kontribuon në uljen e forcës së mureve të enëve të gjakut.
 • predispozicion trashëgues. Nëse një grua ka pasur raste të një sëmundjeje të tillë vaskulare në familjen e saj, ka shumë të ngjarë që, me një kombinim faktorësh negativë, ajo të përballet edhe me RVMT.
 • Inaktiviteti fizik. Për shkak të mungesës së aktivitetit fizik të nevojshëm për trupin dhe një stili jetese të ulur, rrjedhja venoze është e shqetësuar në legenin e vogël, gjë që nga ana tjetër shkakton zhvillimin e proceseve të ndenjura.
 • Shtatzënia. Ndërsa shtatzënia përparon, mitra gradualisht rritet në madhësi, duke shtrydhur indet përreth, duke përfshirë venat e pranishme, gjë që ndonjëherë çon në zhvillimin e venave me variçe.
 • Obeziteti. Me peshë të tepërt, ngarkesa në enët e legenit të vogël rritet ndjeshëm.
 • Venat varikoze të ekstremiteteve të poshtme dhe hemorroidet. VRVMT në këtë rast zhvillohet në sfondin e një lezioni sistemik të indit lidhës.
 • Çrregullim hormonal. Dështimi hormonal, në të cilin progesteroni prodhohet me tepricë në trupin e femrës, ka një efekt dobësues në tonin e venave të legenit të vogël, gjë që nga ana tjetër çon në zhvillimin e venave me variçe.

Gratë që:

 • abuzoni me zakone të këqija: alkool, duhan;
 • mos bëni një jetë intime dhe mos merrni orgazmë;
 • hasur në komplikime gjinekologjike gjatë shtatzënisë dhe lindjes;
 • iu nënshtrua një operacioni në zgavrën e barkut;
 • kanë lëndime serioze të legenit;
 • të detyruar t'i nënshtrohen terapisë zëvendësuese të hormoneve.

Simptomat

Shumë shpesh, venat me variçe të legenit të vogël nuk shkaktojnë simptoma të dyshimta. Për shumë vite, një grua mund të mos jetë në dijeni të sëmundjes së saj të rëndë. Në fazat e hershme, simptomat janë jo specifike, kështu që RVMT shpesh ngatërrohet me një lloj patologjie gjinekologjike, e cila ka një pamje të ngjashme klinike. Simptomat që duhet të alarmojnë dhe të bëhen shkak për një ekzaminim gjithëpërfshirës jo vetëm të organeve të sistemit riprodhues dhe urinar, por edhe të venave të legenit të vogël:

 • Dhimbje jo menstruale në pjesën e poshtme të barkut. Intensiteti i sindromës së dhimbjes varet nga shkalla e dëmtimit të venave dhe nga prevalenca e procesit patologjik. Në fazën më të hershme, dhimbja është e lehtë, mund të rrezatojë në pjesën e poshtme të shpinës, sakrum. Në rastet e avancuara, dhimbja është intensive, torturuese, që rrezaton në bark, perineum, në pjesën e poshtme të shpinës.
 • Sindroma e rëndë premenstruale. Gjendja e gruas përkeqësohet ndjeshëm në fazën e dytë të ciklit, gjatë menstruacioneve, dhimbje të forta, rritje të sasisë së shkarkimit dhe dismenorre janë të mundshme.
 • Dispareunia. Siklet dhe dhimbje mund të shqetësojnë drejtpërdrejt gjatë marrëdhënies seksuale dhe pas përfundimit të saj.
 • Probleme me urinimin. Shkuarja në tualet bëhet më e shpeshtë, kur një grua përpiqet të urinojë, ajo përjeton dhimbje dhe parehati.

Diagnoza e venave me variçe të legenit të vogël

Mjeku do të jetë në gjendje të bëjë një diagnozë paraprake edhe në fazën e studimit parësor, bazuar në ankesat e pacientit dhe praninë e shenjave të tilla karakteristike:

 • zgjerimi i venave sipërfaqësore në vulvë dhe perineum;
 • cianoza e mureve vaginale;
 • dhimbje gjatë palpimit të barkut.

Megjithatë, për të konfirmuar diagnozën e RVMT, një ekzaminim parësor dhe palpimi nuk do të mjaftojë. Prandaj, pacientit i jepet një referim për një ekzaminim gjithëpërfshirës diagnostik, duke përfshirë procedurat e mëposhtme:

 • Metoda e kombinuar e ultrazërit transabdominale dhe transvaginale. Bën të mundur identifikimin e patologjisë organike, duke përdorur hartën me Doppler me ngjyra për të zbuluar lokalizimin e procesit patologjik.
 • Dopplerografia. Lejon mjekun të vlerësojë gjendjen e sistemit vaskular dhe venoz të organeve MT.
 • Tomografia. Imazhe kompjuterike ose rezonancë magnetike me përdorimin e një agjenti kontrasti ju lejon të ekzaminoni në detaje venat, vendndodhjen e tyre dhe të shihni zonat e zgjerimit.
 • Flebografi ekstrauterine. Ju lejon të përcaktoni lokalizimin dhe prevalencën e procesit patologjik, të vlerësoni gjendjen e sistemeve valvulare, të zbuloni mpiksjen e gjakut.

Për qëllime të diagnozës diferenciale ose me përmbajtje të pamjaftueshme informacioni të metodave të mësipërme, ata përdorin laparoskopinë diagnostike.

Trajtimi i venave me variçe të legenit të vogël

Trajtimi i venave me variçe të legenit të vogël mund të jetë konservativ ose kirurgjik. Nëse nuk ka ndryshime të theksuara në venat dhe gjendja nuk kërcënon shëndetin e pacientit, përshkruhet terapi individuale me ilaçe, detyrat kryesore të së cilës janë përmirësimi i gjendjes së venave dhe eliminimi i simptomave të pakëndshme. Për këto qëllime, përdoren grupet e mëposhtme të barnave:

 • Venotonika. Mekanizmi i veprimit të tyre synon korrigjimin e çrregullimeve në qarkullimin venoz, i cili është shkaku kryesor i zhvillimit të venave me variçe. Venotonikat sistematike kontribuojnë në shërimin e enëve të gjakut në të gjithë trupin, pasi ato ndikojnë në sistemin venoz në tërësi.
 • Barnat që kanë një efekt hollues të gjakut. Ulni densitetin e gjakut, parandaloni formimin e mpiksjes së gjakut.
 • Barnat anti-inflamatore jo-steroide. Lehtësoni inflamacionin, eliminoni simptomat e pakëndshme.
 • Komplekset e vitaminave dhe mineraleve. Ndihmoni për të forcuar kreditë dhe për të zvogëluar brishtësinë e tyre.

Gjatë gjithë kursit të terapisë me ilaçe, mjekët këshillojnë veshjen e të brendshmeve kompresive, të cilat japin një efekt të ngjashëm me fashimin me një fashë elastike. Të brendshme të tilla ju lejojnë të shpërndani presionin e jashtëm në përputhje me karakteristikat fiziologjike të trupit të pacientit. Me veshje të rregullt, ndihmon në normalizimin e qarkullimit të gjakut, pa shkaktuar ndryshime në lëkurë dhe çrregullime metabolike lokale. Në mënyrë që të brendshmet me kompresim të sjellin përfitim maksimal, është e nevojshme të zgjidhni produktet së bashku me mjekun tuaj.

Nëse sëmundja është e avancuar dhe terapia konservative nuk është në gjendje të ndalojë përparimin e saj, mjeku, së bashku me pacientin, shqyrton opsionet për ndërhyrje kirurgjikale. Metodat moderne të kirurgjisë minimale invazive përfshijnë:

 • Sklerobtilimi. Thelbi i teknikës është futja e një sklerozanti në venat e prekura, i cili shkakton bllokim dhe resorbim të mëtejshëm të venave. Të gjitha manipulimet kryhen nën kontroll angiografik.
 • Embolizimi i venave ovariane. Kjo metodë kirurgjikale për trajtimin e VRVMT përfshin futjen e mbështjelljeve të embolizimit në një venë përmes një kateteri. Kjo ju lejon të bllokoni plotësisht rrjedhën e gjakut në venat e zgjeruara. Procedura kryhet nën kontroll angiografik.

Parandalimi

Parandalimi i RVMT përfshin respektimin e rregullave të tilla të thjeshta:

 • udhëheqni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe aktive;
 • hiqni dorë nga zakonet e këqija;
 • normalizimi i peshës;
 • me një mënyrë jetese të ulur, lidhni aktivitetin e moderuar fizik, terapinë ushtrimore;
 • përmirësimi i të ushqyerit duke diversifikuar dietën me fruta dhe perime të freskëta;
 • me një tendencë për venat me variçe të legenit të vogël, vishni të brendshme kompresuese, të zgjedhura së bashku me mjekun që merr pjesë;
 • nëse sëmundja shkaktohet nga një tendosje e tepruar fizike, është e nevojshme të përpiqeni t'i kufizoni ato në maksimum;
 • t'i nënshtrohen trajtimit hormonal nën mbikëqyrjen e rreptë të një mjeku;
 • për qëllime parandalimi, një herë në vit, i nënshtrohen një ekzaminimi mjekësor gjithëpërfshirës, i cili do të ndihmojë në identifikimin e çdo patologjie në fazat e hershme, shërimin në kohën e duhur dhe shmangien e komplikimeve.

Komplikimet

Rreziku i komplikimeve mund të minimizohet nëse sëmundja diagnostikohet në kohën e duhur dhe trajtohet menjëherë. Në mungesë të terapisë adekuate, zhvillohen pasoja të tilla të rrezikshme:

 • trombozë;
 • tromboembolizëm;
 • tromboflebiti.

Komplikime të tjera të zakonshme:

 • çrregullime hormonale;
 • gjakderdhje jofunksionale e mitrës;
 • proceset inflamatore kronike në organet e sistemit riprodhues dhe urinar;
 • infertilitetit.

Venat me variçe të legenit të vogël shpesh përkeqësohen tek gratë gjatë shtatzënisë, gjë që përbën një kërcënim serioz për shëndetin jo vetëm të nënës së ardhshme, por edhe të fëmijës së saj. Gratë me patologji vaskulare progresive kanë një shans të lartë për të lindur një fëmijë të parakohshëm me organe të brendshme nënpeshë dhe të pazhvilluar. Gjatë lindjes së fëmijëve me venat me variçe, mund të ndodhë dëmtimi i mureve të holluara të enëve të gjakut, i cili është i mbushur me gjakderdhje të bollshme, të pakontrolluar, e cila mund të jetë fatale. Prandaj, nëse një grua diagnostikohet me VRVMT gjatë shtatzënisë, mjeku do të këshillojë të përdorë një metodë kirurgjikale të lindjes - një seksion cezarian.

Kostoja e trajtimit të venave me variçe të legenit të vogël

Kostoja e trajtimit të venave me variçe të legenit të vogël për çdo pacient llogaritet individualisht. Faktorë të tillë si:

 • shkalla e neglizhencës dhe prevalenca e patologjisë;
 • prania e komplikimeve shoqëruese;
 • metoda më efektive e terapisë është konservatore ose kirurgjikale;
 • nevoja për terapi plotësuese.

Për të marrë informacion më të detajuar në lidhje me koston e trajtimit të venave me variçe të legenit, duhet të kontaktoni një specialist i cili do të përcaktojë fazën e sëmundjes dhe do të këshillojë për trajtimin.

11.02.2022