Trajtim i shpejtë dhe efektiv i venave me variçe me mjekësi alternative

Rëndësia e venave me variçe është jashtëzakonisht e lartë: çdo grua e tretë dhe çdo i katërti burrë vuan nga kjo sëmundje. Variçet mund të trajtohen me metoda të ndryshme (medikamente, ngjeshje elastike, metoda kirurgjikale), por trajtimi i variçeve në shtëpi është tradicionalisht më i popullarizuari, veçanërisht në fazat e hershme të sëmundjes.

Mjete për përdorim lokal

Mjetet juridike popullore për venat me variçe

Mjekësia tradicionale ka shumë mjete për të kuruar venat me variçe, për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve të saj, për të lehtësuar simptoma të tilla të pakëndshme si lodhja në këmbë, kruajtje dhe dhimbje. Përbërësit më të zakonshëm nga të cilët përgatiten mjetet juridike popullore për venat me variçe për përdorim të jashtëm përfshijnë:

 • gështenjë kali;
 • jargavan;
 • arrëmyshk;
 • domate jeshile;
 • Mustaqe të arta;
 • kalankoe;
 • aloe;
 • qepë dhe lëkura qepë;
 • vajra bimore (ulliri, liri, susam);
 • vajra esencialë (selvi, limon, livando, barbarozë);
 • produkte bletësh (mjaltë, propolis, subpestile);
 • banjot terpentine;
 • tretësirë jodi;
 • Uthull molle;
 • kripë deti;
 • sapun lavanderi.

Këta agjentë mund të përdoren si monoterapi ose të kombinohen në mënyra të ndryshme. Për të hequr qafe shenjat e venave me variçe me ndihmën e mjeteve juridike popullore, duhet të njiheni me recetat më të zakonshme për përgatitjen e tyre.

Arrëmyshk

Arrëmyshku me venat me variçe ka një efekt venotonik, i bën enët elastike, përmirëson mikroqarkullimin në inde.

Për të përdorur arrëmyshk për venat me variçe në këmbë, duhet të përzieni 5 pika vaj arrëmyshk me 10 ml farë liri, susam ose vaj tjetër vegjetal.

Me këtë përzierje, ju mund të fërkoni lëkurën e këmbëve në drejtim nga këmbët në ijë.

rrjetë jodi

Zgjidhjet e jodit kanë veti të fuqishme antibakteriale dhe antiseptike, përmirësojnë mikroqarkullimin në inde. Mund të kuroni venat me variçe në fazat e hershme duke aplikuar një rrjetë jodi.

Para se të aplikoni rrjetën e jodit, është e nevojshme të ngrohni lëkurën, për shembull, me uthull molle. Më pas, një rrjetë me madhësi qelize 1 cm me 1 cm aplikohet me tretësirë jodi duke përdorur një shtupë pambuku Vija e rrjetës nuk duhet të jetë e hapur, por nuk duhet të jetë kafe e errët. Vizatoni një rrjet të tillë duhet të jetë jo më shumë se 3 herë në javë. Kursi i trajtimit me rrjetë jodi nuk duhet të kalojë 3 muaj.

Kalanchoe

Kalanchoe për trajtimin e venave me variçe

Kalanchoe rritet në pragjet e dritareve në shumicën e shtëpive.

Kalanchoe nga venat me variçe përdoret në formën e një tinkture të përgatitur sipas kësaj recete:

 • Gjethet e Kalanchoe priten, lahen dhe priten imët;
 • dy lugë gjelle Kalanchoe të copëtuar derdhen me 1 gotë alkool ose vodka, vendosen të futen në një vend të errët;
 • pas 10 ditësh, tinktura filtrohet.

Tinktura është e nevojshme për të fërkuar lëkurën e këmbëve me venat me variçe në mënyrë që të normalizohet qarkullimi venoz i gjakut, të zvogëlohet dhimbjet dhe të përmirësohet trofizmi i indeve të këmbës.

Kjo procedurë kryhet para gjumit çdo ditë për 3 muaj.

Tinkturë aloe

Mund të trajtoni venat me variçe me tretësirë aloe. Para se të përgatisni tinkturën sipas recetës, duhet të përgatisni gjethet. Gjethet e freskëta të aloes nuk kanë një veti aktive rigjeneruese, kështu që ato duhet të aktivizohen.

Kjo bëhet duke ngrirë gjethet e aloe për 1-2 ditë. Pas kësaj, gjethet priten imët dhe mbushni gjysmën e enës me to. Më pas ena mbushet deri në majë me vodka. Këmbëngulni aloe për 7 ditë në një vend të errët, duke e tundur çdo të dytën ditë. Tinktura e aloe verës mund të fërkojë lëkurën e këmbëve me kruajtje dhe ënjtje.

Vaj esencial

Për trajtimin e venave me variçe, është e dobishme të përdorni vajra esencialë (livando, selvi, barbarozë, limon, trëndafil, kopër). Vaji esencial për venat me variçe mund të përdoret për:

 • masazh;
 • Përgatitja e përzierjeve për kompresa;
 • Vann.

Për të përgatitur një zgjidhje për një kompresë ose masazh, përdoret një recetë e thjeshtë: vajit vegjetal (fara liri, susam, ulliri) i shtohen 10-15 pika vaj esencial. Vajrat esencialë mund të lubrifikojnë hemorroidet.

Sapun lavanderi për venat me variçe

Mund të trajtoni venat me variçe me sapun lavanderi, i cili përmban substanca që përshpejtojnë shërimin e plagëve, forcojnë muret e kapilarëve dhe reduktojnë ënjtjen dhe kruajtjen.

Një tinkturë për locione përgatitet nga sapuni i rrobave sipas recetës:

 • Sapun lavanderi (pa zbardhues) grijeni në një rende të imët;
 • 10 tableta aspirine (të grimcuara në pluhur);
 • 250 ml vodka.

Hidhni aspirinë me vodka dhe lëreni për dy ditë që të injektohet. Shtoni sapunin e rrobave në tretësirën që rezulton, shpërndajeni dhe kullojeni. Përdoreni si locion në enët dhe nyjet e dukshme me variçe në fund të ditës së punës.

Aplikimi i produkteve të bletëve

produkte bletësh për venat me variçe

Mjalti ka një aftësi të mirë rigjeneruese dhe ushqyese. Ka shumë receta për përgatitjen e pomadave, kremrave, infuzioneve, tinkturave, të cilat përfshijnë mjaltin.

 1. Sipas njërës prej këtyre recetave, mund të përgatisni një vaj efektiv për venat me variçe dhe ulcerat varikoze: 6 lugë gjelle. lugë mjaltë të përziera me 2 lugë gjelle. lugë gjelle gjalpë derisa të jetë e qetë, aplikojeni në zonat e përflakur të këmbëve ose defektet e lëkurës.
 2. Ju mund të kuroni ulcerat varikoze dhe të lehtësoni kruajtjen me tretësirë të propolisit. Propolisi përmban shumë rrëshira bimore dhe enzima të pështymës së bletës. Ka një efekt të mirë shërues të plagëve, prandaj përdoret me sukses në trajtimin e manifestimeve të lëkurës të venave me variçe.
 3. Për përdorim të jashtëm, përdoret një tretësirë alkoolike e propolisit, e përgatitur sipas një recete të thjeshtë: derdhni 80 g propolis në 300 ml alkool ose vodka, tapë dhe vendoseni në një vend të errët për 2 javë. Përzierja duhet të tundet çdo ditë. Pas insistimit, agjenti filtrohet dhe përdoret si kremra për venat me variçe, ekzemë, dermatit.
 4. Mund të shpëtoni nga dhimbjet në këmbë me venat me variçe nga ngordhja e bletës. Për ta bërë këtë, përgatisni një pomadë nga subdestilence. Bleta e ngordhur duhet të bluhet, merrni 4 lugë gjelle. lugë subpestilence, të përziera me vaj vegjetal të ngrohur (ulliri, susam, liri), lihen për 3 ditë në një vend të freskët. Përdoret për fërkimin e këmbëve të lënduara. Para përdorimit, vaji duhet të ngrohet.

domate jeshile

Domatet jeshile priten në gjysmë dhe aplikohen me një prerje në një venë të zgjeruar ose një nyje mbi të. Kur në këtë vend shfaqet një ndjesi djegieje, domatja hiqet dhe lëkura lahet me ujë të ftohtë. Procedura përsëritet edhe 3 herë.

Trajtimi i venave me variçe me domate jeshile konsiderohet efektiv nëse pas disa javësh të një procedure të tillë ditore, variçet dhe nyjet zbehen dhe pakësohen.

Tinkturë jargavani

Tinktura e alkoolit e jargavanit lehtëson ënjtjen në këmbë dhe zvogëlon dhimbjen dhe kruajtjen. Lulet e jargavanit mblidhen, vendosen në një kavanoz të pastër, shtypen, derdhen me vodka ose alkool. Tinktura e jargavanit injektohet për 10 ditë. Dy herë në ditë, një tretësirë me lule jargavani fërkohet në një këmbë të lënduar.

Banja me terpentinë për venat me variçe

Banjat me terpentinë të verdhë do të ndihmojnë në heqjen e venave me variçe. Banja duhet të jetë e ngrohtë, por jo e nxehtë. Ju duhet të bëni një banjë terpentine, duke u zhytur në të deri në gjysmën e trupit. Pas një banjë terpentine, këshillohet që të shtriheni për rreth një orë. Një kurs prej 10-12 procedurash të banjove me terpentinë të verdhë jep një efekt venotonik të vazhdueshëm.

Kripë deti

Kompresat me kripë deti lehtësojnë dhimbjet e këmbëve me variçe dhe kanë një efekt forcues vaskular. Kripa e detit (100 g) shpërndahet në 1 litër ujë në një gjendje të ngurtë. Në këtë tretësirë kripe, lecka laget dhe këmbët e lënduara mbështillen përreth. Mbajeni në këmbë për 30-40 minuta, më pas hiqeni, lani kripën me ujë të freskët dhe aplikoni kremra venotonic. Ju mund të përdorni kripë guri në vend të kripës së detit.

Mjetet për administrim oral

Ju gjithashtu mund të trajtoni venat me variçe me ndihmën e përdorimit të brendshëm të mjeteve juridike popullore. Ata kanë një efekt vazokonstriktiv, tonifikojnë muret venoze, lehtësojnë ënjtjet dhe lehtësojnë dhimbjet.

produkte bletësh për venat me variçe

kanellë me mjaltë për venat me variçe

Trajtimi i variçeve me mjaltë është shumë efektiv.

 1. Për të përgatitur një balsam mjalti, duhet të merrni lëng qepë dhe mjaltë në përmasa të barabarta, përzieni dhe insistoni për 3 ditë në temperaturën e dhomës, pastaj insistoni në frigorifer për 2 javë. Balsam gati për 3 muaj merrni 1 lugë gjelle. lugë në ditë gjysmë ore para ngrënies.
 2. Mund të përdorni një recetë tjetër për venat me variçe: shpërndani 1 lugë gjelle në një gotë me ujë të ngrohtë. një lugë mjaltë dhe 1 lugë gjelle. një lugë uthull molle. Pini këtë pije në mëngjes me stomak bosh çdo ditë për 1 muaj. Pastaj ata bëjnë një pushim për 10 ditë.
 3. Tinktura e propolisit, e përgatitur sipas të njëjtës recetë si për përdorim të jashtëm, mund të merret nga goja 20 pika në ditë për variçet e ezofagut. Kursi i trajtimit duhet të jetë së paku një muaj me një pushim të detyrueshëm mujor.

lëvozhgën e qepës

Lëkura e qepës përdoret gjithashtu si ilaç për venat me variçe. Për të përgatitur tretësirën, ju nevojiten 2 lugë gjelle. lugët e lëvozhgës së thatë insistojnë në 100 ml alkool ose vodka për 7 ditë në një vend të errët, pastaj kullojini.

Tre herë në ditë ju duhet të merrni një tretësirë prej 20 pikash para ngrënies për 2 javë. Pas një pushimi 10-ditor, vazhdoni trajtimin me tinkturë të lëvozhgës së qepës për 2 javë të tjera.

Mustaqe të arta

mustaqe të arta për trajtimin e venave me variçe

Mustaqet e arta kur gëlltiten kanë efekt antikoagulant, prandaj rekomandohet për venat me variçe. Një infuzion mund të bëhet nga gjethet e tij. Për ta bërë këtë, gjethet e mustaqeve të artë dhe barit verbena (15 g secila) derdhen me 1 gotë ujë të valë. Merrni 1 lugë gjelle. lugë infuzion tri herë në ditë.

Ju mund ta përgatisni infuzionin sipas një recete tjetër:

 • mustaqe të arta, 4 fletë;
 • limon, 6 copë;
 • hudhër, 5 thelpinj;
 • mjaltë, 2 gota.

Grini përbërësit dhe derdhni mjaltin, lëreni në një vend të errët për një javë. Merrni 1 muaj, 1 lugë çaji 4 herë në ditë. Një infuzion i tillë pastron mirë enët.

Kundërindikimet për përdorimin e mjeteve juridike popullore për venat me variçe

pikëçuditja simbolizon paralajmërimet për trajtimin e variçeve me mjete juridike popullore

Trajtimi i venave me variçe me mjete juridike popullore duhet të jetë i padëmshëm. Kur zgjidhni një metodë trajtimi me mjete juridike popullore, duhet të kihet parasysh se jo të gjitha janë të padëmshme, pasi ato kanë kundërindikacionet dhe efektet e tyre anësore.

Para një trajtimi të tillë, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për sëmundjet ekzistuese shoqëruese në të cilat përdorimi i një ilaçi të veçantë nuk rekomandohet ose ndalohet. Shumë ilaçe popullore, veçanërisht ato të marra nga goja, janë të ndaluara gjatë shtatzënisë dhe laktacionit.

Duhet të keni kujdes edhe për personat që vuajnë nga:

 • onkopatologjitë;
 • sëmundjet kardiovaskulare (hipertension arterial, defekte të zemrës, aritmi);
 • sëmundjet e traktit gastrointestinal (ulçera, kolelitiaza);
 • patologjitë e veshkave (pyelonefriti, glomerulonefriti, urolithiasis);
 • sëmundjet autoimune dhe alergjike (sëmundjet sistemike të indit lidhor, diateza alergjike, astma bronkiale);
 • sëmundjet e sistemit të gjakut (mungesa e faktorëve të gjakut, hemofilia);
 • patologjitë endokrine (diabeti mellitus, tirotoksikoza).

E rëndësishme! Shumë nga mjetet juridike popullore për venat me variçe reduktojnë viskozitetin e gjakut dhe mpiksjen, kështu që ato nuk rekomandohen për gratë gjatë menstruacioneve dhe që janë të prirura për gjakderdhje të mitrës.

simbol i ndalimit të trajtimit të venave me variçe me mjete juridike popullore

Banjat dhe agjentët e jashtëm me efekt irritues janë të ndaluar për dermatitin, ekzemën, plagët e lëkurës, sëmundjet kërpudhore të lëkurës dhe shtojcat. Për më tepër, duhet t'i përmbaheni rreptësisht recetave për përgatitjen e fondeve dhe të mos e tejkaloni dozën, pasi ato mund të helmohen. Për shembull, nëse gëlltiten më shumë se 3 arrëmyshk në ditë, mund të shfaqen halucinacione.

Përgatitjet e jodit janë toksike, kështu që rrjeta e jodit nuk mund të aplikohet kur:

 • sëmundjet e gjëndrës tiroide me hiperfunksionimin e saj;
 • mbindjeshmëria ndaj jodit;
 • sëmundjet inflamatore të lëkurës në vendin e aplikimit të rrjetës;
 • gjatë shtatzënisë.

Trajtimi i venave me variçe në shtëpi mund të konsiderohet relativisht i sigurt. Kur trajtoni me metoda popullore, duhet të mbahet mend se gjëja kryesore është të mos dëmtoni. Mos u vetë-mjekoni, trajtojeni veten siç duhet! Vetëm diagnoza në kohë e venave me variçe dhe caktimi i një trajtimi kompleks do të ndihmojë në heqjen e sëmundjes ose ndalimin e përparimit të saj.

21.02.2022