Trajtimi i venave me variçe në shtëpi - a është e mundur të përballeni me mjetet juridike popullore?

Venat varikoze janë një sëmundje tipike femërore që sjell shumë shqetësime për seksin e drejtë. Vajzat dhe gratë pothuajse vazhdimisht përjetojnë dhimbje dhe rëndim në ekstremitetet e poshtme, gjë që shpesh çon në shqetësime të gjumit dhe pagjumësi.

Përveç dhimbjes dhe shqetësimit, variçet i sjellin pronarit të tyre dhe pakënaqësi estetike me trupin e tyre. Kjo sëmundje manifestohet me formimin e venave të shëmtuara merimangë dhe venave të fryra në këmbë, të cilat duhet të fshihen nën pantallona dhe fustane të gjata ose funde.

masazh si një trajtim për venat me variçe

A ka kuptim trajtimi i venave me variçe në shtëpi me mjete juridike popullore?

Trajtimi i venave me variçe është një proces shumë i mundimshëm dhe kërkon shumë kohë. Në shumicën e rasteve, shkuarja te mjekë të shumtë, kryerja e procedurave të ndryshme harduerike, si dhe përdorimi i të gjitha llojeve të kremrave dhe pomadave nuk sjellin rezultatin e dëshiruar.

Vajzat, të dëshpëruara për të luftuar sëmundjen, nuk e shohin kuptimin në përdorimin e mjeteve juridike popullore. Ndërkohë, disa prej tyre mund të jenë mjaft efektive dhe të testuara nga shumë breza femrash që vuajnë nga kjo sëmundje.

Veçanërisht mjetet juridike popullore janë të njohura në trajtimin e venave me variçe retikulare, domethënë ato në të cilat një grua nuk përjeton dhimbje fizike. Kjo sëmundje duket si grupe të shumta rrjetash kaltërosh, të cilat më së shpeshti ndodhen në viça dhe kofshë. Më shpesh, kjo sëmundje shfaqet tek gratë pas shtatzënisë, kur sfondi hormonal pëson ndryshime serioze.

Në këtë artikull, ne do t'ju tregojmë se si të kuroni venat me variçe retikulare me mjete juridike popullore dhe çfarë duhet bërë për këtë.

Çfarë stili jetese duhet të ndjekin gratë me variçe?

Për të kuruar variçet në shtëpi, fillimisht duhet të organizoni stilin e duhur të jetesës. Për ta bërë këtë, do t'ju duhet të eliminoni zakonet e këqija, të tilla si pirja e duhanit dhe alkooli, pasi ato vetëm mund ta përkeqësojnë situatën.

Përveç kësaj, duhet patjetër të rregulloni dietën. Nëse është e mundur, është e nevojshme të minimizoni konsumin e ushqimeve pikante, të tymosura dhe të skuqura, si dhe të kufizoni marrjen e kripës.

Ndërkohë, një sërë produktesh të caktuara për venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme jo vetëm që janë të mundshme, por edhe të nevojshme për t'u ngrënë pa kufizime, për shembull:

 • Të gjitha llojet e ushqimeve të detit - midhje, kallamar, karkaleca, peshk yndyror dhe kështu me radhë. Bakri, në sasi të mëdha, që është pjesë e këtyre produkteve, do t'i japë enëve të gjakut elasticitet;
 • Perime të freskëta. Nëse hani perime në formën e të gjitha llojeve të sallatave, i rregulloni ato vetëm me vaj vegjetal. Majoneza dhe kosi në këtë sëmundje duhet të përjashtohen plotësisht nga dieta;
 • Alga deti është e pasur jo vetëm me bakër, por edhe me flavonoide, të cilat zvogëlojnë gjasat e hollimit të kapilarëve;
 • Mëlçia e viçit ose viçit është e mrekullueshme jo vetëm për trajtim, por edhe për parandalimin e venave me variçe;
 • Kashi. Mundohuni të hani qull çdo ditë për mëngjes. Bollguri, hikërrori dhe orizi janë një nga komponentët më të rëndësishëm në trajtimin e kësaj sëmundjeje në shtëpi.

Si të trajtoni venat me variçe me mjete të thjeshta popullore?

Mjetet juridike popullore të mëposhtme ndihmojnë në mënyrë mjaft efektive me venat me variçe në këmbë:

 • Një nga mjetet juridike popullore më të thjeshta dhe, në të njëjtën kohë, efektive për këtë sëmundje është hudhra me vaj. Për të përgatitur ilaçin, duhet të merrni hudhër me lëvozhgë të bardhë dhe ta shtypni. Më pas përzieni me gjalpë në masën 1: 2. Lluri që rezulton duhet të aplikohet në venat e zgjatura, të vendoset sipër letër pergamene dhe të fiksohet me një fashë ose shall leshi. Kështu mund ta lini gjithë natën dhe në mëngjes, pasi t'i keni larë plotësisht këmbët, duhet t'i vendosni çorape të ngrohta. Besohet se nëse variçet trajtohen në këtë mënyrë çdo ditë për një vit, nuk do të ketë asnjë gjurmë të saj;
 • Përveç kësaj, para se të shkoni në shtrat, mund të lidhni feta domate të zakonshme në pika të lënduara. Për më tepër, frutat jeshile janë më të mirat në këtë situatë;
 • Nëse jeni duke përjetuar dhimbje në këmbë dhe shqetësime të tjera, provoni t'i grini ato me pure patatesh të papërpunuara. Për ta bërë këtë, qëroni atë nga lëvozhga dhe grijeni në rende. Pas 4 orësh, pureja duhet të lahet;
 • Në kombinim me këto mjete juridike popullore, mund të pini një infuzion me mollë jeshile. Shumëllojshmëria Antonovka është më e mira për ju. Për ta përgatitur, duhet të zieni 1 litër ujë dhe të hidhni 3 mollë, të mbyllni kapakun dhe ta vendosni në një vend të ngrohtë për 3-4 orë. Më pas, mollët duhet të thyhen pa i hequr nga uji, të përzihen dhe të kullohen mirë. Shtoni 20 lugë mjaltë. Tretësira që rezulton pihet në mëngjes dhe në mbrëmje, 50 ml secila.

Bimët për trajtimin e venave me variçe retikulare të ekstremiteteve të poshtme me mjete juridike popullore

Një nga mënyrat më efektive për të hequr qafe venat me variçe retikulare me ndihmën e mjeteve juridike popullore është trajtimi bimor.

Provoni recetat e mëposhtme për të luftuar defektet kozmetike që shoqërojnë këtë sëmundje:

 • Bima e njohur medicinale e shtëpisë, Kalanchoe, është e shkëlqyer për trajtimin e kësaj sëmundjeje. Vendosni gjethet e Kalanchoe në një kavanoz me litër në mënyrë që të mbushen përgjysmë. Mbi gjethet me 70% alkool. Mbushni ilaçin për 10-14 ditë, duke e tundur herë pas here. Mos e ekspozoni kavanozin në rrezet e diellit direkte. Çdo ditë para se të shkoni në shtrat, është e nevojshme të lubrifikoni këmbët me zgjidhjen që rezulton;
 • Në verë, në shumicën e vilave verore, mund të gjeni bar me morra druri. Merreni sa më shumë dhe përgatituni për një trajtim të gjatë, por efektiv të venave me variçe. Morrat e drurit duhet të aplikohen në pikat e lënduara, dhe sipër të mbulohen me rodhe të zakonshme, gjethe delli ose një gjethe lakër të bardhë. Të paktën 4 kompresa të tilla duhen bërë çdo ditë, por secila prej tyre mund të mbahet në këmbë jo më shumë se dy orë.

Natyrisht, variçet janë një sëmundje shumë e pakëndshme që i pengon gratë të duan trupin e tyre dhe të shijojnë bukurinë e tij, dhe gjithashtu shkaktojnë shumë dhimbje dhe parehati. Në trajtimin e venave me variçe retikulare mjafton të përballeni me mjete të thjeshta popullore, ndërsa në rastet më komplekse kërkohet një konsultë e detyrueshme me flebologun.

Ndërkohë, ilaçet popullore nuk duhen zbritur ende - në kombinim me trajtimin mjekësor dhe harduer, ato mund të përshpejtojnë eliminimin e kësaj sëmundjeje dhe të lehtësojnë shumë gjendjen tuaj.

23.02.2022