Venat me variçe - çfarë është dhe si të jetoni me të?

venat me variçe në këmbë

Venat varikoze janë një sëmundje shumë e zakonshme dhe, sipas statistikave, ndodhin në më shumë se tridhjetë milionë njerëz. Venat varikoze janë më të zakonshme tek femrat sesa tek meshkujt. Me këtë sëmundje humbet elasticiteti në muret e enëve të gjakut, shfaqen nyje në vena dhe rrjedhja e gjakut prishet.

Venat me variçe - çfarë të bëni me një sëmundje të tillë?

venat me variçe në këmbë

Me fillimin e verës, njerëzit me variçe duhet të pinë më shumë lëngje - ujë, çaj, lëngje frutash. Ushqimi duhet të jetë i lehtë me fibra të mjaftueshme dhe më pak yndyrë të ngopur. Kapsllëku dhe mbipesha duhet të parandalohen.

Qëndrimi i gjatë ulur ose qëndrimi në këmbë duhet të shmanget, duke përdorur çdo mundësi për të lëvizur këmbët dhe këmbët. Para se të shkoni në shtrat, kërkohet 10-15 minuta ecje dhe gjatë gjumit dhe pushimit është e dobishme të ngrini këmbët rreth 10-15 cm mbi nivelin e gjoksit.

Të gjithë duhet të zgjedhin një sport të përshtatshëm për veten e tyre - ecje intensive, vrapim, gjimnastikë, çiklizëm, vallëzim, not, duke shmangur daljen në plazh nga ora 10 deri në 15. Ecja dhe qëndrimi deri në belin në ujin e detit ofron një masazh natyral të këmbëve dhe redukton mbingarkesën në vena.

Pacientët që nuk mund të kalojnë kohë në plazh mund të përfitojnë nga larja e këmbëve me ujë të ngrohtë gjatë natës para se të shkojnë në shtrat. Të dobishme janë edhe banjat e nxehta, banjat dhe saunat, si dhe fizioterapia e nxehtë, por duhet shmangur temperatura maksimale prej 30-31 gradë.

Parandalimi i venave me variçe

Veshja duhet të jetë e gjerë dhe e rehatshme, mundësisht me ngjyra të lehta, pantallonat e ngushta, korset, çorapet dhe prangat e ngushta elastike janë kundërindikuar. Këpucët duhet të jenë gjithashtu të rehatshme, me lartësi thembra nga 3 deri në 5 cm. Nga ana tjetër, në verë është e nevojshme të vishni çorape të veçanta elastike kompresione kundër variçeve.

Është e domosdoshme t'i vishni ato, megjithëse ato shkaktojnë shqetësime te pacientët për shkak të temperaturave të ngritura. Marrja e barnave që përmbajnë diosmin, troxerutinë ose ekstrakte të rrushit ose gështenjës redukton ënjtjen dhe ankesat subjektive. Një efekt i ngjashëm ka edhe aplikimi i xhelit ose kremrave për përdorim lokal.

Një konsultë e rregullt me një mjek të përgjithshëm, gjinekolog ose kirurg vaskular është i detyrueshëm, veçanërisht nëse ka ankesa të tilla si ënjtje, dhimbje ose rëndim në këmbë, si dhe zgjatje të tepërt të venave sipërfaqësore të variçeve.

Duhet të theksohet se muajt më të nxehtë të verës (korrik dhe gusht) nuk janë koha më e mirë për trajtimin kirurgjik të sëmundjes për shkak të rritjes së kongjestionit venoz në ekstremitetet e poshtme, si dhe nevojës për të veshur rreptësisht një fashë elastike ose çorape pas operacionit. (rreth 30 ditë).

Trajtimi i venave me variçe

Trajtimi me injeksion i venave me variçe

Shumë shpesh, venat me variçe zhvillohen në një sëmundje që mund të përparojë në faza veçanërisht të rënda. Por pacientët, të afërmit e tyre dhe mjekët shpesh e nënvlerësojnë këtë. Ata thonë: "Po, jam mirë, edhe gjyshja ime kishte vena të tilla. "Dhe njerëzit i injorojnë shenjat, kërkojnë ndihmë mjekësore kur sëmundja është shumë e avancuar.

Sëmundja ka hyrë në faza më të rënda, tashmë ka vena të mëdha që mbulojnë të gjithë këmbën ose, akoma më keq, tashmë ka ndryshime në lëkurë ose flebit. Dhe gjëja më e pakëndshme është kur shfaqet dëmtimi. Shumë njerëz "qetësohen" nga faktori trashëgues. Në përgjithësi, kjo është një temë shumë interesante, për të cilën aktualisht po kryhen shumë kërkime.

Nuk është vërtetuar përfundimisht që ka një faktor trashëgues, por vihet re se ai është i pranishëm në familje. Pra, ekziston një varësi e caktuar. Nëse familja ka një sëmundje të tillë dhe shfaqen ankesat e para, duhet të konsultoheni rregullisht me një kirurg vaskular dhe një onkolog për të marrë rekomandimet më të sakta për parandalimin.

Mos prisni derisa sëmundja të zhvillohet në një fazë të rëndë. Nëse pacienti e kupton nevojën për kujdes të veçantë për venat e tij, atëherë ai duhet të kujdeset për këmbët e tyre në të njëjtën mënyrë që çdo person kujdeset për fytyrën dhe duart e tij.

Këshilla kryesore për venat me variçe është lëvizja. Duhet të ecësh disa kilometra në ditë. Nëse njerëzit bëjnë një jetë sedentare për shkak të profesionit ose zakoneve të tyre të jetës, atëherë duhet të organizohet një lëvizje më e madhe. Për problemet e venave, aktivitetet sportive si noti dhe çiklizmi janë tepër të dobishme. Sigurohuni që të mos jeni mbipeshë.

Këmbët pak të ngritura janë një parandalim kundër venave me variçe. Këmbët pushojnë më mirë kur ngrihen pak nga niveli i vitheve me 10-15 cm, gjë që siguron një rrjedhje të mirë të kundërt të gjakut.

Trajtimi modern i venave me variçe

venat me variçe në këmbë

Është mjaft e ndërlikuar. Pjesa e parë dhe më e rëndësishme e trajtimit të sëmundjeve vaskulare në përgjithësi është ndryshimi i stilit të jetesës, lëvizjes. Në vendin e dytë është terapia e kompresimit - me ndihmën e çorape të veçanta elastike. Trajtimi medikamentoz ekziston për më shumë se 20 vjet, ka barna shumë të mira.

Një prej tyre është një preparat i mikronizuar me flavonoid, i cili siguron përthithje shumë të mirë dhe ka një efekt shumë të mirë. Duhet të merret një tabletë në mëngjes dhe në mbrëmje, nga dy deri në katër muaj, në varësi të ashpërsisë së sëmundjes.

I përshtatshëm për të gjitha fazat, por është mirë të caktoni një specialist. Vetë-mjekimi nuk rekomandohet. Metodat e mëposhtme janë operacionale - radiofrekuenca dhe ablacioni me lazer, terapia sklerozuese, embolizimi i arterieve me ngjitës mjekësor, të cilat ndihmojnë në ndalimin e sëmundjes.

Embolizimi i arterieve me ngjitës mjekësor

trombektomia endovaskulare për venat me variçe

Embolizimi arterial është një nga përparimet më të mëdha në trajtimin modern të venave me variçe. Hapi i parë për fillimin e këtij lloj trajtimi fillon me ekzaminimin e pacientit nga kirurgu vaskular ose onkolog.

Pas një vlerësimi të plotë të ankesave, kryhet ultratingulli Doppler i venave, qëllimi i të cilit është të përcaktojë se cilat segmente venoze janë të ndjeshme ndaj sëmundjeve.

Vetëm atëherë, duke marrë parasysh veçoritë anatomike dhe ekografike Doppler të vendosura gjatë ekzaminimit, specialisti mund t'i ofrojë pacientit trajtimin më të përshtatshëm për të: embolizim (ngjitje), ablacioni mekanokimik, ablacioni me radiofrekuencë, stripping ose trajtim konservativ.

Pas një diskutimi të plotë të metodës, avantazheve dhe disavantazheve të saj, si dhe komplikimeve të mundshme, pacientit i caktohet një takim dhe trajtimi. Jepen udhëzime për dokumentet dhe studimet e nevojshme. Embolizimi me ngjitës është një teknikë jashtëzakonisht inovative, minimalisht invazive.

Bëhet nën drejtimin me ultratinguj, përmes kateterit aplikohet "ngjitja", e cila çon në ngjitjen e menjëhershme të venës. Metoda kryhet duke përdorur anestezi lokale të vendosur në zonën ku është futur kateteri. Avantazhi i madh i metodës është shpejtësia dhe efikasiteti i saj, mungesa e anestezisë tumescente me kateter, si dhe nevoja për komprimim elasto.

Pas trajtimit, pacienti kthehet në stilin e tij të zakonshëm të jetesës në të njëjtën ditë pa kufizime në dietë dhe stërvitje. Komplikimet janë jashtëzakonisht të rralla. Zakonisht nuk janë të rënda dhe kalojnë pa efekt të mbetur pas disa ditësh. Disa nga më të zakonshmet janë inflamacioni aseptik përgjatë venës, pa mavijosje të mëdha.

Në cilën moshë shfaqen zakonisht shenjat e para të venave me variçe?

Kjo është koha pas dekadës së dytë të jetës. Shumë të rinj në të 20-at dhe 25-at kanë probleme me venat. Por me kalimin e moshës, venat shfaqen gjithnjë e më shumë dhe në dekadën e gjashtë, shumë njerëz vuajnë nga variçet progresive. Pra, mosha është një faktor rreziku.

Faktorë të tjerë rreziku për venat me variçe janë mbipesha, palëvizshmëria, ulja e zgjatur në një vend me këmbët poshtë. Në rrezik janë edhe profesionet në të cilat njeriu qëndron në këmbë për një kohë të gjatë (mësues, dentistë, kirurgë, parukierë etj. ), pasi gjaku venoz nuk mund të rrjedhë normalisht.

Nuk ka një tendencë të dëshmuar në rritje të numrit të personave që vuajnë nga kjo sëmundje. Por ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz flasin për këtë sëmundje, çfarë është, ajo zbulohet më herët dhe ata që duhet ta eliminojnë sëmundjen marrin trajtim më cilësor.

konkluzionet

Tani e dimë se venat me variçe janë një patologji e zakonshme, që shpesh zhvillohet në bazë të trashëguar, si dhe nën ngarkesa të rënda. Sigurohuni që të kontaktoni një flebolog për këshilla që në shenjat e para. Përndryshe, sëmundja mund të çojë në komplikime.

25.02.2022