Cilat janë kontradiksionet për venat me variçe në këmbë

Pacientët jo gjithmonë kohë për të kërkuar ndihmë mjekësore se duke marrë një rrezik të madh. Nëse ju nuk filloni për të trajtuar varicose, sëmundje proces do të përparojnë, ju mund të përjetojnë pasojat komplekse. Për të shmangur probleme, ju duhet të marrin në konsideratë, të cilat janë kontradiksionet me Varices në këmbë. Një shumë prej tyre. Pacienti do të keni për të kufizuar jo vetëm ngarkesën, por edhe për të rregulluar përditshme të performancës, që të rishqyrtojë dollap, për të braktisur përdorimi i disa barnave.

Një qasje gjithëpërfshirëse për trajtimin e Varices e sëmundjes, në përputhje me rekomandimet e ndjekin mjek – kushtet kryesore për një shërim të suksesshëm. Lista e kontradiksionet është përcaktuar në çdo rast në mënyrë individuale. Specialisti i merr parasysh e përgjithshme e shëndetit të pacientit, dhe lënien pas dore të patologjike proces. Në fazat fillestare, për shembull, lejohet ushtrime fizike, një dush, por nëse sëmundja përparon me shpejtësi, dhe tundimeve të tilla duhet të braktisur.

Aktiviteti fizik

Pothuajse të gjitha sportet e pacientëve me diagnozën "venat me variçe të ulët gjymtyrë" janë të kundërindikuar, si dhe mungesën e aktivitetit fizik. Një mënyrë jetese i ulur mund të shkaktojë komplikime, stërvitje intensive, futboll, volejboll, dhe të tjera të ngjashme mësime shumë. Pra, çfarë të bëjmë? Në përgjigje e thjeshtë është për të ndjekur rekomandimet e mjekut. Vetëm një specialist është në gjendje për të përcaktuar se çfarë mund dhe nuk mund të bëjë në çdo rast të veçantë.

Kategorikisht kontradiksionet kur Varices janë:
 • forca e trajnimit;
 • ushtrime në simulators, i cili krijon një rritje të ngarkesës në pjesën e poshtme të gjymtyrëve;
 • hedhur litar;
 • lloje të ndryshme të garave (maratone, Sprinter);
 • intensive squats me pesha.
Në fazën fillestare të zhvillimit të patologjike proces është e mundur, por jo e dëshirueshme, që të angazhohen në këtë sport si volejboll, futboll dhe basketboll, por vetëm e nevojshme për të matur ngarkesën në këmbë, të përdorur një compression veshjen dhe elastike fasha.

Ekspertët rekomandojnë që t'u japë përparësi për not dhe në këmbë. Gjatë këtyre workouts, krijon optimale të ngarkesës në muskujt e ulët gjymtyrë, me asnjë në venat. Në të rezultojë në muret e enëve të gjakut toniziruyut, bëhet më e fortë, e përmirëson gjendjen e tyre, normalizes gjak. Në këmbë, duke ecur në rrugë është një mënyrë e madhe për të mbushur qelizave me oksigjen, e cila do të rritet rezistenca e tyre.

Sauna dhe banjo me avull

Termike të ngarkesës dhe fizike të këqija në fuqi në gjendje të prekur enët e gjakut, kështu që pacientët me varicose ekspertët nuk e rekomandojmë përdorimin e sauna dhe banjo. Temperaturat e larta ndikojnë dobët venat mund të shkaktojë zhvillimin e patologjike procesit të çojë në formimin e mpiksjen e gjakut.

Nëse sauna është rreptësisht e kundërindikuar me Varices, në banjë, në fazat fillestare, ju mund të ecin, por vetëm me kusht që ai ka lejuar mjekun. Enët e gjakut nuk kanë pasur kohë për shformoni, dhe me avull të nxehtë ka një efekt pozitiv, për të stimuluar qarkullimin e gjakut.

Për pacientët me varicose venë sëmundje ka një numër të rekomandimeve që duhet të ndiqet gjatë vizitës banjot:
 1. Për shembull, është e pamundur që të mbani në dhomë me avull një shumë e kohës, maksimumi 7 minuta.
 2. Për të rritur efektin, përdorni vaj esencial, të ndryshme bimore decoctions dhe krem. Së bashku ajo ka një të mirë efekt në trup, ndihmon për të normalizuar rrjedhën e gjakut, rrit tonin e venave dhe, natyrisht, përmirëson shëndetin dhe gjendjen e shëndetin e pacientit.

Në mesin e pacientëve me Varices popullore pyetje, si në venat e prekura nga zjarri dhe të fluturoj këmbët. Kur një person rri pezull të ulët, gjymtyrë, ata më intensive rrjedhjen e gjakut, që rezulton në rritjen e presioneve mbi të dobët muret e enëve të gjakut. Procedurat e tilla mund të përkeqësohet gjatë sëmundjes, të shpie në zhvillimin e procesit inflamator, formimin e mpiksjen e gjakut.

Gjatë qëndrimit nën rrezet e diellit apo Solarium gjithashtu mund të shkaktojë zhvillimin e patologjike proces, sepse rrezet ultravjollcë nuk ndikojnë në gjendjen e anijes.

Zgjedhja e këpucë me Varices

Pacientëve me diagnozën "venat me variçe të ulët gjymtyrë" me shumë kujdes, ju keni nevojë për qasje në zgjedhjen e këpucëve. Ekspertët rekomandojnë që të braktisin përdorimin e pakëndshme, çizme, këpucë, sandale, këpucë të ngushta dhe take të larta. Më të mirë për t'u japë përparësi për të përshtatshëm modele në këmbë. E përkryer me të baletit banesa loafers. Shpesh të veshur në modë, por të pakëndshme këpucët në takë të lartë, të çon në zhvillimin e patologjike proces në venat e këmbë, si në këmbë dhe këmbë të qarkullimit të gjakut, kongjestioni të ndodh.

What not to do with varicose veins1 Nëse në lidhje me aktivitetet profesionale të braktisin përdorimi i këtyre Këpucëve është krejtësisht e pamundur, duhet të respektojnë rregullat e mëposhtme kur zgjedh:
 • këpucët duhet të jenë bërë ekskluzivisht nga materialet natyrore (lëkurë, kamoshi), nuk materialet;
 • ky model është shumë e rehatshme dhe të lehtë për veshin nuk duhet të krijoni shtesë të ngarkesës në këmbët;
 • thembra të qëndrueshme, të gjerë, të ulëta (9 cm), më mirë të platformës.

Nëse sëmundja është në fazë të avancuar të zhvillimit, të veshur këpucë me takë nuk mund të jetë në çdo rast. Mjekët janë të lejuar të përdorin modele të tilla vetëm në fazën fillestare, kur Vjenë nuk e ka humbur funksionalitetin e saj. Nga koha në kohë ju duhet të jepni këmbët tuaja një tjetër: të hequr këpucët dhe të bëni ushtrime të veçanta. Me qasje të drejtë për përzgjedhje dhe veshin këpucë jo vetëm që mund të parandalojë komplikimet, por edhe të përshpejtojë procesin e shërimit.

Kunderindikacionet për të marrë drogë

Ka disa farmakologjike grupet e barnave që duhet të shmanget në pacientët me një diagnozë e "Varices", si dhe disa terapeutike veprimet e kundërindikuar:

 1. Për shembull, pilula e kontrollit të lindjes. Si rezultat i rregullt marrja e këtyre ilaçeve, gjakun thickens, dhe kjo mund të çojë në formimin e mpiksjen e gjakut. Hormoneve seksuale, të cilat janë pjesë e kontraceptivëve, të ketë aftësinë për të rritur të koagulimit të gjakut. Nëse pacienti ka venat me variçe, është e nevojshme të konsultohet gjinekologu dhe të zgjedhin një më të sigurt metodë kontraceptive.
 2. Operacioni në këmbë është gjithashtu i kundërindikuar për venat me variçe. Pacientët nuk mund të kryejë total të përbashkët zëvendësim. E prekur venat mund të merrni të plagosur në procesin e funksionimit ose ata formuan mpiksjen e gjakut që mund të çojë në zhvillimin e rrezikshme pasojat. Në raste të tilla, së pari ne kemi nevojë për të kuruar varicose, dhe më pas për ndërhyrje kirurgjikale.

Çfarë nuk duhet të hani

Të ushqyerit e duhur, është një nga përbërësit kryesorë të ndërlikuara terapi në trajtimin e venat me variçe është dietë. Saktë, të balancuar, të pasuruar me vitaminat dhe mikroelementet të ushqyerit kontribuon në normalizimin e enëve të gjakut, duke përmirësuar qarkullimin e gjakut. Për të bërë menuja më poshtë së bashku me mjekun.

Pacientët me të tillë një diagnozë është e rekomanduar për të përjashtuar tërësisht nga ushqimi:
 • produkte të cilat kontribuojnë në rritjen e koagulimit të gjakut dhe mbajtjen e lëngjeve në trup;
 • të lartë kalori ushqime që janë të tretet për një kohë të gjatë, ndotin zorrët, mund të shkaktojnë kapsllëk dhe çrregullime të tretjes;
 • ushqimi, nga përdorimi i të cilave oxidized e lipideve, duke çuar në dëmtimin qelizor.

Pacientët duhet të rregullojë tyre zakonet dietik.

Në qoftë se ju ndiqni rregullat e thjeshta e të ushqyerit në mënyrë të konsiderueshme mund të përmirësojë shëndetin, të pastruar trupin e toksinave, në normalizimin e funksionimit të organeve të brendshme: What not to do with varicose veins2
 1. Pacientët me një diagnozë e "Varices" mos pini pije alkoolike. Alkooli produkteve me bazë të ndihmojë në rritjen e viskozitetit të gjakut, duke rritur rrezikun e thrombosis.
 2. Në minimum duhet të zvogëlojë futje e skuqur, në ushqimet yndyrore, ëmbëlsirat, dhe ushqime te konservuara, makarona.
 3. Mjekët nuk rekomandojnë "ligët" në vezë, mish derri dhe viçi yndyrë, si vaktet e tyre të kontribuojnë për të rritur nivelin e "dëmshme" të kolesterolit në gjak, bllokim të lumen e enëve.
 4. Të fortë të zezë, çaj dhe kafe, çokollatë dhe kakao për të pini në sasi të kufizuar për shkak se këto ushqime të shkaktojë shfaqjen e kapsllëk.
 5. Të lartë-më shumë kalori ushqimore, ajo është e rekomanduar për të zëvendësuar të pemëve dhe perimeve, enët dhe drithërat.
 6. Patjetër nevojë për të vëzhguar saktë të pijshëm regjimit, të pini të paktën 1.5 litra ujë të pastër në ditë.
 7. Preferuar metodat e gatimit: ujë i valë dhe stewing, pjekje, "një çift".

Nëse ju përmbahen në rekomandimet e ekspertëve, kunderindikacionet për të marrë parasysh, për të kombinuar terapia me të tjera metodat e trajtimit, kanë të gjitha shanset për të përballuar me venat me variçe të ulët gjymtyrë në fazat fillestare të zhvillimit të saj, për të përshpejtuar shërimin dhe për të parandaluar ndodhjen e rrezikshme sociale.

Ju ende mendoni shpejt të të hequr qafe e venat me variçe e vështirë?
 • Fazë të avancuar të sëmundjes mund të shkaktojnë pasoja të pakthyeshme, të tilla si gangrene, helmimit të gjakut. Shpesh jeta e një personi me fazë të avancuar mund të shpëtohet vetëm me prerjen e gjymtyrëve.
 • Në çdo rast, ju nuk mund të kandidojë sëmundje!
27.02.2018