Udhëzuesi i fundit për venat me variçe: nga simptomat te trajtimi

këmbët femërore pa shenja të venave me variçe

Në botë po zhvillohet një luftë e pashpallur.

Lufta kundër venave me variçe. Dhe shkon me shkallë të ndryshme suksesi.

Është e pamundur të llogaritet me saktësi numri i njerëzve me venat me variçe. Por studimet tregojnë se mbi 30% e femrave dhe pothuajse 20% e meshkujve vuajnë nga kjo sëmundje vaskulare.

Ndoshta ju jeni në mesin e tyre. Dhe mund të mos dini as për të.

Çfarë është venat me variçe dhe pse është e rrezikshme?

Sëmundja varikoze- ënjtje e venave të këmbëve, e cila ndodh kur valvulat venoze dobësohen dhe qarkullimi i gjakut është i shqetësuar. Ja si shkon.

Enët e shëndetshme pompojnë gjakun nga këmbët në zemër për shkak të punës së valvulave speciale që nuk lejojnë që gjaku të rrjedhë në këmbë nën ndikimin e gravitetit. Por ndonjëherë valvulat lirohen. Për shkak të kësaj, një pjesë e gjakut mbahet në vena dhe rrit presionin mbi to. Muret venoze zgjerohen dhe dëmtohen.

Enët e zmadhuara pompojnë gjakun më keq, kjo është arsyeja pse ai ngec. Pra, me kalimin e kohës, venat rriten gjithnjë e më shumë. Këmbët e njerëzve me venat me variçe ndonjëherë duken sikur janë të mbështjella me tunika nën lëkurë.

Variçet nuk janë vetëm siklet për shkak të pamjes së pahijshme të këmbëve, por edhe probleme më serioze. Ajo shoqërohet me shfaqjen e shumë simptomave të pakëndshme dhe komplikimeve të rrezikshme. Ne do të flasim për to në detaje pak më vonë.

Para së gjithash, le të kuptojmë se si ta identifikojmë sëmundjen, sepse për të fituar, duhet të njihni armikun tuaj me shikim.

Si të njohim venat me variçe - 5 simptomat kryesore të sëmundjes

Variçet shfaqen si shenja karakteristike. Ato shfaqen në fazën fillestare të sëmundjes dhe gradualisht shfaqen gjithnjë e më shpesh. Këtu është lista e tyre:

 1. Këmbët e lodhura në fund të ditës. Po, lodhja pas punës nuk është e pazakontë. Por nëse nuk kalon edhe pas pushimit, atëherë ky është një sinjal alarmi.
 2. konvulsione. Ngërçet e këmbëve nuk tregojnë gjithmonë probleme vaskulare. Nëse ato ndodhin rrallë dhe nuk ju shqetësojnë, atëherë nuk keni nevojë të shkoni te mjeku. Por konvulsionet që përsëriten rregullisht dhe shkaktojnë dhimbje janë një arsye për t'u konsultuar me një flebolog.
 3. Edemë e këmbëve. Këmbët e fryra duken të frikshme dhe shkaktojnë pak dhimbje. Edema jo gjithmonë tregon probleme me enët, por shpesh shfaqet me venat me variçe. Për shembull, kur shfaqen njëkohësisht me shenja të tjera të venave me variçe.
 4. Ndryshimi në ngjyrën e lëkurës. Me sëmundjet vaskulare, qarkullimi i gjakut është i shqetësuar, dhe për këtë arsye zona të caktuara të lëkurës në këmbë ndriçohen ose errësohen. Ky problem nuk mund të eliminohet me pomada të thjeshta.
 5. Rrjetat vaskulare. Një defekt i tillë kozmetik nuk është i njëjtë me venat me variçe. Modelet e enëve blu, vjollcë ose të kuqe në lëkurë ndodhin kur ato mbushen me gjak. Nëse gjaku vjen nga një venë e zmadhuar, atëherë problemi lidhet me variçet.

Jini të vetëdijshëm për simptomat e venave me variçe. Shumë njerëz nuk e trajtojnë sëmundjen në kohën e duhur, sepse nuk i dinë të gjitha simptomat e saj.

Ata mendojnë: "Vetëm se më janë lodhur këmbët pas punës, kjo është në rregull. Edema nuk dëmton, kështu që nuk duhet të shqetësoheni. "

Dhe ju duhet të shqetësoheni. Sa më shpejt të zbuloni simptomat e sëmundjes dhe të konsultoheni me një mjek, aq më i lehtë do të jetë trajtimi. Qytetarët vigjilentë do të marrin një dhuratë - mundësinë për të kuruar venat me variçe pa operacion dhe vizita të shpeshta te flebologu.

Ne e themi këtë jo vetëm për ta bërë jetën tuaj më të lehtë. Trajtimi në kohë do t'ju mbrojë nga rreziku vdekjeprurës.

ekzaminimi nga mjeku për venat me variçe të këmbëve

Kohëmatësi i "bombës" me variçe

Megjithëse simptomat e venave me variçe janë të pakëndshme, ato rrallë shkaktojnë shqetësime serioze. Nuk janë të rralla rastet kur njerëzit durojnë shenja sëmundjeje me vite dhe nuk shkojnë te mjeku.

A do të thotë kjo se nuk mund të trajtohet?

Fatkeqësisht jo. Venat varikoze po përparojnë vazhdimisht. Sëmundja zhvillohet me ritme të ndryshme, në varësi të karakteristikave të organizmit. Sidoqoftë, rezultati është gjithmonë i njëjtë - pa trajtim, gjendja e enëve në mënyrë të pashmangshme përkeqësohet.

Ja çfarë kërcënon.

Së pari, simptomat e sëmundjes shfaqen më shpesh. Nëse në fillim ënjtjet ju shqetësojnë vetëm disa herë në javë, tani ato ju mundojnë vazhdimisht. Kjo vlen edhe për ngërçet, lodhjen dhe simptoma të tjera.

Së dyti, variçet prishin ushqimin e indeve pranë venave të sëmura. Për shkak të kësaj, shfaqen plagë jo shëruese - ulçera trofike. Ato nuk do të largohen vetë dhe nëse nuk trajtohen mund të shkaktojnë gangrenë.

Së treti, për shkak të qarkullimit të dëmtuar të gjakut, mpiksjet e gjakut formohen në enët. Ato quhen mpiksje gjaku. Ata bllokojnë venat, gjë që e ndërlikon më tej qarkullimin e gjakut. Ndonjëherë mpiksjet e gjakut shkëputen dhe "ecin" nëpër sistemin e qarkullimit të gjakut, madje duke u futur në mushkëri, zemër dhe tru. Nëse i presin anijet atje, kjo mund të çojë në vdekje.

Siç mund ta shihni, në fillim venat me variçe nuk janë të rrezikshme, por si një bombë me një kohëmatës që funksionon. Nëse sëmundja nuk "neutralizohet", atëherë pacienti rrezikon jetën.

Sipas statistikave, 95% e njerëzve me venat me variçe zhvillojnë ulçera trofike dhe mpiksje gjaku.

Ne rekomandojmë fuqimisht të bëni një takim me një flebolog menjëherë pas zbulimit të shenjave të sëmundjes. Për t'u përgatitur për paraqitjen e tyre të mundshme, lexoni se çfarë shkakton probleme me enët e gjakut.

Kush merr "njollën e zezë" të variçeve

Nuk ka asnjë faktor të përbashkët që provokon venat me variçe. Në rrezik për sëmundjen janë njerëzit me simptomat e mëposhtme:

 • Trashëgimia. Nëse familjarët kanë pasur probleme me enët e gjakut, atëherë ka gjasa që t'i keni edhe ju. Asgjë nuk mund të bëhet për këtë. Monitoroni gjendjen e venave nëse keni dobësi kongjenitale të valvulave venoze.
 • Lëndimet dhe operacionet. Nëse i keni dëmtuar venat tuaja në një aksident, ose kirurgu i goditi ato gjatë operacionit, ato kanë më shumë gjasa të zgjerohen. Anijet e dëmtuara nuk i përballojnë mirë ngarkesat.
 • Pesha e tepërt. Më shumë peshë trupore do të thotë më shumë gjak. Sa më shumë gjak të qarkullojë në trup, aq më shumë ai shtyp në muret venoze.
 • Aktivitet i madh fizik. Për shembull, ky faktor ka të bëjë me peshëngritësit. Nëse ngrini rregullisht shtangë ose pesha të tjera, atëherë keni më shumë gjasa të zhvilloni venat me variçe.
 • Femër. Të gjitha studimet tregojnë se femrat kanë probleme vaskulare më shpesh se meshkujt. Për shembull, kjo lehtësohet nga çekuilibri hormonal dhe rritja e stresit në venat gjatë shtatzënisë.
 • Mosha. Me plakjen, i gjithë trupi dobësohet, duke përfshirë edhe muret venoze. Prandaj, në pleqëri, kufizoni ngarkesën në anije.
 • Mënyra e jetesës pasive. Nëse uleni në një vend për një kohë të gjatë dhe nuk lëvizni, atëherë qarkullimi i gjakut përkeqësohet. Ndodh stazë e gjakut. Presioni në muret venoze rritet, gjë që çon në zgjerimin e venave.

Rezulton se disa faktorë nuk mund të ndikohen, ndërsa të tjerët janë shumë të mundshëm. Në të fundit dhe hedhin të gjitha forcat.

Sa të rrezikshme janë venat me variçe pa trajtim?

Diagnoza e venave me variçe në këmbë

E dimë, kemi folur tashmë për ndërlikimet e kësaj sëmundjeje. Por duke qenë se kjo nuk ka të bëjë vetëm me shëndetin tuaj, por edhe me jetën, ne e përsërisim - pa trajtim, venat me variçe mund të çojnë në vdekje.

Çfarë ndodh nëse venat me variçe nuk trajtohen për disa javë?

Me shumë mundësi nuk ka asgjë për t'u shqetësuar. Në një kohë kaq të shkurtër, sëmundja nuk do të shkaktojë dëm. Pra, nuk është e nevojshme të filloni trajtimin në ditën kur shfaqen simptomat. Për shembull, nëse vëreni venat merimangë gjatë pushimeve, atëherë nuk keni nevojë ta ndërprisni atë dhe të shkoni në shtëpi. Vetëm sigurohuni që të vizitoni një mjek kur të keni kohë të lirë.

Edhe nëse kërkohet kirurgji, mos kini frikë. Duke përdorur metoda moderne, mjeku do t'ju çlirojë shpejt dhe pa dhimbje nga variçet.

Tani do t'i përshkruajmë këto procedura në detaje.

Metodat moderne të trajtimit të venave me variçe

Në të kaluarën, për të hequr qafe variçet, kryheshin operacione që linin shenja të dukshme në trup dhe mund të dëmtonin enët.

Por mjekësia nuk qëndron ende.

Tani flebologët përdorin metoda të trajtimit me trauma të ulëta, duke përfshirë:

 1. Koagulimi me laser endovazal. Është përshkruar për zgjerimin e venave deri në 10 mm. Ndihmon në trajtimin e ulcerave trofike dhe neoplazive vaskulare. Procedura zgjat jo më shumë se 40 minuta. Nuk lë shenja dhe nuk shkakton dhimbje.
 2. Skleroza me shkumë. Metoda përdoret për trajtimin e enëve të zgjeruara me 10 mm ose më shumë. Mjeku trajton venat e sëmura me shkumë të veçantë - kështu ai ngjit edhe enët e mëdha. Operacioni zgjat jo më shumë se 20 minuta. Është plotësisht i sigurt dhe pa dhimbje.
 3. Miniflebektomia. Procedura kryhet për trajtimin e venave me variçe dhe venave me diametër 10-18 mm. Ndihmon për të hequr qafe edemën dhe normalizon rrjedhjen e gjakut. Operacioni zgjat jo më shumë se një orë. Pas saj, mbetet vetëm një mavijosje, e cila zhduket në 2 javë.

Cili është trajtimi më i mirë për venat me variçe?

Ai që do të caktojë flebologu. Ai do të bëjë një diagnozë dhe do të zgjedhë një metodë trajtimi që do t'ju çlirojë shpejt nga enët e sëmura. Thjesht ndiqni udhëzimet e tij dhe prisni për shërim.

Produkte të dobishme kundër venave me variçe

Ushqime të shëndetshme për venat me variçe

Dieta mund të kërkohet për të parandaluar dhe ngadalësuar sëmundjet vaskulare. Nëse dëshironi të harroni venat me variçe - hani më pak miell dhe ushqime të yndyrshme. Ajo shton peshë. Siç e dini, mbipesha çon në rritjen e presionit në muret venoze.

Por cilat produkte janë të dobishme:

 • Vaj ulliri ose luledielli - përmbajnë vitaminë E. Përmirëson elasticitetin e enëve të gjakut dhe i ndihmon ato të përballojnë ngarkesa të rënda.
 • Arrat, rrush pa fara, ijet e trëndafilit - këto produkte përfshijnë vitaminën P, e cila forcon muret venoze.
 • Çdo perime dhe zarzavate - ato janë të pasura me fibra, vitamina dhe elementë gjurmë. Hani ato çdo ditë dhe enët e gjakut do të bëhen më të forta.

Gjithashtu rekomandojmë të pini të paktën 2 litra lëngje çdo ditë. Mund të përdorni ujë të thjeshtë, por lëngjet natyrale janë edhe më të mira. Ato hollojnë gjakun dhe zvogëlojnë mundësinë e mpiksjes së gjakut.

Nga ekzaminimi në shërim - si të kuroni venat me variçe

Ju vendosni të shihni një mjek. Dhe me të drejtë, nuk keni nevojë të vuani nga ngërçet e këmbëve, nga rrjetat vaskulare apo simptoma të tjera të venave me variçe.

Para së gjithash, duhet t'i nënshtroheni një diagnoze të venave me variçe nga një flebolog. Ai jo vetëm që do të ekzaminojë këmbët tuaja dhe do të ekzaminojë historinë tuaj mjekësore, por gjithashtu do të bëjë një ekografi të venave tuaja me variçe.

Ky studim ju lejon të shihni çdo pengesë për lëvizjen e gjakut në enët. Gjithashtu, mjeku do të vlerësojë punën e valvulave venoze. Pas kësaj, ai do të bëjë një diagnozë të saktë.

Vetëm trajtimi kompleks ndihmon për të hequr qafe venat me variçe. Për shembull, do t'ju përshkruhen çorape kompresioni, një dietë dhe këshilla për ndryshimet e stilit të jetesës. Në fazat e hershme të sëmundjes, operacioni zakonisht nuk është i nevojshëm.

Por nëse sëmundja ka shkuar shumë larg dhe venat janë shumë të dëmtuara, atëherë ndërhyrja kirurgjikale është e domosdoshme. Është mirë që metodat moderne të heqin qafe variçet shpejt dhe pa dhimbje.

Edhe pas operacionit, duhet të ndiqni me përpikëri udhëzimet e mjekut - të vishni çorape kompresioni, të ndiqni një dietë dhe të mos dëmtoni enët.

Mjekët do të kurojnë variçet shpejt pa plagë dhe dhimbje

Nëse vendosni të konsultoheni me një flebolog, ju rekomandojmë të kontaktoni një qendër mjekësore profesionale e specializuar në trajtimin e venave me variçe.

Flebologët janë të angazhuar jo vetëm në punë mjekësore, por edhe në kërkime. Specialistët po zhvillojnë shpikjet e tyre për të ndihmuar në trajtimin e venave me variçe. Artikujt e tyre publikohen rregullisht në revista shkencore.

Në klinikat profesionale përdoren vetëm pajisje moderne:

 • Sistemet e ultrazërit ndihmojnë për të studiuar enët e sëmura deri në detajet më të vogla dhe për të bërë një diagnozë.
 • Navigimi me ultratinguj rrit saktësinë e trajtimit të venave dhe parandalon dëmtimin e indeve të shëndetshme.

Mos vononi, kontaktoni specialistët sapo të vini re simptomat e para të variçeve në këmbë. Mos harroni se është shumë më e lehtë për të kuruar fazën fillestare sesa atë të avancuar.

14.02.2022