Venat me variçe te meshkujt

Në mënyrë domethënëse më rrallë se tek gratë, venat me variçe zhvillohen tek burrat. Kryesisht shfaqja e sëmundjes provokohet nga një predispozitë trashëgimore. Faktorët fillestarë për shfaqjen e patologjisë konsiderohen sforcimi i tepërt fizik dhe abuzimi me pijet që përmbajnë alkool.

mjeku ekzaminon këmbët mashkullore me venat me variçe

Shkaqet e venave me variçe te meshkujt

Faktorët e mëposhtëm mund të provokojnë venat me variçe te meshkujt:

 • aktivitet i fortë fizik;
 • aktiviteti i punës, që përfshin një qëndrim të gjatë në një pozicion në këmbë;
 • zakone të këqija;
 • mënyrë jetese pasive;
 • viskozitet i lartë i gjakut;
 • sëmundjet e sistemit kardiovaskular;
 • pesha e tepërt e trupit;
 • duke ngrënë një sasi të madhe të produkteve të mishit.

Simptomat në varësi të vendndodhjes

Manifestimet e patologjisë së këmbëve varen nga faza

rrjeti vaskular me venat me variçe te meshkujt

Në fazat fillestare të zhvillimit, shfaqen simptomat e mëposhtme të venave me variçe te meshkujt:

 • rëndim në ekstremitetet e poshtme;
 • ënjtje që zhduket pas gjumit;
 • shkelje e ndjeshmërisë së lëkurës;
 • shfaqja e rrjetit vaskular.

Nëse shkaqet e venave me variçe te meshkujt nuk sqarohen dhe terapia e kërkuar nuk është kryer, sëmundja përparon. Në fazat e avancuara, pacientët përjetojnë simptomat e mëposhtme:

 • sindroma e dhimbjes në ekstremitetet e poshtme;
 • ënjtje e rëndë që nuk largohet pas gjumit;
 • dermatiti me variçe;
 • zgjerim dhe deformim i dukshëm i venave;
 • errësim i lëkurës.

Varikocela

Sëmundja është një zgjerim i venave të pleksusit pampiniform të kordonit spermatik. Ka shenjat e mëposhtme të venave me variçe te meshkujt:

 • asimetria e skrotumit;
 • sindroma e dhimbjes, e cila rritet gjatë ereksionit dhe lëvizjes;
 • prania e formacioneve në formë rrushi në vena, të cilat zbulohen me palpim.

Hemorroidet tek meshkujt

Tregoni simptomat e mëposhtme:

 • sindromi i dhimbjes në rektum;
 • djegie;
 • prolapsi i hemorroideve.

Venat me variçe të sistemit të tretjes

Kryesisht kjo sëmundje e venave të ezofagut zhvillohet si pasojë e sëmundjeve hepatike. Në këtë rast, pacientët ankohen për simptomat e mëposhtme:

 • shfaqja e një gungë prapa sternumit;
 • vështirësi në gëlltitje;
 • urth;
 • belching me një shije të thartë;
 • errësimi i feces.

Masat diagnostike

Diagnoza me ultratinguj e venave me variçe te meshkujt

Nëse një burrë vëren zgjerimin e venave në këmbët e tij, është e rëndësishme që menjëherë të kontaktoni një institucion mjekësor.

Në takim, mjeku pyet pacientin se sa kohë më parë u shfaqën simptomat e padëshiruara, dhe gjithashtu shtron pyetje shtesë që do të ndihmojnë në identifikimin e shkaqeve të sëmundjes.

Më pas, mjeku vazhdon me një ekzaminim vizual dhe palpim të zonave të prekura. Si përfundim, diagnoza e pacientit dërgohet në ekzaminime të tilla si:

 • dopplerografia;
 • procedura me ultratinguj;
 • flebografia.

Si po shkon trajtimi?

Terapia konservative

Nëse ënjtja e venave është zbuluar në fazat fillestare, trajtimi i venave me variçe kryhet me ndihmën e medikamenteve që kanë një efekt venotonik. Falë ilaçeve të tilla, është e mundur të ngushtohet lumeni, të rivendoset funksioni i mbylljes së valvulës, të normalizohet qarkullimi i gjakut dhe të zvogëlohet densiteti i tij. Nëse venat në këmbët e burrave fryhen fort dhe venat me variçe ndërlikohen nga prania e mpiksjes së gjakut, përshkruhen agjentë antitrombocitar që lejojnë që mpiksja e gjakut të shpërndahet. Droga të përdorura kryesisht, të cilat përfshijnë një përbërës aktiv të quajtur heparin.

Produkti i saktë farmaceutik dhe kohëzgjatja e përdorimit të tij mund të përshkruhet vetëm nga një specialist i cili merr parasysh fazën e rrjedhës së sëmundjes dhe karakteristikat individuale të trupit të pacientit.

Ndërhyrja kirurgjikale

Shenjat fillestare të venave me variçe te meshkujt shpesh kalojnë pa u vënë re, kështu që përfaqësuesit e seksit më të fortë shkojnë në spital tashmë në një situatë ku venat e mëdha dhe të fryra në këmbë dhe këmbë janë të dukshme. Në këtë rast, terapia konservative praktikisht nuk ka asnjë efekt në rezultatin pozitiv të trajtimit dhe kërkohet ndërhyrje kirurgjikale. Metodat e mëposhtme minimalisht invazive konsiderohen më efektive:

 • Koagulimi me lazer i enëve të gjakut. Në procesin e manipulimit, një rreze lazer vepron në murin e venës, e cila ndihmon në heqjen e stazës së gjakut.
 • Flebektomia. Kirurgu heq zonën e venës së zgjeruar.
 • Skleroterapia. Një substancë e veçantë injektohet në venën e prekur, e cila e ngjit enën së bashku.

Mjetet juridike popullore

Nëse të rinjtë diagnostikohen me fazën fillestare të sëmundjes, lejohet të drejtohet në ndihmën e recetave të shëruesve. Megjithatë, mjekët tërheqin vëmendjen e pacientëve për faktin se mjetet juridike popullore mund të përdoren vetëm pas konsultimit me një specialist dhe në kombinim me metodat tradicionale të trajtimit. Recetat më të njohura nga njerëzit:

 • Kalanchoe. Gjethet e bimës grimcohen dhe u shtohet vodka. Dërgojeni në një vend të errët dhe të ngrohtë për 2 javë. Pas përgatitjes, agjenti fërkohet në lëkurën e ekstremiteteve të poshtme 2 herë në ditë. Kohëzgjatja e një terapie të tillë është të paktën 3 muaj.
 • I dashur. Produkti aplikohet në zonën ku dalin venat, pas së cilës ato mbështillen me polietileni sipër dhe fiksohen me një fashë. Në ditën e parë, kompresa lihet për 2 orë, në të dytën - për 3. Më pas lejohet të aplikohet gjatë gjithë natës. Trajtimi rekomandohet për 3 javë.
 • Lakra. Rrihet një gjethe e perimeve, njëra anë lyhet me vaj vegjetal dhe aplikohet në venat e përflakur në bark ose në pjesë të tjera të trupit. Pjesa e sipërme fiksohet me një fashë dhe lihet për një ditë. Mundësisht, kërkohen 30 manipulime të tilla.

Pse janë të rrezikshme venat me variçe?

tromboza e ekstremiteteve të poshtme me venat me variçe te meshkujt

Një sëmundje që prek venat e ekstremiteteve të poshtme mund të shkaktojë pasojat e mëposhtme:

 • gjakderdhje;
 • tromboza e enëve venoze sipërfaqësore;
 • flebotromboza e venave të thella.

Komplikacioni më i rrezikshëm i venave me variçe është embolia pulmonare. Ndodh për shkak të bllokimit të arteries së mushkërive nga një tromb, i cili del nga muret venoze.

Mjekët besojnë se varikocela është një sëmundje e padëmshme. Potencia nuk vuan me të. Sidoqoftë, në situata të jashtëzakonshme, sëmundja mund të provokojë pasoja të tilla:

 • çrregullime të spermatogjenezës;
 • infertilitetit.

Për sa i përket hemorroideve, shfaqja e komplikimeve të tilla nuk përjashtohet:

gjakderdhja e venave të ezofagut me venat me variçe te meshkujt
 • gjakderdhje nga hemorroidet;
 • infeksion, i cili çon në një proces inflamator;
 • tromboza ose nekroza e hemorroideve.

Enët tepër të zgjeruara në ezofag mund të shkaktojnë gjakderdhje kërcënuese për jetën.

Nëse flasim për variçet e ezofagut tek pjesa mashkullore e popullatës, pasoja më e rëndë e mjekut është zhvillimi i gjakderdhjes prej tyre.

Edhe gjakderdhja e vogël, por sistematike shkakton anemi.

Nuk përjashtohet mundësia e gjakderdhjes së shumtë, e cila mund të provokojë humbje akute të gjakut. Kjo gjendje shpesh përfundon me vdekje.

Parandalimi

Për të parandaluar një sëmundje të tillë si venat me variçe të meshkujve, pacientët do të duhet të ndalojnë pirjen e alkoolit dhe pirjen e duhanit. Është e rëndësishme të zvogëloni ngarkesën në ekstremitetet e poshtme, duke përfshirë ngritjen e objekteve të rënda, qëndrimin në këmbë për një kohë të gjatë, sportet e fuqisë. Pavarësisht këtij rregulli, aktiviteti fizik duhet të jetë ende i pranishëm. Mjekët rekomandojnë të bëni shëtitje të rregullta në ajër të pastër, të vizitoni pishinën. E rëndësishme është zbatimi i kulturës fizike terapeutike. Një grup ushtrimesh duhet së pari të pajtohet me një specialist.

Nëse aktiviteti specifik i një burri përfshin punë të ulur, duhet të ngriheni dhe të shtriheni herë pas here, të qëndroni në mënyrë alternative në thembra dhe gishtërinj, gjë që do të ndihmojë në rivendosjen e qarkullimit të dëmtuar të gjakut. Kur një person është i predispozuar për venat me variçe, është e nevojshme që në mënyrë sistematike të merren ilaçe venotonike për parandalim. Nëse shfaqen simptoma të venave me variçe, është e rëndësishme të mos e shtyni vizitën në spital. Një vizitë në kohë te mjeku do t'ju lejojë të diagnostikoni sëmundjen dhe të kryeni terapinë e saj, gjë që do të bëjë të mundur shmangien e zhvillimit të komplikimeve.

21.02.2022