Si të trajtoni venat me variçe me mjete juridike popullore. Receta

këmbë të shëndetshme pas trajtimit të venave me variçe

Venat varikoze janë një sëmundje e enëve të gjakut, përkatësisht, venave që zgjerohen nga ngecja e gjakut dhe formojnë plekse nën lëkurë që i ngjajnë litarëve të nyjeve.

Sipas statistikave, çdo e treta grua është në rrezik për zhvillimin e venave me variçe në këmbët e saj.

Për seksin më të dobët, këmbët janë një atribut i bukurisë, dhe me një diagnozë të tillë, të gjitha planet shemben dhe jeta në tërësi ndryshon. Secili vendos vetë se si të merret me këtë sëmundje dhe çfarë të bëjë për të qenë efektiv dhe efikas.

Variçet janë një rritje e venave sipërfaqësore, ndodh me çrregullime metabolike dhe të qarkullimit të gjakut, shpesh ka një bllokim të nyjeve limfatike.

Sëmundja mund të prekë çdo pjesë të trupit, por më së shpeshti shfaqet në këmbë. Një pjesë mjaft e madhe e popullsisë vuan nga kjo sëmundje - deri në 20%, por më shpesh gratë vuajnë nga kjo sëmundje.

Shkaqet e sëmundjes

  • predispozicion trashëgues.
  • Muret kongjenitale të dobëta të enëve të gjakut dhe valvulave venoze.
  • Këmbë të sheshta, kapsllëk i shpeshtë, ngopje e tepruar, shtatzëni.
  • Puna që kërkon qëndrim të vazhdueshëm në këmbë, ose, anasjelltas, ulur, si dhe të shoqëruar me mbajtjen e ngarkesave të rënda.
  • Këpucë casual me taka të larta.

Ne trajtohemi në shtëpi

Kur shfaqet një sëmundje, gratë nuk mërziten më për shkak të shqetësimit, por për shkak të defekteve të tmerrshme kozmetike që shoqërojnë variçet.

Trajtimi me mjete juridike popullore jep rezultate të mira në fazat fillestare të sëmundjes. Simptomat karakterizohen nga kruajtje torturuese, rëndim, djegie dhe ënjtje të kyçeve të këmbës. Ka një dhimbje pulsuese dhe pas qëndrimit të zgjatur në këmbë ose ulur shfaqet një ndjenjë ngrohtësie. Në pjesën e poshtme të këmbës, lëkura trashet dhe errësohet. Nyjet e venave janë qartë të dukshme përmes lëkurës.

Shëruesit e konsiderojnë vajin e hudhrës si një ilaç shumë efektiv për sëmundjen dhe këshillojnë që të filloni trajtimin e variçeve me mjete popullore në shtëpi me këtë metodë të thjeshtë. Sipas rishikimeve, pas nja dy muajsh, venat "fshihen" edhe me një sëmundje të zgjatur.

hudhra

Prisni hudhrën. Sigurisht që duhet të jetë e bardhë, dhe jo me një lëvore të kaltërosh. Gjalpi merret dy herë më shumë se hudhra. Pomada që rezulton aplikohet në venat me nyje, këmba mbështillet me pergamenë, pastaj fiksohet me një fashë ose shall. Lëreni këtë kompresë gjatë natës. Në mëngjes vihen çorape të ngrohta në këmbët e lara. Trajtimi duhet të kryhet për të paktën 2-3 muaj.

Por garancia e suksesit në trajtimin e venave me variçe nuk janë vetëm mjetet juridike popullore, por edhe respektimi i njëkohshëm i dietës së duhur.

Para së gjithash, përjashtoni mishin e tymosur, salçiçet dhe ushqimet e konservuara nga menyja. Shmangni bananet, thjerrëzat, chokeberries dhe arrat, të cilat trasjnë gjakun.

domate jeshile

Në verë, sëmundja përkeqësohet, dhe këmbët dhembin edhe më shumë. Mundohuni të lidhni feta domate jeshile në pikat e dhimbshme gjatë natës dhe mbajeni deri në mëngjes. Kështu që rekomandohet të trajtohet për rreth një vit, kështu që në dimër mund të përdorni perime të pjekura, të cilat janë gjithmonë në shitje. Është e padëshirueshme për t'i ngrënë ato, por është mjaft e mundur t'i ngjitni ato në këmbët e lënduara.

zierje dehëse

Një tjetër ilaç popullor për trajtimin e venave me variçe janë konet e hopit. Kone të freskëta (verë) dhe të thata (dimër) krijojnë një gotë me ujë të valë për disa minuta. Pini gjithçka një orë para ngrënies. Për të rritur efektin, mund të bëni kompresa nga e njëjta zierje. Kjo metodë e trajtimit është e përshtatshme për fazën fillestare të sëmundjes. Zakonisht përmirësimi ndodh në 5-6 javë, nëse nuk e anashkaloni mjekimin.

Kalanchoe pinnate

Mund ta dalloni nga llojet e tjera të kësaj bime shtëpiake nga fëmijët që ndodhen përgjatë skajeve të gjetheve. Mbushni një kavanoz prej gjysmë litri me gjethe, hidhni alkool (70%) deri në qafë dhe qëndroni për 12 ditë, duke tundur përmbajtjen çdo ditë. Fërkoni këmbët tërësisht para se të shkoni në shtrat. Pas procedurës së parë, dhimbja do të largohet dhe ju mund të flini të qetë. Me një sëmundje të vjetër, trajtimi do të zgjasë të paktën 4 muaj.

Barërat e këqija të kopshtit vijnë në shpëtim

Një gjendje e dhimbshme, e pakëndshme dhe e rrezikshme që mund të çojë në mpiksjen e gjakut janë venat me variçe në këmbë. Trajtimi me mjete juridike popullore është ndoshta gjëja e parë që shumica e njerëzve i drejtohen. Çuditërisht, bimët që ne i konsiderojmë si barërat e këqija dhe po përpiqemi në çdo mënyrë të mundshme të heqin qafe praninë e tyre në parcelat personale mund të jenë gjithashtu të dobishme.

Pelin mbi qumësht të thartë

Pritini barishtet e copëtuara në qumësht të thartë (0, 5 l) derisa të formohet një përzierje e butë, vendoseni këtë "qull" në një leckë ose fashë, lidheni në këmbë. Përsëriteni procedurën për pesë ditë, pastaj pushoni për të njëjtën sasi. Trajtimi kryhet për një muaj. Përveç kësaj, duhet të hani pure molle.

Zierje e hithrës

Dy majë të mëdha bari derdhni një gotë me ujë të valë. Pas një ore, kullojeni me napë ose një sitë të imët. Ndani gotën në katër doza. Ky trajtim është i gjatë, mund të zgjasë një vit të tërë, por është i sigurt dhe efektiv. Mos harroni për ushqimet që duhen shmangur.

Kompresa me morra druri

Për trajtimin e venave me variçe me mjete juridike popullore, morrat e zakonshme dhe të kudogjendura të drurit janë të përshtatshme. Aplikoni barin në pikat e lënduara, duke mbuluar pjesën e sipërme me rodhe të freskët ose një gjethe lakre, duke hequr fillimisht damarët e trashë. Fashoni dhe mbajeni kompresën për rreth 30 minuta. Kryen të paktën katër procedura në ditë. Rezultati nuk do të vijë shpejt, por do të justifikojë durimin tuaj. Për disa, lehtësimi vjen brenda një muaji, të tjerët marrin gjashtë muaj ose më shumë.

Është e rëndësishme të mos qetësoheni në rezultatet e para dhe të vazhdoni të trajtoheni deri në zhdukjen e plotë të venave me variçe. Nga rruga, bari mund të thahet për dimër, dhe më pas ta avullojë.

Trajtimi në shtëpi dhe parandalimi i sëmundjeve

Trajtimi i venave me variçe në shtëpi me mjekësi tradicionale kërkon kohë. Ju vetë do të duhet të përgatisni ilaçin, ta aplikoni atë, duke ndjekur udhëzimet e recetës. Asnjëherë mos përdorni përbërës të rrezikshëm si arrëmyshk, i cili mund të shkaktojë helmim në mbidozë.

Mos prisni që lehtësimi të vijë menjëherë dhe mos e ndërprisni trajtimin në gjysmë të rrugës. Është e rëndësishme të njihni jo vetëm metodat se si të kuroni variçet në shtëpi, por edhe si ta shmangni atë krejtësisht. Rekomandohet të pini rregullisht zierje të hithrës dhe të hani mollë, mundësisht jeshile. Këmbët e lodhura në mbrëmje bëjnë banja me lule nenexhiku dhe bli.

Kur uleni, harroni pozicionin "këmbë për këmbë", mos i vendosni këmbët poshtë vetes.

Sa herë që është e mundur, përpiquni t'i mbani këmbët lart. Lani këmbët në ujë të freskët me kripë. Në ujë mund të shtoni kamomil, sherebelë, kalendula.

Vishni këpucë të rehatshme pa taka të larta (lartësia e përshtatshme e thembra është 5 cm ose më pak). Lëvizni më shumë!

16.02.2022