Pomada efektive dhe të lira për venat me variçe

aplikimi i një xheli për trajtimin e venave me variçe

Venat varikoze është një sëmundje që kërkon terapi me ndihmën e agjentëve të jashtëm. Në botën e farmaceutikës sot ekzistojnë një sërë pomadash me efekte venotonike, venoprotektive, anti-inflamatore.

Shumë njerëz që vuajnë nga sëmundja e venave nuk duan të paguajnë tepër, duke preferuar të zgjedhin një pomadë të lirë dhe efektive për venat me variçe, duke kombinuar të gjithë spektrin e veprimeve të mundshme.

Para se të blini dhe përdorni kremra, është më mirë të krahasoni udhëzimet për përdorim, çmimet, rishikimet dhe analogët. Cilin ilaç është më mirë të zgjidhni midis shumëllojshmërisë aktuale të kremrave dhe pomadave? Le ta kuptojmë.

Çfarë janë venat me variçe

Variçet janë një sëmundje që manifestohet me ndryshime në vena dhe shkelje të funksionalitetit të tyre. Me venat me variçe, venat bëhen më të gjera, më të gjata dhe sakulare. Valvulat nuk mbyllen plotësisht, për shkak të së cilës gjaku pushon të qarkullojë normalisht, "ngec". Shumë shpesh, formohen konvolucione dhe nyje. Më shpesh, venat me variçe prekin këmbët.

Venat varikoze mund të dallohen nga simptomat:

 • dhimbje në këmbë. Gjatë lëvizjes, dhimbja mund të përshkruhet si pulsuese, në gjendje të relaksuar - si thyerje;
 • rrjetë cianotike, njolla, ënjtje, nyje shfaqen në lëkurë. Venat mund të dalin mbi sipërfaqen e lëkurës. Ashpërsia varet nga stadi i sëmundjes;
 • ndjenja e rëndimit, veçanërisht pas stërvitjes së zgjatur;
 • konvulsionet janë të mundshme.

Kur përdoren agjentët e jashtëm?

Fillimisht duhet thënë se variçet janë sëmundje dhe duhet të trajtohen nën mbikëqyrjen mjekësore. Nëse vërtet dëshironi të hiqni qafe këtë sëmundje, atëherë kujdesuni për veten në simptomat e para, vizitoni një flebolog. Ai do t'ju përshkruajë barnat e nevojshme, ndër të cilat do të ketë një pomadë ose krem. Ju lutemi vini re se efekti i një ilaçi të jashtëm mund të shihet vetëm në 1-2 faza. Pomadë për venat me variçe në këmbë përdoret për të stimuluar tonin vaskular, për të lehtësuar ndjenjat e lodhjes, dhimbjen.

Një ilaç i jashtëm për venat me variçe duhet të zgjidhet individualisht. Para se të aplikoni ilaçin në të gjithë sipërfaqen e prekur, përhapni vetëm një zonë të vogël të lëkurës. Nëse pas 5-10 minutash lëkura ruan pamjen e mëparshme dhe nuk ka ndjesi të pakëndshme, atëherë produkti lejohet të përdoret. Kur zgjidhni vajin më të mirë për venat me variçe në këmbë, mbani mend se edhe ilaçet më efektive dhe të shtrenjta kanë kundërindikacione. Midis tyre:

 • dermatit, psoriasis;
 • mbindjeshmëria e lëkurës;
 • ulçera trofike të hapura;
 • Pomada për venat me variçe gjatë shtatzënisë dhe laktacionit gjithashtu mund të ndalohet. Merrni një ilaç të tillë në këtë rast vetëm pasi të konsultoheni me një mjek.

Para se të përdorni një krem ose pomadë, lexoni udhëzimet. Nëse asnjë nga kundërindikacionet nuk vlen për ju, ilaçi mund të përdoret. Pomada ose kremi duhet të fërkohen siç duhet ose duhet bërë një kompresë (aplikojeni në një shtresë të trashë, mbështilleni me një film).

Një ilaç efektiv për venat me variçe është tinktura e gështenjës së kalit. Exulin dhe exicin të përfshira në përbërje reduktojnë koagulimin e gjakut dhe zvogëlojnë përshkueshmërinë e mureve. Kjo lejon që gjaku të lëvizë më lirshëm nëpër vena.

Xhel, pomadë, krem për venat me variçe në këmbë: cili është më i mirë?

aplikimi i xhelit në këmbë për trajtimin e venave me variçe

Farmakologjia moderne ofron shumë mjete të jashtme për trajtimin e venave me variçe.

Të gjitha mjetet juridike për venat me variçe ndahen në tre lloje:

 1. xhel;
 2. krem;
 3. pomadat.

Xheli është më i lehtë, përthithet sa më shpejt që të jetë e mundur, ka një efekt ftohës. Kjo është arsyeja pse shumë preferojnë këtë lloj mjeti. Tekstura e kremit është pak më e dendur, por edhe koha e përthithjes së tij është e shkurtër. Pomadat gjithashtu kanë një strukturë të yndyrshme, duke formuar një lloj filmi në lëkurë. Besohet se ky film ndihmon që substancat aktive të depërtojnë shpejt në inde.

Ilaçet për sëmundjet venoze ndahen në llojet e mëposhtme:

 • heparina;
 • droga anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs);
 • flebotonika.

Marrja e rregullt e arrëmyshkut do të përmirësojë elasticitetin e enëve të gjakut.

Preparatet e heparinës

Në kërkim të një vaji për venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme, pa ndryshim do të hasni në një sërë ilaçesh të bazuara në heparin. Kjo substancë parandalon mpiksjen e gjakut, duke parandaluar kështu formimin e mpiksjes së gjakut dhe ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në venat e sëmura.

Hollon gjakun dhe lehtëson simptomat e variçeve dhe çajit të hibiscusit.

Agjentë jo-steroidalë anti-inflamatorë lokalë

Përgatitjet e këtij lloji nevojiten për të hequr qafe dhimbjen, për të hequr inflamacionin e nyjeve venoze. Kur zgjidhni një xhel për venat me variçe në këmbë, kushtojini vëmendje emrave jo vetëm të markave të njohura, por edhe atyre më buxhetore.

Vaji i arrës do të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e dhimbjeve në këmbë me venat me variçe.

Flebotonika

Kjo kategori e preparateve të jashtme ka një efekt tonik në enët, duke favorizuar një dalje më të mirë të gjakut.

Një grup masash për venat me variçe

Mos mendoni se përdorimi i një ilaçi të jashtëm mund t'ju shpëtojë plotësisht nga një sëmundje. Venat me variçe duhet të trajtohen në mënyrë gjithëpërfshirëse. Në trajtimin e venave me variçe, veprimet e mëposhtme do t'ju ndihmojnë gjithashtu:

 • mbani një ekuilibër të punës dhe kohës së lirë. Behu aktiv;
 • shikoni peshën tuaj;
 • përdorni çorape kompresioni;
 • bëni gjimnastikë speciale, terapi ushtrimore;
 • hani siç duhet;
 • shkoni për një masazh kullimi.

Në fazat fillestare të sëmundjes, presoterapia është një procedurë efektive. Ajri nën presion vepron në zonën e venave, duke rivendosur qarkullimin e shëndetshëm të gjakut, duke forcuar muret e enëve të gjakut.

Vetëm trajtimi sistematik dhe i gjithanshëm i venave me variçe do të japë rezultate. Pomadat dhe agjentët e tjerë aktualë janë një shtesë e mirë për terapinë, por jo e vetmja zgjidhje.

Kujdesuni për veten dhe jini të shëndetshëm!

19.02.2022