Venat me variçe në organet gjenitale: pse shfaqet dhe si trajtohet

Një sëmundje si variçet e organeve gjenitale prek pavarësisht gjinisë. Në mesin e grave, gratë shtatzëna shpesh vuajnë nga venat me variçe. Me një fjalë, nëse ka faktorë që ndikojnë negativisht në qarkullimin e gjakut në legen, nuk përjashtohen variçet. Manifestimet karakteristike të patologjisë ndërhyjnë seriozisht në një mënyrë jetese normale. Identifikimi i problemit në një fazë të hershme do të shmangë pasojat.

Pse ndodh një shkelje?

Një grua është e shqetësuar për dhimbjen e dhimbshme për shkak të venave me variçe gjenitale

Ka një numër të mjaftueshëm arsyesh për shkak të të cilave zhvillohet një shkelje e tillë e sistemit riprodhues si venat me variçe.

Patologjia mund të provokohet:

 1. predispozicion gjenetik. Pacientë të tillë duhet të angazhohen gjithmonë në parandalim për të minimizuar rrezikun e një fenomeni të pakëndshëm. Për praninë e një faktori të tillë duhet patjetër të flisni me mjekët, pasi disa ilaçe mund të shkaktojnë zgjerimin e venave perineale.
 2. zakone të këqija. Ka shumë njerëz që pinë duhan. Të gjithë e dinë për efektet negative të nikotinës. Muret venoze mbeten të forta falë vitaminës C, e cila shkatërrohet nga nikotina. Në një person që ka qenë i dhënë pas pirjes së duhanit për një kohë të gjatë, patologjia është e mundur pa asnjë predispozitë. Dhe nikotina është shkaku.

  Jo më pak dëm nga konsumimi i tepërt i pijeve alkoolike.

  Si rezultat i ekspozimit të alkoolit në indet venoze, vërehet formimi i proceseve inflamatore.

 3. Mënyra e gabuar e jetës. Zgjerimi i enëve të gjakut në organet gjenitale është zakonisht rezultat i aktiviteteve të përditshme. Pacienti ose është vazhdimisht në një pozicion ulur, ose është i detyruar të qëndrojë në këmbë për një kohë të gjatë gjatë punës. Sigurisht, për disa ditë sëmundja nuk do të shfaqet, por kur kjo situatë vazhdon për vite të tëra, nuk duhet habitur me shfaqjen e patologjisë.
 4. Çrregullime hormonale. Në organet e perineumit, sëmundja zbulohet në shumë për shkak të çekuilibrit hormonal. Kjo shpjegohet me faktin se për shkak të disa hormoneve, venat mbeten në formë të mirë. Ka shumë arsye për ndërprerjet hormonale, por shpesh problemi zbulohet gjatë pubertetit ose gjatë shtatzënisë, si dhe me fillimin e menopauzës.
 5. Pesha e tepërt trupore. Një person që ka një tendencë për të fituar peshë duhet të kujtojë se me një rritje të masës rritet edhe ngarkesa në organe, veçanërisht në ato që ndodhen në legenin e vogël.

Dëmtimi i organeve gjenitale dhe ndërhyrja kirurgjikale në rajonin perineal mund të çojnë gjithashtu në variçe.

Nëse flasim për shkaqe thjesht mashkullore të shfaqjes së patologjisë, atëherë zhvillimi mund të shoqërohet me:

 • mbishtrirje e fshikëzës;
 • trauma e organit gjenital;
 • marrëdhënie seksuale të shthurur;
 • përdorimi i mjeteve ndihmëse për ereksion.

Manifestimet karakteristike

Nëse një grua vuan nga një lezion venoz, sëmundja manifestohet në formën e:

 • ënjtje e labisë;
 • ënjtje e venave (ka shumë nyje të ndërthurura rastësisht);
 • formimi i mallërave dhe venave merimangë në mukozën dhe lëkurën;
 • lëkura e thatë në perineum dhe acarimi i saj;
 • kruajtje, mpirje ose ndjesi të dhimbshme;
 • djegie ose parehati;
 • çrregullime dizurike.

Shenjat e listuara priren të shtohen gjatë kontaktit seksual, pas sforcimit fizik dhe vajtjes në tualet.

Pacienti zakonisht ankohet për dhimbje të dhimbshme që rrezaton në sakrum dhe perineum. Simptomat negative përkeqësojnë gjendjen psikologjike. Humori përkeqësohet, nervozizmi rritet.

Në fazën fillestare, shfaqet një nyjë e vogël pa asnjë manifestim klinike. Me kalimin e kohës, numri i nyjeve rritet. Madhësitë e tyre gjithashtu ndryshojnë. Formacione të tilla nuk lejojnë uljen normale, ecjen dhe aktivitetin seksual.

Në palpim, mund të ndjeni praninë e nyjeve dhe gungave venoze, të cilat gradualisht rriten. Ka pigmentim të zonës së lëkurës që është prekur.

Staza e gjakut në skrotum është shkaku i varikocelës tek meshkujt

Një sëmundje e zakonshme tek meshkujt është varikocela, në të cilën venat e testikujve zgjerohen. Fillimisht, qarkullimi i gjakut është i shqetësuar në skrotum. Pasi ndodh ngecja e gjakut, ai fillon të grumbullohet, ndërsa zona gjenitale rritet.

Kjo patologji mund të çojë në infertilitet. Mjekët rekomandojnë vetëm trajtim kirurgjik.

Me venat me variçe të penisit, pacienti do të vuajë nga dhimbje gjatë kontaktit seksual. Në organ gjenden venat e zmadhuara.

Komplikime të mundshme tek femrat

Është e pamundur të vonohet trajtimi, pasi patologjia shpesh kthehet në pasoja të rënda.

Në veçanti, situata mund të bëhet më e ndërlikuar:

 1. Steriliteti.
 2. proceset inflamatore.
 3. Tension nervor.

Meqenëse patologjia mund të shkaktojë një mosfunksionim në funksionimin e sistemit riprodhues, shtatzënia mund të vazhdojë me disa vështirësi. Nëse sëmundja fillon, nuk përjashtohet infertiliteti. Humbja e aftësisë për të riprodhuar pasardhës shpjegohet me faktin se inflamacioni që prek venat kalon në indet e organit kryesor riprodhues. Si rezultat, shfaqja e ulcerave, vatra që janë të infektuara me baktere. Problemi zgjidhet në mënyrë operative.

Kur procesi inflamator në organet gjenitale zgjat shumë, flora shqetësohet, prandaj infeksioni dhe kërpudhat mund të prekin trupin. Injorimi i terapisë së shkaktarit të inflamacionit, pra venave me variçe, provokon një përkeqësim të gjendjes. Në të ardhmen, do të jetë mjaft e vështirë të përcaktohet se cili u bë shkaku kryesor i sëmundjes.

Nëse ndodhin dështime në sistemin riprodhues, trupi i gruas reagon shumë ndaj tyre. Kështu, sistemi nervor fillon të vuajë.

Variçet seksuale e çojnë një grua në nervozizëm dhe nervozizëm

Venat me variçe mund të çojnë në:

 • nervozizëm;
 • lodhje e shpejtë;
 • ngacmueshmëri.

Zgjerimi venoz kontribuon në shfaqjen e një reaksioni zinxhir në të cilin shumë funksione shkelen nga ana tjetër. Edhe për një shkak të vogël, rezultati mund të jetë serioz.

Karakteristikat e diagnostikimit dhe trajtimit

Diagnoza vendoset nga një flebolog.

Vetë ekzaminimi kryhet duke përdorur:

 • dopplerografia;
 • flebografia;
 • laparoskopia;
 • tomografi e kompjuterizuar.

Dy metodat e fundit përdoren rrallë. Përveç kësaj, do t'ju duhet të dhuroni gjak për analiza dhe një koagulogram të zgjatur.

Për të eliminuar sëmundjen, mjeku përshkruan trajtim konservativ, në të cilin pacientët duhet të veshin të brendshme kompresuese, të përdorin kremra që përmbajnë një anestetik dhe të përdorin ilaçe të caktuara.

Përveç kësaj, ka nevojë për:

 1. Skleroterapia.
 2. Labioplastika.
 3. Mikrotermokoagulimi.
Skleroterapia është një trajtim efektiv për venat me variçe gjenitale.

Tre metodat e fundit të trajtimit janë kundërindikuar gjatë shtatzënisë.

Skleroterapia është një teknikë injeksioni që mund të eliminojë plotësisht venat e ndryshuara. Zona e prekur nga sëmundja ftohet me ajër. Futja e mëtejshme e një zgjidhje të veçantë kontribuon në ngushtimin e venave dhe shtyrjen e gjakut. Si rezultat, rrjedha ndalon, gjë që parandalon formimin e mpiksjes së gjakut. Më vonë, për 5-7 minuta, zona e prekur shtrydhet nga të dyja anët.

Skleroterapia është mënyra më efektive për të hequr qafe problemin.

Masat parandaluese

Duhet të dini se nuk është e mundur të shëroheni plotësisht nga variçet. Specialistët e kualifikuar thjesht do të ndihmojnë për të arritur lehtësim.

Sapo të përfundojë kursi i trajtimit, pacienti do të duhet të përdorë barna profilaktike për të parandaluar rikthimin:

 1. Nëse ka një predispozitë gjenetike, gjinekologu duhet të dijë për të. Në të njëjtën kohë, këshillohet që të braktisni përdorimin e agjentëve hormonalë. Kjo vlen edhe për kontraceptivët.
 2. Shtatzënia e hershme gjatë periudhës kur ndodh puberteti mund të komplikohet nëse vajza ka një probabilitet të lartë seksual për venat me variçe. Kjo periudhë karakterizohet nga ndryshime aktive hormonale, kështu që hormonet që ruajnë tonin e venave mund të mos jenë të mjaftueshme. Dhe kur ndodh shtatzënia, rreziku i venave me variçe rritet edhe më shumë.
 3. Është e rëndësishme të edukojmë brezin e ri për rreziqet që mund të çojnë marrëdhëniet seksuale shumë të hershme.
 4. Nëse keni zakone të këqija, këshillohet të ndaheni prej tyre. Droga të ndryshme në formën e tabletave me arna ose çamçakëz do të vijnë në shpëtim.
 5. Gjithashtu, mos i mbyllni sytë ndaj peshës së tepërt. Obeziteti nuk ndodh gjithmonë me pasionin e tepruar për ushqimin. Derisa pacienti të angazhohet në normalizimin e peshës, sëmundja nuk do të shkojë askund.

Është mjaft e mundur të eliminohen venat me variçe seksuale. Mjekësia moderne ofron shumë mënyra për të hequr qafe shpejt dhe pa dhimbje problemin. E vetmja gjë është që sëmundja duhet të njihet në kohën e duhur, dhe më pas do të jetë e mundur të ktheheni në një mënyrë jetese normale sa më shpejt të jetë e mundur.

24.03.2022