Trajtimi medikamentoz i venave me variçe të legenit dhe opsionet kirurgjikale

Venat me variçe të legenit të vogël kanë disa opsione trajtimi, shumë varet nga shkaku i sëmundjes dhe faza e zhvillimit të saj.

Venat varikoze të legenit të vogël diagnostikohen më shpesh tek ata njerëz që kalojnë shumë kohë në një pozicion, duke rezultuar në stazë të gjakut. Kjo sëmundje konsiderohet si sëmundja e modernitetit.

Shkaqet e sëmundjes dhe grupet e rrezikut

dhimbje në këmbë me venat me variçe të legenit

Ka disa arsye pse variçet shfaqen më shpesh. Kontribuoni në zhvillimin e sëmundjes:

 1. Sëmundjet vaskulare të etiologjive të ndryshme.
 2. Një rritje të presionit të gjakut.
 3. Infeksionet e legenit (përfshirë endometriozën).
 4. Venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme.
 5. Punë e vështirë që përfshin ngritjen e peshave.
 6. Ushqimi jo i duhur, puna e ulur etj.
 7. predispozicion trashëgues.

Venat me variçe shpesh zhvillohen në sfondin e një rënie të elasticitetit të enëve të gjakut, muret e tyre dobësohen dhe ndodhin keqfunksionime.

Ndryshimet hormonale në trup mund të çojnë edhe në ndryshime patologjike. Pra, gratë gjatë shtatzënisë shpesh përballen me një patologji të ngjashme. Gjithashtu në rrezik janë:

 • njerëzit me mbipeshë;
 • gratë në menopauzë;
 • personat me varësi ndaj alkoolit ose nikotinës;
 • gratë që kanë pasur lindje të vështira.

Një rol serioz luan faktori trashëgues, problemet me hormonet, mbitensioni sistematik dhe një mënyrë jetese e ulur. Alkooli dhe nikotina gjithashtu nuk kanë efektin më të mirë në gjendjen e enëve të gjakut, ato shkaktojnë spazmën e tyre, gjë që çon në zhvillimin e venave me variçe.

Më shpesh, patologjia diagnostikohet tek gratë, ajo zhvillohet në sfondin e shtatzënisë, lindjes, ndryshimeve në nivelet hormonale gjatë menopauzës. Për të provokuar shfaqjen e venave me variçe mund të:

 • Marrja e barnave hormonale.
 • Marrja e kontraceptivëve oralë.
 • Një rënie ose rritje e mprehtë e nivelit të estrogjenit në gjak.

Shpesh, problemet tek gratë diagnostikohen gjatë shtatzënisë, lindja e një fëmije përkeqëson rrjedhën e sëmundjes.

Tek meshkujt, sëmundja diagnostikohet më rrallë dhe zhvillohet kryesisht për arsyet e mëposhtme:

 • predispozicion trashëgues;
 • pune e veshtire;
 • kequshqyerja;
 • pasion i tepruar për peshëngritjen;
 • konsumimi i rregullt i pijeve alkoolike;
 • varësia nga nikotina dhe zakone të tjera të këqija.

Sëmundja mund të ketë edhe orientim profesional, por më shpesh venat me variçe zhvillohen pikërisht në sfondin e një stili jetese jo të shëndetshëm.

Simptomat e sëmundjes

Venat varikoze të legenit të vogël kanë simptoma të ndryshme, trajtimi i sëmundjes varet nga kjo. Meqenëse terapia synon kryesisht eliminimin e simptomave të pakëndshme, këto përfshijnë:

 1. Dhimbje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në zonën e legenit.
 2. Menstruacione të bollshme dhe të dhimbshme (te femrat).
 3. Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës, koksiksit ose barkut.
 4. Probleme me funksionin riprodhues.
 5. Impotenca ose disfunksioni erektil (tek meshkujt).
 6. Dhimbje ose parehati gjatë seksit.

Simptoma kryesore është dhimbja, ajo shqetëson në mënyrë të vazhdueshme ose shfaqet herë pas here. Sindroma e dhimbjes ka shkallë të ndryshme të ashpërsisë dhe gratë shqetësohen vetëm gjatë menstruacioneve, kur ndryshon sfondi hormonal.

Diagnostifikimi me ultratinguj për venat me variçe të legenit

Mungesa e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese të bartura nga gjaku mund të çojë në zhvillimin e infertilitetit ose impotencës, shpesh në sfondin e venave me variçe, zhvillohen hemorroide.

Nëse sëmundja po përparon në mënyrë aktive, atëherë një person mund të shqetësohet nga ndjesi të pakëndshme në formën e ndjesi shpimi gjilpërash në rajonin e mesit, barkun dhe këmbët. Kjo gjithashtu tregon se venat me variçe po përparojnë në mënyrë aktive dhe po shkaktojnë dëme në enët e ekstremiteteve të poshtme.

Tek burrat, në sfondin e venave me variçe të legenit të vogël, shpesh zhvillohet impotenca, funksioni erektil është i shqetësuar dhe ndjesi të pakëndshme shfaqen gjatë marrëdhënieve seksuale. Dhe te gratë, sëmundja mund të çojë në ndërprerje të rrjedhjes së gjakut në mitër dhe shtojca. Në këtë sfond, zhvillohet infertiliteti, mitra rritet në madhësi, shfaqen shenjat e para të endometriozës dhe sëmundjeve të tjera të sistemit riprodhues.

Klasifikimi sipas shkallës së sëmundjes

Variçet e legenit të vogël kanë vetëm 3 faza kryesore të zhvillimit, ashpërsia e shenjave dhe madhësia e ndryshimeve patologjike varen nga faza në të cilën ndodhet sëmundja.

Pra, fazat kryesore të zhvillimit të sëmundjes:

 1. së pari: anija zgjerohet në diametër, muret e saj bëhen më pak elastike dhe kalimi në venë i ngjan një tapash në pamje, për shkak të një rënie të elasticitetit;
 2. e dyta: anija në diametër zgjerohet në 10 mm, skajet e saj ulen, vërehet ektasia e pleksusit ovarian, shfaqen nyje dhe mbingarkesë;
 3. e treta: në diametër, hyrja në anije zgjerohet (më shumë se 10 mm), ekziston një probabilitet i lartë i trombozës, zhvillimi i ndryshimeve nekrotike në inde.

Venat varikoze të legenit të vogël të shkallës së 3-të nuk mund të trajtohen. Terapia me ilaçe në këtë rast nuk është në gjendje të eliminojë ndryshimet patologjike. Qëllimi i tij ju lejon vetëm të hiqni qafe disa simptoma të pakëndshme, të zvogëloni ashpërsinë e tyre.

Nëse vlerësojmë prognozën, atëherë është më e favorshme kur venat me variçe zbulohen në një fazë të hershme të zhvillimit. Në këtë rast, terapia tradicionale jo vetëm që mund të ngadalësojë ndjeshëm përparimin e sëmundjes, por edhe të eliminojë simptomat kryesore të saj.

Kur sëmundja ka kaluar në fazën e dytë të zhvillimit, trajtimi i saj synon ndalimin e ndryshimeve patologjike. Është e rëndësishme të parandaloni formimin e mpiksjes së gjakut dhe të parandaloni kalimin e venave me variçe në fazën përfundimtare të zhvillimit.

Nëse patologjia u zbulua në kohë, trajtimi i saj u krye nën mbikëqyrjen e një specialisti, pacienti ndoqi me kujdes rekomandimet e mjekut, atëherë sëmundja do të përparojë jashtëzakonisht ngadalë. Përparimi mund të ndalet, të ngadalësohet ndjeshëm dhe një person nuk do të përballet së shpejti me shenja të pakëndshme të venave me variçe. Por, nëse masat nuk merren në kohë, atëherë gjasat për komplikime janë të larta.

Metodat diagnostikuese

Sëmundja diagnostikohet me disa metoda, më së shpeshti kryhet:

 1. Ultratinguj i enëve të organeve të legenit.
 2. Ekografi e mitrës me shtojca (përmes zgavrës së barkut dhe transvaginalisht).
 3. Mbledhja e një anamneze (pyetja e pacientit për ankesa).
 4. MRI e organeve të legenit (kryhet rrallë për shkak të kostos së lartë të ekzaminimit).
 5. Dopplerografia (shpesh në lidhje me ultratinguj të organeve të legenit).

Ekografia me ultratinguj konsiderohet më informuese dhe e zakonshme, nëse kryhet së bashku me dopplerografinë, atëherë është e mundur të diagnostikoni me saktësi pacientin. Meqenëse ultratingulli Doppler ndihmon për të gjurmuar rrjedhjen e gjakut në organet e legenit.

Më rrallë, kryhet CT ose MRI e enëve të gjakut, pasi këto studime janë të shtrenjta. Por nëse është e nevojshme, mjeku mund të përshkruajë këto ekzaminime. Rezultatet e marra në fund të studimeve janë mjaft të mjaftueshme për të vendosur një diagnozë.

Por mjeku mund të dyshojë për praninë e venave me variçe te një pacient tashmë kur mbledh një anamnezë. Nëse vërehen shenja karakteristike të patologjisë, atëherë bëhet një diagnozë paraprake, ekzaminimet e mësipërme mund ta konfirmojnë atë.

Detyrat kryesore dhe pasqyra e përgjithshme e trajtimit

Trajtimi ka për qëllim vonimin e zhvillimit të ndryshimeve patologjike. Është e nevojshme të rritet elasticiteti i mureve të enëve të gjakut, për të shmangur trombozën. Kjo do të ndihmojë për të përballuar shenjat kryesore të patologjisë dhe për të shmangur komplikimet.

Trajtim konservativ

Përfshin marrjen e medikamenteve. Këto mund të jenë barna të spektrit të ndryshëm të veprimit. Më shpesh, mjekët përshkruajnë ilaçe venotonike, ato merren me gojë.

Doza e barnave përcaktohet individualisht, kursi i trajtimit është i gjatë. Ilaçe të ndryshme, duke përfshirë vitaminat, mund të rrisin efektin e barnave.

Dhe gjithashtu, nëse është e nevojshme, përshkruhen ilaçe anti-inflamatore, ato do të ndihmojnë në uljen e ashpërsisë së procesit inflamator (nëse ka).

Antispazmatikët janë të përshkruara për të zvogëluar dhimbjen.

Dieta dhe ushqimi

Nëse zbulohen venat me variçe të legenit të vogël, rekomandohet të refuzoni:

 1. Nga ushqimet me shumë yndyrë.
 2. nga produktet gjysëm të gatshme.
 3. Nga ushqimi i kripur dhe i tymosur.

Ushqimet e yndyrshme dhe të kripura shkaktojnë dëmin më të madh në sistemin vaskular. Kripa çon në akumulimin e lëngjeve në trup, duke rritur nivelin e presionit të gjakut në trup. Anijet vuajnë nga kjo, ato ngushtohen ndjeshëm, pastaj zgjerohen. Me venat me variçe, një ngarkesë e tillë mund të provokojë përparimin e sëmundjes.

Yndyra vendoset në muret e enës, çon në zhvillimin e aterosklerozës, zvogëlon lumenin e arterieve, çon në formimin e mpiksjes së gjakut.

Dieta duhet të diversifikohet:

 • produkte me fibra;
 • pije dhe ushqime me antioksidantë;
 • Produkte që ulin presionin e gjakut.

Dieta përfshin fruta të freskëta, produkte qumështi, mish pa dhjamë dhe peshk. Rekomandohet të shmangni ngrënien e tepërt dhe pijet me nivele të larta të kafeinës.

Kafeina i trajton përafërsisht enët, i zgjeron ato dhe më pas i ngushton ashpër - kjo çon në spazëm, rritje të ngarkesës. Si rezultat, arteriet nuk rezistojnë, venat me variçe fillojnë të përparojnë dhe rreziku i komplikimeve rritet.

Gjimnastikë, ushtrime të rekomanduara

ushtrime për venat me variçe

Aktivitetet sportive stimulojnë rrjedhjen e gjakut në organet e legenit. Për të normalizuar qarkullimin e gjakut, rekomandohet të kryhen ushtrime në të cilat këmbët janë në gjendje të zgjatur.

Mjekët këshillojnë të bëni:

 1. Biçikletë (kryeni lëvizje rrethore të këmbëve, të shtrira në shpinë).
 2. Gërshërë (ia vlen të shtrini këmbët dhe të bëni lëvizje të kryqëzuara me to, që të kujtojnë lëvizjet e gërshërëve).
 3. Ngritja e legenit lart (shtrirë në shpinë, ngrini këmbët drejt lart, hiqni legenin nga sipërfaqja).

Rezultate të mira janë vrapimi, ecja dhe ushtrimet në pishinë. Por është më mirë të refuzoni ushtrimet që synojnë stërvitjen e muskujve të barkut. Ata prishin qarkullimin e gjakut.

Ndërhyrja kirurgjikale

Kirurgjia konsiderohet si mjeti i fundit, operacionet kryhen vetëm nëse ka indikacione:

 • nëse trajtimi me ilaçe nuk solli rezultatin e dëshiruar;
 • nëse rreziku i komplikimeve është i lartë;
 • nëse variçet janë në fazën përfundimtare të zhvillimit.

Më shpesh, kryhet emboli arteriale, skleroza:

 1. Nëse flasim për emboli arteriale, atëherë ky është lidhja e tyre. Arteriet tërhiqen me pajisje të posaçme fiksuese, si rezultat i të cilave gjaku nuk rrjedh në to. Ndryshimet nekrotike natyrore fillojnë të ndalojnë zhvillimin e patologjisë.
 2. Skleroza është futja e një substance të veçantë në enë, e cila e ngjit atë së bashku dhe nuk lejon që gjaku të lëvizë nëpër arteriet e modifikuara. Kjo ndihmon për të shmangur ndryshimet patologjike.

Parandalimi i recidivave

Si masa parandaluese rekomandohen masat e mëposhtme:

 • bëni shëtitje të rregullta;
 • merrni ilaçe venotonike 2 herë në vit;
 • hani siç duhet dhe ushtroni;
 • ndaloni pirjen e alkoolit dhe pirjes së duhanit;
 • kryeni rregullisht ekzaminime parandaluese (vizitoni një mjek dhe bëni një skanim me ultratinguj;
 • shmangni tensionin nervor dhe situatat stresuese.

Është e nevojshme të udhëheqni një mënyrë jetese korrekte, të hani mirë, të vishni të brendshme kompresuese, të përdorni preparate speciale. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e përsëritjes së sëmundjes.

Kriteret për efektivitetin e trajtimit

Efektiviteti i terapisë varet drejtpërdrejt nga faza e zhvillimit të sëmundjes. Më efektive është një qasje e integruar për zgjidhjen e problemit. Është e nevojshme të rishikoni stilin e jetës, të bëni rregullime serioze në të, të hiqni dorë nga zakonet e këqija dhe të hani siç duhet, duke përjashtuar nga dieta ushqimet që mund të dëmtojnë enët e gjakut.

Variçet e legenit të vogël janë një gjendje patologjike që çon në pasoja të rënda. Nëse sëmundja nuk trajtohet, atëherë mund të përballeni me probleme serioze.

13.02.2022