Simptomat e venat me variçe (venat me variçe) në këmbë

Venat me variçe (varicose sëmundje) është një patologjike procesin e karakterizuar nga zgjerimi i lumen e venave, dhe shkeljen e daljeve venoz të gjakut nga këmbët. E sistemit venoz ka një të veçantë valvula nëpër të cilën gjaku rrjedh në një drejtim (up) dhe nuk ngecë në këmbë. Në mosfunksionim e këtyre valvulave të çon për të mbështetur rrjedhjen e gjakut, duke shkaktuar venoz pezëm në gjymtyrët e poshtme dhe zhvillimi i simptomave të varicose.

Shenjat e venat me variçe në këmbë

Si rregull, shumë prej nesh janë venat me variçe në formë të zgjatur, me ngjyrë blu venat nyje në këmbë. Kjo pamje është me të vërtetë një sëmundje, por një gjendje e ngjashme është vërejtur në shumë raste drejtimin e sëmundjes. Për më tepër, të tilla një manifestim i venat me variçe janë të shoqëruara me dhimbje, vuajtje dhe lodhje, edemë e tom jery dhe këmbët. Për të sjellë sëmundje për një shtet të tillë nuk është i nevojshëm, sepse varices provokuar thrombus formimin dhe e shpeshtë e infeksionit. Kundër këtij sfondi, nuk është shpesh inflamacion i enëve të gjakut, i cili shpesh është i komplikuar nga një gjak i ngjizur (thrombophlebitis). Në rrjedhën e venoz mbathje janë formuar dhimbshme të nënshkruar në formën e fillesat, lëkura humbet elasticitetin e saj dhe ngjyra, bëhet e trashë dhe ngjyrë kafe të errët. Më lëndime të vogla mund të shkaktojnë ulçera. Venat me variçe grua në 40 vjet, mund të bëhen me aftësi të kufizuara.

Faza e venat me variçe e këmbëve

 • Faza unë venat me variçe – mungesë e plotë e ankesave shqetësim vetëm kozmetike, çrregullime;
 • Faza II e venat me variçe – një ndjenjë e trishtim, plotësinë, natën dhimbje e shtuar;
 • Faza III venat me variçe – shënuar edemë e këmbët dhe tom jery, një ndryshim i lëkurës (një vulë në lëkurë dhe në indin nënlëkuror, pigmentim);
 • Faza IV - newswirecanada zgjerimin weenie trophisms indeve, ulcerat.

Simptomat e venat me variçe në këmbë

Spider veins.

Të lakuar, zgjatim i venat me variçe që zgjatet mbi sipërfaqen e lëkurës.

Modifikimi i lëkurës. Në fillim kjo është vetëm tepër lëkurë të thatë, atëherë ka kone pigmented zonat, të cilat më vonë bëhen anëtarë të ndryshëm të natyrës pezmatim i lëkurës, ekzemë dhe trofik ulcerat.

Dhimbje. Dhimbja mund të shkaktohet nga një sërë arsyesh, dhe natyra e tij mund të jenë të ndryshme – të nxehtë throbbing dhimbje, dhimbje, ndërsa në këmbë, dhimbje dhe dhemb në këmbët e një natyre të Përgjithshme, kruarje dhe dhimbje të muskujve gjatë natës, dhimbje përgjatë rrjedhës së venoz mbathje.

Edemas. Ata kryesisht janë të shpërndara në fushën e këmbët dhe tom jery.

Ndjenjë e plotësi dhe shurdhim në këmbë.

Për çdo fazë të zhvillimit të varicose sëmundje karakterizohet nga simptomet e tyre. Në fazën fillestare të sëmundjes si e tillë vetëm është e vështirë për të diagnostikuar për shkak të saj kryesor simptomë (venat me variçe). Ndonjëherë është e manifestohet me lodhje, ndjenjë shqetësimi dhe nuk ka pasur dhimbje këmbë mund të jenë edhe simptomat e fazave të hershme të zhvillimit të sëmundjeve të tilla si mesit degjenerative të diskut sëmundje, sheshtë këmbët, sëmundjeve të arterieve. Në këtë situatë pacientët duhet të vizitoni një enëve të gjakut, phlebology, dhe opsionale, një neurolog, një kirurg. Për diagnozë të saktë janë caktuar për të ultrazërit .

Në mënyrë tipike, një grua fillon të tingëllojë zilen kur nën lëkurën e kofshë apo këmbë është e qartë filluar të Shkëlqejë përmes enëve të hollë "ose" të papritur" nuk janë të shëmtuar të kuqe ose blu venat apo modelet, dhe jo domosdoshmërisht në pamjen e tyre është e shoqëruar nga një dis rehatshme ndjenjat. Më tej vaskulare model në lëkurë rrit, lëkura ndryshon, bëhet e shëmtuar. Duke shpresuar për të hequr qafe të pakëndshme kozmetike defekt grave për të vizituar një specialist.

Symptoms of varicose veins1

Vetëm pamjen e simptomë kryesor i sëmundjes – spikatur varices (ose nyje) në sipërfaqen e brendshme të ulët këmbët ose kofshët, fillon të drejtojë një grua ideja që ajo nuk është në rregull me venat. Por momenti kaluar, sëmundje zhvillohet dhe përparon. Gjatë qëndrimit në këmbët e tij gjatë ditës ose në një shëtitje të gjatë të shkaktojë shfaqjen e tjera simptomat e venat me variçe - lodhje, vuajtje, ndjesi të plotësi, zakonisht në këmbë zonë, dhimbje në zonën e venat me variçe akute ose të ankohemi e pranishme në natyrë. Për këto simptoma janë shtuar ënjtje (afër mbrëmje, në mëngjes të kaluar) dhe natën dhimbje viç të muskujve. Fillimisht këto simptoma ndodh intermittently dhe shkon larg pas një pushim të mirë. Shpresa për shërim nuk është e nevojshme, sëmundje nëse nuk trajtohet, përparon vetëm. Në Përgjithësi, mos harroni, nëse venat me variçe u ngrit për të kuruar atë përgjithnjë, është e mundur jo vetëm që të zhvillojnë komplikime dhe vonesa ose për të parandaluar ndërhyrje kirurgjikale, të cilat, rastësisht, gjithashtu nuk është një garanci për të marrë shpëtoj e sëmundjes përgjithmonë, por ajo i jep afatgjatë në fuqi.

Me zhvillimin e sëmundjeve të gjitha këto simptoma shfaqen më shpesh dhe janë më akute, dhe më tej të shfaqet, e njohur për sy, brenda lëkurës së një mënyrë është blu të errët, i dalë mbi lëkurën e këmbëve dhe këmbët, në formë vile rrushi. Nuk është e ngrohjes, ënjtje bërë një gjë e zakonshme.

Më tej simptomat e sëmundjes me ndryshimet e lëkurës, lëkura bëhet shumë e thatë, ngjyrë të errët dhe pak më vonë fillojnë të përjetojnë trofik çrregullime (të zgjatur shërimin e ekzemë, ulcerat). Dhimbje në këtë fazë të bëhet e patolerueshme. Sëmundja është konsideruar shumë të avancuar, trajtimi i varicose rasshireniyami në këmbë në këtë rast, është zakonisht operacionale në natyrë. Çfarë metodologjie do të përdoret, vendos mjeku-phlebologist dhe enëve të gjakut kirurg në çdo rast në mënyrë individuale. Pa operacionale trajtimet e aplikuara në fazat e hershme të zhvillimit të venat me variçe për ndryshime të vogla në lëkurë.

Symptoms of varicose veins2

Shkaqet e venat me variçe në këmbë

 1. Predispozicion gjenetik.
 2. Gjinia e pacientit.
 3. Shtatzënia.
 4. Përdorimi i hormonale të drogës dhe mjeteve kontraceptive.
 5. E tepërt të forta ose të shpeshta të ushtruar.
 6. Profesioni përfshin ulur punës ose të zgjatura të qëndron në këmbët e tij.
 7. Nuk është një dietë të shëndetshme.
 8. Peshë të tepërt, trashje.
 9. Të veshur të pakëndshme, rroba të ngushta dhe këpucë.
 10. Hypodynamia.
 11. Të lindura të dobësisë së murit të enëve të gjakut.
 12. Imunitar dhe çrregullime endokrine.
 13. Përçarje të valvular aparatit në venoz sistemit.
 14. Shkeljet e të fluksit të gjakut.

Kur ju duhet menjëherë të kontaktoni një mjek?

Nëse këto simptoma menjëherë duhet të konsultoheni me një doktor:

 • Nëse rritur dhimbje në këmbën që është e pamundur për të qëndruar në këtë rast lëkura është e nxehtë në të prekur.
 • Nëse papritmas u shfaq shortness fryma, nuk është e mjaftueshme të ajrit, unë u ndjeva i dobët.
 • Nëse e sëmurë zona e lëkurës oozing të gjakut.
 • Pasojat e venat me variçe në këmbë

  Pezmatim i lëkurës, ekzemë.

  Inflamator sëmundje ndodh në sfondin e stagnimit të venoz të gjakut në gjymtyrë të poshtme. Manifestohet në lëkurë në formë të flluskave lezione që kanë të parregullt skajet dhe të shoqërohen me kruajtje të rënda dhe pamjen e vogla të çara dhe flluska.

  Trofik ulçera.

  Ndodh kundër një sfond të ekzemë dhe karakterizohet me shfaqjen në këmbë është e dhimbshme të gjatë të vetëm plagë të cilat nuk do të të shërojë. Shqetësimi në këmbët e rrit, pacienti është në gjendje të qëndrojnë për periudha të gjata.

  Akute thrombophlebitis.

  E shprehur si inflamacion i murin e venat me variçe, i shoqëruar nga formimi i saj lumen të ngjizur. Sëmundja karakterizohet nga dhimbje të forta në çdo pozicion, skuqje, rrit temperaturën e trupit, vulave në rrjedhën e subcutaneously vendosur enët e gjakut. Ndonjëherë mpiksjen e të zhduken vetë, por edhe më shpesh ndodh që lumen e venë është tërësisht e bllokuar, duke krijuar rrezikun e obliterations dhe sclerosing e prekur venë.

  Me tej përparimin e sëmundjes janë parakushte për zhvillim e rritje thrombotic phlebitis dhe thrombosis LeBeau, kjo e fundit ndikon thellë të sistemit venoz, duke shkaktuar një mpiksje gjaku embolism e arteries pulmonare. Në mungesë të trajtimit mund të ndaluar rrjedhjen e gjakut dhe zhvillimin e gangrene.

  Këputje e venat me variçe.

  Manifestohet me gjakderdhje të rënda, kërkon të menjëhershme ndërhyrja mjekësore.

  15.02.2018