Heqja e venave për venat me variçe

Kirurgji për heqjen e venave për venat me variçe

Terapia konservative do të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të venave me variçe. Teknikat minimale invazive, terapia me lazer ose kirurgjia klasike do ta shpëtojnë atë. Një rikthim pas operacionit nuk do të ndodhë nëse i kushtoni vëmendje parandalimit dhe ndiqni këshillat e mjekut.

Venat me variçe është një patologji në të cilën ndodh hollimi i mureve venoze. Një sëmundje e bezdisshme është e vështirë për t'u trajtuar në mënyrë konservative. Sapo një venë zgjerohet të paktën një herë, ajo nuk do të kthehet kurrë në madhësinë e saj të mëparshme. Terapia konservative ndihmon në forcimin e enëve venoze dhe pengon zhvillimin e komplikimeve.

Në format e rënda të sëmundjes, kur përdorimi i të brendshmeve kompresuese, terapia alternative dhe medikamentoze pushon së ndihmuari, ata përdorin trajtimin radikal të venave me variçe - heqjen e venave.

Kirurgji për heqjen e venave me variçe në këmbë

Shqetësimi i tepërt i rrjedhjes së gjakut, prania e mpiksjes së gjakut dhe kërcënimi i ndarjes së tyre, enët venoze me lumen të zgjeruar dhe shtrat dredha-dredha, venat e fryra janë indikacione për flebektomi (kirurgji).

Llojet e funksionimit

Venat hiqen duke përdorur kirurgji tradicionale ose teknika minimale invazive.

Kirurgjia klasike kryhet nën anestezi të përgjithshme. Gjatë operacionit, kirurgu heq venën e madhe safene. Në këtë rast, mjeku duhet të heqë të gjitha degët e tij. Një operacion i kryer në mënyrë të papastër çon në rikthim.

Për të hequr venat e prekura, kirurgu bën prerje të thella. Plagët mbeten në vendin e tyre. Periudha postoperative është mjaft e gjatë, pacientit i duhet shumë kohë për t'u rikuperuar.

Teknikat minimale invazive, madje edhe me një rrjet të gjerë venoz në këmbë, bëjnë të mundur kalimin me një numër minimal prerjesh të vogla. Rezultatet e këtyre trajtimeve janë po aq efektive sa ato të kirurgjisë konvencionale.

Trajtimi me metoda minimale invazive kryhet në baza ambulatore. Gjatë kryerjes së tyre, pacientit nuk merr anestezi të përgjithshme (përdoret anestezi lokale ose spinale). Duke qenë i vetëdijshëm, ai nuk përjeton dhimbje dhe parehati, toleron lehtësisht heqjen e venave.

Falë prerjeve të vogla, përdorimit të instrumenteve atraumatike dhe qepjeve ultra të holla, qepjet nuk shkaktojnë cikatrice. Ato janë praktikisht të padukshme në këmbë. Mënyra e jetesës së një personi në periudhën pas operacionit mbetet e njëjtë si para operacionit. Ai është në gjendje të ngrihet në këmbë dhe të ecë. Lirohet në ditën e dytë pas procedurës.

Miniflebektomia

Miniflebektomia është një metodë minimale invazive, në të cilën lëkura nuk pritet, por bëhen punksione të vogla në të. Kjo procedurë është e mirë sepse:

  1. I sigurt dhe më pak traumatik. Pas zbatimit të tij, nuk ka mbetur asnjë defekt kozmetik. Punksionet e vogla shërohen shpejt pa lënë gjurmë.
  2. Ajo kryhet nën anestezi lokale. Ky anestezi është i mjaftueshëm që pacientët të mos përjetojnë dhimbje gjatë heqjes së venave.
  3. Kryhet mbi baza ambulatore. Pas heqjes së venave në ekstremitetet e poshtme, pacientët kthehen menjëherë në aktivitetet e tyre të përditshme.

Endokirurgjia

Mjekët trajtojnë me sukses venat e këmbëve duke përdorur një metodë të teknologjisë së lartë - kirurgji endoskopike. Venat e prekura hiqen duke përdorur një endoskop kirurgjik. Një instrument optik ju lejon të ndani vendin e prerjes dhe zonën e heqjes së anijes së dëmtuar.

Duke kryer procedurën, kirurgu nuk e pret lëkurën. Ai bën një birë të vogël në epitel, përmes së cilës hiqet ena venoze. Gjatë procedurës, indet e buta praktikisht nuk lëndohen. Pacientët e tolerojnë lehtësisht dhe nuk qëndrojnë gjatë në spital.

zhveshje e shkurtër

Me këtë metodë të heqjes së venave, ndërhyrja kirurgjikale në lezione është minimale. Pas kryerjes së një skanimi të venave dupleks, mjeku heq vetëm pjesën e prekur të anijes. Indet e shëndetshme nuk preken. Kirurgu, duke kryer zhveshjen, përdor një endoskop. Kjo i lejon atij të shohë zonat e prekura të venave, të prekë pak indet e buta afër dhe të shmangë gabimet.

Rehabilitimi

Pas kryerjes së flebektomisë, mjekët i japin secilit pacient rekomandime të personalizuara. Në të njëjtën kohë, ata marrin parasysh shkallën e zhvillimit të sëmundjes dhe ndërhyrjen kirurgjikale, praninë e komplikimeve, karakteristikat e moshës dhe gjendjen e përgjithshme të pacientit.

Për lehtësimin e dhimbjeve pas operacionit dhe trombozës, përshkruhen medikamente të përshtatshme. Menjëherë pas operacionit, pacientit i vihet të brendshme kompresioni, të cilat nuk i hiqen për 3 ditë. Në të ardhmen, ajo vishet për 2 muaj gjatë ditës.

Pyesni mjekun tuaj - cilat janë getat më të mira të kompresimit për të zgjedhur për venat me variçe pas operacionit (produktet ndryshojnë në nivelin e ngjeshjes). Ato do t'ju ndihmojnë të shmangni rikthimet në periudhën pas operacionit.

Për të shmangur komplikimet, në javën e parë e gjysmë, pacientëve u ndalohet ngarkimi i tepërt i enëve të këmbëve. Mos shkoni në sauna dhe palestër, bëni edukim fizik dhe gjimnastikë. Procedurat e ujit fillojnë të merren pas heqjes së qepjeve, mund të ngasni një biçikletë 6 muaj pas operacionit.

Në të ardhmen, pacientët duhet të respektojnë masat parandaluese. Falë tyre, do të jetë e mundur të shmanget një rikthim. Aktiviteti fizik i moderuar ndihmon në rivendosjen e rrjedhjes së gjakut në vena. Pacientët këshillohen të bëjnë shëtitje të qeta, të notojnë, të bëjnë masazhe të lehta dhe ushtrime terapeutike, të shtrijnë këmbët, të bëjnë joga dhe gjimnastikë në ujë.

Trajtimi me laser i venave me variçe

Për të kryer procedurën, përdoret një udhëzues i dritës radiale. Instrumenti futet në venë, duke bërë një birë të vogël në lëkurë. Sapo udhëzuesi i dritës arrin fokusin, lazeri fillon të lëshojë rrezatim termik. Ena venoze nën ndikimin e saj mbyllet dhe rrjedha e gjakut bie.

Vena e ngjitur zëvendësohet nga indi lidhor, i cili gradualisht zgjidhet. Në të njëjtën kohë, qarkullimi i gjakut nuk vuan (gjaku rishpërndahet përmes enëve të shëndetshme). Indet e afërta nuk kanë mungesë të lëndëve ushqyese. Rrjedha e sapokrijuar e gjakut u siguron atyre ushqim të plotë.

Kohëzgjatja e trajtimit me lazer është 40 minuta. Procedura është pa dhimbje. Pacientët pas saj largohen nga klinika vetë. Ata menjëherë mund të merren me biznesin që kërkon praninë e tyre.

Koagulimi me lazer endovasal (EVLK)

Procedura kryhet me skanim të vazhdueshëm me ultratinguj të mureve të enëve venoze. Nën veprimin e rrezatimit lazer, lumeni i zgjeruar patologjikisht mbyllet. Vena nuk hiqet, ajo do të trashet dhe do të zgjidhet pas një kohe. Duke përdorur një lazer, ato nuk e dëmtojnë lëkurën, nuk lënë defekte kozmetike në të. EVLT përdoret për të trajtuar pacientët me ndryshime serioze trofike në lëkurë.

Skleroterapia

Me skleroterapi, muret e venave me zgjerim të tepruar të lumenit trajtohen me një ilaç që mund të ngjitë enët së bashku. Pas futjes së një ilaçi sklerozues, ndodh zhdukja dhe ngjitja e mureve venoze. Tromboza nuk formohet.

Skleroterapia kryhet pa anestezi. Pas saj, nuk ka plagë dhe plagë. Në një procedurë hiqen të gjitha zonat që sëmundja ka arritur të prekë.

skleroterapi për heqjen e venave me variçe

Si të kuroni venat me variçe pa operacion

Për trajtimin e venave me variçe pa kirurgji, përdoret skleroterapia, lazeri dhe terapi komplekse konservatore, e cila mund të ndalojë përparimin e sëmundjes. Është e pamundur të kurohen plotësisht venat me variçe pa operacion.

Trajtimi konservativ është efektiv për venat me variçe të hershme. I përshkruhet pacientëve të cilët, për shkak të moshës ose sëmundjeve shoqëruese, operacioni është kundërindikuar. Trajtimi i venave me variçe gjatë shtatzënisë është i mundur vetëm në mënyra konservative.

Metodat konservatore përfshijnë trajtimin e venave me variçe me shushunja dhe mjete juridike popullore, terapi me ilaçe dhe kompresion, masazh dhe ushtrime terapeutike, dietë.

Venat varikoze të pakomplikuara trajtohen me komprimim elastik. Një fashë elastike aplikohet në gjymtyrët e poshtme. Të brendshmet me kompresim në këtë rast janë një alternativë e shkëlqyer për fashat. Është shumë më komode për t'u veshur. Çorapet, çorapet dhe getat ndryshojnë në nivelin e ngjeshjes. Zgjedhja e tyre varet nga rrjedha dhe faza e sëmundjes.

Format fillestare të sëmundjes trajtohen duke përdorur preparate të ndryshme për variçet për përdorim lokal dhe të brendshëm. Për të eliminuar venat me variçe, përshkruhen venotonikë dhe hollues gjaku. Falë tyre, ata heqin qafe edemën, ngërçet dhe sindromat e dhimbjes.

Për secilin pacient, flebologu harton një regjim trajtimi personal. Ai përshkruan barnat e nevojshme, cakton dozën e tyre dhe përcakton kohëzgjatjen e trajtimit.

Një flebolog përshkruan të dy ilaçet e jashtme për venat me variçe (xhel, pomadë, kremra) dhe tableta.

Mos u dekurajoni nëse kirurgu vaskular insiston në operacion. Operacionet minimale invazive do t'ju shpëtojnë nga venat me variçe. Do të rifitoni një ecje të lehtë.

18.02.2022