Venat me variçe në gratë shtatzëna

Një nga të favorshme faktorë për shfaqjen e këtyre ndryshimeve është shtatzënisë.

Shkaqet e varicosity gjatë shtatzënisë

varicosity e venave në shtatzënia zhvillohet si rezultat i ndryshimeve në trupin e gruan që pret të bëhet nënë, struktura e trupit të saj dhe ndryshimet në stilin e jetës grave. Ka disa faktorë specifikë që shkaktojnë shfaqjen e kësaj sëmundje:

Prevention of varicose veins in pregnancy1
  1. Ndryshimet hormonale. Gjatë shtatzënisë rrit nivelet e progesterone relaksuar muskujt e mitrës, por ajo ka një "efekt anësor": relaksim të mureve të enëve të gjakut. Rezultati është ngjitje, venat nuk mund të në mënyrë aktive të pompimit të gjakut të ngecë, e cila kontribuon në zgjerimin e enëve të gjakut – një rreth vicioz!
  2. Rritja e presionit venoz – e gjakut të grave shtatzëna bëhet më shumë lëngjeve. Kjo është e domosdoshme për të përmirësuar furnizimin me gjak të fetusit. Por për venat nuk është aq e mirë, sepse e tyre të vazhdueshme zgjerimin.
  3. Rritja e mpiksjen e gjakut – për shkak se trupi është duke u përgatitur për të lënë, një grua nuk ka humbur shumë gjak pas placenta e ndarë. Por nëse venat me variçe tashmë kanë filluar, një tendencë për të thrombosis toluko të përkeqësohet situata.
  4. Rënia në nivelin e aktivitetit fizik – gratë shtatzëna shpesh preferojnë të gënjeshtër se që të bëni pak gjimnastikë. Megjithatë, në qoftë se nuk ka kontradiksionet, të ushtrimeve duhet të bëhet! Ose bëni shëtitje të gjata në këmbë. E gjithë kjo përmirëson qarkullimin e gjakut dhe ndihmon për të parandaluar venat me variçe. Lexoni më shumë për ushtrime për gratë shtatzëna nënat

Llojet e varicosity gjatë shtatzënisë

Nga rruga, varicosity mund të jenë të llojeve të ndryshme. E konsiderojnë ata, të cilët gjatë shtatzënisë shfaqen më shpesh:

  • varicosity gjatë shtatzënisë në ijë – paraqitja në ijë damarë të fryrë, grua të ndihet e "racave pirania" në këtë fushë;
  • varicosity e mitrës gjatë shtatzënisë është rezultat i trashëguar predispozicion dhe punën e vështirë iliac venat. Mund të ndodhë edhe për shkak të inflamacionit të zgjatur, aborti, dështimi i ciklit menstrual, etj.;
  • varicosity e vaginës gjatë shtatzënisë është një mënyrë të drejtë formë e zakonshme e sëmundjes që më shpesh i prek femrat e të cilit nëna dhe gjyshja vuajtur nga venat me variçe në këmbë;
  • dhe në fund, varicosity në këmbë – forma më e zakonshme e kësaj sëmundjeje.

Trajtimi i varicosity

Jo të gjitha metodat e përdorura për trajtimin e venat me variçe, mund të aplikohen ndaj grave në "interesante pozitë". Për shembull, sclerotherapy (injeksion të veçantë droga) dhe kirurgji – radikale, por mënyra më efektive për gratë shtatzëna është absolutisht e kundërindikuar. Ato nuk duhet të përdoren edhe në rast se një grua e ka planifikuar gjatë dy viteve të ardhshme për të bërë një nënë, sepse atëherë recidiv pothuajse e pashmangshme.

Prevention of varicose veins in pregnancy2

Prandaj, vetëm nga fondet varicosity gjatë shtatzënisë, të cilat me gjasë nuk do të dëmtojë gratë shtatzëna nëna ose fëmija – veshur compression brendshme (stockings dhe triko) të ndryshme dhe agjentët lokale mund të përdorin (krem, kremrat). Nëse ne flasim për më të fundit, të mirë-provuar mjetet e bazuar në heparin dhe kali gështenjë ekstrakt . Nëse mjeku ka rekomanduar që ju të veshin shtypje stockings , të jenë të gatshëm të veshin atyre dhe të ketë një periudhe të mbylljes – këtë herë mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e thrombosis.

Sa janë të lindjes për varicosity?

Venat me variçe nuk është një contraindication të lindjes së bebes. Ju vetëm duhet të paguajnë më shumë vëmendje për shëndetin e tyre. Mjeku do të propozojë një parandalimin e thrombosis dhe phlebitis. Edhe pyetja në lidhje me mënyrën në të cilën për të lindur – natyrore ose caesarean seksion. Për të vendosur se do të ju së bashku me një gjinekologu dhe phlebologist. Nëse është e mundur, përparësi i është dhënë gjithmonë të natyror të lindjes së fëmijëve. Por para lindjes ju do të vishen me compression pak .

Nuk varicosity pas lindjes?

Nga rruga, shumë njerëz pyesin veten: nëse, gjatë shtatzënisë, mjeku diagnostikuar "varicosity", çfarë duhet të presin pas lindjes së fëmijës, dhe shërim ose, në të kundërtën, përkeqësimi i situatës? Në përkrahje të mjaftueshme përgjigje për këtë pyetje nuk do të ju jap një, madje edhe mjeku. Ajo të gjitha varet nga trupi juaj. Disa femra pas lindjes së fëmijës harroni për çfarë venat me variçe (të paktën për një kohë), ndërsa të tjerët vazhdojnë të vuajnë dhe të kërkojnë mënyra për të zgjidhur këtë çështje. Pra, si mund të trajtojnë varicosity pas lindjes?

Sot mjekësia mund të ofrojë 2 mënyra për trajtimin e venat me variçe: konservatore – me ndihmën e ilaçeve dhe kirurgjikale me anë të ndërhyrjes kirurgjikale.

Pas lindjes, gratë shpesh të zhvilluar, përveç varicosity, dhe madje edhe venoz thrombosis, inflamacion të mureve të venave, venoz thrombosis. Simptomat zakonisht janë disa tensione venat, e dhimbshme në palpation, skuqje në zonën e prekur të trupit, derisa të rritet në temperatura. Në qoftë se ju të shihni të gjitha këto fenomene të pakëndshme, për të kërkuar kujdes mjekësor menjëherë dhe të jenë të përgatitur për faktin se ai do të përshkruajnë në spital.

Tani ju duhet pjesa tjetër shtrat, dhe shumicën e kohës këmbët duhet të jenë në një pozicion të mirë. Nëse ne flasim për trajtim mjekësor në këtë periudhë, atëherë në raste të tilla zakonisht përshkruajnë sulfonamides, antibiotikët, anti-inflammatories dhe, nëse është e nevojshme, qetësues, ju lutem. Ndonjëherë mjekët janë duke luftuar me këtë problem duke përdorur coagulants – barnave që parandalojnë mpiksjen e gjakut. Ka vetëm një funksion: ata mund të merret jo më herët se 3 ditë pas lindjes për të shmangur mitrës gjakderdhje.

Parandalimin e varicosity e venave në shtatzëni

Si zakonisht, për të parandaluar sëmundje është shumë më e lehtë se sa shërimin e saj. Prandaj, çdo grua duhet të dini për parandalimin varicosity gjatë shtatzënisë – pavarësisht nëse ajo kishte një predispozicion për këtë sëmundje.

Nëse ju ose të afërmit tuaj me këtë problem nuk përballur, ju nuk e kalojnë gjithë ditën në këmbët e mia dhe ju nuk jeni mbipeshë për parandalimin e venat me variçe nuk do të jetë e vështirë. Nëse të gjitha këto "rënduese" faktorët janë të dukshme në të, atëherë një masë parandaluese ju duhet të përdorni të dyfishtë kujdes: ai me të vërtetë jep rezultate shumë të mira.

Nga rruga, mos harroni se çdo mëvonshme të shtatzënisë rrit rrezikun e shfaqjes dhe zhvillimit të varicosity.

Në qoftë se ju të vini re se këmbët u shfaq dilated venoz pouches (edhe shumë të vogël), shkojnë tek kirurgu: mjeku do të ju shohin gjatë gjithë shtatzënisë dhe për disa kohë pas lindjes.

Si për të shmangur varicosity gjatë shtatzënisë

Gjatë le (minimum 2 orë) të Ecje të qytetit do të bëhen tuaj të përditshme zakon. Kjo është një stërvitje të mirë për viçin muskujt dhe qarkullimin e gjakut gjatë të ecurit është përmirësuar në masë të madhe. Kjo është vetëm në të nxehtit ekstrem duhet të qëndrojnë në shtëpi.

Një tjetër mundësi e madhe është noti: ky ushtrim, dhe një lloj uji masazh. Ajo është e dobishme në atë që është e dobishme për të shtyllës kurrizore, e cila rritet stomaku juaj të ndihet e gjithë ngarkesa të rënda.

Ju gjithashtu do të jetë e dobishme për dallim dush, vetëm temperatura ndryshim nuk duhet të jetë shumë e madhe, përndryshe ju mund të sëmureni (jo për shkak të varicosity, por thjesht për shkak të "interesante kushtet"). Të udhëhiqet nga ndjenjat tuaja.

Të jetë i sigurt për të zgjidhni me kujdes këpucë. Nuk ka takë të lartë! Nëse thembra e shkurtër (3-5 cm) dhe të qëndrueshme. Ajo nuk duhet të jetë bandat gome, lidhjet, duke ngjeshur dhe shtrëngimin këmbë – kjo shkel rregullat e qarkullimit. E njëjta vlen edhe për të shtrënguar lidhjet elastike e çorape.

Gjatë ditës përpiqen për të periodikisht të shtrihem për 15-20 minuta me ngriti këmbët. Parë në filma si Amerikanët ulur me këmbët e mia në tavolinë? Ne besojmë se është e papranueshme, por çfarë është një e madhe të parandalimit të varicosity! Mbi tavolinë me këmbët, natyrisht, për të hedhur jo domosdoshmërisht, por në jastëk të butë.

Kur ju të mësoni për të fjetur vetëm në anën time të majtë: ajo lehtëson presionin e mitrës në mënyrë, e cila është e drejtë dhe e zvogëlon venoz presion në këmbë. Përpiqen për të bashkangjitni nën bark të vogla jastëk, e ai është shumë i përshtatshëm.

Për të parandaluar varicosity gjatë shtatzënisë, dhe vetëm për një shëndet të mirë, do të përpiqen për të shpërndarë gjatë gjithë ditës kohës që ju kaloni në dispozitat e "këmbë-ulur-shtrirë." Të gjitha ekstremet janë të papërshtatshme: kjo nuk është me vlerë për të shkuar për të lodhjes apo të shtrihen në shtrat për 10 orë rresht.

Nuk ulem me këmbën time këmbë, sidomos në një të ulët vend.

Rregulloni ushqimin tuaj. Së pari, është e rëndësishme për normalizimin e zorrëve, dhe e dyta, një efekt i dobishëm për gjendjen e venave ka një dietë të veçantë, që ne të përshkruar më poshtë.

Ushqimi për varicosity

Shënim mbi të lëngshme: ajo duhet të jetë shumë. Ajo është ujë, lëngje, dhe supave, perime përmbajnë shumë ujë (tranguj, për shembull, përbëhet prej saj 97%). Jashtëzakonisht e dobishme që ju të kuqe lëng rrushi: një gotë në ditë do të reduktojë aktivitetin e trombocitet nga 75%.

E koagulimit të gjakut të reduktuar kastrati, selino, qepë, hudhër, kivi, qershi, domate.

Dhe ju për të reduktuar viskozitetit të gjakut dhe rritur elasticitetin e anijes muret e nevojave të jodit. Ajo është gjetur në deti (veçanërisht alga deti) dhe iodized kripë.

varicosity gjatë shtatzënisë nuk është aq e frikshme, nëse ju e dini çfarë të bëni dhe nuk është për t'u shqetësuar edhe një herë në lidhje me këtë. Ndiqni të programit dhe nuk merrni të sëmurë!

Duke filluar nga mekanizmi i zhvillimit të sëmundjeve të konsiderohet shtatzënisë, dhe që është vërejtur në këtë periudhë të ndryshimeve hormonale dhe me rritje të presionit të mitrës në enët e legenit.

15.02.2018