Venat me variçe e legenit — simptomat dhe trajtimin e grave

Venat me variçe të vogël, legen i grave është shkaktuar nga fenomeni i prapambetur zbaticë e gjakut përmes të vezoreve Vjenë që dalin në sfondin e compression e enëve të gjakut.

Duke filluar nga mekanizmi i zhvillimit të sëmundjeve të konsiderohet shtatzënisë, dhe që është vërejtur në këtë periudhë të ndryshimeve hormonale dhe me rritje të presionit të mitrës në enët e legenit.

Kjo është e dukshme varicosity e gjatë dhe intensive dhimbje në bark, zakonisht ndodhin pas rregullt të rënda tendosje fizike, ose para menstruacioneve.

Arsyet

Varicose veins of small pelvis in women1

Pse nuk është e venat me variçe e legenit, dhe çfarë është ajo? Në të shumtën e rasteve sëmundja është diagnostikuar në femra dhe më shpesh kjo sëmundje gjendet në pacientët e moshës 25 deri 45 vjeçare.

Shumë shpesh, këto pacientëve të parë të përpiqet të vetë-kuruar venat me variçe mjete popullore që aplikojnë pa një takim dhe konsultimin e një specialisti që mund të çojë në padëshiruar efekte anësore, kështu që ju ende keni për të shkuar te mjeku.

Faktorët provokuar zhvillimin e kësaj sëmundjeje përfshijnë:

 1. Mënyrë jetese i ulur.
 2. Nuk e realizueshme ushtrim.
 3. Problemet e natyrës hormonale.
 4. Inflamator sëmundje të organeve të legenit.
 5. Anomalitë kongjenitale të mureve të enëve të gjakut — mungesën e zhvillimit, dobësi.
 6. Probleme të natyrës seksuale anorgasmia, dhimbje dhe parehati gjatë marrëdhënieve seksuale, kanë një origjinë psikologjike, shpesh praktikohet coitus interruptus.

Venat me variçe e legenit është shumë e ngjashme me gjendjen e venat me variçe në këmbë. Në të dyja rastet, vuajnë përforcimeve në venat që ndihmojnë gjakun në zemër. Të shqetësuar funksionin e përforcimeve për të parandaluar mbrapa rrjedhjen e gjakut. Kur valvulat janë shkatërruar në venat, gjakut të ngjeshur të ndodh. Venat që mbushin me gjak, të zgjeruar dhe forcuar edhe më e ngjeshur. E legenit venoz ngjeshur sindromi zhvillon kryesisht pranë mitrës, tubave fallopiane, vulva dhe madje edhe vagina.

Simptomat e venat me variçe e legenit

Prania e venat me variçe të legenit të vogël në gratë mund të tregojnë një numër të simptomeve. Më të rëndësishme prej tyre janë të djallit të shkaktojë dhimbje të barkut, zonën e legenit, shpesh ato janë dhënë në më të ulët mbrapa, ose në bigëzim. Edhe gruaja mund të shqetësojë mukozës shkarkimit në bollshme formë të organeve gjenitale, veçanërisht në gjysmën e dytë të fazës së ciklit menstrual.

Përveç kësaj kryesore, ka edhe të tjera po aq të rëndësishme simptomat varicosity të vogël të organeve të legenit te femrat:

 1. Dysmenorrhea. Pamja e dhimbje gjatë menstruacioneve.
 2. Në disa raste, të dëmtuar funksionin e riprodhimit.
 3. Dhimbje përhapjes së për zonën e kryqe dhe më të ulët mbrapa dhe në ijë e zonës.
 4. Një prekshme rrjedhën e ashtuquajtura para menstruacioneve sindroma.
 5. E dhimbshme të krizës (si rezultat i vuajtjes emocionale, stres, lodhje fizike, hypothermia).
 6. Fenomeni i dyspareunia (dis pamjen, ndjenjë e rehatshme në sferën e vulva ose vaginë, si gjatë marrëdhënieve seksuale në fund).
 7. Shkaktimin e dhimbjes në bark pas një ndërprerje të gjatë ngarkesa (të dyja, statike dhe dinamike).

Të ballafaquar me këto simptoma, ju duhet menjëherë të kontaktoni me një specialist. Si kjo sëmundje mund të ketë të shumta të pakëndshme pasojat:

Varicose veins of small pelvis in women2
 • të dëmtuar veprimtarisë së sistemit riprodhues;
 • varicosity mund të jetë një contraindication të natyror të lindjes së fëmijës;
 • një ndjenjë e ankth dhe nervozizëm;
 • ekziston frika e marrëdhënieve seksuale.

Ajo është gjithashtu me vlerë duke vënë në dukje se mbi simptomat mund të jetë e shprehur ndryshe (më të dobët apo më të fortë), disa gra janë të gjitha shenjat e sëmundjeve, dhe dikush ka 1-2 të tyre.

Diagnostics

Për diagnozë e saktë, gruaja do t'i nënshtrohet një të plotë një anketë gjithëpërfshirëse.

Kur pacienti ankohet për dhimbje që ndodh për të paqarta arsyet, mjeku i parë identifikon të gjithë faktorët që kanë shkaktuar dhimbje. Inspekton këmbët e pacientit. Kështu që është e mundur për të zbuluar pamjen e varicosity. Në raste të veçanta një konsultim me një enëve të gjakut mjeku.

Metodat e diagnostikimit:

 1. Laparoscopy. Të zbulojë varicosity në fushën e vezoreve.
 2. Ultratinguj të sistemit venoz E studimit lejon të shihni venat.
 3. Dopplerography. Zbulon uljen e shpejtësisë së systoles në damarët e mitrës dhe vezoreve.
 4. Selektive auricularia. Më të saktë të studimit. Është kryer nga injektimi i kundërt nëpërmjet femoral dhe subclavian venat.
 5. Kompjuteri tomography. Ju lejon të përjashtojë patologji, për të identifikuar venat me variçe në mitër dhe vezore, të tregojnë ato në ekran.

Përdorimi i metodave të tilla lejon për të përcaktuar më saktësisht simptomat e sëmundjes.

Varicose veins of small pelvis in women3

Gradë

Për standardizimin e diagnostikimit dhe të përpiqet të diferencuar qasje të trajtimit të A. E. Volkov klasifikuar varicosity e venave të legenit të vogël, varësisht nga diametri i dilated enëve dhe lokalizimi i venoz ectasias.

Ka 3 gradë nga kjo sëmundje:

 • 1 shkallë — diametër venat deri në 5 mm (çdo venoz rrjet të vogël, legen), "tapash-formë" kursin e anijes;
 • 2 shkallë — diametër venat 6-10 mm në total lloji varicosity;
 • 3 shkallë — diametër venat >10 mm në total lloji BP lloj parametrului lokalizimi.

Varësisht nga ashpërsia e patologjike proces në legen është e mundur që të përdorin terapi konservative dhe ndërhyrjeve kirurgjikale.

Trajtimin e venat me variçe e legenit

Nëse një grua është diagnostikuar me venat me variçe të vogël, legen, trajtimi është synonte të arrinte objektivat si më poshtë:

 1. Ndërprerja e kundërt rrjedhjen e gjakut nëpër venat e vezoreve.
 2. Normalizimit venoz ton, përmirësimin e furnizimit me gjak të indeve.
 3. Simptomat e tërheqjes: dhimbje, gjakderdhje dhe kështu me radhë.

Terapia VRMT përfshin dy komponentë kryesorë:

 1. Një kurs i medikamenteve gjatë përkeqësimin.
 2. Përdorimi i vazhdueshëm i fizioterapisë për të parandaluar përsëritjen.

Në varicose sëmundjen e venave të legenit 1 ose 2 gradë, në përgjithësi përdoret konservatore metodat e trajtimit ( jo-specifike anti-inflamator droga, fizioterapia). Trajtimi konservativ i sindroma e venoz të plotë të gjakut të legenit simptoma, përfshirë edhe normalizimin e kushteve të punës dhe pjesën tjetër, me përjashtim të konsiderueshme tendosje fizike dhe të zgjatur qëndrimit në një pozitë të drejtë.

Është e kuptueshme që edhe trajtimi më i mirë nuk e lejon për të krejtësisht të kuruar varicosity e venave të legenit. Por, megjithatë, trajtimin e duhur lejon për të hequr qafe pjesën më të madhe të manifestime klinike dhe të përmirësojë ndjeshëm gjendjen e pacientit.

Trajtimi konservativ

Për shkak të brendshme të vendit të prekur venat, me gojë medikamente të caktuara, të përdorni venoz gels dhe kremrat nuk është e mundur. Aplikoni mjetet e mëposhtme:

 1. Diosmin për të eliminuar rritur elasticitetin e enëve të gjakut, reduktimin e tyre pėrshkueshmėrisė, për të parandaluar thyerje;
 2. Ekstrakt nga kali gështenjë për lehtësimin e ënjtje dhe inflamacion;
 3. Troxerutin – për të përmirësuar dalje e gjakut nga dëmtuar enët e gjakut, rritja e venë tonicity, të zvogëlojë ënjtje dhe inflamacion;
 4. Vitamina C për të forcuar muret e enëve të gjakut.

Ekspertët rekomandojnë kombinimi i ilaçeve me terapi fizike dhe të veshur me veçantë compression të brendshme. Një veçanti nevojën për compression lind gjatë shtatzënisë.

Operacioni

Operacioni është një masë e jashtëzakonshme e cila është zbatuar kur sëmundja është shumë e lënë pas dore dhe ka një predispozicion për të BP venat. Ndërhyrje kirurgjikale është zgjedhur në varësi të vendndodhjen e madh të shkeljeve, si dhe rregullon procedurat e tilla:

 • ligation e vezoreve venë;
 • ligation gjenitale venë (shpesh në bashkëpunim me miniphlebectomy bigëzim);
 • operacioni Troyanov-Trendelenburg (crossectomy) në rast të lëndimit edhe venat e ulët gjymtyrë.

Në rast të nevojës për ndërhyrje kirurgjikale zgjedhja e përshtatshme e veprimeve është shumë individuale, si të gjitha varen nga vendndodhja e varicosity.

Ushtrime

Terapi fizike për varicosity të vogël, legen përbëhet nga këto ushtrime:

 1. Nga një pozicion në këmbë, këmbë me këmbët paralele, të rritet në gishtat e këmbëve dhe poshtë. Përsëriteni deri në 30 herë.
 2. Nga një pozicion në këmbë, këmbë të kombinuara, përveç këmbëve. Të rritet në çorape dhe të bien deri në 30 herë.
 3. Qëndroni drejt, ngrini këmbë larg, përputhet me çorape. Në majë të gishtave deri në 30 herë.
 4. Për të bërë një "biçikletë" dhe "thupër", duke shikuar të plotë straightening e këmbëve.

Ushtrimet mund të bëhet kudo. Në qoftë se ju dëshironi, ju mund të zëvendësojnë, shtoni ose të merrni ndonjë ushtrim, më e rëndësishmja, për të siguruar që trupi nuk i overexert. Ushtrimi terapia duhet të jetë e kombinuar me të veshur compression hosiery.

Parandalimi

Ndiqni gjithashtu një pak të thjeshtë rekomandimet që jo vetëm do të shërbejë si parandalimin BRUMT, por do të përmirësojë kushtet e Përgjithshme të trupit:

 1. Të veshur të veçanta mjekësore stockings.
 2. Kalojnë çdo ditë ushtrime të frymëmarrjes.
 3. Të marrë një kontrast dush, me theks të veçantë në kofshë, perineum, të barkut.
 4. Ndërsa ulur ose në këmbë në punë, të marrë pushimet, të ecin për 5-10 minuta çdo 1-2 orë.
 5. Të shtoni në dietën më shumë perime që përmbajnë fibra dhe perime të naftës. Për të shmangur djegëse, të kripura dhe ushqime që mund të shkaktojnë kapsllëk.

Si pasojë

Më të shpeshta komplikimet e kësaj sëmundje janë:

 • sëmundjet e mitrës dhe appendages inflamator;
 • sëmundjet e fshikëzës;
 • mitrës gjakderdhje.

Në kushtet e dëmtuar venoz daljeve, ekziston një rrezik i thrombosis e venave të legenit. Por shpeshtësia e tilla komplikacione nuk kalon 3-5%.

12.02.2018