Mjete efektive për trajtimin e venave me variçe në këmbë

Venat me variçe në këmbë janë një patologji e zakonshme vaskulare që kërkon ndihmë mjekësore. Statistikat tregojnë se si femrat ashtu edhe meshkujt vuajnë nga venat me variçe në mënyrë të barabartë. Sëmundja përbën një rrezik serioz dhe kërkon trajtim periodik gjatë gjithë jetës. Shpesh ju duhet të përdorni metoda kirurgjikale. Përdorimi i mjeteve juridike popullore si një terapi ndihmëse përmirëson ndjeshëm gjendjen e venave, përshpejton shërimin e tyre.

Çfarë janë venat me variçe

Venat me variçe në këmbë janë një zgjerim i vazhdueshëm i një pjese të një anijeje. Një patologji e tillë ndodh për shkak të humbjes së elasticitetit të mureve venoze. Përkthyer nga latinishtja, "varikoza" do të thotë "nyjë", "ënjtje". Sëmundja karakterizohet nga një shkelje e rrjedhjes së gjakut nga enët e ekstremiteteve të poshtme. Shenjat e para alarmante: lodhje, rëndim në këmbë, ënjtje. Zakonisht këto simptoma shfaqen në fund të ditës së punës dhe për këtë arsye atyre u kushtohet vëmendje rrallë. Më vonë shfaqen manifestime të tjera në formën e një rrjeti të theksuar vaskular, nyjeve venoze. Ka ngërçe, dhimbje. Tek meshkujt vërehet më shpesh shfaqja e skuqjes dhe shenjave të dermatitit në zonën e venave me variçe.

Venat varikoze paraqesin rrezik për shëndetin dhe jetën e pacientit. Rreziku qëndron në ndërlikimet e patologjisë:

 • Për shkak të rrjedhjes së gjakut të dëmtuar, trofizmi (ushqyerja) e enëve zvogëlohet, gjë që çon në formimin e ulcerave trofike që nuk shërohen për një kohë të gjatë.
 • Ekziston një rrezik i lartë i mpiksjes së gjakut që mund të shkëputet dhe të çojë në bllokimin e venave pulmonare. Shfaqja e tromboembolizmit pulmonar në pak minuta shpesh çon në vdekjen e shpejtë të pacientit. Në këtë rast, ofrimi i kujdesit mjekësor në kohë është i rëndësishëm.
 • Zhvillimi i tromboflebitit, në të cilin formohet një mpiksje gjaku në venat sipërfaqësore. Ekziston rreziku i mpiksjes së gjakut.

Shkaqet e zhvillimit të sëmundjes

Besohet se venat me variçe në këmbë janë më të zakonshme tek gratë. Kjo pikëpamje është e gabuar. Venat varikoze janë gjithashtu të zakonshme tek meshkujt. Nëse te femrat sëmundja provokohet nga veshja e këpucëve të ngushta me taka të larta, rrobat e ngushta, atëherë te meshkujt janë zakone të këqija, sforco të rënda fizike, ngritje peshash.

Ndër shkaqet që mund të shkaktojnë shkelje të qarkullimit venoz të gjakut, më të zakonshmet janë:

 • anomali kongjenitale të enëve të gjakut dhe indeve lidhëse;
 • faktori trashëgues;
 • lëndime dhe fistula të ekstremiteteve të poshtme;
 • osteoporoza;
 • tromboflebiti;
 • artrit rheumatoid;
 • marrja e barnave hormonale;
 • kapsllëk;
 • mbipesha dhe obeziteti;
 • ngarkesa në ekstremitetet e poshtme (ulje ose qëndrim për një kohë të gjatë në këmbë, këpucë të pakëndshme, zakone të këqija, shtatzëni).

Metodat e trajtimit

Trajtimi konservativ zgjat gjithë jetën dhe konsiston në dhënien periodike të barnave, ushtrime të veçanta fizioterapie. Pacientët duhet të monitorojnë dietën e tyre, të përjashtojnë ngritjen e peshave, vrapimin dhe kërcimin intensiv dhe abuzimin me alkoolin. Duhani duhet të braktiset, pasi nikotina është e rrezikshme për enët e ekstremiteteve të poshtme. Rekomandohet të vishni këpucë ortopedike dhe çorape kompresioni.

Për trajtimin e venave me variçe në këmbë, përdoren metodat e mëposhtme të terapisë:

 • skleroterapia (administrohet një ilaç i veçantë që shkakton sklerozë të venës së prekur);
 • terapi lazer (shkatërrimi i venës së prekur me lazer);
 • hirudoterapi ( shushunjat mjekësore);
 • trajtim medikamentoz (venotonik, agjentë të jashtëm, hollues gjaku);
 • mjetet juridike popullore.

Çdo veprim në shtëpi duhet të bihet dakord me mjekun.

Terapia me mjete juridike popullore

Duke filluar trajtimin e venave me variçe me mjete juridike popullore në shtëpi, pacienti duhet të kuptojë se është e pamundur të heqësh qafe shpejt problemin. Çelësi i suksesit të terapisë qëndron në një qasje të integruar. Është e nevojshme të rishikoni dietën tuaj, duke eliminuar ushqimet e skuqura, mishin e tymosur dhe yndyrnat. Studimet mjekësore kanë zbuluar efektin negativ të birrës në procesin e rrjedhjes së gjakut. Një mënyrë jetese e shëndetshme ka një rëndësi të madhe. Edukimi fizik kërkon konsultim paraprak me një flebolog. Ngarkesat e tepërta, ashtu si një mënyrë jetese e ulur, janë të papranueshme.

Në luftën kundër venave me variçe, përdorimi i mjeteve juridike popullore është i mirëpritur.

Është e nevojshme të filloni të merrni një ilaç të përgatitur vetë pasi të konsultoheni me një mjek.

Uthull molle

Uthulla e mollës është një lider në mesin e ilaçeve popullore që mund të lehtësojë dhimbjen, ënjtjen dhe nxehtësinë në zonën e venave të fryra. Kjo cilësi është për shkak të një grupi vitaminash dhe elementësh gjurmë në përbërjen e produktit. Rekomandohet të merret me stomak bosh çdo ditë: 2 lugë çaji në një gotë ujë. Këtë përzierje mund ta përdorni gjatë gjithë vitit. Përveç administrimit oral, përdoren banja dhe kompresa. Fshini venat me uthull pas procedurave të ujit.

Banja me uthull:

 • mbushni banjën me ujë të ftohtë (afërsisht deri në gjunjë);
 • hidhni në të 0, 5 l uthull molle dhe përzieni.

Mjafton të mbani këmbët në tretësirë për 5 minuta. Pas kësaj, duhet t'i lini këmbët tuaja të thahen natyrshëm. Kjo recetë është e përshtatshme nëse nyjet venoze ndodhen poshtë gjurit.

Është më mirë të aplikoni kompresa para se të shkoni në shtrat. Një pecetë laget me uthull, aplikohet në zonën e prekur. Në krye aplikohet letër pergamene, pastaj një fashë dhe një peshqir. Në pozicionin e shtrirë, këmbët duhet të ngrihen me 50 cm. Për këtë është i përshtatshëm një rul ose jastëk. Kompresa lihet për 30 minuta. Kursi i trajtimit zgjat 1-2 muaj.

Trajtimi me domate jeshile

Vetitë medicinale të domates janë për shkak të likopenit në përbërje. Kjo substancë është në gjendje të përmirësojë elasticitetin e enëve të gjakut, të mbrojë kundër trombozës dhe të ulë presionin e gjakut. Përveç përdorimit të jashtëm të domateve jeshile, ata që vuajnë nga variçet duhet të hanë çdo ditë pjata me pastë domate. Kjo ndihmon në forcimin e enëve të gjakut nga brenda.

Për procedurën, duhet t'i prisni domatet në rrathë të hollë dhe t'i aplikoni përgjatë venës së sëmurë. Sigurojeni me një fashë. Kjo kompresë duhet të lihet gjatë natës. Mundësia më efektive është përdorimi i një trajtimi të tillë për një vit me pushime të shkurtra. Ju mund të bëni një kurs tre-javor me pushime prej 7-10 ditësh.

Kompreson në zonën e venave

Kompresat në zonën e venave mund të zvogëlojnë dhimbjen, ënjtjen dhe ndjenjën e nxehtësisë. Ato përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe forcojnë muret vaskulare. Nuk do të jetë e mundur të hiqni plotësisht defektet e jashtme, por mund t'i bëni ato më pak të dukshme.

Kompresa efektive për venat e lënduara:

 1. Nga gjethet e rodheve. Për ta bërë këtë, keni nevojë për një gjethe rodhe dhe morra druri të gjelbër. Zarzavatet shpërndahen në rodhe dhe aplikohen në zonën e prekur të venës, të fiksuar me një fashë. Një kompresë e tillë nuk mund të mbahet më shumë se 2 orë. Gjatë kësaj kohe, morrat e drurit duhet të ndryshohen disa herë për të freskët.
 2. Kompresoni me gjethe lakre. Do t'ju duhet një gjethe lakër e bardhë, e cila lyhet me një shtresë të hollë mjalti. Fleta aplikohet në nyjen venoze dhe lihet për 2 orë. Mënyra e dytë: fleta e lakrës mbështillet pak me një kunj, lubrifikohet me vaj vegjetal dhe aplikohet në zonën e prekur. Rregulloni dhe lëreni për një ditë. Kursi i trajtimit është 1 muaj.
 3. Trajtim me argjilë blu. Hollojeni argjilën në konsistencën e salcë kosi, aplikojeni përgjatë venës së sëmurë, mbështilleni me disa shtresa garzë. Lëreni për 2 orë.
 4. Kompresa me patate. Do të duhen dy ose tre zhardhokë të papërpunuar, të qëruar. Patatet grihen imët, mbivendosura me një shtresë 1 cm mbi damarët. Fasha laget me lëng patate dhe rregullon masën. Një kompresë e tillë aplikohet për 5 orë.
 5. Bodyaga ul temperaturën, qetëson venat, lehtëson dhimbjen. 30 g kërcell-gjethe duhet të priten imët, derdhni 200 g ujë të vluar dhe mbajeni në zjarr të ulët për 15 minuta. Pas zierjes, duhet ta ftohni, të lagni një fashë me një zierje të ngrohtë dhe ta aplikoni në zonën e venave. Mbështilleni një peshqir sipër dhe mbajeni të ngrohtë. Vendosni këmbët tuaja në një karrige me lartësi 50-60 cm, kohëzgjatja e procedurës është 30 minuta.
 6. Kompresa me mjaltë. Një shtresë mjalti aplikohet në fashë ose garzë, e mbivendosur në zonën e nyjeve. Nga lart, këmba mbështillet me një film, pastaj aplikohet një fashë. Dita e parë lihet 2 orë, më pas shtohet 1 orë dhe nga dita e katërt kompresa lihet gjithë natën. Kursi i trajtimit është 3-4 javë.
 7. Gruri i hudhrës nga karafilët me një lëvozhgë të bardhë (kaltëroshja nuk është e përshtatshme) përzihet me gjalpë në një raport 1: 2. Përzierja aplikohet gjatë natës, duke i vendosur pergamenë dhe fashë. Në mëngjes, lani përzierjen dhe vishni rroba të ngrohta. Trajtimi vazhdon për 1. 5-3 muaj.
 8. Një kompresë me qumësht të thartë dhe pelin lehtëson dhimbjet dhe ënjtjet. Pelini duhet të shtypet dhe të përzihet me qumësht të thartë. Aplikojeni përzierjen në zonën e fryrë të venës, mbështilleni me pergamenë, mbështilleni me një fashë dhe ngroheni me një peshqir. Gjatë këtij trajtimi, duhet të hani 2-3 mollë të tharta në mëngjes dhe në mbrëmje. Kompresa aplikohet çdo ditë për një javë, lihet gjatë natës. Kursi i procedurave është 1 javë në muaj për 3 muaj.

Mjetet juridike popullore për administrim oral

Ju mund të trajtoni venat me variçe me recetat e mëposhtme për mjetet juridike popullore për administrim oral:

Bar Receta Pritja
Infuzion i arnicës dhe lajthisë 1 st. l. arnika dhe lëvorja e lajthisë derdhen me tre gota ujë të vluar, insistuar në një termos për 10-12 orë 3/4 filxhan tri herë në ditë
Infuzion i koneve të hopit Një lugë gjelle me lëndë të parë të grimcuar derdhet me një gotë ujë të valë dhe mbahet në një banjë uji për 15 minuta. Një gotë para ngrënies
Përzierje e hudhrës së mjaltit 250 g hudhër përzihet me 350 g mjaltë, insistohet për dy javë 1 st. l. 30 minuta para ngrënies
Infuzion i hithrës 2 lugë gjelle. l. hithra për 1 filxhan ujë të vluar, lëreni për 1 orë, kullojeni 1/4 filxhan tri herë në ditë. Kursi 2 javë, pastaj bëni një pushim
Infuzion me arrëmyshk Një lugë çaji arrëmyshk duhet të bluhet në një mulli kafeje në një pluhur, derdhni 1 lugë. mjaltë, përzieje. Përzierja derdh ujë të vluar (200 g) Pini një gotë para mëngjesit. Trajtimi kryhet nga 30 ditë në një vit

Këto receta kanë një efekt analgjezik, aftësinë për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut, për të rivendosur indin epitelial.

Tinkturë Kalanchoe

Kalanchoe është një mjek në shtëpi që mund të ndihmojë në trajtimin e shumë sëmundjeve. Përmirëson qarkullimin e gjakut, lehtëson inflamacionin, shëron ulcerat. Para korrjes së gjetheve për të bërë një tretësirë, bima nuk duhet të ujitet për një javë.

Gjethet e prera mirë të bimës palosen në një kavanoz litri deri në gjysmën e vëllimit dhe shtohen 0, 5 litra vodka ose alkool. Përzierja duhet të injektohet për një javë. Gjatë infuzionit, duhet të tundet periodikisht. Kjo tretësirë është efektive për trajtimin në shtëpi. Përbërja e bazuar në bimë fërkohet në këmbë nga këmbët deri tek gjunjët para se të shkoni në shtrat. Pas procedurës, këmbët duhet të mbështillen. Për efekt më të madh, mund të lubrifikoni venat pas procedurës me vaj kamfuri. Ju duhet ta bëni këtë çdo ditë për 4 muaj. Një kurs më pak se kjo periudhë nuk do të japë rezultatin e pritur.

Të ushqyerit

Pacientët me venat me variçe, është e rëndësishme të monitorohet ushqimi dhe pesha. Çdo kilogram shtesë shton stresin në këmbë. Mishi i yndyrshëm, ushqimet e skuqura, mishi i tymosur duhet të përjashtohen nga dieta. Ju duhet të kujdeseni për karrigen tuaj. Nëse ka probleme, rekomandohet përfshirja në dietë e frutave të thata, produkteve të qumështit, ushqimeve të pasura me fibra.

Pacientët me venat me variçe rekomandohet të hanë:

 • Ushqim deti. Përmbajtja e tyre e bakrit kontribuon në sintezën optimale të proteinave. Kjo i bën enët elastike.
 • Sallatë me perime të freskëta. Ata vetëm duhet të mbushen me vaj. Enët e tilla forcojnë enët e gjakut.
 • Algat e detit, si ushqimet e detit, janë të pasura me bakër dhe parandalojnë në mënyrë efektive hollimin e kapilarëve.
 • Kashi. Të paktën 4 herë në javë duhet të përfshihen në dietë. Veçanërisht të dobishme janë hikërrori, orizi, bollguri dhe thekra.
 • Mëlçia e viçit. Përmirëson vetitë e gjakut.

Fizioterapi

Lëvizja luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e venave me variçe. Për vetë-përmbushje, është e nevojshme të zgjidhni ushtrime kryesisht nga një pozicion i shtrirë dhe ulur. Ju nuk mund të ushtroheni gjatë një acarimi.

Disa ushtrime të thjeshta të rekomanduara për venat me variçe:

 1. Ulur në dysheme, ju duhet të shtrini këmbët dhe të mbështetni duart në dysheme. Përkulni këmbën e djathtë në gju dhe kryeni ngritje me këmbën e majtë 10-15 herë. Këmba duhet të jetë e drejtë. Pastaj përsërisni edhe për këmbën e djathtë.
 2. "Biçikletë" nga një pozicion i prirur me një ritëm mesatar, 10-15 herë.
 3. Në këmbë, këmbët në një distancë prej 30-40 cm, bëni gjysmë-squats të cekëta 10-15 herë.
 4. Në këmbë, ngrihuni në gishtat e këmbëve, pastaj në thembra. Përsëriteni 10-20 herë.
 5. Nga një pozicion i shtrirë, bëni ushtrimin "thupër". Nxit rrjedhjen e gjakut.

Pas kryerjes së ushtrimeve, një dush me kontrast është efektiv.

ushtrime me thupër për venat me variçe

Me venat me variçe, është e nevojshme të hiqni qafe zakonet e këqija, të hani siç duhet, të respektoni regjimin e punës dhe të pushoni. Nëse puna përfshin qëndrimin në këmbë ose ulur për një kohë të gjatë, është e nevojshme të bëni pushime, të ndryshoni pozicionin e trupit. Këshillohet që periodikisht të ngrini këmbët gjatë ditës për të krijuar një rrjedhje.

25.02.2022